respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Gal vyrai ir gimdys?nuotraukos (39)

2018 liepos mėn. 21 d. 13:44:44
Aida VALINSKIENĖ

Europos Komisija siūlo visos ES mastu nustatyti, kad tėvai privalomai dalintųsi dalį laiko, skirto vaiko priežiūrai. Jei būtų priimta tai reglamentuojanti direktyva, dalį vaiko priežiūros atostogų ateityje privalėtų imti tėtis. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pareiškė, kad Lietuva tokią idėją remia. O Lietuvos vyrai tuo metu svarsto - ką dar šeimų gyvenime planuojama reguliuoti ES mastu?

 

Sieks lyčių lygybės

Kaip teigiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pranešime, EK siūlomais pakeitimais siekiama didesnės moterų integracijos į darbo rinką bei lyčių lygybės. Lietuvai tai svarbu, matyt, todėl, kad mūsų šalis lyčių lygybės prasme ES kontekste „neblizga“ - pagal Europos lyčių lygybės instituto nustatytą Europos lyčių lygybės indeksą Lietuva užima 19 vietą tarp 28 ES šalių.

Jeigu šalys narės susitartų dėl minimalių reikalavimų, tai reikštų, kad visoje ES būtų nustatomas 4 mėnesių vaiko priežiūros atostogų minimumas kiekvienam iš tėvų, bet iš tų 4 mėnesių bent 2 mėnesiai negalėtų būti perleidžiami. Vadinasi, tėtis arba turėtų eiti vaiko priežiūros atostogų, arba jas prarastų, bet perleisti vaiko mamai negalėtų.

„Lietuva remia Europos Komisijos iniciatyvą ES mastu nustatyti neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų laikotarpius. Tai reiškia tolygesnį atsakomybės už šeimos įsipareigojimus pasidalijimą tarp vyro ir žmonos“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis.

Lietuvoje apmokamos vaiko priežiūros atostogos gali trukti iki 2 metų. Tėvai gali rinktis iš dviejų modelių: arba prižiūrėti vaiką vienus metus ir gauti 100 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio išmoką, arba prižiūrėti vaiką dvejus metus. Tokiu atveju pirmaisiais vaiko priežiūros metais mokama 70 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio išmoka, antraisiais - 40 proc. Tėvai gali keisti vienas kitą vaiko priežiūros atostogose: tarkim, dalį laiko vaiką gali prižiūrėti tėvas, dalį - mama.

SADM konstatuoja, kad Lietuvoje dažniausiai vaiko priežiūros atostogų eina moterys. Statistikos departamento duomenimis, 2016 m. vaiko priežiūros atostogų buvo išėję 16,3 tūkst. vyrų, arba beveik pusė tais metais vaikų sulaukusių tėvų.

Praras dalį išmokų

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė „Vakaro žinioms“ aiškino, jog jeigu ES lygiu būtų nustatomas 4 mėnesių vaiko priežiūros atostogų minimumas kiekvienam iš tėvų ir nė vienas iš jų negalėtų perleisti kitam savo 2 mėnesių atostogų, tada Lietuvoje situacija būtų tokia: kai vaiko priežiūros atostogos trunka 12 mėnesių - 2 mėnesius vaiką prižiūrėtų mama, 2 mėnesius tėvas, likę 8 mėnesiai būtų palikti šeimos pasirinkimui. Kai vaiko priežiūros atostogos trunka 24 mėnesius - 2 mėnesius vaiką prižiūrėtų mama, 2 mėnesius tėvas, likę 20 mėnesių būtų palikti šeimos pasirinkimui.

„Remiantis šiuo siūlymu, tiek vaiko mamai, tiek tėčiui būtų nustatytas neperleidžiamas 2 mėnesių laikotarpis. Jis reiškia, kad tėčiui nusprendus neiti vaiko priežiūros atostogų, jos sutrumpėtų. Tarkime, vaiko priežiūros atostogos planuojamos 12-ai mėnesių, bet tėtis nenori eiti savo 2 mėnesių neperleidžiamų atostogų. Tokiu atveju iš viso vaiko priežiūros atostogos truktų 10 mėnesių“, - teigia ministro patarėja.

„Sodros“ pateikiamais duomenimis, Vaiko priežiūros vidutinė mėnesinė išmoka šių metų gegužės mėnesį buvo 419,3 eurų. Tad, preliminariai skaičiuojant, tėvui atsisakius eiti vaiko priežiūros atostogų, šeima neteks ne tik dviejų mėnesių apmokamų Vaiko priežiūros atostogų, bet ir beveik 840 eurų pajamų.

Tiesa, E.Samoškaitė akcentavo, kad šis EK siūlymas dar nėra patvirtintas šalių narių Ministrų Tarybos ir Europos Parlamento, dėl jo dar vyksta diskusijos. „Pabrėžtina, kad ES šalys narės tariasi dėl privalomo minimumo, bet šalys narės gali nustatyti ilgesnes vaiko priežiūros atostogas savo nuožiūra, kaip kad yra Lietuvoje. Lietuvoje šiuo metu galiojančio modelio keisti neplanuojama, jis laikomas tikrai sėkmingu“, - sako ministro patarėja.

Kaip užtikrinti sveikatą?

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, pastaraisiais metais moterys, vaikų sveikatos labui, skatinamos kuo ilgiau žindyti. Klausimas - kaip mamai žindyti, jei vaiko priežiūros atostogų turės eiti tėtis?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai čia problemos nemato. Jų teigimu, retai kūdikiai žindomi iki dvejų metų.

Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacijos pirmininkė Daiva Šniukaitė-Adner „Vakaro žinioms“ teigė, kad sveiko išsivysčiusio naujagimio mitybos poreikius mamos pienas užtikrina iki pusės metų amžiaus. Nuo pusės metų reikėtų pradėti papildomą primaitinimą, bet nenutraukti žindymo.

Oficiali Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacija: žindyti vaiką iki dvejų metų, primaitinant sveiku, pagal amžių tinkančiu, saugiu maistu, o jeigu mamai ir vaikui gerai - žindymą galima tęsti ir ilgiau, o nutraukti tada, kai vaikas pats atsisako.

Buteliukas, D.Šniukaitės-Adner teigimu, nežiūrint to, koks yra jo turinys, yra maitinimo priemonė, sukelianti riziką vaiko sveikatai: dažnesnės infekcijos, didesnė permaitinimo, kuris vėlesniame amžiuje užprogramuoja antsvorį, tikimybė.

Tad čia specialistė ir mato didžiausią problemą: kaip užtikrinti tai, kas geriausia vaiko sveikatai ir vystymuisi, jei mama turės išeiti į darbą, o vaiko priežiūra bus patikėta tėvui?

„Lietuvoje yra tradicija žindyti kūdikį iki metų. Tad jeigu naujoje tvarkoje būtų sąlyga, kad tėtis išeina vaiko priežiūros atostogų tik tada, kai vaikas yra nebežindomas, gal ir nieko baisaus, - sako D.Šniukaitė-Adner. - Lietuvoje įstatymiškai motinystės apsauga yra aukšto lygio, tačiau pastaruoju metu, kai tas visokias lyčių lygybes siekiama užtikrinti, jaučiu, situacija prastėja.“

Situaciją komentuoja Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa ŽEMAITĖ:

Aš taip pat manau, kad tėvai privalomai turėtų eiti vaiko priežiūros atostogų, nes savanoriškai jie tai daryti vengia. Manau, čia ne skaičiavime esmė, o mūsų nuostatose, moters pasitikėjimo savo vyru klausimas. Dar tas nepalankus darbdavių požiūris į vaiko priežiūros atostogų išeinantį vyrą. Kai bus pasakyta, kad vyras privalo du mėnesius prižiūrėti savo vaiką, darbdaviai suvoks, kad kitaip būti negali, ir privalės išleisti.

Klausimas, mano manymu, vienintelis - kada bus tie du mėnesiai? Tikiuosi, kad apribojimo laikotarpyje nebus. Jeigu leis šeimoms laisvai rinktis, aš būčiau 100 proc. „už“. Arba tėvas eina vaiko priežiūros atostogų, arba neina, ir už tuos du mėnesius šeima negauna pinigų. Nesutinku, kad valstybė čia nurodinėja, ką šeimai daryti. Valstybė sako: mes galime jums skirti finansavimą ir sudaryti sąlygas tėvui tam tikrą laiką praleisti su vaiku, neprarandant pinigų. Manau, tai yra papildoma priemonė tėvystės-motinystės santykiams dėlioti ir, kas labai svarbu, stipri įtakos darbdaviams galimybė. Nes dabar gal kai kurie tėvai ir norėtų su vaiku daugiau pabūti, ir mama gal galėtų anksčiau darbo rinkoje startuoti, bet vyrų darbdaviai į tai dažniausia nežiūri palankiai.

Situaciją komentuoja Tėvų forumo tarybos narys Andrius ATAS:

Siūlymas yra mažų mažiausia keistas dėl to, kad nesuprantama, kaip jis dera su žmonių apsisprendimo laisve, kai sutuoktiniai patys nusprendžia, kuris šeimoje eis vaiko priežiūros atostogų. Gal greitai valstybė nustatinės, kaip žmonės turi gyventi savo asmeninį gyvenimą? Gal kitas žingsnis bus nustatyti, kiek ir kaip vyras su žmona turi bendrauti? Juokai juokais, tačiau tendencija kelia nerimą, ypač kai politologai jau keletą metų kalba apie mūsų politikų bestuburiškumą. Vis aštriau kyla klausimas, ar mes dar turime kažkokį suverenitetą, ar viską už mus sprendžia ES? Kai kurios kaimyninės šalys labai aiškiai žino ir siekia to, ko joms reikia. O mes turime teritorijos administratorius - karjeristus, kurie, neturėdami vertybinio stuburo, tiesiog primeta kažkokias ES idėjas mūsų visuomenei, neatsižvelgiant į pas mus nusistovėjusias tradicijas, įpročius bei žmonių interesus. Politikams ir valdininkams riekėtų prisiminti, kad už jų yra tauta, kuri turi - arba bent jau iki šiol turėjo - teisę nuspręsti poroje, kaip jiems gyventi ir kaip prižiūrėti vaikus.

Su kuo geriau būti vaikui pirmuosius jo gyvenimo metus? Mokslininkai teigia, kad kūdikiui labiausia reikia mamos. Sakoma, kad vaikas savo gyvenimo pradžioje iš mamos automatiškai visko, kas jam reikalinga, pasiima keletą kartų daugiau, nei kad tėtis geba vaikui suteikti net ir labai stengdamasis. O jeigu to nenorintis ar nesugebantis tėtis bus prievarta verčiamas sėdėti su vaiku, ar iš to vaikui bus naudos? Juk žmogus žmogui nelygu - yra tėvų, kurie puikiai susitvarko su vaiko priežiūra, bet yra ir tokių, kurie yra tiesiog „grobio iš miško parnešėjai“, kuriuos versti sėdėti su vaiku būtų mažų mažiausia nesusipratimas.

Mano manymu, akivaizdu - tai valstybės invazijos į privatų žmonių gyvenimą atvejis. Ar pas mus tokia demokratija, kad valdžia mums nerodys, kiek mes turime su vaiku bendrauti ir kaip jį auklėti, kokias vertybes jam diegti?


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (39)

 • Nieko 2018 liepos mėn. 24 d. 00:46:35

  nesuprantat,kolegos stengiasi dėl Gražulio.Seimūnai "dirba"be
  atostogų,tai tėtis Petras bent 2 mėnesius tėvystės atostogų
  turės.Gal ateityje,dar kuriam prireiks.Ką gali žinoti.Ateitis bent
  netokia miglota,įstatymas-jėga.

 • Angelė 2018 liepos mėn. 23 d. 13:55:05

  Gėda skaityti mulkių kliedesių.Dar užmiršo svarbų klausimą.Kada
  nustatysite ėjimo į tualetą terminus? Galvokite apie žmonių
  atlyginimus,pensijų didinimą.Sumoki mokesčius ir prasideda badavimo
  laikotarpis.Vyti visus seimūnus lauk,pragyvensime ir be jų.Jie ir
  pensijų laikotarpį ilgina dėl savęs.Jei pagal sąrašus nepateks kurgi
  dėsis.Juk nebežino kaip gyvena t.y.egzistuoja lietuvaičiai.

 • Žinia nežinantiems 2018 liepos mėn. 23 d. 13:47:20

  Kadangi matau, kad niekas nežino visos informacijos, tai informuoju: EK
  šiuo metu dėl šio klausimo sustojo diskusijos, kadangi šalims
  nepavyksta susiderėti dėl vaiko priežiūros laiko. Lietuva buvo už
  palankiausią siūlymą. Balsavote už ES, dabar neverkite.

 • Irena 2018 liepos mėn. 23 d. 11:54:36

  Tikriausiai ministras pasitarė sapne su Matuku ???

 • ei lygybe 2018 liepos mėn. 23 d. 07:30:02

  kuris is teciu gymdys ,o gal abu ?

 • neva nepriklausomi ir laisvi 2018 liepos mėn. 22 d. 22:35:16

  Aš žindžiau iki 3 metų. Žindys tėtis?

 • bëbë 2018 liepos mėn. 22 d. 21:00:03

  pagal agitacine nuotrauka,kai truks prieziuros musu "ateiciai",zinosime kad
  galime visuomet kreiptis pagalbos i musu ministra..cvaiginantis aciü*

 • DURNIZMAS AUK6ČIAUSIAM LAIPSNYJE 2018 liepos mėn. 22 d. 20:08:42

  Panašu, kad ES galvos nesugeba daryti rimtų sprendimų pvz., del
  imigracijos, tai imasi nurodineti kaip mums savo laiką leisti. Tokie
  nurodymai yra absurdas, ir daugiau nieko.

 • ... 2018 liepos mėn. 22 d. 17:16:41

  Ko mentatoriai,prasome nusiraminti,geda skaityti komentarus.Ne prie kompo
  turite buti drasus ir vaidinti ale protingus.Geriau pagalvokite,ka padarete
  ir nuveikete del tokiu isgimdomu istatymu.Ogi nieko.Valstybe ismokins ka
  privalo jusu vaikaS valgyti,kiek privalo miegoti,mokyklose nuo mazens
  brukamos paskaiteles apie antra gala ir t.t.Ir tai vyksta be tevu
  zinios.Niekada negalvojome,kad tevai bus tokie abejingi savo vaikams,ka
  saujele tarnu nusprende,ta lengvai seime isgimdo,nes zino,kad pas mus
  vistiek niekas nestos ginti nei seimos,nei savo vaiku.Pilnai galima
  patiketi,kad visais vaikais galimai artimoje ateityje "pasirupins"
  valstybe.O jus komentaruose putokites ir tikekite,kad kazkam is valdzios
  esate idomus ir turite balsa.Taip ir reikia,tegul kuria dar
  baisesnius,kvailesnius istatymus,nes dabartinis jaunimas subines del vaiku
  ateities nepajudins.SEKMES.

 • Skaitytoja 2018 liepos mėn. 22 d. 15:58:44

  akivaizdu, kad prie to einama, nes tikru vyru sparciai mazeja

 • Nuomone 2018 liepos mėn. 22 d. 11:45:14

  Taigi pedas tas kukurieku,matos is nuotraukos

 • ilgas 2018 liepos mėn. 22 d. 10:58:32

  Ar jaučiate valdžios įžūlumą, kuris niekieno netrukdomas tvarko
  mūsų šeimas? Jie nusprendžia kaip tėvai turi auklėti savo vaikus, jie
  nusprendžia, kad vaikai negali valgyti čipsų nuo 8.00 iki 14.00 (po to
  jau gali), jie nusprendžia kada tėvams imti atostogas ir kiek kartų
  kuris turi pakeisti "pampersus" ir pamaitinti. Belieka laukti nurodymo
  kokia poza turės būti "daromi" vaikai. Laukiam....

 • As 2018 liepos mėn. 22 d. 09:55:49

  Nu niekada nebus tos lygybės. Gali per galvą verstis.Nu niekada moteris
  nenorės bobiško vyro, o vyrams labai nepatinka vyriškos moterys. Gal yra
  darbų be to ,,vienodinimo". Kaip užsiims vaiko auginimu vyras, jei jo
  darbas laive, furoje. Jei šeima pragyvena tik iš vyro atlyginimo? Ir dar
  manau, kad šitie svaičiojimai labai sumažintų gimstamumą. Daug yra
  sąžiningų žmonių. Nenorėtų prasižengti įstatymui. Tektų
  atsisakyti vaikelio.

 • kiek galima šokti 2018 liepos mėn. 22 d. 09:13:50

  pagal es ž,,elito,, nesąmones.... einant prieš gamtos dėsnius...
  Kiek bus suluošinta vaikų, nes moters paskirtis gamtos maitinti ir
  auginti vaikus.
  Bet tai daroma dėl vienalyčių nenormalių šeimų.... Jei ,,pagimdys,,-
  tiksliau įsigis vaiką neturinti metų ,tai jiems bus galima suteikti
  išmokas už vaiko priežiūrą. Dėl nenormalių užgaidų, bus kuriamos
  nenormalios šeimos... Tokiu būdu naikinamos šeimos
  tradicijos,VIENALYTĖMS ,,ŠEIMOMS,,BUS GALIMA SKIRTI PINIGUS UŽ VAIKO
  PRIEŽIŪRĄ ... Iš normalių šeimų atiminės vaikus, kaip anglijoje ,
  nes vaikas neturi atskiro kambario....Tai grynas pasityčiojimas iš gojų
  tradicijų ir gamtos dėsnių ir priversti gyventi prieš gamtos
  dėsnius......
  Tik ,,elitui,, galima gyventi pagal jų tradicijas, o gojams draudžiama,
  privalo per prievartą gyventi pagal kažkokios tautos tradicijas, kurios
  eina prieš gamtos dėsnius.....

 • Safyras 2018 liepos mėn. 22 d. 05:48:56

  Nereikia pervertinti motinos pieno ir žindymo naudos. Jei motina po
  gimdymo suserga kokia nors rimta liga ir gydytojai vaistų pagalba
  nutraukia pieno gamybą motinos organizme, tai dar nereiškia, kad vaikas
  maitinamas iš butelio negaus pilnaverčio maisto. Anksčiau Kaune buvo
  punktai, kur pagal vaikų gydytojo išrašytą receptą, bet kas iš
  šeimos narių galėdavo paimti stikliniame buteliuke pieno, skirto
  kūdikiams. Vaikas augo be motinos pieno ir nesirgo jokia liga, bet
  kiekvieną dieną bet kokiu oru buvo išvežamas į lauką. O vaikai tėvus
  turi matyti kiekvieną dieną namuose, turi praleisti išeigines dienas
  kartu, atostogauti taip pat kartu... O į komandiruotes sunku motinoms
  išvažiuoti, nes dabar seneliai turi dirbti vos ne iki mirties, o aukles
  samdyti yra sudėtinga ir brangu...

 • vyte 2018 liepos mėn. 21 d. 23:17:22

  tai gi Svedijoje jau prieme istatyma,norint uzsiimti seksu,turi buti nors
  ir zmonos sutikimas.Einam i durniu laiva.

 • nesuprantu 2018 liepos mėn. 21 d. 22:20:28

  kaip tokie minkstagalviai gali dirbti ministrais ?

 • ministrui ku ku 2018 liepos mėn. 21 d. 22:17:23

  tikrai ku ku

 • :) 2018 liepos mėn. 21 d. 18:21:24

  ta Žemaitė tai tikras šių dienų nuvorišinis produktas. Tipiška
  propagandos auka. Ne visos motinos deda galvą už vaiką.

 • Jojo 2018 liepos mėn. 21 d. 18:14:09

  Noriu paklausti ar pasaulyje yra tokių Dundulis ministrų.

 • gal pasakysit, 2018 liepos mėn. 21 d. 18:13:30

  ko mūsų belzebubai neremia? Užtenka kokiam mulkiui Briuselyje
  išsižioti, jie jau remia. Kam sukt savo tuščią makaulę, kai yra
  Briuselius.

 • senis 2018 liepos mėn. 21 d. 17:55:52

  pirmiausia reikia nustoti svaigti ir putoti. TSRS juodai prapyle 1945-1985
  saltaji kara. Visa TSRS teritorija po 1990 metu tapo kolonija, tame tarpe
  ie Rusija. Buve musu seimas, vyriausybe, rezidentura, sutiko dirbti
  kolonijos teritorijos priziuretojais. Gal kas zino nors viena auksta
  valdininka, kuris dirba Lietuvos labui? Andriukaitis kaip kovojo putojo uz
  nepriklausomybe, gavogera posta Reicho kanceliarijoje, varo i Lietuva
  eselonus senuju ES saliu isedu ir erzaco. Milijonas lietuviu Reicho
  Muterlandui, kasmet, uzdirba po 50 milijardu euru bvp. Ka pasakys
  Kukuraiciui, ar kitam Judo Iskariotiskiu palikuoniui, Reicho komisarai, ta
  jis ir darys. Isakys ciulpti, ciulps. Isakys zyndyti, zindis. Tarybiniais
  laikais tokie kukuraiciai butu sedeje ir dziugine savo likimo brolius,
  dabar jie reikalingi Reichui.

 • Tikrai 2018 liepos mėn. 21 d. 17:00:51

  Jau vyrai turetu pakovoti uz savo seimos teises spresti patiems! Beje,
  tokiam ankstyvam amziuj, tevas niekad neatstos zindancios moters. Kodel
  mazuma, kuri zinda vaika ilgiau nei metus, turi buti nuskriausta? Is vienos
  puses skatinamas zindymas salyje, is kitos puses griaunamas...pajacai mus
  valdo.

 • O ką 2018 liepos mėn. 21 d. 16:48:02

  Atiduokite vos gimusius vaikus dviems princams , jie turi po spenelį - jau
  bus du , ir galės žindyti ....

 • Gimdys? 2018 liepos mėn. 21 d. 16:42:16

  Kam ? Ateityje niekas negimdys.Klonuosime

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018