Gėda dėl ministrės, kad taip nusiritonuotraukos (31)

2018 spalio mėn. 23 d. 08:12:11 Perskaitė 3215

Seimo narys, konservatorius, bet pirmiausia - menininkas Vytautas Juozapaitis ne kartą viešai piktinosi atsainiu ir siauroku valdančiųjų požiūriu į kultūrą. Tad įdomu buvo išgirsti garsaus baritono požiūrį į faktą, kai ekonomikai toliau augant, kultūrininkams rekomenduojama kitąmet 15 proc. susimažinti išlaidas. Net nelaukiant, kada bus patvirtintas valstybės biudžetas. Net nesitariant su kultūros bendruomene. Kodėl tokia nepagarba?

 

- Na, ekonominės krizės dar nėra, bet krizė, ko gero, yra Vyriausybėje, todėl tampo tą liūtą, vadinamą kultūra, už ūsų. Šitas veiksmas, kai dar nepatvirtinus kitų metų biudžeto, siūloma teatrams ir koncertinėms įstaigoms kitąmet susimažinti išlaidas, yra manevras. Pasitikrinimas, kaip kultūros žmonės reaguos. Manevras nėra naujas. Pernai kultūrai taip pat siūlė susimažinti išlaidas, o vėliau atsitraukė ir išlaidos buvo nedaug sumažintos. Bet tai labiau dėl Finansų, o ne Kultūros ministerijos. Juk finansų ministras ir dabar neatsisako savo žodžių, kad reikia veržti kultūrai diržus. Ne prašo, bet reikalauja. Diržas jau ne ant juosmens, bet ant kaklo.

Manau, finansų ministras - tik ruporas, garsiai pasakantis ne savo mintis. Galbūt finansų ministrui jau pažadėtas aukštas postas Europoje, gal jis jau nesieja savęs su politine karjera Lietuvoje, todėl ir kalba taip atvirai?

Informacija apie kitąmet kultūrai mažinamas išlaidas išėjo iš Kultūros ministerijos. Ačiū Dievui, kad ten dar yra pilietiškų žmonių. Kitaip iš kur visuomenė sužinotų apie ketinamus nurėžti 15 proc. Dabar teisinamasi, jog žinia apie 15 proc buvo tik gandas. Nemanau. Tai buvo sąmoningas trolinimo būdas. Norint išsiaiškinti, kaip visuomenė reaguos. O gal visai nereaguos?

Dėl remontų bei rekonstrukcijų užsidaro Lietuvos nacionalinė filharmonija, Nacionalinis dramos teatras, Kongresų rūmai. Kitąmet lyg ir padidinami atlyginimai atlikėjams, bet ir sumažinami pinigai, skirti veiklai. Daugiau pinigų skirs žmogui, kuris neturės, ką veikti? Ir kaip galima mažinti veiklos finansavimą, jei šioms savo patalpų laikinai netekusioms kultūros įstaigoms pinigų veiklai net labai reikės. Nes teks patalpas nuomotis, daugiau gastroliuoti. Tas Vyriausybės žaidimas - duodu, neduodu. Lyg vaikui duotum saldainėlį, o jį išvyniojus rastum akmenėlį. Tai ciniškas požiūris į kultūrą.

- Gal šiai Vyriausybei atrodo, jog šalies kultūrą simbolizuoja ne smuikas, ne knyga, bet policininkas. Mandagiai atiduodantis pagarbą, tvarkinga uniforma, nesikeikiantis „matais“ ir įspėjantis prisisegti saugos diržą? Gal būtent taip suvokiama kultūra?

- Prieš mėnesį buvo kultūros darbuotojų piketas. Kažkas jiems pažadėta, tačiau ši Vyriausybė atsisako prioritetu skelbti kultūrą. Nors „valstiečiai“ savo priešrinkiminėje programoje akcentavo būtent kultūrą. Vos ne Eldoradą žadėjo. Jau tokie bus kultūros aukštintojai. Patys nesuprato, apie ką kalba. Jų požiūris į kultūrą visai kitoks nei mano ar Seimo Kultūros komiteto nario Arūno Gelūno. Aišku, aukštoji kultūra dėl valdančiųjų požiūrio į ją vis vien nenumirs, bet valstybei tarptautinių politinių pokyčių metu labai svarbu turėti visuomenę, sugebančią matyti ir atpažinti ne tik kibernetines, bet ir kultūrines grėsmes bei atakas. Būtent kultūrinės atakos yra sunkiau atpažįstamos, todėl pavojingesnės. Giliau įsiskverbiančios. Mūsų valstybei gyvybiškai būtinas aukštosios kultūros laukas, pajėgus tokias grėsmes atpažinti ir atremti.

- Bet tas laukas nepuoselėjamas. Atrodo, jog aukštoji kultūra traktuojama kaip savaiminė duotybė. Pati pasisės ir išsiplatins. Kaip grybai miške.

- Vyriausybė savo programoje buvo įrašiusi punktą - tartis su bendruomenėmis. Bet niekas su kultūros bendruomene nesitaria. Tik pakalba kaip iš sakyklos, iš aukščiau. Geriausiu atveju, Kultūros ministerija išreiškia apgailestavimą, kad nieko negali pakeisti. Tokiu atveju, kurių galų mokesčių mokėtojams išlaikyti Kultūros ministeriją, kuri negina kultūros lauko? Jei kultūros likimą sprendžia Finansų ministerija arba premjeras. Vienas žmogus - Seimo Kultūros komiteto pirmininkas - nusprendžia už kultūrininkus Seime, o dar vienas žmogus - Vyriausybėje?

- Kultūros žmonės jau atlaikė ne vieną kultūros ministrą. Kaip jų kontekste atrodytų dabartinė kultūros ministrė?


- Ko gero, dabartinė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson kultūrinio mąstymo lygmeniu yra viena silpniausių Lietuvos kultūros ministrų. Jos pirmtakas Šarūnas Birutis buvo žymiai aukštesnio kultūros suvokimo lygmens. Nepaisant mano politinio oponavimo praėjusią Seimo kadenciją. Bet dabar, kai susitinkame, abu vienodai stebimės, kad su kritikais jau nediskutuojama. Kritikai skundžiami.

Man pačiam teko tai išgyventi. Mane skundė įvairiausioms komisijoms, skundė sunkiai suvokiamais būdais, kad esu pažeidęs vos ne visus įmanomus politikos kodeksus, kad neteisėtai gavau atlygį už kūrybinę veiklą ir taip toliau. Kad tik neturėčiau laiko kultūros ministrės kritikai. Paradoksalu, tačiau visos komisijos mane išteisino, nors buvau skundžiamas nuo praeitų metų spalio mėnesio. Viename skundų buvo teigiama, kad sukuriu bauginančią atmosferą. Esą per mane Kultūros ministerija negali dirbti. Net gėda dėl ministrės, kad iki tokio lygmens ministerija nusirito.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net