respublika.lt

Geriau toks, nei bet koks

(0)
Publikuota: 2017 birželio 08 08:00:23, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Geriau toks, nei bet koks. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Seimas vos spėjo patvirtinti naująjį Darbo kodeksą ir iš karto jau neabejoja, kad jį teks gerokai tobulinti. Pasirodo, daugybė nuostatų netinka nei darbuotojams, nei darbdaviams. Profsąjungos labiausiai nerimauja dėl to, kad dirbančiuosius bus galima lengviau atleisti, sumažės išeitinės kompensacijos, mažai uždirbantiems darbdaviai galės drausti bandyti prisidurti prie algos kitur ir t.t.

 


- Kaip vertinate naująjį Seimo priimtą Darbo kodeksą? Kam jis palankesnis - darbdaviams ar darbuotojams? - „Vakaro žinios“ teiravosi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Artūro ČERNIAUSKO.

- Vienareikšmiškai sunku atsakyti, kam jis labiau naudingas. Tačiau galiu užtikrinti, kad 2015 m. pateiktas variantas buvo sukurtas darbdavių naudai. O kai palyginau naująjį variantą, kurį priėmė Seimas, su senuoju, pateiktu prieš dvejus metus, tai pamačiau, kad to senojo, rengto Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės, beveik nieko nelikę. Ir pagal apimtį, ir pagal turinį visas kodeksas kardinaliai pasikeitęs. Pirmasis variantas buvo labai parankus verslui, bet labai neparankus darbuotojams, o dabartinis variantas netinka nei tiems, nei tiems. Tiesa, kai kas dėl dirbančiųjų labai pagerinta. Pavyzdžiui, pirminiame variante buvo numatyta, kad jaunai motinai darbo vieta išsaugoma tik nėštumo laikotarpiu ir iki vaikui sukaks 4 mėnesiai, o priimtame kodekse išliko dabartinė nuostata, kad darbo vieta išsaugoma iki vaikui sukaks 3 metai. Tačiau teisininkai žiniasklaidoje komentuoja priešingai. Matyt, pasiėmė senąjį Darbo kodekso projekto variantą.

- Premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad kai kurios nuostatos, vos įsigaliojusios, gali būti keičiamos, jei bus matoma, kad yra keistinos.

- Neabejoju, kad daugybė nuostatų bus keičiama, nes žinome, kad teorija nuo praktikos labai skiriasi. Kai kurie straipsniai, kai kurios sąvokos yra dviprasmiškos ir skirtingai traktuojamos. Kai diskutavome su Vyriausybės atstovais ir darbdaviais, tai jie skirtingus straipsnius traktuoja vienaip, o mes - kitaip. Tačiau bet kokiu atveju tas senasis, dabar galiojantis kodeksas buvo labai dažnai keičiamas, per metus po 20-30 kartų, tai gal ir reikėjo naujo kodekso. Bet, kaip minėjau, jį taisyti tikrai reikės.

Kai kurios nuostatos naujajame kodekse darbuotojams tikrai nėra geros. Pavyzdžiui, dėl darbo laiko. Dabar maksimali savaitės trukmė, dirbant pagal vieną darbo sutartį, yra 48 valandos, o bus 52 valandos, neskaitant budėjimo režimo. Kai yra budėjimo režimas, savaitė gali pailgėti iki 60 valandų. Tai tikrai nėra gera nuostata.

- Kas dar pablogės darbuotojams, lyginant naująjį kodeksą ne su ankstesniu variantu, o su iki liepos galiojančiu kodeksu?

- Pavyzdžiui, išeitinės kompensacijos mažės vienu dydžiu. Šiuo metu išeitinė kompensacija darbovietėje, kurioje žmogus dirba 20 metų ir ilgiau, yra 6 mėnesinių algų dydžio, jei darbuotojas atleidžiamas darbdavio iniciatyva. Naujajame kodekse numatytos tik 5 išeitinės kompensacijos: dvi moka darbdavys, tris - specialus fondas, į kurį įnašus moka visos įmonės.

- Naujajame kodekse atsirado nuostata apie greitąjį atleidimą - žmogų bus galima atleisti įspėjus vos prieš tris dienas. Ar tai neprisidės prie darbuotojų nesaugumo, nes niekas negalės žinoti, ar dirba ne paskutinę savaitę?


- Savaime aišku, tokia nežinia yra labai blogai, gerai tik tai, kad tokiu atveju numatoma šešių algų dydžio išeitinė kompensacija. Tiesa, ši nuostata nėra nauja, panaši galiojo iki 2003 m. Tačiau tada, atleidus iškart po įspėjimo, kiek atsimenu, buvo mokama 12-os algų dydžio kompensacija. Bet kokiu atveju ir 6 algų dydžio kompensacija yra nebloga. Be to, atkreipkime dėmesį, kad šiuo metu tuo laikotarpiu, už kurį mokama kompensacija, nemokama bedarbio pašalpa. Pagal naująjį kodeksą, jei žmogus turi ilgą stažą, jam bus mokama ir kompensacija, ir bedarbio pašalpa. Todėl toks didelis smūgis nebus. Ir dar: bedarbio pašalpa bus mokama 9 mėnesius, jei per tiek laiko nepavyks rasti darbo, o šiuo metu taip ilgai pašalpa mokama tik retais atvejais, tik turint labai ilgą stažą.

- O kokios geriausios permainos laukia įsigaliojus naujam kodeksui?


- Dabar darbuotojo sutikimas reikalingas tik keičiant būtinas darbo sąlygas. Nuo liepos sutikimo reikės ir keičiant papildomas darbo sąlygas. Jei darbuotojas nesutiks, galės išeiti iš darbo ir reikalauti išeitinės kompensacijos. Be to, darbuotojai gaus mokymosi atostogas. Dabar jos yra neapmokamos (nebent priešingai susitariama su darbdaviu), o nuo liepos žmogui, išdirbusiam daugiau nei penkerius metus, darbdavys privalės suteikti 10 dienų atostogas, jei žmogui jų reikia mokymuisi. Atostogų metu bus mokama 50 proc. atlyginimo.

Dar labai palanku, kad dingsta visiškos materialinės atsakomybės už padarytą netyčinę žalą nuostata. Nuo liepos už padarytą netyčinę žalą maksimali suma, kurią darbuotojas privalės sumokėti darbdaviui, bus 6 algų dydžio. Pavyzdžiui, jei sugadins kokį brangų prietaisą ar jei vairuotojas sulankstys darbovietės transporto priemonę, darbdavys negalės reikalauti padengti visos žalos. Tiesa, jei žala bus tyčinė, ši nuostata negalios.

Liberalizuojama streikų paskelbimo tvarka, todėl streikų gali padaugėti. Dabar Lietuvoje vyksta tik vienas kitas streikas, su darbdaviais sunku derėtis, nes jie nieko nebijo, pasinaudoja teismais. Pavyzdžiui, vienas teismas tęsėsi pustrečių metų ir tik po to teismas paskelbė, kad įmonė gali streikuoti. Įsivaizduojate? Juk streikuoti reikia tada, kai iškyla problemos, o ne po pustrečių metų. Nuo liepos, liberalizavus streikų skelbimo tvarką, darbdaviai bus labiau linkę derėtis.

- Nuo liepos net ir nuolatinio pobūdžio darbams bus galima sudaryti terminuotas sutartis. Ar ir tai neprisidės prie darbuotojų nesaugumo, nes jie nežinos, bus ta sutartis vėliau pratęsta ar ne?


- Taip, žmonės bus mažiau garantuoti dėl ateities. Dar viena nenaudinga nuostata darbuotojams - dėl interesų konflikto. Darbdavys galės darbuotojui uždrausti dirbti kitą darbą, jei nuspręs, kad tai sukelia interesų konfliktą. Daug mokytojų dirba keliose mokyklose, daug medikų dirba keliose poliklinikose ar ligoninėse, dabar darbdavys galės tai drausti.

- Bet, pavyzdžiui, kaip tada reikės gyventi chemijos mokytojui, dirbančiam progimnazijoje? Chemija dėstoma tik nuo 8-os klasės, yra dvi savaitinės pamokos. Net jei progimnazijoje yra 4 aštuntokų klasės, susidaro vos 8 pamokos...

- Tačiau, nepaisant to, tokia nuostata įteisinta.

- Kodėl profsąjungoms nepavyko susiderėti, kad nebūtų įteisintos darbuotojams nenaudingos nuostatos?


- Noriu paprieštarauti, nes jei lygintume su 2015 m. variantu, priimtasis yra kardinaliai pasikeitęs. Profsąjungos įdėjo daug darbo, kad liberalusis kodeksas taptų socialiai atsakingas. Gal ne visur pavyko, tačiau daugybė punktų pakeista.

- Norėtumėte, kad prezidentė kodekso nepasirašytų?

- Toks laiko stūmimas... Geriau jau pasirašytų. Be to, nematau priežasčių, dėl kurių ji turėtų nepasirašyti, nes naujajame kodekse įtvirtinta daugybė nuostatų, paimtų iš prezidentės veto neįsigaliojusiam kodekso projektui.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s