respublika.lt

Išmintinga politika nedegina visų tiltų

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 22 12:24:58, Danutė ŠEPETYTĖ
×
nuotr. 12 nuotr.
Ministras Linas Linkevičius reikalauja bausti Aliaksandrą Lukašenką. Arūno Cironkos koliažas

Didžiulę diplomato patirtį turintis Vygaudas UŠACKAS aiškina, kokie interesai turėtų apibrėžti mūsų valstybės poziciją kaimyninės Baltarusijos atžvilgiu, ir diplomatiškai nutyli prašomas įvertinti Lietuvos diplomatijos meną.

 

- Jei paprašyčiau keliais sakiniais apibūdinti įvykius Baltarusijoje, pasitelktumėt žodį „revoliucija"?

- Revoliucija vadinti negalėčiau, bet, be abejonės, tai yra beprecedentis revoliucinis tautos atgimimas, kokio nematė nei baltarusiai, nei kaimynai per visą Baltarusijos istoriją.

- Rastumėt kokių nors panašumų su spalvotomis revoliucijomis?

- Ne ne, aš turiu omenyje žmonių mentaliteto, žmonių revoliucinę pasąmonę, bet tikrai nedarau palyginimų su oranžine, geltonąja ar kokia nors kitokia revoliucijomis. Spalvotosioms revoliucijoms kilti, aišku, buvo tam tikrų vidinių priežasčių, tačiau visoms joms yra būdinga „Vakarų užsakymo" konspiracija. Baltarusijos įvykiai tuo ir skiriasi nuo jų ir ypač nuo Ukrainos, kad čia nėra užsienio politikos ar geopolitikos dimensijos. Iš tikrųjų Baltarusijos situacijoje matau žmonių revoliucingą nepasitenkinimą ir siekį apginti savo garbę ir orumą, neturint jokių geopolitinių tikslų, nes diskusija nevyksta, ar Baltarusija nori įstoti į ES, ar Baltarusija nori susijungti su Rusija. Apie tai nekalbėjo nei Aliaksandras Lukašenka rinkimų metu, nei visi kiti kandidatai, - diskusija vyko apie vidaus politiką, ekonomiką. Dabar žmones į gatves gena daugiausia nepasitenkinimas dėl smurto, kuriuo buvo atsakyta į pirmąsias demonstracijas Baltarusijoje.

- Galėtumėt paaiškinti didžiųjų Vakarų valstybių baikštumą ir mažųjų, tarp jų ir Lietuvos, beatodairišką drąsą solidarizuojantis su Baltarusijos protestuotojais?

- Nevadinčiau to baikštumu ar drąsa, bet mes, Lietuva, Latvija, Lenkija, esame kaimynai, tiesiogiai ribojamės su Baltarusija ir dar daugiau - Lietuva, Lenkija ir Baltarusija turime bendrą istorinį paveldą ir tuos žmogiškus ryšius, kurie visais laikais buvo ypač artimi, todėl, be abejonės, turime natūralų interesą ir siekį, kad žmogaus teisės ir laisvės Baltarusijoje būtų gerbiamos, kad šalis būtų demokratiška. Aišku, ES ir NATO viduje visuomet būna „garvežiai", kurie turi imtis lyderystės vaidmens, kad atkreiptų kitų šalių dėmesį į situaciją.

Antra vertus, aš visuomet maniau, kad mūsų valstybės interesus Baltarusijos atžvilgiu reikia vertinti visapusiškai - be vertybinių ir demokratijos, yra ir strateginiai kariniai, ir ekonominiai interesai. Šie trys lygmenys ir turi apibrėžti mūsų valstybės poziciją.

Reikia pripažinti, nei Vakarai, nei Lietuva neturėjome nuoseklios strategijos Baltarusijos atžvilgiu - kokių santykių su Baltarusija mes norėtume dabar ir ateityje, ar matome ją kada nors tapsiančią ES nare. Visus 26 metus Vakarai taip ir nebuvo priėmę aiškios pozicijos, ji buvo labiau reaktyvi: tai buvo įvedamos sankcijos po rinkimų susidorojus su demonstrantais, tai paskui santykiai atšildomi ir siekiama bendradarbiavimo (tą matome pastaraisiais metais Baltarusijos ir JAV santykių kontekste, kai lankėsi Minske JAV valstybės sekretorius M.Pompėjas), o Rusija turi labai aiškius apibrėžtus interesus.

Pirmiausia ji suinteresuota gilesne Baltarusijos ir Rusijos integracija, to neslepia ir viešai sako prezidentas V.Putinas. Antras labai svarbus dalykas, Rusija nenori matyti dar vienos antirusiška tampančios slaviškos respublikos, kokia tapo Ukraina po Krymo aneksijos. Maskva turi politinių, karinių ir ekonominių svertų Baltarusijos atžvilgiu, tačiau priversta eiti jautria plona linija: viena vertus, bendrauti su faktiniu lyderiu, kuriuo išlieka Lukašenka šiuo metu, kita vertus, neatstumti kelių šimtų tūkstančių minios Baltarusijos piliečių, kurie reiškia nepasitenkinimą ir nepripažįsta Lukašenkos. Prieš kelias dienas įvykęs V.Putino ir A.Lukašenkos susitikimas Sočyje, manau, paveiks ne tik dvišalių santykių, bet ir vidaus politikos raidą Baltarusijoje.

- Vadinasi, turi racijos nuskambėjusi mintis apie užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus diplomatiją: esą jei jis turėjo tikslą suvienyti Baltarusiją ir Rusiją, jam pavyko?

- (Juokiasi.) Nemanau, kad L.Linkevičius yra toks galingas, kad galėtų tai padaryti. Kaimyninės valstybės užsienio reikalų ministrui pavadinus A.Lukašenką „buvusiu prezidentu", pastarasis greičiausiai įsižeidė, susierzino.

Su garsiais pareiškimais kitų valstybių nesuvienysi, juo labiau kad A.Lukašenka nėra lengvas ir patogus partneris.

- Darbuodamasis verslo sektoriuje galbūt kitomis akimis žiūrite į A.Lukašenkos grasinimus nutraukti sutartis su Klaipėdos jūrų uostu ir Lietuvos geležinkeliais?

- Mūsų įmonių grupė („Avia Solutions Group"- aut.past.) neturi tiesioginių verslo interesų nei Baltarusijoje, nei Klaipėdos uoste, tad žiūriu į grasinimus daugiau analitiko akimis. Ar tie grasinimai bus realizuoti ar nerealizuoti, sunku pasakyti, akivaizdu, kad Klaipėdos uostui ir „Lietuvos geležinkeliams" 10 mln. vartotojų Baltarusijos rinka, kaip ir visai Lietuvai, labai svarbi, ir mes, tikiuosi, ją išlaikysime. Bet kurioje krizėje išmintinga politika nesudegina visų tiltų ir išlaiko komunikacijos galimybę.

Pavyzdžiui, Krašto apsaugos ministerijos Baltarusijos gynybos atašė pateikta informacija apie Lietuvos teritorijoje vyksiančias NATO pratybas buvo išmintingos diplomatijos gestas. Net ir tokiais sudėtingais momentais svarbu palaikyti ryšį su savo kaimynais, siekiant išvengti netikėtų įvykių ar susikirtimų. Palinkėčiau už ekonomiką ir už transportą atsakingiems Lietuvos pareigūnams, nepriklausomai nuo įvykių raidos, išlaikyti ryšius Baltarusijoje su tais, nuo kurių priklauso vienokie ar kitokie sprendimai. Nebūtinai tai turi daryti Vyriausybės nariai, tam yra ir verslo asociacijos, pramonininkų asociacijos ir kiti, atliepiantys verslo interesams ir amortizuojantys įtampas sudėtingomis politinėmis sąlygomis. Tikiuosi, kad valstybės vadovai, priimdami sprendimus kaimyninės šalies atžvilgiu, visapusiškai įvertins ir atsižvelgs į Lietuvos nacionalinius interesus.

Ministras Linas Linkevičius reikalauja bausti Aliaksandrą Lukašenką

Vakar užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Briuselyje dalyvavo ES Užsienio reikalų taryboje, kurioje daugiausia dėmesio skirta ES atsakui į įvykius Baltarusijoje.

Apie sankcijas nuolat kalbantis L.Linkevičius norėtų, kad jomis būtų apdalinta ir Baltarusija.

„Svarbu, kad ES balsas yra girdimas, bet jau laikas konkretiems veiksmams. ES privalo nedelsdama įvesti sankcijas prieš asmenis ir pareigūnus, naudojusius smurtą ir įvykdžiusius galimus nusikaltimus prieš savo žmones", - sakė L.Linkevičius. Anot jo, sankcijų apimtis ir sąrašas turi atspindėti vykdomų nusikaltimų mastą.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s