G.Steponavičiaus imunitetas. Seimas spręs, ar leisti traukti baudžiamojon atsakomybėn sunkiu nusikaltimu įtariamą liberalų bosąnuotraukos (15)

2017 balandžio mėn. 19 d. 07:55:17 Perskaitė 2116

Vakar šalies generalinis prokuroras Evaldas Pašilis kreipėsi į Seimą, prašydamas leisti panaikinti parlamentaro liberalcentristo Gintaro Steponavičiaus teisinį imunitetą ir leisti patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn. Naikinti jo imunitetą yra paprašęs ir pats sunkiu nusikaltimu įtariamas liberalas.

 

Generalinis prokuroras, kreipdamasis į Seimą, neatskleidė nieko naujo. Jis teigė, kad turima pagrįstų duomenų, jog per du susitikimus 2015-ųjų spalį ir 2016-ųjų vasarį su „MG Baltic“ atstovu buvo sutarta dėl paramos G.Steponavičiaus fondui ir VšĮ Laisvės studijų centrui. Faktiškai, prokurorų teigimu, finansavimas buvo panaudotas paties parlamentaro vardo garsinimui ir Liberalų sąjūdžio įsiskolinimams dengti.

Pats Liberalų frakcijos seniūno pavaduotojas tokius jam metamus kaltinimus neigia tvirtindamas, kad pinigai buvo naudojami vykdant projektą „Pilietiškumo pamokos Lietuvos mokyklose“.

G.Steponavičius nutarė eiti ne kyšininkavimu įtariamo buvusio partijos lyderio Eligijaus Masiulio, kuris, atsisakęs parlamentaro mandato, pasirinko teisinį gynybos būdą, keliu. Nepaisydamas Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio raginimo atsistatydinti, frakcijos seniūno pavaduotojas pasirinko politinį gelbėjimosi kelią. Taip jis prasitęsė buvimą Seime ir dar kuriam laikui užsitikrino 2532 eurų (be priedų) parlamentaro atlyginimą.

Išklausęs E.Pašilio, Seimas sudarė 12 asmenų laikinąją komisiją, pastaroji vadovu išsirinko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narį Virgilijų Poderį. Komisija, apklaususi G.Steponavičių ir įvertinusi prokurorų turimus duomenis, per dvi dienas savo išvadas turi pateikti Seimui.


- Kodėl tokius skirtingus gynybos būdus pasirinko E.Masiulis ir G.Steponavičius? - „Vakaro žinios“ paklausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro advokato Egidijaus Bičkausko.

- Situacija skirtinga todėl, kad E.Masiulis dėl vienokių ar kitokių priežasčių gavo neapskaitytus grynus pinigus, o apie G.Steponavičių kalbama, kad jis gavo apskaitytus pinigus į legalių, juridinių asmenų, t.y. į jo kontroliuojamų įmonių, sąskaitą. Teisėsauga turbūt išsiaiškins, už ką E.Masiulis gavo pinigus. O dėl G.Steponavičiaus situacija kitokia. Manyčiau, jo siekis dabar yra išsiaiškinti politinį šito veiksmo, net ne tiesiogiai susijusio su juo, o su visomis politinėmis partijomis, kontekstą. Štai pavyzdys. Sakysime, aš esu politikas, pas mane atėjo pilietis x, jam patinka mano politinė veikla, patinka mano politinės pažiūros, kurių laikosi jis pats, ir nori mane paremti. Nori, kad būčiau toks, koks esu, balsuočiau už man ir jam tinkančius įstatymus, todėl duoda man, pavyzdžiui, 1000 eurų. Kas tai? Po to, kai tapau Seimo nariu, tas pats pilietis x kreipėsi į mane patarimo, paprašė susitikti. Ar būtų gražu, jeigu aš jį pasiųsčiau velniop ar pas padėjėją, kad užrašytų į priėmimą po mėnesio? Turbūt būtų elementariai nepadoru. Kitas dalykas, jeigu tu prašysi ko nors, kas neleistina ir man nepriimtina, o aš tau padėsiu. Nors suprimityvintai kalbu, bet prokuratūros kontekste čia galima įžvelgti beveik kyšį. Nežinau bylos niuansų, bet balsavo G.Steponavičius, mano galva, taip, kaip turėjo balsuoti vienas ar kitas liberalas. Nebent prokuratūra turi duomenų, kad buvo sutarta konkrečiai balsuoti už konkretų įstatymą ir už tai buvo skirti pinigai. Dėl tos pačios paramos - aš visą laiką sakiau, kad priklauso nuo vertintojo.

Kodėl aš kalbu apie vertintojus? Tas pats vertintojas iš prokuratūros mane baus už tą 1000 eurų ir kad susitikau su piliečiu x. Aš manau, kad G.Steponavičiaus iškelta problema yra rimta. Palikus ją vertinti tik teisėsaugos institucijoms, jos greičiausiai pasiųs bylą į teismą, lygiai taip pat, ką galima būtų padaryti su keliomis dešimtimis Seimo narių.

- Ką G.Steponavičius laimi reikalaudamas panaikinti jo teisinį imunitetą? Sužinos komisijoje, ką turi surinkę prieš jį prokurorai?

- Geriau pažiūrėkime, ką jis pralaimi, jeigu jis reikalauja, kad nebūtų panaikintas imunitetas. Net jeigu komisijos rezultatas bus nesiųsti jo į teismą, vis tiek visuomenėje ir žiniasklaidoje bus traktuojama, kad išsisuko prisidengęs Seimo nario imunitetu. Bet bus vadinamas banditų banditu. Atsisakydamas mandato ar elgdamasis kitaip jis pralaimėtų daugiau politine prasme.

- O gal reikėtų papurtyti visus tuos politikų fondus ir pasižiūrėti, kam iš tiesų yra panaudojami pinigai?

- Viskas gerai, tegul pasižiūri į kitus. Aš manau, kad kiekvieno fondo panaudojimas politiko vardui pagelbsti. Prisiminkime Norvegijos premiją - milijoną Norvegijos kronų Lietuvai 1990 ar 1991 metais. Premija, Lietuvai įteikta per V.Landsbergį, išvirto į profesoriaus vardo fondą. Ar, turėdamas savo vardo fondą ir galėdamas padėti kultūrai, profesorius kelia savo, kaip politiko įvaizdį, ar ne? Aišku, kad kelia. Ar gali įdarbinti tame fonde sau artimus žmones? Aišku, gali. Lygiai taip pat su tais politikų fondais. Ar pervesdamas pinigus į G.Steponavičiaus fondą „MG Baltic“ padeda jam kaip politikui išlikti politikoje? Aišku, padeda. Plačiąja prasme tai kyšis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net