respublika.lt

Generalinė kėdė dar liks tuščia

(0)
Publikuota: 2015 rugsėjo 30 08:10:06, Tadas KAREČKA
×
nuotr. 3 nuotr.
Edita Dambrauskienė. Stasio Žumbio nuotr.

Seimas atmetė jau antrą prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytą kandidatūrą į generalinio prokuroro postą - Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės Editos Dambrauskienės. Politikai vasaros pradžioje nepritarė siūlymui Generalinės prokuratūros vadovu skirti Kauno apygardos teismo pirmininką Nerijų Meilutį.

 

Netikėtas rezultatas

E.Dambrauskienės paskyrimui vakar slaptu balsavimu pritarė 50 Seimo narių, 49 buvo „prieš“, 19 susilaikė. O atrodė, kad šįsyk prezidentės pasiūlyta kandidatė bus patvirtinta.

Pati Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sakė balsavusi „už“, bet rezultatas jai tikrai buvo netikėtas. „Trys frakcijos, didelės frakcijos - socialdemokratų, konservatorių ir liberalų - pasakė, kad balsuos „už“ ir tikrai tų balsų turėjo pakakti. Tai reiškia - arba frakcijų vadovai tiesiog nenorėjo atskleisti, kaip balsuos frakcijos, arba vyko kažkoks nesusikalbėjimas. Iš tiesų sunku pasakyti, kokie buvo pagrindiniai argumentai“, - svarstė L.Graužinienė.

Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas sakė, kad balsavimas buvo slaptas ir toks buvo parlamentarų pasirinkimas: „Galbūt ir blogai, kai nėra nuolatinio vadovo, bet kas gali pasakyti, kaip būtų, jeigu būtų naujas. Aš manau, kad čia yra Seimo narių pasirinkimas būtent po diskusijos, išklausius jos atsakymus, jos viziją apie tai, ką ji ruošiasi padaryti ir kaip padaryti. Šiuo atveju aš manyčiau, kad po susitikimų frakcijose su kandidate nuomonės keitėsi, nes pirminė reakcija buvo šiek tiek kitokia.“

Tiesą sakant, pirminė reakcija irgi buvo įvairi. Socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai garsiai kalbėjo pritariantys D.Grybauskaitės pasirinkimui. O štai vienas iš Darbo partijos vadovų Artūras Paulauskas po susitikimo su pretendente LRT sakė: „Didžiausias E.Dambrauskienės privalumas - jos amžius ir grožis, o kaip specialistė ji dar tik formuojasi.“

Sandėris nepavyko

„Frakcijose galioja nerašyta taisyklė, kad frakcijos nariai turi laikytis partinės drausmės ir balsuoti taip, kaip nuspręsta frakcijoje. Kai vyksta atviras balsavimas - dažniausiai taip ir būna. Tačiau kai slaptas - frakcijų vadovams tampa sunku kontroliuoti situaciją ir garantuoti, kad įvairūs galimi politiniai sandėriai, pvz., su prezidente dėl eilinio jos kišeninio prokuroro paskyrimo, pavyks. Seimo pirmininkė po balsavimo taip ir pasakė: frakcijų vadovai, nevaldote situacijos! O dėl žlugusio sandėrio konservatorių atstovai pradėjo kaltinti socialdemokratus, kad šie kažką ne taip padarę, o socialdemokratai atsakė tuo pačiu - tuo visi tik patvirtindami, kad kažkokio slapto susitarimo būta. Įdomu tik ką vienos ir kitos frakcijos vadovams tokio svarbaus pažadėjo prezidentė, kad jie ryžosi susivienyti ir pažadėti kišeninei prokurorei sėkmę?“ - taip generalinės prokurorės nepaskyrimą komentavo parlamentaras Linas Balsys.

Prezidentė lauks

Prezidentūra po balsavimo paskelbė, kad prokuratūra tapo priešrinkiminio politikavimo įkaite: „Tai neatsakingas požiūris į šalies teisingumo sistemą, kuris dar labiau griauna žmonių pasitikėjimą prokuratūra.“

Beje, A.Sysas aiškino girdėjęs, kad šalies vadovė nežada daugiau teikti kandidatūrų į generalinius prokurorus. „Prezidentė, atėjusi į Seimo valdybą, pasakė, kad ji teiks kandidatūrą paskutinį kartą bent šitoje kadencijoje, tai aš tą girdėjau valdybos posėdyje, sakė, kad daugiau neteiks, gyvensime su laikinu“, - galimą scenarijų dėstė A.Sysas.

Nenori kišeninės


„Po nepavykusio Editos Dambrauskienės skyrimo į generalinio prokuroro postą prezidentė turi blaiviai įvertinti situaciją ir keisti savo elgesio su Parlamentu strategiją. Ji Seimui turi teikti bent du kandidatus ir tie kandidatai turi būti kruopščiai atrinkti. Kandidatės stūmimas buldozeriu, nekreipiant dėmesio į viešojoje erdvėje pasirodžiusią neigiamą informaciją, buvo akivaizdžiai nedemokratinis prezidentės poelgis. Susiklosčius tokiai situacijai, reikėjo laikinai stabdyti generalinio prokuroro skyrimo procedūrą ir tik įsitikinus, kad informacija yra neteisinga, tęsti procedūrą. Skubotas ir neargumentuotas kandidatės „išteisinimas“, kurio ėmėsi dabartinė Generalinės prokuratūros vadovybė, tik sustiprino Seimo narių įtarimus, kad bandoma paskirti dar vieną kišeninį prokurorą“, - mano Seimo narys Povilas Gylys.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s