respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Galit negrįžtinuotraukos (63)

2018 sausio mėn. 11 d. 08:26:34
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Dėl emigracijos jau sunerimo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vakar ji į pasitarimą sukvietusi visus šalies merus domėjosi, ką savivaldybės pasiūlytų emigrantams, jei šie vis dėlto grįžtų. Paaiškėjo, kad... nieko.

 

Vakar pristatytas tyrimas „Grįžtamoji migracija: regionų perspektyva“, kuris buvo vykdomas 2017 m. lapkričio mėnesį. Tyrimą Migracijos informacijos centro „Renkuosi Lietuvą“ užsakymu atliko „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausti 44 savivaldybių atstovai (iš viso yra 60), 13 grįžusių emigrantų, taip pat atliktas viešosios nuomonės tyrimas.

Svarbiausia tyrimo išvada tapo faktas, kad, esant didesniam grįžti nusprendusių emigrantų skaičiui, akcentuoja tyrimą pristačiusi Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė, valstybė tiesiog nesugebėtų jų tinkamai integruoti. Esą silpnoji šios situacijos grandis - savivaldybės.

Tyrime akcentuojama, kad šalies regionai kenčia ne tik nuo emigracijos į užsienį, tačiau ir nuo vidinės emigracijos, kai jauni žmonės nusprendžia keltis gyventi į didmiesčius. Galiausiai visa tai lemia, kad regionuose susidaro darbo jėgos trūkumas, tenka uždaryti mokyklas, o savivaldybėms nesurinkus pakankamai mokesčių, šios tampa valstybės „išlaikytinėmis“.

A.Sipavičienė akcentavo, kad nors emigracijos problemą suvokia ir mato dauguma savivaldybių, tačiau jos jaučiasi „pralaimėjusios“ kovą dėl išvykusiųjų. Tai, pasak TMO Vilniaus biuro vadovės, susiję su ribotomis savivaldybių galimybėmis pasiūlyti konkurencingus atlyginimus.

Tauragės rajono savivaldybės mero Sigito Mičiulio komentaras:

- Žinote, kai mes įstojome į ES, buvo deklaruojamos kelios vertybės, susijusios su tuo, kad laisvai judės kapitalas, investicijos, paslaugos, žmonės. Jeigu žmogus išvažiuoja į užsienį dirbti ir užsidirbti, pamatyti, kaip gyvena kitų šalių žmonės, tai yra geras dalykas. Nes tokia patirtis paskatina naujas idėjas, suteikia drąsos čia sugrįžti ir jas realizuoti. Bet valstybė, mano manymu, turėjo labiau stengtis, kad šie žmonės ir sugrįžtų. Žinoma, daug kas priklauso nuo to, ar savivaldybė nori, kad žmonės sugrįžtų, ar nori padėti jų vaikams. O tam reikalingos darbo vietos, investicijos ir galimybės jaunai šeimai dirbti, auginti vaikus, juos vesti į darželius, mokyklas ir pramogauti. Tad savivaldybėms čia yra daug erdvės.

Mes ir patys per 2,5 metų jau įrengėme 10 nemokamų žaidimų aikštelių vaikams lauke, tame tarpe ir kaimiškosiose seniūnijose. Mūsų savivaldybėje veikia trys festivaliai, o dalis organizuojamų koncertų yra nemokami. Į mūsų rajoną grįžta jaunos šeimos ir jeigu jos įsikuria kaimiškojoje seniūnijoje, turi ūkelį, o bent vienas iš šeimos narių įsidarbina gamybinėje verslo įmonėje, to šeimai pakanka, kad užsitikrintų stabilias pajamas. Vaikai gali eiti į vietos mokyklas, jų uždarinėti tikrai nereikia. Tiesa, daugėja vaikų, grįžusių iš kitų šalių ir sunkiai kalbančių lietuviškai. Todėl norėtume, kad šiems vaikams Švietimo ir mokslo ministerija skirtų papildomą krepšelį, iš kurio būtų galima tokius vaikus bent pirmuosius kelis metus mokyti taisyklingai rašyti ir kalbėti. Būtų puiku, jei galėtume šiuos vaikus integruoti į stovyklas, organizacines veiklas ir meno užsiėmimus. Jie labai greitai įsilietų į bendruomenės gyvenimą.

Labai svarbus klausimas regione - socialinė politika. Ji reikalinga, bet ji turi būti pasiekiama tiems, kuriems iš tiesų reikia. O šiandienos socialinė politika atpratino žmones dirbti. Turime pavyzdžių, kai žmonės nenori įsidarbinti, nes tuomet jie praras įvairias kompensacijas ir išmokas. Patikėkite, tokie žmonės apie emigraciją negalvoja. Galvoja tie, kurie nori dirbti ir realizuotis. O su tais, kurie lieka, taip pat turime dirbti, suteikti galimybę užsidirbti ir suprasti, kad tai yra daug geriau nei būti išlaikomam. Nes tai ir yra orus gyvenimas, galimybė visiems prisidėti prie bendro regiono ir visos valstybės gėrio.

Be abejonės, žmonės iš regionų išvažiuoja ir dėl to, kad jaučia neviltį arba neišpildytus nuolat girdimus politikų pažadus stiprinti regionus. Todėl manome, kad labai svarbu yra ir pačios centrinės valdžios politika. O tai reiškia, kad turi būti palankios sąlygos ir dabar egzistuojančiam verslui, vienodos visiems ūkio subjektams, ne tokia klampi biurokratija.

Alytaus miesto savivaldybės mero Vytauto Grigaravičiaus komentaras:


- Mūsų savivaldybė emigracijos problemą nuolat sprendžia po laimėtų rinkimų. Pirmiausia, siekiame užmegzti realius santykius su šiais žmonėmis. Esame įkūrę Pasaulio alytiškių bendruomenės puslapį socialiniame tinkle, kuris jau vienija pustrečio tūkstančio sekėjų, tarp kurių yra alytiškiai, gyvenantys Ganoje, Singapūre, Pietų Afrikos Respublikoje. Ten nuolat dalinamės informacija apie tai, kas vyksta mieste, žmonės tarpusavyje diskutuoja, bendrauja, kritikuoja, pataria, džiaugiasi. Taip pat organizuojame Pasaulio alytiškių forumus, į kuriuos atvyksta žmonės iš Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ar kitų didžiųjų valstybių. Čia susirinkę žmonės pasakoja savo istorijas ir mes diskutuojame apie tai, koks turėtų būti Alytaus miestas.

Žinoma, savivaldybė negali kelti atlyginimų ar sukurti darbo vietų, bet savivaldybė gali sukurti sąlygas, ir šia kryptimi taip pat aktyviai dirbame. Pernai pasirašėme sutartis su trimis gamyklomis, kurios pradės statybas ir atsiras naujų darbo vietų. Esu bendravęs su daug išvykusių alytiškių, ir taip, yra visokių istorijų, tačiau didžioji dalis išvykusiųjų pasakė, kad jei Lietuvoje gautų bent panašų atlyginimą, sugrįžtų. Žinoma, mikroklimatas mieste ir tinkamos sąlygos svarbios ne tik kad žmonės sugrįžtų, bet ir kad jų dar daugiau neišvažiuotų, tačiau atlyginimas, užtikrinantis, kad žmogus galės čia gyventi ir išlaikyti savo šeimą, visgi užima labai svarbią vietą kiekvieno žmogaus gyvenime.

Kaišiadorių rajono savivaldybės mero Vytenio Tomkaus komentaras:


- Manau, nelaukiant ministerijų ir visos valstybės paramos, savivaldybės tikrai gali nuspręsti ir sudaryti geresnes sąlygas su šeimomis grįžusiems vaikams patekti į darželius, gauti tam tikrą pagalbą integruojantis. Tai būreliai, užsiėmimai, netgi bendramokslių mentorystė. Ši idėja pagrįsta tuo, kad patys bendraklasiai gali būti mentoriais buvusiam bendramoksliui, grįžusiam iš užsienio ir nežinančiam, kaip prisitaikyti prie lietuviškos aplinkos ir susiorientuoti mokykloje, ir apsaugoti jį nuo patyčių. Tai yra įvairūs veiksmai, kurie tikrai gali padėti žmonėms jaustis saugiai grįžus į savo kraštą.

Žinoma, labai svarbu stengtis ne tik susigrąžinti piliečius, bet ir saugoti tuos, kurie dar nepabėgo. Tam taip pat yra kompleksas paslaugų, tarp jų - darbo vietos regionuose ar šalia jų. Žinoma, kad žmonės iš mažesnių miestų pirmiausia darbo ieško didesniuose miestuose, o jei ir ten neranda, keliauja į užsienį. Mums, Kaišiadorims, ši problema nėra tokia baisi, nes esame įsikūrę tarp dviejų didžiųjų miestų, todėl mūsų žmonės gali patogiai važinėti į darbus Kaune ar Vilniuje, o taip pat iš šių miestų ir į Kaišiadoris dirbti drąsiai atvyksta aukštesnio lygio specialistai. Suprantame, kad globalių tendencijų visiškai sustabdyti taip paprastai gal ir neįmanoma, bet stengtis sudaryti geras sąlygas verslui ir investicijoms galime.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (63)

 • Safyras 2018 sausio mėn. 12 d. 08:21:34

  Važiuoja žmonės į kitas šalis užsidirbti, nes pas mus kainos auga
  šuoliais visose sferose, o pensijos ir atlyginimai pagal politikų
  malonę:kai kam didelis pyragas, o kai kam tik trupiniai nuo stalo. O
  tuščių kalbų prisiklausome jau daugiau kaip 25 metus... Jaunas augalas
  lengviau prisitaiko prie aplinkos, nei senas...Verslininkams rūpi tik
  pelnas , todėl jie renkasi tuos, kurie jau kažką moka , o ne tuos, kurie
  tik žada mokytis..Tačiau priversti verslininkus mokėti daugiau už
  darbą, geriau organizuoti darbą, tai jau valdžios darbas, bet ji
  kapstosi smulkiuose skandaluose, vietoj to, kad pasimokytų iš savų ar
  svetimų klaidų ir dirbtų optimaliai gerai. O ir žiniasklaidos
  priemonės tapo ponų tarnaitėm, nes žiniose mažai naujienų, o tik
  prasti šou spektakliai, kai prasta režisūra , aktoriai, scenarijus
  nuobodus...

 • nu jo 2018 sausio mėn. 12 d. 06:40:52

  Budbergyte paaiskino5 procentai dirbanciu gauna50 procentu visu uzdirbtu
  pajamu, odar 50 procentu tenka95 procentams dirbanciu ar suvokiat kas cia
  vyksta ir dar norit , kad emigrantai griztu

 • optimistas 2018 sausio mėn. 12 d. 06:16:50

  Kalbos kalbos kalbos - TRAGEDIJA..,artėja...neliks nei kalbos, nei
  tautos...per tiek metų, pastebėjus emigracijos srautus, jau mažiausia
  dešimt metų turėjo vyktil gryžtamasis procesas. O šiuo metu tik
  sapalionės prieš iškimes...

 • Stefanija 2018 sausio mėn. 12 d. 00:17:47

  Suslovo vadovaujama pasiekė mokslo aukštumas prie TSKP CK. Raudonesnių
  nebūna, todėl Vytautas Landsbergis yra jos rėmėjas. Gal todėl, kad
  tautiečiai? Juk Dalia Grybauskaitė yra LITVAKĖ, pati asmeniškai taip
  sakė net neklausta. Taigi suprantama, litvakas litvakę palaiko,
  nepriklauosomai nuo raudonumo.

 • Nu jo..... 2018 sausio mėn. 12 d. 00:16:14

  nenuostabu, jog valstybė statoma vidutynybių dievinančių dvigubą
  moralę ir skęstančių mele bei veidmainystėje, tiesiog byra ant akių.
  Tai logiškas finalas ir būtų iš ties nuostabu, jei būtų kitaip...

 • jurgis tomasiunas 2018 sausio mėn. 12 d. 00:13:00

  Slkstu net matyt ta apsimelavusios net zmogum vadin neverta oadara. Ir
  moterim vadint neina. Juk ji perpuse moteris.

 • lietuviskoms jungtinems... 2018 sausio mėn. 12 d. 00:10:34

  jus gal temperatura pasimatuokit

 • Jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus 2018 sausio mėn. 11 d. 23:00:08

  Kokie pasiteisinimai kai rezultatas = 0

 • visiems 2018 sausio mėn. 11 d. 20:35:28

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • neteisinga teigti, 2018 sausio mėn. 11 d. 20:14:09

  kad Lietuva nieko negali pasiulyti grizti pasiryzusiems tautieciams. Gali
  pasiulyti tarnyba armijoje: pilnas islaikymas, alga simtas euru,ko dar?
  Galima butu formuoti ir moteru batalionus, arba misrius, seimyninius.
  Niekas tokiu sviete neturetu. Ir rusai bijotu ir investicijos plusteltu i
  sali.

 • Litas 2018 sausio mėn. 11 d. 19:44:33

  Sureguliuokit atlyginimus,kad nebūtų skirtumo tarp 400 ir4000.Sveiku
  protu nesuvokiam,kaip gali būti toks skyrtumas atlyginimų.Ar jie
  pašventini - čia tik pavyzdėlis skirtumo.Prezidentė turėtų
  paskaičiuoti ,nes buvusi buhalterė

 • Reforma 2018 sausio mėn. 11 d. 19:37:06

  Kaipregionuose gali likti žmonės,nes per reformas naikinamos įstaigos
  ,žmonėms sudaromi sunkumai pasiekti bet kokią įstaigą tai dėl
  elektros,tai dėl teiėjū,prokurotūrų uždarymo. Viskas
  naikinama,keliama į miestus,o ką veikti žmogui,kai jis netenka darbo
  dėl įstaigų iškėlimo iš regionų.Net paštus naikinti nori.Tai ar jau
  viduramžiai ar smetonos laikai atėjo,kai su arkliuku/jeigu turėjai
  ji/tekdavo pasiekti centrą.Kas gali grįžti į nykstančią
  šalį?/Viskas uždaroma ,kad tik gyventojui būtų suvaržymai .Ar Jūs
  valdininkai ir aukščiausi pareigūnai iš dangaus iškritę ir
  nematote,kasdedasi žemėje.Tegu grįžta mūsų gerb ponia iš kur
  atkeliavo 1992 metais ir gal patys vietiniaičia geriau
  susitvarkys.REFORMA-prakeiktas žodis.

 • faktas tas 2018 sausio mėn. 11 d. 19:29:14

  Bergždžios bobos dėl žuvusių savo vaikų neverkia

 • dvarelyje 2018 sausio mėn. 11 d. 19:17:27

  saulelydis Nykos valsciuje jau pavyko ir ivyko.Sekmes laikai
  ....praejo....patikliu durniu jau vienetai,bet ir tie suvoke kad apvogti ir
  sutrypti....

 • SIAIP 2018 sausio mėn. 11 d. 18:43:06

  dukra kategoriskai buvo nusistaciusi pries emigracija,gyvenimas taip
  susikloste,kad vyras gavo pasiulyma isvaziuot,teko ir jai keliaut,bet tuoj
  bus trys metai,o apie grizima nenori net sneket,ten atidirbus 10
  metu,pensija 2000 euru minimali,vaikui iki 18 metu mokama 300 euru,plius
  mazesni mokesciai,vaikams vaistai nemokami,dantu taisyma valstybe
  kompensuoja iki 90 procentu,cia jauni vaiksto be dantu,nieko tokio

 • zemaitis 2018 sausio mėn. 11 d. 18:31:52

  Ar i dienos klausima atsakineja tik vilnieciai?Kas is to atlyginimo
  didinimo,jei be Vilniaus kituose regiponuose darbo vietu nera,nugrius
  Gedimino pilis ir liks vietoj Lietuvos DYKUMA,kuria taip uoliai kuria musu
  valdziagyviai

 • Marija 2018 sausio mėn. 11 d. 18:04:37

  Kiek daug pykčio žmonėse,kaltinimų be konkrėčių įvardinimų,kuo aš
  pats,pati prisidėjau.Iškovoję laisvę ilgokai,tik ar norėjo visi,ar vis
  prie šios kovos prisidėjo,kiti per tą iškovotą laisvę-
  prisigrobė,prichatizavo,nešė namo kas ne vietoje padeda,statėsi namus
  prabangius valstybės,mūsų visų sąskaita,netgi verslus kūrėsi
  sau,vaikams,tik jie dabar nekovoja,nekomentuoja- mėgaujasi gyvenimu,nes
  kada puikus gyvenimas,žinai kur jau investavai ir gauni puikią gąžą-
  pelną, gyventojas Lietuvoje,,turtuolių''.Tie kurie pilni pykčio-
  rėkaukite niekas nepasikeis,kol žmogų valdys pinigų mąstymas,kol patys
  meluodami per projektus,samatas apvoginėsime savo šalį,išnaudosime už
  minimumą savus ir lyginsime kad kitur geriau,tik tuštybė.Juk niekas
  netremia- patys išvyksta,tik likusius savi paverčia vergais vardan
  asmeniškumo,naudos,juk Lietuvos darbdaviai,verslininkai,tarsi Dievai
  kurių godumas,gobšumas beribis,tas troškimas prabangos- samdinių
  sąskaita,o samdinys juk žmogus su norais,svajonėmis,šeimomis

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 11 d. 16:50:11

  seni, esi 100% TEISUS! Pritariu!!!

 • Cha 2018 sausio mėn. 11 d. 16:18:47

  Gal-I negrįžti...

 • senis 2018 sausio mėn. 11 d. 16:16:27

  kazkada is Sibiro lietuviai peskom i Lietuva grizdavo. Kas padare Lietuva
  baisesne uz Sibira? Kodel taip staigiai, neteke rusu prieziuros, lietuviai
  parode kas jie tokie, vagys, melagiai, koloborantai, marodieriai? Paciam
  teko gyventi kitoje salyje, visur lietuvis vengiasusitikti kita lietuvi,
  bijo, kaulys pinigu, girsis kiek daug cia prisivoge, apvogs. Jeigu priims
  rusai Lietuva kaip gubernija, isliksime, savarankiskai gyventi nesugebame.

 • Katstrofos miekas nebesustabdys 2018 sausio mėn. 11 d. 16:15:52

  Globalistai ir amerikieciu tarptautiniai valiutos fondai labai gerai zinojo
  kas bus su Rytu Europos zmonemis-jie taip dziaugesi TSRS griuvimu ir Rytu
  Europai paruose neregeta pasaulio istorijoje Soko Terapija-kai daugiau kaip
  160 milijonu Rytu europieciu tarp 1990-1997 metu is viduriniosios klases
  perejo I skurdo klase.Ta issvajota laisve tebuvo nauja ir dar baisesne
  vergija-nes zmones tapo vergais -Vakaru turtingu valstybiu vergais ir savo
  degraacija dosniai pamaitino nusenusias Vakaru valstybes-taciau tai tik
  atitolino dabartini Vakaru finasini zlugima-dolerio ir euro bankrotai ne uz
  kalnu-be abejo karas kuriame Rusija ir Kinija sutriuskins Amerika o Es jau
  dabar bankrutavo.

 • Mąstantis 2018 sausio mėn. 11 d. 16:13:41

  Kliedi absoliučias nesąmones. Merai prisikvies atgal emigrantus, o
  vyriausybė, kad merams būtų lengviau tą padaryti, padidins mokesčius,
  akcizus, šildymą ir t.t. Net mažarąščiui aišku ką reikia daryti,
  profesionalų vyriausybei ir prezidentei-ne.

 • Vaidotas 2018 sausio mėn. 11 d. 15:10:28

  Valstybė pirmiausia turi užtikrinti socialinę lygybę Algų pakėlimas
  savaime neišsprendžia žmonių problemų, nes pirmiausia žmonėms reikia
  darbo vietų. Taigi pirmiausia darbo vietos, o ne pašalpų, išmokų
  didinimas.

 • Rimantas 2018 sausio mėn. 11 d. 15:08:34

  Minimalios algos kėlimas nieko nesprendžia, turi pasikeisti visa
  ekonominė situacija. Kol tokia bus mūsų valdžia, neverta tikėtis daug.
  Pas mus mėgstama bėgti nuo vieno cirkininko prie kito. Reformos veja
  reformas, o pokyčių nėra.

 • lllllllllll 2018 sausio mėn. 11 d. 15:05:06

  Pritariu komentatoriui ,,Lietuvoje gyvenantiems,, Čia irgi jaunimas
  gyvena. Jiems irgi reikia gero atlyginimo, irgi reikia nusipirkti butą,
  reikia auginti vaikus. Ar jie kitokie? Kai kurie emigrantai taip šmeižia
  Lietuvą, kad net baisu. Šmeižia ir likę šeimos nariai, nors gyvena
  geriau kaip sovietiniais metais. Ne visi dėl vargo išvažiavo, ne visi
  jie
  vargšai, ne visi...
  Kaip viena močiutė sakė apie tremtį, kad išvengusiems tremties,
  likusiems Lietuvoje irgi buvo Sibiras. Taip ir šiuo atveju, visiems turi
  būti lygios sąlygos ir lengvatos, o ne tik tiems, kurie garsiau šaukia.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Sveikata Grožis