respublika.lt

Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 19 08:00:56, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Petras Gražulis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Trys Seimo Žmogaus teisių komiteto nariai sukilo prieš naująjį to paties komiteto narį Petrą Gražulį, tvirtindami, kad iš komiteto pasitrauks patys, jei nepasitrauks jų kolega. Be to, Žmogaus teisių organizacijų koalicija surinko parašus, protestuodama prieš P.Gražulį, nes jis esą neturi teisės dirbti Seimo padalinyje, veikiančiame žmogaus teisių srityje. Pats parlamentaras tvirtina savo noru nesitrauksiantis, nes jis kaip niekas kitas turi moralinę teisę čia dirbti.

 

Seimo Žmogaus teisių komiteto nariai Andrius Navickas, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Sergejus Jovaiša kreipėsi į Seimo vadovybę, prašydami Mišrios frakcijos seniūną ir Seimo valdybą parengti artimiausiam Seimo plenariniam posėdžiui nutarimo projektą, atšaukiantį Mišrios frakcijos narį Petrą Gražulį iš Žmogaus teisių komiteto.

Pasak vieno iš kreipimosi autorių A.Navicko, dirbti komitete su Seimo nariu, iš kurio kasdienės retorikos nuolat sklinda įžeidinėjimai, žmogaus teisių nepaisymas ir pažeminimai, neleidžia žmogiškas orumas.

Iki šiol turbūt mažai kam girdėta Žmogaus teisių organizacijų koalicija, vienijanti aštuonias organizacijas, atstovaujančias žydų, čigonų bendruomenėms, ginanti homoseksualistų teises, išsiuntė laišką Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, prašydama susitikimo. Aktyvistai nori perduoti per 16 tūkst. parašų, kurie buvo surinkti po kreipimusi, kad P.Gražulis negalėtų dirbti komitete. Kreipimesi teigiama, kad parlamentaras ne kartą nesilaikė įstatymų, nepakluso policijos pareigūnams, niekino marginalizuotų grupių atstovus bei pačius žmogaus teisių principus ir t.t.

Beje, P.Gražulis net ne pats pasisiūlė dirbti Žmogaus teisių komitete, o buvo paprašytas, mat priklauso Mišriai Seimo narių grupei. Iki tol jis buvo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys, bet buvo iš jos išprašytas. Kadangi iki tol P.Gražulis dirbo Audito komitete, o ten Mišriai grupei atstovavo ekonomistė Aušra Maldeikienė, P.Gražuliui pasiūlyta užsiimti žmogaus teisėmis.

„Niekas neturi tokios moralinės teisės dirbti Žmogaus teisių komitete, kaip aš. Kodėl? 1973 m. Helsinkyje buvo pasirašytas baigiamasis aktas dėl žmogaus teisių gerbimo, kurį pasirašė net SSRS. Andrejus Sacharovas paragino kurti Helsinkio grupes, kurios keltų į viešumą žmogaus teisių pažeidimus Sovietų Sąjungoje. Lietuvoje Helsinkio grupę įkūrė ilgametis politinis kalinys Viktoras Petkus. Prie grupės prisijungiau ir aš. Gynėme žmogaus teises, visi Helsinkio grupės nariai vienaip ar kitaip nukentėjo, didelė dalis buvo įkalinta, tarp jų ir aš. Todėl ir sakau, kad niekas kitas neturi tokios moralinės teisės dabar ginti žmogaus teises, kaip aš. Nes sovietmečiu, kai gyniau ir už tai buvau persekiojamas, kiti prisitaikė prie sovietinės sistemos“, - priminė P.Gražulis.

Jam nedaro įspūdžio, kad surinkta 16 tūkst. parašų.

„Prisimenu 1987-aisiais vykusį mitingą prie A.Mickevičiaus paminklo, kuriame dalyvavau. Po to buvo surengtas kitas mitingas, pasmerkęs mūsiškį, ir surinkta pusė milijono „tarybinės liaudies“ parašų, smerkiančių mūsų mitingą. O dabar surinkta tik 16 tūkst., todėl pažanga žmogaus teisių srityje padaryta. Be to, aš niekada nesakiau, kad reikia persekioti homoseksualius asmenis. Dar daugiau - aš visada sakau ir sakysiu, kad jiems reikia ištiesti pagalbos ranką, norinčius reikia gydyti. Tik niekada nepritarsiu, kad homoseksualizmas yra normalus reiškinys“, - akcentavo P.Gražulis.

Parlamentaras priminė, kad Seimo komitetas vadinasi Žmogaus teisių, o ne Mažumų teisių komitetu. Pasak politiko, antruoju atveju jis atsistatydintų pats, nes gina daugumos teises. P.Gražulis pastebėjo, kad visuomenėje, kurioje yra daugybė socialinių grupių, reikia išlaikyti normalią pusiausvyrą: homoseksualistai negali primesti savo pažiūrų tradicinės orientacijos žmonėms, nes juk, pavyzdžiui, rūkaliai nepuola rūkyti troleibusuose ar neorganizuoja eitynių, reklamuodami tabako naudą.

„Lietuvoje negalima turėti savo nuomonės, visi mane puola, visa užvaldyta žiniasklaida, išskyrus „Respublikos“ leidinių grupę, todėl man kyla mintis, kad ir vėl reikia atkurti Helsinkio grupę“, - sakė P.Gražulis.

Tiesa, politikas pripažįsta, kad iš dalies dėl puolimo kaltas jis ir pats, tačiau ne dėl daugumos teisių gynimo, o dėl jo santykių su vaiko motina. Tačiau ir tai, pasak P.Gražulio, jis yra puolamas per daug - tai kenkia ne tik jam, bet kenks ir jo vaikui. Būtent dėl pastarojo interesų seimūnas sutinka dalyvauti moterų mėgstamose televizijos laidose.

„Tai darau vardan vaiko interesų. Jūs įsivaizduokite, šiais laikais vaikai su mobiliaisiais ima lakstyti jau 4-5 metų amžiaus. Jūs įsivaizduokite, jei mergaitė eis į darželį. Kiekvienas galės internete pasižiūrėti, kas yra jos tėvas. Todėl noriu, kad viskas kuo greičiau baigtųsi ir galiu atsiprašyti, net jei būčiau nekaltas. Bet šiandien esu kaltas, nes išprovokavo tas žinutes. Ir atsiprašiau“, - kalbėjo P.Gražulis.

Nesurinkus kvorumo Žmogaus teisių komiteto posėdis neįvyko

Trims opozicijai priklausantiems Seimo nariams atsisakius dirbti Žmogaus teisių komitete kartu su Seimo nariu Petru Gražuliu, trečiadienį planuotas Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdis neįvyko.

„Kvorumo nėra, vadinasi, darbo nėra. Manau, kad pirmiausia Seimo vadovybė turi priimti sprendimus, nes komitetas racionaliai, tvarkingai dirbo. Iškeliant Seimo narę Oną Valiukevičiūtę į kitą komitetą reikėjo pasitarti su mumis, manyčiau, kad komitetas būtų išsakęs savo poziciją. Niekas mūsų neklausė, o dabar turime situaciją tokią, kokią turime. Vadovybė turi priimti sprendimus, vienus ar kitus, ar P. Gražulis dirbs su pirmininku ir dar su vienu kolega, kuris buvo posėdyje“,- neįvykusį posėdį komentavo Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas.

Trečiadienį Žmogaus teisių komiteto posėdyje dalyvavo V. Simulikas, P. Gražulis ir parlamentaras Justas Džiugelis.

Į posėdį trumpam užsukęs konservatorius Sergejus Jovaiša Eltai sakė, kad jis ir dar du opozicijos nariai, priklausantys Seimo Žmogaus teisių komitetui - Andrius Navickas ir Viktorija Čmilytė-Nielsen - į komiteto posėdį sugrįžti neketina, kol jame bus P. Gražulis.

Į Žmogaus teisių komitetą trečiadienį buvo atvykę Užsienio reikalų, Vidaus reikalų ministerijų ir kitų institucijų atstovai, tačiau nesant kvorumo netrukus išėjo.

Pats P. Gražulis dėl žlugusio posėdžio nesijaučia kaltas. Eltai jis sakė, kad Seimo nariai privalo lankyti komitetų posėdžius ir tie, kurie nedalyvavo „tegul prisiima atsakomybę“.

„Liberalai ir konservatoriai visada destrukciją įnešinėja“,- sakė jis.

P. Gražulis pakartojo, kad tikrai nesutiks būti perkeltas į kitą komitetą, tačiau spręs Seimas.

„Greičiausiai rytoj bus pateiktas nutarimo projektas dėl mano darbo komitete. Aš tikrai nesutiksiu, kad būčiau perkeltas į kitą komitetą, bet Seimas balsavimu priims sprendimą“,- sakė P. Gražulis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s