respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius A.Mikulskis: Turime pradėti gyventi dorai - kito kelio nėranuotraukos (26)

2017 spalio mėn. 08 d. 07:57:38
Jūratė KIELĖ

Tikslas vienas - kad žmogus dorai gyventų, galėtų gauti normalų atlyginimą ir džiaugtųsi gyvenimu. Taip kalba nuo rugsėjo vidurio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai vadovaujantis Antonis Mikulskis. Jis nesišvaisto skambiais pažadais, pavyzdžiui, ištraukti iš „šešėlio“ tiek ir tiek milijonų. Tokių, neištesėtų, girdėjome kone iš kiekvienos aukštos tribūnos. A.Mikulskis kovą su „šešėliu“ pradeda nuo kiekvieno iš mūsų. Jis keis požiūrį, o tada jau mes visi pakeisime savo valstybę. Tai ilgas kelias, bet patikimas - patikrintas ilgus metus einant vyriausiojo Vilniaus kriminalisto pareigas. A.Mikulskio Vilnius - ramus ir saugus. Gal tokia taps ir mūsų valstybė?

 

- Ar svarstant pasiūlymą šeimos nuomonė buvo svarbi?

- Na, mes ne maži vaikai. Aš pats galiu priimti sprendimus. Taip ir padariau. Šeima ilgai nieko nežinojo. Pasakiau tik prieš dieną, kai informacija apie mano kandidatūrą pasirodė spaudoje.

Mano sprendimas nebuvo spontaniškas. Pirmiausia įvertinau savo galimybes, viską apgalvojau. Gailėtis nėra ko. Darbo sritis įdomi, nors galbūt ne tiek aktyvi, kokia buvo ten, policijoje.

- Iš tiesų buvote netipiškas vadovas - dažnai pats vykdavote į nusikaltimo vietą. Ar būtent tokio aktyvumo pasigesite?

- Policijoje dažnai viskas vyksta spontaniškai, greitai - staigiai gaunama informacija, staigiai reaguojama. Žinoma, ir dabartinėje tarnyboje reaguojama staigiai. Bet kartu čia reikia taikyti analizę, vertinti iš kitų įstaigų, įvairių šaltinių gaunamą informaciją ir tik po to, viską apibendrinus, priiminėti sprendimus.

- Vilniečiai žinojo: kol miestą saugo Mikulskis, jie gali jaustis ramūs. Kaip su sostine bus dabar?

- Tikiu, kad tie, kurie liko, susitvarkys, kad Vilnius, kaip buvo ramus ir saugus miestas, toks bus ir ateity. Bet jeigu kas, padėsiu, gal net ir sugrįšiu (juokiasi).

- Kalbinamas kaip vyriausiasis Vilniaus kriminalistas, vis prisimindavote įvykį, kai, būdamas vos 21 metų patrulis, susidūrėte su ginkluotu žudiku ir jį sulaikėte. O kuris epizodas iš 35 metus trukusios policijos pareigūno karjeros jums brangiausias?

- Situacijų buvo daug ir įvairių. Kiekviena savaip reikšminga. Bet aš labiau galvoju ne apie situacijas, o apie žmones. Man gailiausia kolektyvo, kuris buvo susiformavęs, - brandaus, profesionalaus, kūrybiško, žinančio, kas būtina ir ką reikia daryti.

Atėjęs čia taip pat radau daug pažįstamų veidų, gabių, išmanančių savo sritį profesionalų. Su kai kuriais kartu esame dirbę policijoje. Darbas abejose tarnybose panašus. Juk policija taip pat tiria ir PVM grobstymus, sukčiavimus, ir ekonominius nusikaltimus, tik ten mastai mažesni.

FNTT tiria nusikaltimus, kurie daro įtaką valstybiniams finansams. Jei tie procesai nebus stebimi, nebus laiku reaguojama, žala gali būti didžiulė, skaičiuojama milijonais. Tai daroma glaudžiai bendradarbiaujant su Valstybine mokesčių inspekcija, Specialiųjų tyrimų tarnyba, prokuratūra ir, žinoma, policija.

- Šalies vadovai, visuomenė laukia iš jūsų proveržio. Jūs pats taip pat esate nusiteikęs dideliems darbams. Ir turite visas tam reikalingas savybes. Bet vis dėlto: kodėl jums turėtų pasisekti padaryti tai, ko nesugebėjo prieš tai buvę tarnybos vadovai? FNTT yra vadovavęs Vitalijus Gailius, profesionalus, principingas pareigūnas. Bet to nepakako sėkmingai kovai su „šešėliu“...


- Pirmiausia turi keistis žmonių mąstymas. Pradėkime nuo paprasto „šešėlio“ - mokėjimo „vokeliuose“, neišmuštų čekių, grynųjų neapskaitymo, - su kuriuo susiduriame kasdieniame gyvenime. Turime suvokti, kad taip veikdami darome žalą patys sau. Norime didesnio atlyginimo, didesnės pensijos, visko norime, bet palaikydami „šešėlį“ tam užkertame kelią.

Pažiūrėkime, kas sudaro valstybės biudžetą, iš ko formuojasi „Sodra“. Visi mūsų pinigai surenkami iš mokesčių. Mes neturime išteklių, naftos, jokių kitokių gėrybių. Turime tik viena - darbštų žmogų. Ir tas darbštus žmogus pirmiausia turi pradėti vertinti save. Situacija valstybėje pradės gerėti tik pasikeitus mąstymui. Privalome tai padaryti, nes kito kelio nėra. Jei viskas bus teisingai sudėliota, sutvarkyta, tada ir atlyginimai augs, ir verslas normaliai vystysis, jam nereikės galvoti kaip ką nuslėpus, ir politikams nebereikės atradinėti naujų mokesčių. O tiems, kurie nenori taip gyventi, ir yra sukurta FNTT ir kitos tarnybos.

- Turėjome daug laiko teisingoms nuostatoms susiformuoti, tačiau tebegyvename tarsi laukinio kapitalizmo epochoje - tebegalvojame, kad nusukti pinigus, nesumokėti mokesčių yra šaunu, o ne nusikalstama. Kodėl taip yra?

- Ar buvo kokia nors socialinė reklama apie tai? Bent jau aš neprisimenu. Visuomenei vis peršamos reklamos apie įvairiausias nuolaidas, tik eikite, tik pirkite, mes jūsų laukiame. Viso to labai daug. Jei taip kiekviename žingsnyje būtų kalbama apie mokesčių mokėjimo būtinybę, formuojamas požiūris į tuos, kurie mokesčius slepia, daugiau žmonių suprastų, kad taip negalima elgtis. Ugdyti žmogų reikia nuo mažens.

FNTT bus naujų tyrimų, domėsimės sritimis, kuriose vyksta negeri procesai. Kai bus veiksmai iš mūsų pusės, pranešime apie tai. Bet skirsime dėmesio ir prevencijai. Pirmą dieną atėjęs į darbą peržiūrėjau tai, ką sukaupiau pats, paprašiau pateikti visą medžiagą apie šalių, kurios jau įveikė „šešėlį“ ar gali pasigirti pažanga su juo kovojant, patirtį. Turime ko pasimokyti iš kitų, bet ir patys galime būti pavyzdžiu kai kuriais įstatymais, norminiais aktais. Pažanga tikrai yra. Ir šiuo metu Seime nagrinėjamas klausimas dėl Baudžiamojo kodekso pakeitimo. Vis dėlto noriu pabrėžti, kad Baudžiamasis kodeksas - kraštutinė priemonė, svarbiausia - keisti mąstymą.

- Tikriausiai jau spėjote susipažinti su naująja situacija. Buvo netikėtumų?

- Neslėpsiu, apie kai kuriuos dalykus galvojau, kad jie organizuoti geriau. Bet yra ir nemažai pliusų. Akivaizdu viena: FNTT turi dirbti pareigūnai, kurie išmano darbą, yra aukštos kvalifikacijos specialistai ir lojalūs savo tarnybai. Dauguma žmonių, kuriuos radau, yra puikūs specialistai, vis dėlto čia turi dirbti geriausi. Iš jų planuoju suformuoti profesionalų, atsakingą, lojalų kolektyvą. Tikiuosi, kad tai bus padaryta artimiausiu metu ir galėsime pradėti daug efektyviau dirbti. Nesakau, kad dabar nedirbama - procesas vyksta, kolektyvui neturiu jokių priekaištų.

- Vyriausybė netrukus ruošiasi atskleisti šešėlinės ekonomikos mastą pagal ūkio sektorius. Kuri sritis mūsų valstybėje labiausiai „serga“?


- Nenorėčiau užbėgti į priekį ir įvardyti anksčiau, nei tai padarys Vyriausybė.

- Žmonės stebisi, kad Vilniaus gatvėse važinėja daugiau prabangių automobilių nei kokiame Berlyne, yra daug prašmatnių restoranų ir jie nestovi tušti. Jums, kaip FNTT vadovui, minčių nekyla?


- Ojojoj, kaip kyla. Turiu ir klausimų, ir atsakymų į juos, bet šiandien apie tai dar nekalbėsiu.

Tik pirmiausia noriu pasakyti, kad prabanga savaime nėra blogybė. Kas ta prabanga? Tam, kuris pripratęs važinėti su 20 metų golfu, 10 metų „Audi“ atrodys kaip prabangus automobilis. Puiku, jei žmogus stengiasi, uždirba ir gali užtikrinti sau geresnę gyvenimo kokybę. Prabangus daiktas tarnaus daug ilgiau nekeldamas papildomų rūpesčių, nereikalaudamas investicijų nei pirktas nežinia kur. Bet mes turbūt kalbame apie ką kita. Gatvėje pilna akivaizdžių ženklų, rodančių, kad tas ar kitas blizgančio automobilio savininkas negalėjo užsidirbti jo sąžiningu darbu.

Tai ne per vieną dieną padaroma. Ruošiame paketą kai kurių norminių aktų pakeitimų, siūlysime, kas, FNTT manymu, turėtų būti daroma kitaip. Kita vertus, jau paruoštų ir svarstomų norminių aktų paketų Seime yra labai daug. Tikiuosi, kad jie bus priimti. Dirbant kompleksiškai, bendradarbiaujant su kitomis tarnybomis, ta situacija privalės keistis. Aš puikiausiai sutariu su jų vadovais, esame išsikėlę tikslų. Proveržis tikrai bus.

- Kokie tie pagrindiniai tikslai?


- Tikslas vienas - kad žmogus dorai gyventų, t.y. kad gautų normalų atlyginimą ir džiaugtųsi gyvenimu. Kaip tas procesas vyks, tai mūsų ir kitų tarnybų, su kuriomis kartu dirbame, reikalas. Supraskite vieną dalyką: jeigu mes visi galvosime apie žmogų, apie eilinį pilietį, o ne tik apie savo siaurus interesus, tas tikslas bus pasiektas.

- Gal jums net pavyks atskleisti, kas atsitiko su Kubiliaus vyriausybės ekonomikos skatinimo programa, su į verslą įlietais 8 milijardais litų?


- Man būtų nekorektiška apie tai kalbėti. Negaliu nieko pasakyti.

- Vertinant iš šalies atrodytų, kad perėjote prie švaresnio darbo - nuo plėšimų, nužudymų tyrimų prie finansinių aferų. Turbūt ir nusikaltėlių kontingentas čia kitoks, švaresnis, „malonesnis“?

- Ir nužudymo, ir plėšimo ar vagystės tikslas yra tas pats - pasipelnyti. Ir čia jis tas pats, tik jau pelnas daug kartų didesnis ir „uždirbamas“ be smurto ar kraujo, bet su galva. Baudžiamasis kodeksas atitinkamai kvalifikuoja, ar tai sukčiavimas, ar pasisavinimas ir t.t.

- Kad ir kaip būtų, už finansinius nusikaltimus turbūt nėra baudžiama iki gyvos galvos?


- Ne, tikrai nėra baudžiama. Nors, tiesą sakant, jei bausmės būtų sugriežtintos, tai duotų rezultatų.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (26)

 • hh 2017 spalio mėn. 09 d. 15:31:40

  vargu ar pritars jam prezidentė

 • Aklad 2017 spalio mėn. 09 d. 15:22:17

  Na ir viskas paaiskejo istarus, jog nekorektiska komentuoti kur pradingo 8
  milijardai.Saviakas atejo testi pradetu darbu.

 • Anno Domini 2017 spalio mėn. 09 d. 11:49:50

  Jau du tūkstančiai septyniolika metų krikščionys su mahometonais ir
  visais tikinčiaisiais šaukia žmones gyventi dorai. Nieko nesigauna.
  Dabar gi lietuvaičiai šią filosofinę istorinę naštą užkrovė vienam
  Mikulskiui. Najaugi atėjo naujasis Mesijas? Be dešimties snaiperių
  misija neįmanoma.

 • Kanceliarija 2017 spalio mėn. 09 d. 07:58:32


  "Atėjęs čia taip pat radau daug pažįstamų veidų",...Pažįstami
  veidai, pažįstami metodai, pažįstamas profesionalizmas. Kelias į
  niekur.

 • Vaidas 2017 spalio mėn. 08 d. 22:01:37

  Paskutinis sakinys viską pasako. Bukas milicinikas. Neprotauja, kaip kaip
  ir buvusi aukštosios partinės mokyklos dėstytoja. Bent kiek mąstantis
  žmogus žino, kad svarbu bausmės neišvengiamumas, o ne griežtumas.

 • sens 2017 spalio mėn. 08 d. 21:00:08

  O tai kad visi vagia dorai.ES duoda milijardus. Pirmą riekią atsiriekia
  skirstytojai, po to antri skirstytojai po to treti. o gale lieka pora eurų
  ir darbams... Tai kas čia nedora?

 • pensininke, 2017 spalio mėn. 08 d. 18:00:04

  as kaip paprastas zmogus noreciau suzinoti kam atiteko eur. sajungos
  skirti milijardai kas yra uz juos padaryta , kas is narplios sia afera

 • labai teisingas 2017 spalio mėn. 08 d. 17:20:10

  pamokymas ir norisi kad jis įgautų žalią gatvę šių tarnybų
  pastangomis

 • Tam na 2017 spalio mėn. 08 d. 16:59:48

  Klysti tamsta - Skvernelis su Karbausku apie joki proveržį nekalbėjo, o
  tik reformas. Matyt pas tamstą trumpa atmintis
  kaip ponas Kubilius kažkur veržėsi ir ištratino milijardus, bet taip
  niekur neprasiveržė, bet pasistatė pilaitę...

 • Ona 2017 spalio mėn. 08 d. 15:44:32

  Tai naujieną pasakė!Negi šito nežinojo anksčiau.Aš,visą savo
  gyvenimą žinojau ,kad reikia gyventi dorai.Taip ir dariau,gyvenau ir
  dirbau dorai,užtat senatvėje likau žemiau skurdo ribos.O tie,kam tas
  dorumas nė motais,vartosi kaip inkstai taukuose,sėdi aukštuose
  postuose,šiltose kėdėse.Va taip!

 • jei 2017 spalio mėn. 08 d. 14:33:26

  jei bausmės būtų sugriežtintos - spalio revoliucijos atgarsiai... vėl
  ant to pačio grėblio... esmė - emigravę piliečiai... ir tai klausimas
  įstatymų visumai... gal pasidomėję įstatymais rasite vilties
  spindulį, o ne tik bausmes....

 • LT 2017 spalio mėn. 08 d. 13:33:38

  Nekorektiška kalbėti apie Kubiliaus 8 milijardus, nes Kubilius sėdi
  valdžioje. Nors ne pirmose pozicijose, bet valdžioje.

 • Teorija 2017 spalio mėn. 08 d. 12:11:29

  ir praktika skiriasi daug.Pvz.aš teoriškai apsisprendžiau,gyvensiu
  sąžiningai.Sakau darbdaviui,man mokėk atlyginimą visą,kaip
  priklauso,be vokelio.Jis man sako eik lauk ,tu man nereikalingas,tokių
  ,kaip tu dešimtys savo eilės įsidarbinti laukia.Pasiimu savo
  teoriją,sąžinę ir einu lauk.Ar nuo to reikia pradėti?Graži
  teorija,bet neįgyvendinama.Jei atlyginimai būtų normalūs,žmonės
  neskurstų,nebūtų vokelių,nebūtų ...kitų blogybių,nebūtų
  emigracijos.

 • kitas 2017 spalio mėn. 08 d. 11:40:15

  Man atrodo,kad pirmiausia turėtu pradėti nuo aukštų pareigūnų.Pvz jau
  vien ką reiškia Komskių klanas,pasiėmė Komskiukas europos paramą
  pasistatė namus ir niekas nieko netikrina.Pabandik tu žmogau tai
  padaryti,išnarplios tave iki kaulelio.O jie vis kalba apie mus
  ubagus,kurie dar vis mokęsčius moka,gaila.

 • Zanavykas 2017 spalio mėn. 08 d. 11:12:05

  Ot išminčius, kaip tas katinas Leopoldas: "Brolyčiai, davai gyventi
  draugiškai"! Dirbti reikia taip, kad vogti neapsimokėtų, o pakliuvusiems
  neleisti dirbti valstybinėse tarnybose!

 • tu na 2017 spalio mėn. 08 d. 10:55:10

  mažiau klausyk gabriuko ir kai kurių žurnalistų lojimo ir pamatysi
  proveržį

 • Manau, 2017 spalio mėn. 08 d. 10:50:56

  Kubiliaus tikslas ir buvo proveržis į politiką ir iki aukštumų, nes
  pamatė, kad fizikas laboratorijoje nieko nepasieks su savo vidutiniu
  mąstymu...
  Tai tikras faktas neišgalvotas ir čia išreikštos jo mintys savo
  buvusiems kursiokams...Todėl jis ir nesnaudė, o dabar jau pradeda
  snūduriuoti, nes matyt pavargo nuo įtampos...

 • Šalies gelbėtojas 2017 spalio mėn. 08 d. 10:31:58

  Na, Qubiliowas duoda - su milijonais neprasideda, jam reikia milijardų.
  Vyras su polėkiu. Tik mėgsta pašaudyti į savus guminėmis kulkelėmis
  (2009 01 16). Nepanašus į išgamą?

 • X 2017 spalio mėn. 08 d. 10:30:40

  Geri norai, o toliau Andersono pasakos runkeliams

 • Mikalauskas J 2017 spalio mėn. 08 d. 10:18:26

  Nesapaliokit išrinktieji jei jau noryte Valstybę atvesti į doros kelią
  tūrytę atsisakyti Valdžioje Vagių o tai jums padaryti nebepavyks per
  daug didelė korupcija.

 • Dorai 2017 spalio mėn. 08 d. 10:01:22

  gyvenas - i direktorius neprasimusa...

 • Na 2017 spalio mėn. 08 d. 09:01:10

  Antoni pavaryk!!!O mes tūli valstiečiai stebėsime tą proveržį...Tik
  ar neatsitiks su tais proveržiais, kaip Skverneliui su Karbauskiu?...

 • 2017 spalio mėn. 08 d. 08:54:47

  fantazijos srities -pakeisti mąstymą.Įdomu, kaip jis jį keis...

 • spontaniškas 2017 spalio mėn. 08 d. 08:33:14

  Net dirbti nereikia. Užtenka pagvildenti žurnalistų atskleistas aferas.
  Žurnalistinis tyrimas - pats efektyviausias.

 • Aš ž\inau 2017 spalio mėn. 06 d. 12:23:58

  tik tiek kad tie kurie neturi priėjimo prie kitų kišenių o tik prie
  savo tas tikrai kad ir sunkiai bet gyvena už savas lėšas ir tai ką jam
  šiandiena paremia valstybė,Tos dalies visuomenės mašinos yra normalios
  ir neblizga nei jos nei pragyvenimas.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Sveikata Grožis