respublika.lt

G.Markovičienė: Turėtume peržiūrėti ir KT, ir kitų teismų sprendimų priėmimo tvarką

(0)
Publikuota: 2017 spalio 20 12:33:14, Gitana Markovičienė, naujienų agentūros ELTA direktorė
×
nuotr. 1 nuotr.
Naujienų agentūros ELTA direktorė Gitana Markovičienė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Per pastaruosius kelerius metus pasitaikė ne vienas atvejis, kai priimdami sprendimą, Konstitucinio Teismo teisėjai neranda bendro sutarimo ir sprendimą priima vieno balso skirtumu. Vadinasi, priimami net tokie sprendimai, dėl kurių abejoja patys Konstitucinio Teismo teisėjai. O jais, beje, skiriami tik itin patyrę ir kompetentingi teisininkai. O paskui visa Lietuva gyvena pagal tuos sprendimus, kurių teisingumu abejoja net ir teisės autoritetai.

 

Dėmesį į tai atkreipęs parlamentaras Petras Gražulis pateikė projektą, kuriuo norėtų esamą padėtį ištaisyti.

„Teikiamas projektas parengtas jaučiant poreikį užtikrinti, kad nuolat nebūtų keičiama konstitucinė doktrina“, - sako politikas.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme nustatyta, kad Konstitucinis Teismas bylas nagrinėja ir nutarimus, išvadas ar sprendimus priima kolegialiai, dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 visų jo teisėjų. Sprendimai priimami ne mažesne kaip pusės posėdyje dalyvaujančių teisėjų balsų dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas. Kitaip tariant, jei dalyvauja tik 2/3 visų teisėjų (jų iš viso su pirmininku yra 9, tad užtenka, kad dalyvautų 6), teoriškai užtenka, kad verdiktas būtų paskelbtas už jį pasisakius vos trims Temidės tarnams!

Parlamentaras siūlo nustatyti, kad Konstitucinio Teismo darbe svarbiausius sprendimus priimtų mažiausiai 8 teisėjai. Be to, visi sprendimai turi būti priimti vienbalsiai. Parlamentaro teigimu, tokie teisiniai saugikliai įpareigotų Konstitucinio Teismo teisėjus iki galo išdiskutuoti klausimą ir tik tada priimti sprendimus.

Pataisa labai logiška. Tarkime, visai neseniai Konstitucinis Teismas nusprendė, kad nuostata, dvasininkams daranti išimtį ir leidžianti išvengti karinės tarnybos, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymai. Tačiau du teisėjai pareiškė atskirąją nuomonę. Vadinasi, jie jokių pažeidimų neįžvelgia. Tad, jų įsitikinimu, Konstitucinis Teismas pateikė klaidingą išaiškinimą. Tačiau tarnauti kariuomenėje ar ne - dar ne gyvybės ar mirties klausimas, be to, šis išaiškinimas paliečia mažą dalį žmonių, tačiau neretai priimami ginčytini sprendimai net ir svarbiausiais valstybės klausimais.

Manau, kad reikėtų peržiūrėti ne tik Konstitucinio Teismo, bet ir bendros kompetencijos teismų sprendimų priiminėjimo tvarką. Jei, tarkime, žmogžudystės bylą nagrinėja Aukščiausiojo Teismo kolegija, kurią sudaro keli teisėjai, irgi turi būti pasiektas vienbalsis susitarimas. Tarkime, kolegiją sudaro penki asmenys. Trys iš jų pasisako už tai, kad įtariamasis yra kaltas ir turi atlikti bausmę, du pasisako prieš. Vadinasi, du yra įsitikinę teisiamojo nekaltumu arba bent jau juo abejoja. O tai reiškia, kad jie mano, jog bausmę turės atlikti nekaltas žmogus (beje, yra buvę ir atvirkštinių atvejų, kai žmogus išteisinamas būtent vieno balso persvara). Logiškiausia tokiu atveju būtų iš naujo vertinti surinktus įrodymus arba bylą grąžinti ikiteisminio tyrimo pareigūnams, kad šie surinktų neabejotinų įkalčių.

Taip, skeptikai iškart pasakytų, bylų nagrinėjimas užsitęstų ir išlaidos būtų gerokai didesnės, tačiau argi nėra svarbiausia užtikrinti teisingumą? O jei tai per brangu, tai ką, gal iš viso teisingumo nevykdykime? Bet tada nebegalėtume vadintis teisine valstybe.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s