respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Įspėjimas V.Rubavičiui - pavojus mums visiemsnuotraukos (48)

2017 gruodžio mėn. 25 d. 08:11:04
Jaunius POCIUS, „Respublikos“ žurnalistas

Iki šiol galėjo atrodyti, kad turime bent vieną iš pamatinių demokratijos požymių - minties ir žodžio laisvę. Tačiau praėjusios savaitės įvykiai privertė tuo labai rimtai suabejoti. Paaiškėjus, kad kibernetinės atakos smaigalyje atsidūrė Kultūros ir meno premijos laureatas, filosofijos mokslų daktaras, rašytojas Vytautas Rubavičius, į bandymą nutildyti drąsiai savo nuomonę reiškiantį mąstytoją reagavo tik keli jo kolegos. Tuo tarpu oficiali valdžia, nepraleidžianti progos papostringauti apie demokratijos vertybes, šį įvykį palydėjo grėsminga tyla.

 

Tai priminė gūdžius sovietinius laikus, kai kitaip mąstantys būdavo persekiojami ir menkiausia kritika tarybinei tikrovei akimirksniu paversdavo juos liaudies priešais. Atrodė, kad tai praėjo negrįžtamai. Tačiau praėjusi savaitė vėl priminė gūdžius KGB laikus. Publicistą V.Rubavičių bandyta užčiaupti siuntinėjant į jo kompiuterį raginimus „keisti mąstymą“ ir net nusikaltėlių žargonu grasinant „pakasti“. Anonimas, kompiuterio ekrane komentuodamas, kas tuo metu vyksta bute, stengėsi demonstruoti, kad rašytojas yra stebimas, o jo pokalbių klausomasi. Seimo narys Povilas Urbšys išpuolyje prieš V.Rubavičių įžvelgia didžiausią pavojų šalies demokratėjimo procesui.

- Tas skandalingas įvykis su Vytautu Rubavičiumi kelia labai daug klausimų, - kalba P.Urbšys, pabrėždamas precedento neturinčią situaciją. - Akivaizdžiai demonstruojama, kad jis yra kontroliuojamas. Tuo siekiama žmogų įbauginti. Kyla klausimas, ar tie veiksmai yra sankcionuoti valdžios, ar tai yra trečiųjų jėgų veikimas. Kalbant teisine kalba, atlikti veiksmai yra antiįstatymiški. Jeigu yra sankcionuojamos slaptos sekimo priemonės, tai jų tikslas yra ne atskleisti jas, o atvirkščiai. Tam jos ir sankcionuojamos, kad būtų slaptos, kad jomis būtų surinkta informacija apie asmens daromą nusikaltimą. Joks prokuroras, joks teismas nesankcionuos priemonių, nei telefono, nei kompiuterio kontrolės, jeigu bus žinoma, kad tai gali būti panaudota psichologiškai žlugdyti žmogų, tiesiog demonstruoti, kad jis yra kontroliuojamas. Kita vertus, pasirinktas žmogus, kuris žinomas visuomenei ir kuris žinomas daugiau dėl savo kritinės nuostatos esančių valdžioje atžvilgiu. V.Rubavičius yra tas žmogus, kuris gina nacionalines vertybes, nevengia kritikuoti prezidentę, kitus valstybės vadovus. Be abejonės, tokio žmogaus terorizavimas gali sukelti mintį, kad tai vykdoma su valdžios žinia.

- Nors valdžia gal čia ir niekuo dėta?

- To aš neatmesčiau. Bet neatmesčiau, kad tuo gali užsiiminėti asmuo, gerai įvaldęs informacines technologijas ir prasiskverbimą. Tai gali būti jo užsiėmimas, hobis. Nemažai yra tokių, kurie jaučia malonumą keldami kitam žmogui baimę ir nerimą. Tai yra žmonės su tam tikrais psichologiniais nukrypimais. Bet neatmestina ir tai, kad taip gali veikti ir priešiškos Lietuvai valstybės slaptosios tarnybos. Nes, bet kokiu atveju, jų tikslas yra diskredituoti mūsų demokratinę santvarką, mūsų valdžią. Mes žinome, kad dabar Rusija, siekdama savo tikslų, yra labai daug investavusi į virtualios erdvės panaudojimą, tarkime, darydama įtaką rinkimams. O šiuo atveju, sakykime, kai yra pasirinktas taikiniu V.Rubavičius, išprovokuojama situacija, kurioje iš karto kyla nepasitikėjimas valdžia ir tokiu būdu supriešinama visuomenė.

- Tokiu atveju mūsų valstybės institucijoms būtų garbės reikalas nustatyti, kas tas anonimas.

- Esant visoms toms aplinkybėms valstybės institucijos turėtų būti suinteresuotos išsiaiškinti, nes jeigu tai yra sankcionuota, tai yra neteisėta. O jeigu nesankcionuota, tai yra išpuolis prieš valstybę. Ir jeigu institucijos, pavyzdžiui, policija, padės į stalčių ar atsakys formaliai, jeigu pro pirštus pasižiūrės prokuratūra, o Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, kuris taip jautriai kalba apie Rusijos psichologinio, informacinio karo požymius mūsų valstybėje, taip pat nesureikšmins šito įvykio ir, juo labiau, jeigu Kriminalinės žvalgybos parlamentinės priežiūros komisija taip pat pažiūrės atsainiai, tada nori nenori bus galima manyti, kad tai yra tikrai sankcionuoti neteisėti veiksmai prieš savo pilietį ir kad tai iš tikrųjų daro valstybė. Arba darantys nusikaltimą supras, kad jie gali būti nebaudžiami. Jeigu taip, tai tada valstybė tampa nusikaltimo bendrininke. Šitas atvejis rodo, kad čia yra peržengta riba, nes tai yra pasikėsinimas ne šiaip sau į V.Rubavičių. Čia yra demonstratyvus pasikėsinimas ir į demokratiją, ir laisvą žodį. Man keista, kad į tai reaguoja tiktai atskiros žiniasklaidos priemonės, o didesnė dalis žiniasklaidos, kuri yra laisvo žodžio, žmogaus teisių sarginis šuo, tyli. Tada pradedu manyti, kad mes esame surūšiuoti. Vieni, lojalūs valdžiai, yra saugojami ir globojami tos žiniasklaidos. Ir jeigu jie kažką pajudina, tai iš karto yra traktuojama, kad tai yra problema. Bet kai yra žlugdomas žmogus, kuris yra vienaip ar kitaip tarsi marginalizuojamas, tai pasirodo, jo teisės nėra tokios svarbios, su juo gali susidoroti bet kas. Tada kyla klausimas, ar tai ne pačiai Rusijai yra naudinga, nes būtent ji pas save įskiepijo dvejopus standartus. Tie, kurie yra lojalūs valstybei, tai jie, suprask, saugo žodžio laisvę, o tie, kurie kritikuoja, tai tie turi būti menkinami ir terorizuojami. Jeigu į V.Rubavičiaus atvejį nebus pasižiūrėta kaip į rimtą problemą, tai parodys, kad tas putiniškas mentalitetas pas mus yra įsitvirtinęs.

- Šiandien turime faktą, bet nė vienos versijos atmesti negalima...

- Tikrai taip. Mano darbas buvo tirti rezonansinius nusikaltimus (P.Urbšys dirbo STT - red.past.). Užsiangažuoti tiriant viena kryptimi yra klaida. Tu turi nagrinėti visas versijas, neatmesti, kad jis (išpuolio rengėjas - red.) gali būti vienas ir kad gali būti piktnaudžiaujama valdžia. Jeigu taip, tai būtina išsiaiškinti, kokio lygio tas piktnaudžiavimas ir daromi nusikaltimai valstybės tarnyboje. Bet kartu reikia turėti mintyje, kad galbūt kažkas siekia tokiais demonstratyviais veiksmais nukreipti (įtarimus - red.) norima kryptimi, kad patys liktų nepaliesti.

- Bet turbūt akivaizdu viena: tai nėra paprastas chuliganizmas, kai perskaitomas straipsnis ir tuojau pat rezgamas komentaras...

- Tikrai ne. Yra požymių, kad yra kontroliuojamos žmogaus elektroninės priemonės ir tai tiesiog demonstruojama. Pavyzdžiui, žmogus aptarinėja situaciją, o jam siunčiamos žinutės, kad yra žinoma, ką jis šiuo metu kalba. Antras dalykas, yra labai tikslingai ištrinta informacija, kuri buvo fiksuota telefone. Tikrai tai rodo, kad dirba labai profesionalūs žmonės.

- Ar to pirmiausia neturėtų imtis Valstybės saugumo departamentas?


- Bet kokiu atveju telefonų ir kompiuterių kontrolė vykdoma per Valstybės saugumo departamento technines galimybes. Už tai jis atsako tiesiogiai. VSD disponuoja informacija apie visas sankcionuotas priemones mūsų valstybėje. Ir kadangi tai yra pasikėsinimas į pamatinius valstybės dalykus, tai kaip tik ši institucija turi tuo užsiimti. O policija turi atlikti savo tyrimą, bet VSD negali nusišalinti. Juo labiau, jeigu mes susiduriame su požymiais, kad tai gali būti svetimos valstybės slaptųjų tarnybų veikla.

- Ar neatsitiks taip, kad ir išaiškinus išpuolio iniciatorių, tiesa mūsų nepasieks?

- Jeigu, pavyzdžiui, paaiškėtų, kad tai daroma su valdžios palaiminimu. Bet kokiu atveju tai žino ne vien tiktai tos tarnybos vadovas. Konkrečiai tas priemones kontroliuoja aukšto rango pareigūnas. Vadinasi, atsiranda jau ne vien tik du žmonės, kurie gali žinoti apie neteisėtus veiksmus. Reikia turėti galvoje, kad slaptosios tarnybos gali panaudoti asmenis ar priedangos įmones, ir atrodys, kad veikia vienas. Paimkime atvejus, kai buvo bandoma paveikti vienų ar kitų Vakarų valstybių rinkimus. Slaptosios tarnybos šiuo atveju savo pėdsako nepalieka. Jos slepiasi po vienišais keistuoliais, komercinėmis įmonėmis. Todėl, ar bus nustatyta, atsakyti nelengva. Bet turi būti pademonstruota valia tai padaryti. Jeigu to nebus padaryta, suprasiu, arba tai daroma su valdžios žinia, arba, jeigu toleruojamas priešiškos valstybės veikimas mūsų atžvilgiu, turime labai aukšto lygio svetimos valstybės agentų. Tai yra valstybinis banditizmas, nesvarbu, ar tai daro savi, ar svetimi.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (48)

 • Zauras 2017 gruodžio mėn. 27 d. 18:28:11

  SGD terminalas, net S.Skvernelis pripažino kad čia monkės biznis,
  paskola už dideles palūkanas ir tt.. Ar tokia veika palanki valstybės
  saugumui?Koks antiprpogandinio retransliacijos centro Viešintose
  biudžeta? Kiek Rusijos radijo siustuvų transliuoja laidas Lietuvai?

 • wikswa 2017 gruodžio mėn. 27 d. 16:44:09

  Tai kaip suprantu, prof. V. Radžvilas jau suvalgytas. Dabar šito eilė.
  Taip po vieną visus "išsišokėlius" ir sutvarkys. Zombiai jau
  atriedėjo, atidundėjo. Svarbiausia, gražūs žodžiai ir "europietiškos
  vertybės".
  Ir ne Kremlius čia tvarkosi. Jau Briuselio era įsibėgėjo. Ko nenupirksi
  už pinigus, nupirksi už didelius pinigus. O mūsiškiams gal net didelių
  nereikėjo. Pigūs mūsų kolaborantai, labai pigūs. Kai kuriems ir posto
  užtenka ir jau viską išduos.

 • visiems 2017 gruodžio mėn. 27 d. 16:37:46

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • je jee 2017 gruodžio mėn. 27 d. 15:56:00

  Galit mąstyti ką norit, bet tik "į temą", t.y., į konjunktūrą.
  Ginkdie, neprieštaraukit liberalų nevertybėms, palaidumui, ištvirkimui
  ir tvirkinimui, krikščioniškų vertybių gynimui. Čia jau rubikonas,
  kurį peržengę būsit -fobai, rasistai, naciai, geriausiu atveju -
  vatnykai. Europietiškos vertybė tai vertybių nebuvimas ir neigimas.
  Šitą liniją remia net Vatikanas. "Kas aš toks, kad teisčiau". Kitais
  metais švęsim tai, ko patys ne tik nepadarėm, - ką sunaikinom: švęsim
  buvusią valstybę. Ot liesis veidmainių postringavimai...!

 • Bronius 2017 gruodžio mėn. 27 d. 15:14:00

  VSD, įrodykite, kad Lietuvoje yra demokratija!

 • Kaip banalu 2017 gruodžio mėn. 27 d. 14:28:33

  Ir vel rusai puola, gal Urbsiui gert nustoti reikia ?

 • na taip 2017 gruodžio mėn. 27 d. 11:53:10

  lietuvių valstybė yra sunaikinta,o jos vėliava ir herbas simbolizuoja
  XXI amžiaus konclagerį,kuris puikiai maskuojamas demokratijos ir
  visuotinės gerovės holograma,kurios vaizdiniais privalo tikėti visi,net
  jei ir pastebi kad kai kur rodomas vaizdelis smarkiai patrūkčioja.

 • .. 2017 gruodžio mėn. 27 d. 11:02:07

  Jūs neįsivaizduojat, koks spaudimas daromas iš visų pusių.
  Bažnyčia, politika - viskas nukreipta į politkorekt. Tai būdas spausti
  ir manipuliuoti žmonėmis. Draudžiami žodžiai, draudžiama pasakyt savo
  nuomonę. Tas pats, kas buvo kadais, tik kitu stiliumi, kitais metodais. Ir
  neva humanizmo ir žmogaus teisių vardan. O tą "žmogų" mes irgi
  pažįstam. Nežinau, ar čia Kremlius. Briuselis irgi ne kitoks.

 • pasiūlymas 2017 gruodžio mėn. 27 d. 09:57:27

  gerbiamiems Vytautui Rubavičiui ir Povilui Urbšiui kelti savo
  kandidatūras Prezidento rinkimuose. Tiesiog mums reikia protingo
  prezidento. Gal pagaliau atsimerksime.

 • Zauras 2017 gruodžio mėn. 26 d. 18:50:43

  Ar nuo 2014m pirmas atvejis ? Ar daugiau nebuvo? Kas sekantis? Pažyma iš
  VSD ar STT bet kuriam žmogui gali būti sukurta.Kuris Seimo narys pirmas
  eilėje apkaltai? Pažangūs proveržio žmonės dusta, reik pirmalaikių
  Seimo rinkimų.Nes 2019 ne tuos vatmikai gali išrinkti. Drebinkite kinkas
  ir toliau....

 • Paskaitęs komentarus 2017 gruodžio mėn. 26 d. 14:16:11

  Suprantu kad tikri lietuvei dar ne visi ismirie dar ira savo tievyne
  milintis jos tikri sūnus garbie jiems savos tievynies vaikams nenuleiskite
  rankų kovokite už laisve ir tiesa tarkite stop niekšams su
  šventinėmis brangieji sunaujais metais su nauja laime su teisybies
  sugrįžimu i tievyne kai sugrys teisybie sugrįš iš emigracijos
  tievynies vaikai laimies visiems išskyrus įslaptintus ir iteisintus
  vagis, Prosenelis.

 • Prosenelis 2017 gruodžio mėn. 26 d. 13:56:02

  Aš tikiu kad Skvernelis labai švelnei paglostitas pris plaukus sulaukęs
  naujųjų metu supras savo baise klaida atsipeikės bet laikas savo
  parodis suklisti gali vatnikas bet nepremieras aš tikiu kad jo elgesys bus
  apsvarstytas seime aš asmeniskai vertinu kaip įslaptinto komunisto
  elgesį buves komunystu premjeru būti negali aš taip manau tai yra
  Kremliaus žmogus priėmęs Kremliaus priesaika Estijoje buve komunistai
  prie valstybiniu postu neprileidžiami tas turi būti ir pas mus tauta jau
  pabudo.

 • Vot ,tai tau , 2017 gruodžio mėn. 26 d. 09:13:48

  pagaliau pamatėte kas darosi Lietuvoje, kad nei per žingsnį
  neatitrūkome nuo nuo Kremliaus ir kiek reikia dar netekti Lietuvos
  geriausių sūnų ir dūkrų vėl atstačius nepriklausomybę, nes galimai
  , vieno karto gulagų ir tremčių aiškiai buvo per mažai , kad lietuvis
  pagaliau suprastų ir atsikratytų Stokholmo sindromo.Kiek dar reikia
  "laisvoj Lietuvoje "tokių krintančių nuo dviračio , sukniubusių už
  stalo duodant interviu, iškritusių iš aukščiausių viešbučių per,
  langą , užspringusių švendrės lapu,prigėrusių balutėje ar
  negrįžtamai pasiklydusių Čikagos "platybėse"ir visų jų gerklėse
  ,manau,užgniaužta tiesa.

 • Rinkėjas 2017 gruodžio mėn. 26 d. 08:01:59

  Su valdžios žinia daug kas daroma. Juk ir pažymos buvo gaunamos apie
  ministrus, viceministrus, bet kas ten rašoma, niekas nežinoma ir
  neskelbiama, nes “kažkam” būtent to ir reikia. Dar visiems teks metus
  laiko kentėti kol nepasikeis Mamytė.

 • Prosenelis 2017 gruodžio mėn. 26 d. 06:27:05

  Supranta tautiečiai aiskei mato Skvernelio pastangas pamaloninti
  prokurorus STT darbuotojus geromis algomis noriedamas iskylti aukštai bet
  manau prasovie nes su tokiu elgesiu turi kristi labai žemai per anksti
  pasirodie kas jisai yra.Kas jums nepatinka už teisybie pykti negalima aš
  skaitau kad gyditojai ir mokitojai dešimt kartu daugiau tautai nusipelnei
  nes beju ir prokuroru nebutu vieni mokie kiti gydie.

 • To Blekoms 2017 gruodžio mėn. 25 d. 23:41:35

  Gal uzteks rasyneti sapaliojimus ir pereiti i lenktynes su zydais. kad
  irodyti, kad mes mokam net geriau... Darbu, veiksmais reikia irodyti! O ne
  plepalais. Plepedamas liksi dunduku, sprogstantis is pavydo...

 • Kiek tavyje Rubavičiaus? 2017 gruodžio mėn. 25 d. 23:05:47

  Tiek tavyje REZISTENTO.

 • Seniai 2017 gruodžio mėn. 25 d. 21:56:04

  Seniai jau šioje JAV kolonijoje paprasti žmonės vadinami vatnikais - tai
  yra šiukšlėmis...

 • Pensininkas 2017 gruodžio mėn. 25 d. 21:45:34

  >>>Bleka. Tikrai taip. Zydai valde, valdo ir valdys pasauli. Ir Lietuva
  taip pat! Landsbergis, jo statytiniai ir t.t.

 • Prosenelis 2017 gruodžio mėn. 25 d. 21:30:09

  Supranta tautiečiai aiskei mato Skvernelio pastangas pamaloninti
  prokurorus STT darbuotojus geromis algomis noriedamas iskylti aukštai bet
  manau prasovie nes su tokiu elgesiu turi kristi labai žemai per anksti
  pasirodie kas jisai yra.

 • Prosenelis 2017 gruodžio mėn. 25 d. 21:14:27

  Ar gali būti kitaip policinieja valstybie ją bet gąsdinti gali žmogų
  kuris linkęs tikieti mane netik gąsdino bet ir kaulus lauzie.lietuviski
  okupantu keusiu laizytojai išgamos Kurios spikas Diedulie Lansbergis
  įslaptino 75 metams aš linkiu anksciau už mane pragarankad pris
  išeidamas pasidžiaugt galieciau aš sakau tik tiesa ir matau koks
  bardakas Lietuvoje sukurtas komunistiniu išversta skuriu aš gryzes iš
  Sibiro kelis kartus sulaukiau net iš Vylniaus aukštai lapsneis
  usitarnavusiu okupantu keusiu laižytojų matomai gerai laizie,o kiek dabar
  tokiu yra įslaptintu su kruvinomis rankomis mūsų lietuvių krauju.

 • demokratija 2017 gruodžio mėn. 25 d. 21:12:41

  Ne vien Rubavičius patiria tokį persekiojimą ir terorozavimą. Braižas
  panašus. Būdingas įžūlumas, agresija, demonstravimas, kad kiekviename
  žingsnyje ir atodūsyje esi stebimas ir sekamas, užkertami keliai
  absoliučiai visokiems veiksmams, gyvenimas verčiamas pragaru kiekviename
  žingsnyje, nevengiant viešų anoniminių agresyvių išpuolių.Būtina
  nustatyti iniciatorių ir kaltininkus.

 • Bleka 2017 gruodžio mėn. 25 d. 20:35:30

  Gal nusiraminkim ir:bijoma net pasakyti kad 70 metu Rusija (TSRS) valde
  zydai...sakoma sovietai=taryba....ES valdo tie patys kas valde...o mus kaip
  protinga darbo jega siuncia -gryninti "gryno kraujo" europieciu...kokie jie
  sulikai prie lietuvi...jojama lojama...ir skurdu marinama,bet mes islikome
  isliksime...ner reikalo del zydo sapaliojimu kankintis....tegu pasidulkina
  su ukrainieciais....lietuvi juokis ir sveikai gyvenk...mes savo Zemej ir
  Mes viska sukursime ir be svetimuju...geru svenciu deja atnestu irgi ne
  savu....

 • Nieko naujo 2017 gruodžio mėn. 25 d. 19:56:38

  Niekas nieko nesiaiškins, ir ežiukui aišku, ne tie laikai. Tirs
  panašiai, kaip V. Pociūno ir kitas panašias skandalingas bylas. Deja
  viskas pas mus per daug susiję - prezidentūra, partijos, žiniasklaida,
  teisėsauga, jėgos struktūros. Gi artėja rinkimai, ranka ranką plauna.
  landsbergizmas.lt

 • "Aš esu Rubavičius" 2017 gruodžio mėn. 25 d. 19:12:19

  Visi į mitingą ,kas dar pakrutat.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: mažiausiai 12 žmonių nukentėjo, kai smarkus vėjas sugriovė didelę palapinę Alabamos valstijos Heideno miesto parke.
 • VERTĖ: metinė infliacija euro zonoje 2018 metų liepą sudarė 2,1 proc. ir paspartėjo nuo 2,0 proc. 2018 metų birželį, praneša Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +16 C

   +15  +17 C

 

   +15 +17 C

  +23  +25 C

   +24  +27 C

 

   +21  +24 C

   3-8 m/s

  1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018