respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Į pabėgėlių integraciją ketinama įpainioti naivų vietinį jaunimąnuotraukos (17)

2017 spalio mėn. 22 d. 12:02:22
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Mykolo Romerio universitete dvi dienas vyko tarptautinė konferencija, kurios pagrindinė mintis - kaip integruoti pabėgėlius pasitelkus vietos jaunimą. Ši konferencija - tai Europos Komisijos finansuojamas projektas „Promise“ („Pažadėk“), kuriame, be Lietuvos, dar dalyvauja Bulgarija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija ir ... pabėgėlius atsisakanti priimti Vengrija! Tad vien iš šio fakto abejotina, ar šalys dalyvautų tokiame pažado bei jaunimo pasitelkimo projekte, jei už jį tektų pačioms mokėti. Nors ir dabar mokės. Jei projektas būtų įgyvendintas. Mokės ne tik finansiškai, bet pavojingiau.

 

Pavojingiausia idėja - su nepatyrusiu, naivoku, bet smalsiu, geraširdžiu vietiniu jaunimu užkišti visas pabėgėlių nenoro integruotis spragas. Retorinis klausimas - ar bent vienai Europos valstybei PAVYKO integruoti pabėgėlius iš Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų, Mažosios Azijos? Vokietija per pusšimtį metų nesugebėjo integruoti net turkų. Bet tetrūksta, kad dėl greitesnio pabėgėlių kvotos įvykdymo pasitelktume Lietuvos „mises“. Kad važinėtų su mūsų valdžios atstovais į Graikiją kaip Rojaus nekaltos mergelės ir Lietuvon sirus viliotų. Būkime teisingi. Pabėgėliai - sirai, afganai, pakistaniečiai, irakiečiai - visai neketina Lietuvoje integruotis. Atvirkščiai. Mūsiškis jaunimas veikiau bandys integruotis į naują egzotiką. Į „Tūkstančio ir vienos nakties“ pasaką. Paraginti Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, dalyvaujančios projekte „Promise“, mielai taps arabų guodėjais. Tik ne arabių. Nes jų tautiečiai neleis. O šiaip mūsiškis jaunimas kviesis pabėgėlius į renginius, vakarėlius, svečius. Stebėsis jų naujausio modelio telefonais. Matyt, iš bado gautais. Ar laimėtais karo mūšiuose. O jei pabėgėliai elgsis įžūliai, ims ko nors kaulyti, akivaizdžiai meluoti, mūsų naivus jaunimėlis manys, kad tai Sirijoje patirtas šokas. Musulmonės neteka už kitatikių. Tačiau musulmonai gali vesti kitatikes. Štai ir turėsime jaunatvišką integraciją. Dar labiau išcentruojančią, globalizuojančią Lietuvą. Valstybę, jau išsiliejusią iš krantų. Kai vienas krantas - Airijoje, o kitas - Sirijoje.

Tikslus konferencijos pavadinimas - „Pagalba pabėgėlių integracijai per jaunimo dalyvavimą: 1951 Konvencija ir šiandienos pabėgėliai“. Renginyje Kroatijos atstovė pristatė leidinį „Jaunimo įsitraukimo į darbą su pabėgėliais geroji praktika“.

Lietuva gerosios arabų-lietuvių asimiliacijos praktikos dar nepajutusi, tačiau 1951 m. pasirašyta Jungtinių Tautų Organizacijos Ženevos konvencija kalba apie visai kitokius prieglobsčio prašytojus. Ne ekonominius bėglius iš Azijos, Afrikos, bet žmones, daugiausia europiečius, išvaikytus iš savo tėvynių per Antrąjį pasaulinį karą. Apgyvendintus laikinose pabėgėlių stovyklose. Pvz., lietuvius Vokietijoje. Natūralu, kad tada didelis darbo su pabėgėliais krūvis teko jaunimui. Nes dauguma vyresniųjų buvo žuvę frontuose. Kai kurie Ženevos konvencijos straipsniai, tikę tuometiniams pabėgėliams, dabar skamba dviprasmiškai. Pvz., kad valstybėje, kur maisto produktai skirstomi pagal talonus, tokių pačių talonų gautų ir prieglobsčio prašytojai. O valstybės pagalba būtų tokia pati, kaip ir savo valstybės piliečiams. Tokiu atveju, remiantis Konvencija, dabartiniai pabėgėliai Lietuvoje neturėtų turėti jokių išskirtinių sąlygų. Gauti tokio paties dydžio pašalpas kaip ir vietiniai pašalpininkai. Galų gale, kokių ypatingų materialinių gėrybių gali suteikti valstybė, jei iš jos sprunka vietiniai? Protingiau būtų, jei tas gėrybes atiduotų dar nepabėgusiems vietiniams.

Tačiau, anot socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, siekiant stiprinti integracijos procesus, pabėgėliams numatyta net kompensacija būsto nuomai. UŽ ES lėšas. O remiantis Užimtumo įstatymu, bus subsidijuojami darbdaviai, kurie prieglobsčio prašytojus įdarbins. Įdomu, kiek subsidijuojami kauniečiai darbdaviai, jei įdarbina vietinį lietuvį iš Čekiškės?

Ženevos konvencija skelbė apie vienodas tiek vietinių, tiek atvykusių sąlygas. Bet pabėgėliams numatyta daug daugiau pinigų, nei jų, sukakus pilnametystei, gauna mūsų globos namų auklėtiniai, išeidami į savarankišką gyvenimą. Gauna vienkartinę apie 3000 Eur pašalpą, o toliau - gyvenk, kaip moki. O pabėgėliui metus mokama vidutiniškai 314 Eur už būsto nuomą. Vienkartinė įsikūrimo pašalpa - 204 Eur suaugusiam ir 102 Eur vaikui. Mėnesinė pašalpa nuo 204 Eur laipsniškai mažėja iki 102 Eur. Mokinio reikmenims - 57 Eur. Ugdymo išlaidoms kas mėnesį - 60,8 Eur. Jei tiek pinigų gautų mūsiškiai pensininkai ar bedarbiai! Galų gale, vidutinio neįgalumo pensija tesiekia 160-168 Eur, o našlių pensija - 21 Eur.

Bet įdomiausiai skamba Ženevos konvencijos 34 str.: „Valstybė (prieglobsčio suteikėja - aut. past.) daro viską, kad pagreitintų natūralizacijos procedūras“. Kaip tas procedūras pavyksta taikyti dabartinėje Europoje? Konferencijoje buvo perskaitytas pranešimas, kaip pavyksta integruoti pabėgėlius Danijos savivaldybėse. Kita vertus, visi puikiai žinome, kad net Danijos sostinėje Kopenhagoje musulmonai, netgi turintys Danijos pilietybę ir čia gimę, linkę gyventi atskiruose rajonuose, vadinamuosiuose getuose. O danai iš šių rajonų išsikraustę. O šit pranešimą apie saugumą bei pabėgėlius perskaitė italas sicilietis Robertas Genaras (Roberto Gennaro) iš Katanijos universiteto. Aukštosios mokyklos pavadinimas iškart primena kino filmų kovotoją su Sicilijos mafija komisarą Katanį. Į tokį virtualų vaizdinį dar pridėjus pabėgėlių, lietuviui saugiau neatrodo. Koks saugumas, jei pažangesniems musulmonams jau patiems yra nesaugu gyventi tarp savo tėvynainių. Nobelio premijos laureatas turkų rašytojas Orhanas Pamukas gyvena Amerikoje. Ten pat gyvena ir už savo knygas musulmonų fanatikų persekiojamas indų kilmės Salmanas Rašdis (Ruschdie). Štai juos tikrai galėtume priimti. Nebijodami, kad yra teroristai.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (17)

 • Jo 2017 spalio mėn. 25 d. 13:27:46

  Sorosas pervedė į savo fondą "Atvira visuomenė"dar 18 milijardų
  dolerių savo ardomajai veiklai paremti.Taip kad galės nupirkti visą
  naivų jaunimą.

 • JONIS 2017 spalio mėn. 25 d. 13:03:24

  TEGUL PABANDO , GAL LIETUVEI BEZDZIONES ISVYS LAUK GREICIAU , NEI KOL PATYS
  PABEGS

 • Vokietija labai gerai integruoja :) 2017 spalio mėn. 24 d. 22:34:54

  Teroras nelabai gąsdino, kiti kriminaliniai džiaugsmai irgi. Bet kyla
  baisus skandalas, kad "pabėgėliai" užsiima prostitucija. Kaip baisu!
  Tokia gera šalis, tokie geri atbėgėliai. Ir staiga!
  Ne nuobodu. Sėkmės, Lietuvos buratinams.

 • Astra 2017 spalio mėn. 24 d. 16:34:12

  Nebūkit naivūs, jie atvažiavo į Europą ne integruotis, o pakeisti
  Europą

 • Snieginai 2017 spalio mėn. 24 d. 15:50:36

  Priimk, niekas nedraudžia.

 • joo 2017 spalio mėn. 24 d. 10:10:46

  pukios įžvalgos.Beje,mokyklose vaikams iki 10 ,padidintos socialinės
  valandos,na kai turi po pmokų nuveikti visuomenei naudingą darbą,kažkur
  girdėta ane. Tai ar nebus taip,kad tos padidintos valandos bus
  išnaudojamos integracijos labui.

 • Tegul 2017 spalio mėn. 23 d. 07:57:01

  kai gaus peilį į pilvą nuo integruoto tai žinos kur lenda jaunimėlis
  pusgalvėlis.

 • oo 2017 spalio mėn. 22 d. 21:37:01

  svarbiausia uz tai gauni pinigo o jei vienas kitas milijonas nudves
  vietiniu menkas nuostolis

 • Bleka 2017 spalio mėn. 22 d. 20:39:55

  Tiesiog zydu polka...nebezino ka daryt kad liktu valdyme.Na yr saujele to
  jaunimo ,bet ne visuma...rusas neprigijo ,o juodis ...niekada nebus
  baltas.2.Tuos kurie vigdo ES instrukcijas laikyti lietuviu isdavikais.

 • To Sniegina 2017 spalio mėn. 22 d. 20:09:05

  Goglink čionai: Londono metro teroristai-sprogdintojai -
  "vaikai-pabėgėliai" iš Sirijos bei Irako! Tolerantiškasis portalas
  15min bando tai nutylėti

 • Sniegina 2017 spalio mėn. 22 d. 19:14:14

  Manau, kad priimti į savo šalį galime tik nuo karo nukentėjusius mažus
  vaikus. Patalpinti tiesiai į šeimas, užauginusias savo vaikus.
  Išauklėti juos pagal savo papročius ir tai bus integracija ir reali
  pagalba.

 • Ala 2017 spalio mėn. 22 d. 16:28:50

  Už tai stumiama dviguba pilietybė. Lietuviui brangesnis svetimi ir kitos
  šalys negu sava.Patys save sunaikinsim ir tos Lietuvos neliks,nes su tokiu
  mąstymu pildosi priešų planai.

 • R.K 2017 spalio mėn. 22 d. 15:28:59

  Šitaip nekęsti savo šalies dar reikia sugebėti .O kai cinizmas ir kitos
  savybės tampa mokslu ypač karo ir ekonomikos atseit- ko stebėtis?

 • kiemsargis 2017 spalio mėn. 22 d. 15:24:05

  Už ES pinigus viskas galima. Netgi išdulkinti savo vaikų smegenis , kad
  vaikučiai leistusi dulkinami atėjūnų. Įdomu ,už kiek gi Mykolo
  Romerio universitetas parsidavė?

 • R.K 2017 spalio mėn. 22 d. 15:22:02

  Jei Lietuvą norėsim turėti reiks vadinamai valdžiai sakyti NE ir
  panašu ne tik.Jau dabar palyginus su ja nekurios profesijos jau
  aristokratija

 • nuo 2017 spalio mėn. 22 d. 14:37:21

  pat pradziu viskas daroma mums integruoti imusulmonu gyvenima.

 • Bet kokia 2017 spalio mėn. 22 d. 13:57:53

  svetimsaliu invazija visada virsta vietiniu teisiu ir socialinio buvio
  krachu! Geras pavyzdys - musu darbo vietas uzeme ukrainieciai,del kuriu
  emigruoja tukstanciai lietuviu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PALAIDOJO: ketvirtadienį Indonezijoje, Centrinės Javos provincijoje, nuslinkus nuošliaužai, 11 žmonių dingo be žinios, o dar 14 buvo sužeistiai.
 • NESIKABINĖKIT: darbdavys atsakingas už seksualinio priekabiavimo atvejus ir darbe, ir arba bet kokiuose su juo susijusiuose socialiniuose renginiuose, pavyzdžiui, įmonės naujamečiame vakarėlyje, aiškina teisininkai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar tikite, kad raketomis „Iskander“ rusai iš Kaliningrado gali atakuoti Europos sostines?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

reklama
Kaleda 2017