respublika.lt

Generalinio prokuroro kėdė dar labiau išklibo

(0)
Publikuota: 2013 lapkričio 08 09:16:20, Deimantas KNIŠKA
×

Generalinis prokuroras Darius Valys gali būti atleistas Seimo siūlymu. Tokią nuostatą Prokuratūros įstatyme ypatingos skubos tvarka vakar įteisino Seimas.

Anot teisės akto pakeitimo iniciatorių, šiuo metu nėra aiškiai nustatytas teisinis reguliavimas, kaip turėtų elgtis Seimas, kai Parlamentas įstatymų numatyta tvarka nepritaria Generalinės prokuratūros metinei veiklos ataskaitai.

Kaip numato Seimo statutas, Seimas, priėmęs nutarimą nepritarti valstybės institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, gali pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl siūlymo šalies prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš einamų pareigų projektą.

Sprendimai dėl valstybės institucijų vadovų atleidimo iš einamų pareigų ir dėl siūlymo prezidentui atleisti valstybės institucijų vadovus iš einamų pareigų priimami slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Beje, vakar rytiniame plenariniame posėdyje minėta pataisa buvo tik pateikta. Tačiau nuspręsta pritarti Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės siūlymui projektą svarstyti ypatingos skubos tvarka. Todėl dokumento svarstymas ir priėmimas vyko tos pačios dienos vakariniame posėdyje.

„Kadangi Lietuvos Respublikos prezidentė skiria ir atleidžia generalinį prokurorą Seimo pritarimu, šiame procese nėra iki galo aiškus Seimo statusas. Iki dabar nebuvo aišku, kaip sureguliuoti santykiai, kai Seimas nepritaria tolesnei generalinio prokuroro veiklai. Projektu bandoma išspręsti šią problemą“, - konstatavo projekto autoriai. Pataisą teikė aštuonių parlamentarų grupė.

Pirminiame projekte buvo siūloma Prokuratūros įstatyme numatyti, kad generalinis prokuroras gali būti atleidžiamas Seimui nepritarus jo metinei veiklos ataskaitai. Tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasiūlė kitokią formuluotę: „Generalinis prokuroras gali būti atleistas Seimo siūlymu“, ir jai buvo pritarta.

Tiesa, gali būti, kad įstatymas dar neįsigalios, nes teisę jo nepasirašyti turi generalinį prokurorą D.Valį itin ginanti prezidentė.

Be to, ir konservatoriai yra jo pusėje ir netgi jau kartą bandė į plenarinio posėdžio darbotvarkę prastumti klausimą dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą, siekiant išaiškinti, kaip turi būti atleidžiamas generalinis prokuroras, tačiau šis siūlymas buvo atmestas. Be to, jis jau ir nebetektų prasmės.

„Prokurorų atleidimo iš pareigų pagrindai ir tvarka turi būti nustatyti įstatyme. Pagal Konstituciją Seimo statutas turi įstatymo galią, bet jis nėra įstatymas. Seimo statute negali būti reglamentuoti generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų tvarkos elementai, nes šie santykiai gali būti nustatyti tik įstatyme“, - sakoma kreipimosi į Konstitucinį Teismą projekte. O būtent į įstatymą vakar generalinio prokuroro atleidimo tvarka ir buvo įrašyta.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s