respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Filosofas Vytautas Radžvilas: Ką reiškia principas „Lietuva - lietuviams“?nuotraukos (43)

2018 balandžio mėn. 08 d. 09:53:22
Vytautas RADŽVILAS

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute neseniai vyko diskusija „Ar viešieji intelektualai turi ką pasakyti Lietuvai?“. Skaitytojų dėmesiui - filosofo Vytauto Radžvilo pasisakymas šia aktualia tema.

 

Karlas Šmitas (Carl Schmitt) buvo visiškai teisus. Klausimai būna dviejų rūšių: klausimai, dėl kurių galimi kompromisai, ir klausimai, kurie turi būti atsakyti vienareikšmiškai, nes yra egzistenciniai.

Tai, kas šiandien vyksta Europoje, yra egzistencinis klausimas. Diskusijos vertas klausimas taip pat vienas: „Kas bus su tauta?“ Apie tai kalbant, reikia visa tai skubiai versti į tikslią politinės filosofijos ir praktikos kalbą.

PIRMAS DALYKAS, KURĮ MUMS REIKIA REABILITUOTI, YRA PRINCIPAS „LIETUVA - LIETUVIAMS“. Jis šokiruoja, bet šokiruoja todėl, kad esame politiškai neraštingoje visuomenėje, be to, jis yra „apaugintas“ milžiniškomis ideologinėmis falsifikacijomis. Pavyzdžiui, siejimas su nacizmu. Kiek mūsų visuomenės narių žino, kad, pavyzdžiui, fiureris, kurio aš nuoširdžiai nemėgstu, nebuvo nacionalistas? Jis buvo ne nacionalistinio, bet rasinio mąstymo šalininkas. SS divizijos buvo internacionalinė kariuomenė. Užmirštama, kad taikiausias laikas Europoje buvo kaip tik nacionalistinio Tautų pavasario laikotarpis: nuo Vienos kongreso iki Pirmojo pasaulinio karo buvo tik pora didesnių „pasistumdymų“.

Kai gąsdinama, koks nacionalizmas baisus, užmirštama, kuri šių laikų valstybė yra daugiausiai kariavusi. Tai Jungtinės Amerikos Valstijos, kurių niekaip neapkaltinsi nacionalizmu. Kokia buvo kita agresyviausia XX a. valstybė? Sovietų Sąjunga - internacionalinė darbo žmonių tėvynė. Taigi, net jeigu tautinis faktorius kažkiek prisideda prie karų, jis tikrai nėra šiuo požiūriu kažkuo ypatingas.

KĄ REIŠKIA TERMINAS „LIETUVA-LIETUVIAMS“? Jis reiškia, kad moderni valstybė yra tam tikra žmonių organizacijos forma. XIX ar XX a. kiekvienoje teritorijoje - ir Lietuvoje - egzistavo įvairių tautų žmonės. Pagrindinė problema buvo, kaip iš jų padaryti politinę bendriją. Kitaip sakant, kilo tuos žmones cementuojančių „klijų“ klausimas. Šių „klijų“ pagrindas arba „ingredientai“ yra tai, kas vadinama kultūrinėmis charakteristikomis. Lietuvos valstybė atsirado tada, kai atsirado žmonės, kurie pasakė, kad tos kultūrinės charakteristikos, kurias, štai, naivuoliai apibendrintai vadina „tauta“, ir bus cementuojantys klijai. Kodėl tai buvo esminga?

Šiandien minint atkurtos Lietuvos šimtmečio jubiliejų oficiali valstybinė šimtmečio minėjimo komisija sako, kad Lietuvą kūrė įvairių tautų žmonės. Teisingai pastebėjo. Bet kalbant apie valstybės steigimą, 1918 m. dabartinėje Lietuvos teritorijoje nebuvo nė vienos tautinės bendrijos, kuri būtų kaip tokia palaikiusi Lietuvos valstybės idėją. Šalia šios idėjos buvo tik du variantai: Juzefo Pilsudskio arba Vinco Mickevičiaus-Kapsuko. Jokio kito.

KODĖL PRINCIPAS „LIETUVA - LIETUVIAMS“ TOKS AKTUALUS
ir kodėl ES nutiko tai, kas nutiko? ES byra todėl, kad griaunamas šis politinės organizacijos principas. Užuot ėjusi ES tėvo Roberto Šumano (Robert Schuman) keliu, ES iš esmės pamėgino vėl „prasukti“ sovietinį modelį: tautų klausimą išspręsti per federaciją ir tai, kas sovietiniais laikais vadinta tautine niveliacija. Išėjo Europos Sąjunga. „Lietuva - lietuviams“ klausimas yra lemtingai svarbus, nes vis klausiama, argi mums nepriklauso Lietuva. Šiuo metu - ne. Iliuzija, kad Lietuva mums priklauso, yra tokia pati kaip iki 1918 metų. Sutinku, kad šiandien lietuviai fiziškai sudaro daugumą, bet kraštas priklauso tam ir tada, kas ir kai politiškai sprendžia jo likimą.

Nors ne visais aspektais jais žaviuosi, lenkai ir vengrai šiandien puolami todėl, kad prisiminė esantys tauta ir apmokestino užsienio korporacijas ir bankus. Kiek Lietuvoje veikiantys užsienio bankai sumoka į Lietuvos valstybės biudžetą? Sąlyginai nieko, nors vien „Swedbank“ surenka 150 mln. eurų.

Taigi už karšto nacionalizmo smerkimo slypi labai pragmatiškas interesas. Niekas nesmerkiama ir nepuolama be priežasties. Tie, kurie tai daro, nori, kad ir toliau liktume nesusiorganizavę, nes neoliberaliajam modeliui reikalinga, kad šioje teritorijoje gyventų politiškai neorganizuota padrikų individų minia. Solidarumas yra svarbi moralinė kategorija, bet įgyja realią galią tik tada, kai yra transformuojamas į politinės organizacijos principą. Kitaip tariant, kai Lietuvoje bus valdžia, kuri pasakys „Čia yra tauta ir nesielgsite su jais kaip su kokiais aborigenais - malonėkite mokėti mokesčius“, tada bus tikras solidarumo gynimas. Ne individualus, bet politinis.

Principas „Lietuva - lietuviams“ yra labai svarbus. Šie žmonės yra atskaitos taškas, kuris fiksuoja politinį įsipareigojimą. Pasakymas, kad jie yra steigianti tauta ir ją turime išsaugoti, užkerta kelią pagrindiniam ėjimui, kuris dabar buvo mėginamas įvykdyti Europoje. Pasakius, kad Lietuva - ne lietuviams, o „Lietuva - visiems“, grįžtama į sovietinį modelį. Tą akimirką vietoje tautos, kuri ateina iš istorijos gelmių ir siekia išlikti, atsiranda faktiškai atsitiktinai besirandantys gyventojai - darbo jėga, kurią neproblemiška pakeisti pigesne. Kai kas Lietuvoje to labai norėtų. Kitaip tariant, šio principo atsisakymas reiškia, kad mes paverčiami klajojančiais darbiniais gyvuliais. Rinkos požiūriu tai yra fantastiškas laimėjimas.

Bet ar mums verta tai daryti? Ne. Nors aš manau, kad principui „Lietuva - lietuviams“ galima rasti subtilesnę formuluotę, jeigu sutiksime, kad jis yra absoliutus blogis, išsižadėsime valstybę įsteigusio principo. Tada ryšys tarp teritorijos, tautos ir valstybės lieka atsaistytas. O jeigu tie dalykai atsaistomi, tada Lietuvos valstybės teritorija tampa migruojančios darbo jėgos tranzitiniu punktu. Lietuvos gyventojai tada tampa per šį tranzitinį punktą keliaujančiais bet kuo. O tai, kas vadinama Lietuvos valdžia, yra šito darbo jėgos paskirstymo punkto administratoriai. Tada pačią Lietuvą galima pavadinti globalia, o tai reiškia vartotojišką požiūrį. Gali sau sakyti: „Ispanija - fainas kraštas, daug saulės, man irgi patiktų.“ Dingsta įsipareigojimas ir keliauji, kur tau patinka.

Dabar yra lemiamas politinis momentas. Apie 1988 m. rugsėjį vis kalbu, nes tai yra visos Europos tendencija. Ji yra nesustabdoma. Kaip iki 1988 m. kai kas darbavosi anam modeliui, dabar darbuojasi šitam. Aišku, ne visai smagu, kai šie modeliai žlunga. Bet manau, kad geriau tai pasakyti. Vienas iš didžiųjų Sąjūdžio laimėjimų buvo tas, kad nors buvo kolaborantai ir patriotai, laiku įvardinti dalykai sudarė galimybę susitarti ir susišnekėti žmoniškai. Sakyčiau, gal per švelniai. Nes kai kas tęsia ankstesnį darbą.

Pasiekėme šį tašką, todėl ši diskusija turėtų būti paskata pradėti rimčiau kalbėtis, prisimenant, kad lietuviai esame per maži ir per daug pyktis neverta. Pirmas žingsnis teisinga linkme būtų nutraukti šį komunistinius laikus primenantį tvaiką, skelbiantį, kad nacionalizmas yra neapykanta kitoms tautoms. Reikia aiškiai priimti, kad nacionalizmas yra politinės organizacijos principas, kuriam kol kas nėra pakaitalo. ES yra globalaus ekonominio valdymo sistema, todėl ji nepajėgia įsteigti politinės formos. Ji neturi „klijų“, kuriuos turi tautos. Todėl vyksta desperatiškos pastangos (kaip sovietmečiu) kažkaip tautas permalti tikintis, kad sumaišius tie „klijai“ atsiras. Bet sovietų eksperimentas parodė, kad kai mus mėgina permalti, randasi „bereikalingų ekscesų“. Mūsų atžvilgiu kartojamos tos pačios klaidos.

***

Vito Tomkaus trigrašis:

Man tokios diskusijos, kaip antai: "Kam turi priklausyti Lietuva?" arba "Iš kokių elementų turi susidėti šeima?", primena globalistų mums pametėtą "kaulą", kad turėtume ką iš nevilties pagraužti.  Jaučiuosi kaip protiškai atsilikusiųjų klube, kur mokomąsi elementarių pasaulio pažinimo dalykų, kurie suvokiami net darželinukams: "Šeima yra mama ir tete plius broliai ir seserys", "Lietuva turi priklausyti lietuviams, Rusija - rusams, Vokietija - vokiečiams..." O tose šalyse gali gyventi visi, kas gerbia vietos papročius ir tradicijas, ir jokiu būdu mums negali savo amerikietiškos "demokratijos"  ar rusiškos autokratijos iš svetur primesti. Nes tai yra tik mūsų, Lietuvos piliečių, turinčių teisę balsuoti, prerogatyva. Lygiai taip pat, niekas iš svetimų neturi teisės be tėvų sutikimo jų vaikų perrenginėti - berniukų mergaitėmis ir atvirkščiai. Juo labiau ne savo vaikų klausinėti - ar nenori savo nuožiūra pasirinkti bei nusistatyti sau lyties? O visi liūdnai pagarsėjusio Sorošo išperėti mokiniai, "auklėtojai" ir "mokytojai", nebegalintys išgyventi be patyčių iš vaikų, lai juos eksperimentinių laboratorijų kolbose sau pasigamina, užsiaugina  ir ramiai sau užsiiminėja pedofilija, nekrofilija ar net zoofilija. Kiekvienas pagal savo sugedimo laipsnį ir skonį. Iki absoliutaus degradavimo ir "nusiglobalizavimo". Šiuo klausimu nebematau prasmės diskutuoti. Taškas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (43)

 • ZONA 2018 balandžio mėn. 08 d. 19:25:48

  Lietuva neturi seimininko. Net nukarses zydas sorosas vire kose ir niekas
  nesuprato, kad tai tik jo naudai: mat kompjuterius dalino ir mokejo
  stipendijas, algas. Mane veltui, bet juk nera veltui pietu.
  Dabar salis issilakste, mat lokys puola. O is tikruju baltai tapo buferine
  zona. graudu

 • Šakės 2018 balandžio mėn. 08 d. 19:11:09

  Šaukštai po pietų!
  Kur buvote prieš 10 - 15 metų?
  Girdėte liaudį?!
  Amen

 • Safyras 2018 balandžio mėn. 08 d. 17:52:53

  Kai Lietuvoje kaliniai gali prisiteisti pinigų už blogas kalinimo
  sąlygas, tai kam tada gali pasiskųsti paprasti žmonės, kuriuos
  politikai visą gyvenimą šokdino pagal susikurtas sau naudingas
  taisykles. Tik skirtumas, kad pasikeitė generalinis šeimininkas.
  Anksčiau visus vertė rusiškai mokėti kalbėti ir rašyti,
  dabar-angliškai...Kam tiek metų auginti mišką, jei galima greitai
  nusipjauti medžius ir brangiai parduoti, nes nėra jėgos , kuri gintų
  gamtos grožį, jos turtus, yra tik savim susižavėjusių verslininkų ,
  politikų ir žiniasklaidos klanas, kurie sugeba tik imti pinigus iš
  bendro katilo, bet nieko į jį neįdėti...Pardavėją gali kaip nori
  pavadinti , bet jis netaps nei gydytoju, nei mokytoju...

 • hmm 2018 balandžio mėn. 08 d. 16:58:49

  Na,taip-Lietuva-lietuviams.Ir Lietuvą kūrė ir atkūrė lietuviai.Ir
  nereikia bandyti meluoti,kad ją mums sukūrė
  lenkai,rusai,žydai,totoriai,karaimai ar dar bala žino kas.

 • pilietis Lietuvos 2018 balandžio mėn. 08 d. 14:36:58

  Reikia kovoti už tautų išlikimą, už nuomonių ir žodžio laisvę. Nes
  visa žiniasklaida jau atiduota į propagandistų rankas. Nėra laisvos
  spaudos, tik politkorektiškas oficiozo. Kita nuomonė draudžiama.
  Vakaruose tai jau įtvirtinta: arba propaganda, arba dešinysis
  ekstremizmas - kitaip oponentai jau nevadinami. Mūsų bildukai labai
  greitai prisitaikė. Jau pats faktas, kaip jie pasielgė su AfD bundestago
  deputatais, rodo, kokios beždžionės-kolaborantai sėdi mūsų
  politikoje. Viena nuomonė, viena tiesa. Nes Merkel mūsų draugė.

 • kryzminimas su mongolais, slavais ir cccp simtais tauteliu 2018 balandžio mėn. 08 d. 14:33:09

  dabar belieka visus supilietinti ir bus kaip sake didysis vadas suslovas:
  Lietuva bus bet be Lietuviu juos pakeis Lietuvos pilieciai panasus i
  zingerius, dusanskius, lavrovus, dewarus-pisuarus, alijevas ir kitus 40
  totoriu bei radzius...jie galvojo kad jau tas laiaks atejo bet pasirodo dar
  like Lietuvoje ir Lietuviu tai milijona isgrudo i uzsieni kad susikergtu su
  babuinais ir kitomis bezdzionemis

 • Monikai 2018 balandžio mėn. 08 d. 13:58:35

  Visi, tame tarpe ir aš, kurie anksčiau nei reikia kalbėjo apie
  neoliberalizmo žalą, buvo sutartinai pasmerkti sorososų ir po teismus
  užtampyti.

 • Redakcija 2018 balandžio mėn. 08 d. 13:57:08

  Gal galite išversti žodeliuką 'Lit Xui anija'į lietuvių kalbą.Kodėl
  kai kuriems 'huanams'leidžiama,o ne kuriems 'tabu'?Ačiū.

 • Monika 2018 balandžio mėn. 08 d. 12:38:42

  Pagarba V.Radžvilai už teisingą paaiškinimą, ką reiškia "Lietuva -
  lietuviams", nes spekuliacijos sklinda kaip maras ir priešingai nusistatę
  monkurtai, liberalai bando tautos žiedą sunaikinti. Manau,
  kad anksčiau reikėjo ta tema kalbėti, kol dar nebuvo subujojęs
  neoliberalizmas. Dabar per plačiai šie išsigimėliai pradėjo
  reikštis.
  Štai juos reikia stabdyti, o ne tautos žiedą...

 • Tadas 2018 balandžio mėn. 08 d. 12:22:15

  Tas prakeiktas lietuviškas menkavertiškumo populiarinimas ir Jėzaus
  mokymo paraidinis priėmimas Lietuvą ir pavertė iš didžiausios Europos
  valstybės į lopinėlį prie Baltijos savo pačių valdovų -judošių
  pastangomis! O dabar dar ir šeimos drąskymą ir vaikų
  internacionalizavimą paverčiant valstybės politika!

 • va čia tai žodis! 2018 balandžio mėn. 08 d. 12:13:08

  RESPUBLIKOS neetatinis korespondentas: 2018 balandžio mėn. 08 d.
  10:46:13
  ---
  Nuostabu! Ačiū ačiū!

 • >o 2018 balandžio mėn. 08 d. 11:08:06

  O kodėl toks komentaras turi būti pašalintas? Taip, jis nėra labai
  gražus, matosi, kad žmogaus mentalitetas žemo lygio, bet jis ir
  nevartojo necenzūrinių žodžių ar įžeidimų. Nebent aš kažką ne
  taip supratau? Šiaip tikrai įdomu, ką blogo jame įskaitėte?

 • Prosenelis 2018 balandžio mėn. 08 d. 11:02:30

  Labai brangus ir teisyngi zodziai labai laiku parasyti aciu grbemas lietuvi
  kad rasote teisybe nes dar daug haluju like nuo okupacijos laiku jiems
  nesvarbu kokiam ponui tarnauti kailius greitai vercia.

 • o 2018 balandžio mėn. 08 d. 11:02:18

  kodėl nešalinate "deinis" komentaro?

 • deinis 2018 balandžio mėn. 08 d. 10:56:42

  O Lietuva tėvynė mūsų ,kiek senai tu išlindai iš užpakalio rūsų,o
  dabar akys gerai nemato o tu jaunori ir nato ,nors neilgai liko varkti ,bet
  plaukai šiaušiasi ant plikės ,neliko LDK ,neliks ir mažos tos
  litXUIanijos

 • RESPUBLIKOS neetatinis korespondentas: 2018 balandžio mėn. 08 d. 10:46:13

  Man tokios diskusijos, kaip antai "Kam turi priklausyti Lietuva?" arba "Iš
  kokių elementų turi susidėti šeima?" primena kvaileliams pametėtą
  kaulą iš globalistų pusės. Jaučiuosi kaip protiškai atsilikusiųjų
  klube, kur mokomąsi elementarių pasaulio pažinimo dalykų, kurie
  suvokiami net darželinukams: "Šeima yra mama ir tete plius broliai ir
  seserys", "Lietuva turi priklausyti lietuviams, Rusija - rusams, Vokietija
  - vokiečiams..." O tose šalyse gali gyventi visi, kas gerbia vietos
  papročius ir tradicijas, ir jokių būdu mums negali savo amerikietiškos
  "demokratijos" ar rusiškos autokratijos iš svetur primesti. Nes tai yra
  tik mūsų Lietuvos piliečių turinčių teisę balsuoti prerogatyva. Kaip
  niekas iš svetimų neturi teisės be tėvų sutikimo jų vaikų
  perrenginėti - berniukų mergaitėmis ir atvirkščiai. Juo labiau
  klausinėti - ar nenori pasirinkti lytį? O kas nori pasityčioti iš
  vaikų, lai kolbose sau pasigamina, užsiaugina ir ramiai užsiiminėja
  pedofilija. Iki absoliutaus nusiglobalizėjimo.

 • IRENA 2018 balandžio mėn. 08 d. 10:03:54

  AČIŪ....TAIP MAŽAI YRA INTELEKTUALIŲ DISKUSIJŲ...AČIŪ,KAD
  ESATE......

 • pilietis Lietuvos 2018 balandžio mėn. 08 d. 10:03:43

  Pagaliau! Kaip visada, gerb. V. Radžvila į dešimtuką. Jau galvojau, kur
  dingo mūsų šviesūs protai. Patriotinės jėgos turi vienytis ir garsiai
  kalbėti. Nes dabar visa arena atiduota mankurtams. Tik jie teisūs, kas
  jiems nepritaria, tas jau nacis. Net ne nacionalistas. Šitą šašą
  reikia nulupti. O liberalai ne kas kita kaip mankurtų gauja. JUOS reikia
  įvardinti ir vilkti į dienos šviesą, demaskuojant. Nes visi pasivadinę
  gražiais vardais, nors sėja tik blogį.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis