respublika.lt

Iš sergančiųjų atimama daug

(0)
Publikuota: 2019 vasario 05 08:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Onkologine liga serganti Jovita Stalmakova tvirtina, kad jai yra užkirstas kelias tapti mama.

Vakar, minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, Seime surengtos spaudos konferencijos metu viešai apie Lietuvoje patiriamą diskriminaciją prabilo onkologiniai ligoniai. Pasirodo, likimo skriaudžiamus žmones dar skriaudžia ir valstybė, savivaldybės, draudikai, bankai, iš sergančiųjų net atimama teisė turėti vaikų.

 

Lietuvoje vėžiu kasmet suserga vidutiniškai 18 tūkst. žmonių, sergančiųjų šiuo metu yra apie 100 tūkst. Šiems asmenims jau ir taip yra sunku, nepaisant to, jie dar patiria įvairių formų diskriminaciją.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidento Šarūno Narbuto teigimu, vėžys Lietuvoje vis dar yra stigma. POLA apklausus per tūkstantį asociacijos narių, dauguma jų tvirtino patiriantys įvairių rūšių diskriminaciją. Sergantys vėžiu esą diskriminuojami darbo rinkoje, norėdami gauti draudimo paslaugas, įsivaikinti ar pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo galimybe bei kitais atvejais.

„Prieš savaitę atlikome apklausą. Surinkome per tūkstantį pacientų atsakymų. Didžioji dalis jų pasakė: aš jaučiuosi diskriminuojamas, aš jaučiuosi, kad valstybė į mane žiūri daugiau neigiamai nei teigiamai, aplinkiniai žiūri daugiau neigiamai nei teigiamai. Daug metų mes kalbėjome, kad vėžys nebėra stigma, nėra gėda pasakyti, kad šia liga sergi. Iš to tūkstančio žmonių, kurie atsiliepė, sulaukėme labai daug istorijų iš skirtingų kampų, tačiau tik du žmonės sutiko apie tai viešai kalbėti. Nes didžioji dalis žmonių sako: mano artimieji žino, aš nebijau jiems pasakyti, bet aš nenoriu, kad žinotų darbo aplinka“, - sakė Š.Narbutas.

Asociacijos prezidentas akcentavo, kad onkologiniai ligoniai vakar Seime prabilo viešai ne reikalaudami iš valstybės kokio papildomo finansavimo, o akcentuodami, kad Lietuvoje vyksta tai, kas teisės aktais yra uždrausta. Pats vėžiu sergantis Š.Narbutas sako, kad neretai būna, kai onkologine liga susirgę žmonės praranda darbą arba kitaip diskriminuojami darbo rinkoje.

Be to, kai kurios savivaldybės onkologine liga sergantiems žmonėms neduoda vienkartinės socialinės išmokos arba sudaro kliūčių tokią išmoką gauti. Todėl nenuostabu, kad, kaip pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, savivaldybės kasmet sutaupo per 117 mln. eurų, kurie turi būti skirti socialinėms pašalpoms. Tačiau, anot Š.Narbuto, svarbiausia yra ne tai, kad likimo nuskriaustieji negali gauti pašalpų, o tai, kad jie stumiami iš darbo rinkos.

„Žmonės nenori gyventi iš pašalpų, nori užsidirbti ir kurti pridėtinę vertę“, - tvirtino POLA prezidentas.

Tačiau, pasak jo, bene labiausiai diskriminaciją dėl onkologinės ligos pajaučia jauni pacientai, kurie, įveikę ligą, siekia grįžti ir įsilieti į darbo rinką, sukurti šeimą ir užtikrinti jai normalų gyvenimą.

„Mūsų bendruomenėje girdime daugybę istorijų, kai dėl buvusio vėžinio susirgimo jauni žmonės nepriimami į darbą arba jiems nesudaromos galimybės kilti karjeros laiptais, argumentuojant, kad taip neva saugoma jų pačių sveikata. Jiems taip pat sunkiau įsigyti nuosavą būstą, mat dėl patirtos ligos bankai nenoriai suteikia paskolas, baimindamiesi, jog toks žmogus galbūt neišgyvens iki paskolos grąžinimo termino pabaigos. Tokie žmonės taip pat negali sudaryti kritinių ligų ir gyvybės draudimo sutarčių arba išimtiniais atvejais už jas moka net iki keliasdešimt kartų brangiau“, - sakė POLA prezidentas.

Onkologine liga serganti Jovita Stalmakova tvirtina, kad jai yra užkirstas kelias tapti mama - turėti savo biologinių vaikų pasinaudojant pagalbiniu apvaisinimu, taip pat ir įsivaikinti ar globoti.

„Apie ligą sužinojau tuomet, kai pradėjau planuoti šeimos pagausėjimą, ir tada patyriau diskriminaciją. Aš neturiu vaikų ir ateityje jų negalėsiu turėti Lietuvoje. Daktarai man skubotai pradėjo gydymą, nepasiūlę vaisingumo išsaugojimo. Visą informaciją aš, patyrusi didelį šoką sužinojus apie ligą, turėjau rinktis pati. Man tai užtruko daug laiko, o mano atveju laikas buvo labai svarbus. Antra, aš turiu užsišaldžiusi embrionų Santaros klinikose, bet aš negaliu jų pati panaudoti, negaliu dėl ligos vaiko išnešioti“, - pasakojo J.Stalmakova.

Š.Narbuto teigimu, dėl onkologinės ligos netekusių galimybės tapti tėvais, įtėviais ar net globėjais Lietuvoje yra tūkstančiai. Tam esą trukdo pasenę teisės aktai.

„Yra poįstatyminiai teisės aktai, kurie sako: jeigu onkologiniam pacientui buvo diagnozuotas pirmos stadijos vėžys ir jeigu liga jam neprogresavo po to, kai jis pasiekė remisiją, jis galės globoti vaiką, net neįsivaikinti, tik po penkerių metų, jeigu antros stadijos - dešimt metų reikės laukti. Jeigu buvo su metastazėmis, trečia, ketvirta stadija - niekada gyvenime negalės. Ir tokio reguliavimo kitose ES šalyse nėra“, - sakė Š.Narbutas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s