respublika.lt

Gal vyrai ir gimdys?

(0)
Publikuota: 2018 liepos 21 13:44:44, Aida VALINSKIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis remia Europos Komisijos norą dar labiau sulyginti lytis. Arūno Bernacko koliažas

Europos Komisija siūlo visos ES mastu nustatyti, kad tėvai privalomai dalintųsi dalį laiko, skirto vaiko priežiūrai. Jei būtų priimta tai reglamentuojanti direktyva, dalį vaiko priežiūros atostogų ateityje privalėtų imti tėtis. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pareiškė, kad Lietuva tokią idėją remia. O Lietuvos vyrai tuo metu svarsto - ką dar šeimų gyvenime planuojama reguliuoti ES mastu?

 

Sieks lyčių lygybės

Kaip teigiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pranešime, EK siūlomais pakeitimais siekiama didesnės moterų integracijos į darbo rinką bei lyčių lygybės. Lietuvai tai svarbu, matyt, todėl, kad mūsų šalis lyčių lygybės prasme ES kontekste „neblizga“ - pagal Europos lyčių lygybės instituto nustatytą Europos lyčių lygybės indeksą Lietuva užima 19 vietą tarp 28 ES šalių.

Jeigu šalys narės susitartų dėl minimalių reikalavimų, tai reikštų, kad visoje ES būtų nustatomas 4 mėnesių vaiko priežiūros atostogų minimumas kiekvienam iš tėvų, bet iš tų 4 mėnesių bent 2 mėnesiai negalėtų būti perleidžiami. Vadinasi, tėtis arba turėtų eiti vaiko priežiūros atostogų, arba jas prarastų, bet perleisti vaiko mamai negalėtų.

„Lietuva remia Europos Komisijos iniciatyvą ES mastu nustatyti neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų laikotarpius. Tai reiškia tolygesnį atsakomybės už šeimos įsipareigojimus pasidalijimą tarp vyro ir žmonos“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis.

Lietuvoje apmokamos vaiko priežiūros atostogos gali trukti iki 2 metų. Tėvai gali rinktis iš dviejų modelių: arba prižiūrėti vaiką vienus metus ir gauti 100 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio išmoką, arba prižiūrėti vaiką dvejus metus. Tokiu atveju pirmaisiais vaiko priežiūros metais mokama 70 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio išmoka, antraisiais - 40 proc. Tėvai gali keisti vienas kitą vaiko priežiūros atostogose: tarkim, dalį laiko vaiką gali prižiūrėti tėvas, dalį - mama.

SADM konstatuoja, kad Lietuvoje dažniausiai vaiko priežiūros atostogų eina moterys. Statistikos departamento duomenimis, 2016 m. vaiko priežiūros atostogų buvo išėję 16,3 tūkst. vyrų, arba beveik pusė tais metais vaikų sulaukusių tėvų.

Praras dalį išmokų

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė „Vakaro žinioms“ aiškino, jog jeigu ES lygiu būtų nustatomas 4 mėnesių vaiko priežiūros atostogų minimumas kiekvienam iš tėvų ir nė vienas iš jų negalėtų perleisti kitam savo 2 mėnesių atostogų, tada Lietuvoje situacija būtų tokia: kai vaiko priežiūros atostogos trunka 12 mėnesių - 2 mėnesius vaiką prižiūrėtų mama, 2 mėnesius tėvas, likę 8 mėnesiai būtų palikti šeimos pasirinkimui. Kai vaiko priežiūros atostogos trunka 24 mėnesius - 2 mėnesius vaiką prižiūrėtų mama, 2 mėnesius tėvas, likę 20 mėnesių būtų palikti šeimos pasirinkimui.

„Remiantis šiuo siūlymu, tiek vaiko mamai, tiek tėčiui būtų nustatytas neperleidžiamas 2 mėnesių laikotarpis. Jis reiškia, kad tėčiui nusprendus neiti vaiko priežiūros atostogų, jos sutrumpėtų. Tarkime, vaiko priežiūros atostogos planuojamos 12-ai mėnesių, bet tėtis nenori eiti savo 2 mėnesių neperleidžiamų atostogų. Tokiu atveju iš viso vaiko priežiūros atostogos truktų 10 mėnesių“, - teigia ministro patarėja.

„Sodros“ pateikiamais duomenimis, Vaiko priežiūros vidutinė mėnesinė išmoka šių metų gegužės mėnesį buvo 419,3 eurų. Tad, preliminariai skaičiuojant, tėvui atsisakius eiti vaiko priežiūros atostogų, šeima neteks ne tik dviejų mėnesių apmokamų Vaiko priežiūros atostogų, bet ir beveik 840 eurų pajamų.

Tiesa, E.Samoškaitė akcentavo, kad šis EK siūlymas dar nėra patvirtintas šalių narių Ministrų Tarybos ir Europos Parlamento, dėl jo dar vyksta diskusijos. „Pabrėžtina, kad ES šalys narės tariasi dėl privalomo minimumo, bet šalys narės gali nustatyti ilgesnes vaiko priežiūros atostogas savo nuožiūra, kaip kad yra Lietuvoje. Lietuvoje šiuo metu galiojančio modelio keisti neplanuojama, jis laikomas tikrai sėkmingu“, - sako ministro patarėja.

Kaip užtikrinti sveikatą?

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, pastaraisiais metais moterys, vaikų sveikatos labui, skatinamos kuo ilgiau žindyti. Klausimas - kaip mamai žindyti, jei vaiko priežiūros atostogų turės eiti tėtis?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai čia problemos nemato. Jų teigimu, retai kūdikiai žindomi iki dvejų metų.

Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacijos pirmininkė Daiva Šniukaitė-Adner „Vakaro žinioms“ teigė, kad sveiko išsivysčiusio naujagimio mitybos poreikius mamos pienas užtikrina iki pusės metų amžiaus. Nuo pusės metų reikėtų pradėti papildomą primaitinimą, bet nenutraukti žindymo.

Oficiali Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacija: žindyti vaiką iki dvejų metų, primaitinant sveiku, pagal amžių tinkančiu, saugiu maistu, o jeigu mamai ir vaikui gerai - žindymą galima tęsti ir ilgiau, o nutraukti tada, kai vaikas pats atsisako.

Buteliukas, D.Šniukaitės-Adner teigimu, nežiūrint to, koks yra jo turinys, yra maitinimo priemonė, sukelianti riziką vaiko sveikatai: dažnesnės infekcijos, didesnė permaitinimo, kuris vėlesniame amžiuje užprogramuoja antsvorį, tikimybė.

Tad čia specialistė ir mato didžiausią problemą: kaip užtikrinti tai, kas geriausia vaiko sveikatai ir vystymuisi, jei mama turės išeiti į darbą, o vaiko priežiūra bus patikėta tėvui?

„Lietuvoje yra tradicija žindyti kūdikį iki metų. Tad jeigu naujoje tvarkoje būtų sąlyga, kad tėtis išeina vaiko priežiūros atostogų tik tada, kai vaikas yra nebežindomas, gal ir nieko baisaus, - sako D.Šniukaitė-Adner. - Lietuvoje įstatymiškai motinystės apsauga yra aukšto lygio, tačiau pastaruoju metu, kai tas visokias lyčių lygybes siekiama užtikrinti, jaučiu, situacija prastėja.“

Situaciją komentuoja Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa ŽEMAITĖ:

Aš taip pat manau, kad tėvai privalomai turėtų eiti vaiko priežiūros atostogų, nes savanoriškai jie tai daryti vengia. Manau, čia ne skaičiavime esmė, o mūsų nuostatose, moters pasitikėjimo savo vyru klausimas. Dar tas nepalankus darbdavių požiūris į vaiko priežiūros atostogų išeinantį vyrą. Kai bus pasakyta, kad vyras privalo du mėnesius prižiūrėti savo vaiką, darbdaviai suvoks, kad kitaip būti negali, ir privalės išleisti.

Klausimas, mano manymu, vienintelis - kada bus tie du mėnesiai? Tikiuosi, kad apribojimo laikotarpyje nebus. Jeigu leis šeimoms laisvai rinktis, aš būčiau 100 proc. „už“. Arba tėvas eina vaiko priežiūros atostogų, arba neina, ir už tuos du mėnesius šeima negauna pinigų. Nesutinku, kad valstybė čia nurodinėja, ką šeimai daryti. Valstybė sako: mes galime jums skirti finansavimą ir sudaryti sąlygas tėvui tam tikrą laiką praleisti su vaiku, neprarandant pinigų. Manau, tai yra papildoma priemonė tėvystės-motinystės santykiams dėlioti ir, kas labai svarbu, stipri įtakos darbdaviams galimybė. Nes dabar gal kai kurie tėvai ir norėtų su vaiku daugiau pabūti, ir mama gal galėtų anksčiau darbo rinkoje startuoti, bet vyrų darbdaviai į tai dažniausia nežiūri palankiai.

Situaciją komentuoja Tėvų forumo tarybos narys Andrius ATAS:

Siūlymas yra mažų mažiausia keistas dėl to, kad nesuprantama, kaip jis dera su žmonių apsisprendimo laisve, kai sutuoktiniai patys nusprendžia, kuris šeimoje eis vaiko priežiūros atostogų. Gal greitai valstybė nustatinės, kaip žmonės turi gyventi savo asmeninį gyvenimą? Gal kitas žingsnis bus nustatyti, kiek ir kaip vyras su žmona turi bendrauti? Juokai juokais, tačiau tendencija kelia nerimą, ypač kai politologai jau keletą metų kalba apie mūsų politikų bestuburiškumą. Vis aštriau kyla klausimas, ar mes dar turime kažkokį suverenitetą, ar viską už mus sprendžia ES? Kai kurios kaimyninės šalys labai aiškiai žino ir siekia to, ko joms reikia. O mes turime teritorijos administratorius - karjeristus, kurie, neturėdami vertybinio stuburo, tiesiog primeta kažkokias ES idėjas mūsų visuomenei, neatsižvelgiant į pas mus nusistovėjusias tradicijas, įpročius bei žmonių interesus. Politikams ir valdininkams riekėtų prisiminti, kad už jų yra tauta, kuri turi - arba bent jau iki šiol turėjo - teisę nuspręsti poroje, kaip jiems gyventi ir kaip prižiūrėti vaikus.

Su kuo geriau būti vaikui pirmuosius jo gyvenimo metus? Mokslininkai teigia, kad kūdikiui labiausia reikia mamos. Sakoma, kad vaikas savo gyvenimo pradžioje iš mamos automatiškai visko, kas jam reikalinga, pasiima keletą kartų daugiau, nei kad tėtis geba vaikui suteikti net ir labai stengdamasis. O jeigu to nenorintis ar nesugebantis tėtis bus prievarta verčiamas sėdėti su vaiku, ar iš to vaikui bus naudos? Juk žmogus žmogui nelygu - yra tėvų, kurie puikiai susitvarko su vaiko priežiūra, bet yra ir tokių, kurie yra tiesiog „grobio iš miško parnešėjai“, kuriuos versti sėdėti su vaiku būtų mažų mažiausia nesusipratimas.

Mano manymu, akivaizdu - tai valstybės invazijos į privatų žmonių gyvenimą atvejis. Ar pas mus tokia demokratija, kad valdžia mums nerodys, kiek mes turime su vaiku bendrauti ir kaip jį auklėti, kokias vertybes jam diegti?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s