respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Filosofas A.Juozaitis: ką Lietuva pasirinko?!nuotraukos (22)

2018 vasario mėn. 13 d. 09:10:44
Filosofas Arvydas JUOZAITIS

Gerbiamieji skaitytojai ir mąstytojai, būtų svarbu išgirsti tikrų Lietuvos piliečių, žinoma, ir lietuvių, pamąstymų, ką iš tikrųjų reiškia vasario 1 dieną Vilniuje surengtas forumas - „Didžioji idėjų ir pokyčių konferencija“.

 

Su ideologiškai iš anksto paruoštu šūkiu - Lietuva pasirinko!

„Tautos” ir „ekspertų” išrutuliotos trys „idėjos”:

1. Įteisinti dvigubą pilietybę (bendras gėris).

2. Mokytojo profesija iki 2025-ųjų taps prestižine.

3. Padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstus.

Idėjas paskelbti teko trims pirmiesiems valstybės politikams. Kurie, kaip numatė šio Didžiojo forumo rengėjai, atsisakyti neturėjo jokios galimybės. Jie ir paskelbė. Ir pasirašė.

Genialu.

Šis forumas turėjo akivaizdų strateginį tikslą - jis davė pradžią dvigubos pilietybės referendumui, t.y. agitacijai. Apie tai nesivaržydamas pareiškė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Referendumas bus rengiamas 2019 metais, kartu su prezidento rinkimais. Vadinasi, prie balsadėžių ateis būtinas rinkėjų skaičius. Dabar belieka techniški reikalai: visus metus iš mokesčių mokėtojų pinigų formuoti tik vieną teisingą nuomonę. Galingai reklamuoti „dvigubą pilietybę”.

Tačiau, ponai ir draugai, kaip jūs įsivaizduojate sveiko proto valstybę, kuri skelbtų, kad dviejų statusų piliečiai sudarys jos vienybę? Jos vystymosi pagrindą? Jos pilietinės santarvės pagrindą? Ar besusirinks jie bendrai dainai (Dainų šventėje, tarkime)?

Tiesa, Dainų švenčių globalizmo ideologams nė nereikia.

„Įteisinti dvigubą pilietybę” - tai Lietuvos pražudymo sumanymas. Skelbiant jį informacinių sistemų lėšomis. Pasirašius šią strategiją pirmiesiems valstybės politikams, dabar bus naudojamos ir valstybės biudžeto lėšos.

Ši strategija iš esmės nereikalauja jokios lietuvių grįžimo, grąžinimo į Tėvynę, repatriacijos programos. Ši strategija iš esmės kalba apie „globalios Lietuvos” ideologiją, Lietuvos ištirpimo pasaulyje idėją. Lietuvos išvalstybinimą.

Forumo tikslas sunkiai nuginčijamas. Šalia idėjos „Įteisinti dvigubą pilietybę” kitos dvi idėjos - tik maskuotė, prekės įpakavimui naudojamas popierius. Kitos dvi - net ne idėjos, o elementariausios kasdienybės reikalas. Tą, tiesą sakant, ir pareiškė premjeras Saulius Skvernelis.

Baigdamas šį nesavalaikį komentarą negaliu nepaklausti: kam reikėjo skelbti akivaizdžią kvailystę - „mokytojo profesija iki 2025-ųjų”? Kodėl ne iki 2030-ųjų? Dar visai neseniai Vyriausybė rengė vieną po kitos „strategijas” būtent iki 2030-ųjų. Pamiršta? Išleisti tūkstančiai, išmesti į balą - ir nieko baisaus? 

Peršasi tik viena naivi išvada: 2025-aisiais baigsis naujo, 2019 metais išrinkto prezidento pirmoji kadencija. Nejaugi taip ir yra: sumanyta eilinį kartą, tik jau su pasauliniu užmoju Lietuvą pavedžioti už nosies? Išdidžiai paskelbiant: „Lietuva pasirinko”?

Jau paskelbtas ir idėjų „pasirašymo” vajus, jis jau prasidėjo. Ar tik ne kažkurio iš kandidatų rinkimų kampanija?

Jonas Basanavičius 100-mečio proga gali nebesikelti iš kapo - Lietuva, anot jo, nebeatsikvošės.

(Spausdinama sutrumpinta)„Vakaro žinių“ žurnalistas Jaunius Pocius susisiekė su Sąjūdžio pirmeiviu Arvydu Juozaičiu ir pasiteiravo, kas jį privertė viešai kreiptis į Tautą?

- Dvigubo požiūrio į valstybę, įsipareigojimų valstybei pavojus. Kadangi likę Lietuvoje iš karto atsiduria nuskriaustos daugumos visuomenės padėtyje? Neįgauna jokių privilegijų palyginti su išvažiavusiais, kurie įgis pilietybę ten. Žinant, kad beveik kiekvienoje šeimoje yra išvykusių, žmonės už pasitraukusius balsuos iš gailesčio savai šakniai. Vyksta dviejų Lietuvų formavimas, konstitucinis Lietuvos skaldymas.

Antras labai akivaizdus pavojus yra tas, kad įgiję antrą pilietybę žmonės jau nebėra pilnaverčiai Lietuvos piliečiai. Jie bet kuriuo momentu kreipsis į tas valstybes diplomatinės, konsulinės pagalbos ir netgi atstovavimo prasme jie gali būti ne Lietuvos, o tų valstybių atstovai.

Trečias dalykas, kurio aš neakcentavau iki šiol: dviguba pilietybė skatintų būtent negrįžimą į Lietuvą.

Yra sociologiškai įrodyta, kad Lotynų Amerikos šalių piliečiai, kurie įgyja Amerikos pilietybę apeidami įstatymus, jau adaptuojasi Amerikoje ir apie grįžimą jokios kalbos nebėra. Taigi, įsitvirtinę kitur ten, lietuviai gauna kažkokias privilegijas Lietuvoje.

Yra ir moralinis dalykas. Tie, kurie lieka Lietuvoje, ją kurs, o išvažiavusieji sugrįš tada, kai čia kažkas bus sukurta. Tai koks čia tas mūsų santykis bus su išvykusiais, kuriuos aš vadinu pabėgėliais.

- Kodėl taip atkakliai išvykusieji siekia dvigubos pilietybės?

- Pirmiausia ir greičiausia, tai turto klausimas. Nes turint pilietybę galima labai lengvai tvarkyti palikimo reikalus. Nereikia papildomų išlaidų paveldint turtą - žemes, namus. Turėdamas pilietybę ir paveldėjęs, jis galės laisvai prekiauti. Lemia tiktai finansinis interesas.

- O koks gali būti mūsų valdžios interesas?

- Pasakysiu filosofiškai - valdžia nerekflektuoja. Dabar sakoma, kad visa Europa ten juda. Nežinia, kur Europa juda. Vengrai sako - ne, Europa juda ne ta kryptimi. Lenkai taip pat. Mums iš lenkų reikia mokytis, jie apie dvigubos pilietybės stebuklus nekalba. Pas juos apie dvigubą pilietybę šneka tik liberalai, bet kad ją priimtų Vyriausybė ar net Seimas, net kalbos negali būti.

Pas mus yra noras bėgti pirma traukinio pradedant prezidente ir panašiais politikais. Čia vyksta tokios rungtynės, pseudoolimpinės žaidynės, kas ką aplenks ir bus įdomesnis. Traukinys, matome, važiuoja. Bet, mano manymu, jis važiuoja visai į aklavietę, kurioje kažkur atsitrenks.

- Valdžia tarsi žaidžia dvigubą žaidimą: viena vertus, ji kviečia emigrantus grįžti, tačiau dviguba pilietybė dar labiau paskatintų emigraciją.

- Žinoma, paskatintų. Aš apie tai kalbu nuolat. Tu gauni tą bonusą, tada visiškai atviros durys, Lietuva tampa pereinamuoju kiemu. Jeigu referendumas baigtųsi taip, kaip nori valdžia, galima pasakyti griežtai - tai būtų Lietuvos pabaigos pradžia. Dabar dar šnekame, kad gal dar išliksime, o su dviguba pilietybe - jokių šansų.

Dar apie pabaigos pradžią: jeigu ta dviguba pilietybė įgyvendinama, turint galvoje tą milijoną lietuvių užsienyje, jie deleguos savo narius į Seimą, tada ir Seimas bus suskaldytas į dvi dalis. Tada tikrai įvyks globalios Lietuvos faktas. Nes Seimas jau spręs ir užsienyje esančių lietuvių klausimus. Įsivaizduojate globalizacijos mastą?

- Jūs iš karto pastebėjote, kad šis dvigubos pilietybės klausimas nebuvo pats aktualiausias tarp siūlytų idėjų Lietuvai, bet kažkaip tapo svarbiausiu. Klastingai sužaista?

- Matau klastą. Kai buvo surašytas visas tekstas internete, tas klausimas buvo antroje vietoje. Bet rengėjams ne to reikėjo, todėl jie paskelbė kaip pirmą. Tas visas idėjų forumas buvo gal ne politinė klasta, bet žaidimas 100-mečio fone. Pažaisime idėjomis visiškai negalvodami, ką jos iš tikrųjų skelbia.

- Ar yra vilties, prisimenant Basanavičius žodžius, kad Lietuva dar atsikvošės?

- Mano nuomone, jeigu priims šį referendumą, tada jau nebeatsikvošės. Linkėčiau šitame referendume ant biuletenio padėti didelį kryžių. Kitaip didelį kryžių padės ant mūsų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (22)

 • Jo 2018 vasario mėn. 13 d. 23:04:45

  Lietuvos pilietybės reikalaus po to ir seniau išvykę smetoniniai
  lietuviai ,kurie ,atseit,labai už mus "sovietmečiu" kovojo.Ir Seimas
  būtinai turės patenkinti jų norą.Ir jie pirmieji pareikš pretenzijas
  į savo turto sugrąžinimą.O čia ir gali slypėti klasta .Šachmatistas
  mato toliau.Oi bus.O referendumas gali laimėti,jei išvykusiems bus leista
  balsuoti.O balsavimo teisę spręsti turėtų turėti tik gyvenantys
  Lietuvoje piliečiai.

 • Agnė 2018 vasario mėn. 13 d. 22:05:17

  Gerb."Respublikos" Žurnalistai,Jūs tik rašykite,o Gerb.A.Juozaiti ,tik
  kalbėkite ! Labai laukiame Jūsų protingų pastebėjimų ! Ačiū už
  komentarą !
  P.S. Gerb.A. Juozaiti ,kurkite kokį nors judėjimą ,eikite į
  rinkimus,manau Lietuvos piliečiai Jus palaikys !

 • Agnė 2018 vasario mėn. 13 d. 22:03:48

  Gerb."Respublikos" Žurnalistai,Jūs tik rašykite,o Gerb.A.Juozaiti ,tik
  kalbėkite ! Labai laukiame Jūsų protingų pastebėjimų ! Ačiū už
  komentarą !
  P.S. Gerb.A. Juozaiti ,kurkite kokį nors judėjimą ,eikite į
  rinkimus,manau Lietuvos piliečiai Jus palaikys !

 • O 2018 vasario mėn. 13 d. 20:03:10

  Juozaičiui reikėtų kandidatuoti į prezidentus. Anie, valdžios stumiami
  kandidatai prieš jį neturėtų jokių šansų.

 • T0mas J. 2018 vasario mėn. 13 d. 19:28:10

  Dvigubos pilietybės įteisinimas, mokytojas - prestižinė profesija,
  pagalba jaunoms šeimoms įsigyjant būstus, biurokratijos mažinimas
  skaitmenizuojant valstybės paslaugas - tai KETURIOS idėjos. Dėl mokytojo
  profesijos ir būstų jaunoms šeimoms pritariu. Prieš dvigubą pilietybę
  kovosiu negailėdamas laiko. Kas yra valstybės paslaugų skaitmenininmas -
  man dar niekas neišaiškino, bet nesitikiu kad nuo skaitmeninimo mažės
  biurokratų. Biurokratus sumažinti galima tik priverčiant juos dirbti.

 • Bauduvos valstybeje 2018 vasario mėn. 13 d. 18:44:07

  sistema daro tokia, kad kaziolams visokiems butu ka aukleti, vieni aukleja
  kitus gatvese (parkingo pareigunai) , kitur gamtoje (ji nebe visu, ji
  kontrolieriu), ten vaiksto pareigunai gamtos, tada savivaldybeje kuriamos
  pareigunu viesosios tvarkos strukturos, (savivaldybes pareigunai) , statybu
  /aplinkos pareigunai. Seksualinio priekabiavimo pareigunai, zodziu kazkas
  is salies labai skaniai juokiasi, kuriama sistema, kad LT bauduvoje vieni
  kitus aukletu ir dulkintu, tada susirauke vaiksciotu vieni kitus isdulkine
  ir verktu kaip blogai , palaikoma baudziava. Malonu sioje salyje like tik
  sprecif.veidziams tokiems kaip simonyte ir panasiems

 • puikus Arvydo Juozaičio komentaras 2018 vasario mėn. 13 d. 18:34:35

  tikrai referendume pastatysiu kryžių ant lapo.

 • Рagal 2018 vasario mėn. 13 d. 17:39:29

  idejas galima nesuklystant spręsti ir apie ideologų ideologinį skurdą.

 • >tiek 2018 vasario mėn. 13 d. 16:41:33

  nesupratai tamsta esmės.Milijonas išvykusiųjų,beveik visi turi Lietuvos
  pilietybes.Kalba eina ne apie pilietybės atėmimą,bet apie dvigubą
  pilietybę.Antrą pilietybę panorės įsigyti ir išvykusieji per karą ir
  jų vaikaičiai,gyvenantys Australijoje,Amerikoje,Izraelyje,Kanadoje ir
  kitose valstybėse.Jie nevažiuos čia gyventi,bet dalyvaus
  rinkimuose,įstatymų priėmime,nieko neišmanydami apie mūsų buvusį ir
  esamą gyvenimą,čia ir dabar.Kiekvienas žiūri savo interesų,o
  mes?Savus interesus aukojame kitų labui?

 • senis 2018 vasario mėn. 13 d. 16:39:33

  budamas uzsienyje lietuvis Lietuvai mokesciu nemoka. Jeigu jis nemoka
  mokesciu Lietuvai, nors ir yra Lietuvos pilietis, tai kodel gyvenantis
  Lietuvoje, toks pat Lietuvos pilietis turetu moketi mokescius? Nustos
  moketi ir bus teisus. Prezidente turi savo Centrini Maisto Banka, visus
  valdininkus gales islaikyti. Kadangi lietuviai savo Valstybes nebeturi,
  mokescius moketi kvaila. Uz kolonijos administravima tegu moka Muterlandas.

 • das boot 2018 vasario mėn. 13 d. 16:19:14

  vasarą netyčia papuoliau į cepelinų balių pietų anglijoje.susirinko
  daug lietuvaičių su atžalomis. biškį buvo nejauku, kai žmogus su
  tavim kalba, o po to atsisukęs savo vaikelį jį angliškai drausmina.

 • idomiai 2018 vasario mėn. 13 d. 16:10:50

  idomiai surasyta

 • Rūta 2018 vasario mėn. 13 d. 15:32:57

  Pritariu gerb. A.Juozaičiui. Ta "idėja Lietuvai" - dviguba
  pilietybė--tai dar viena vinis į valstybingumo karstą. Ir kas
  baisiausia, tūlam piliečiui bus labai sunku pasipriešinti aukščiausio
  valdžios paleistam propogandos buldozeriui. Dar ne tai seniai tas
  buldozeris buvo įjungtas, kai reikėjo sužlugdyti referendumą dėl
  žemės pardavimo užsieniečiams.

 • juzė 2018 vasario mėn. 13 d. 13:46:58

  aš,kaip iš kaimietė galvoju:1.jeigu neduok Dieve,įvyktų stebuklas (bet
  jų nebūna) J.Basanavičius prisikeltų iš numirusių,bet jis tik
  ,,,žmogus,- jis vėl numirtų (iš sielvarto,kas dedasi "ant
  Lietuvos"...2.už dvigubą pilietybę,žinoma,dar pasitarčiau su
  protingais žmonėmis,bet,,, nebalsuočiau! 3.aš,kaip senas kaimo žmogus
  žinau,kad dar Smetonos laikais -mokytojas,daktaras ir kunigas buvo
  Lietuvos šviesuoliai(pačios garbingiausios profesijos),,, apie mokytojus
  reikia galvoti šiandien,o ne iki ... 2o25metų!gal ta ministrė neturi
  jokio supratimo -kas yra mokytojas?kad jis tp augina vaikus,perka knygas,,,
  jam reikia ir apsirengti,ir pavalgyti,pamaitinti šeimyną,kelti
  kvalifikaciją ir t.t.Labai įdomu - kiek eurų į rankas už savo
  "kvalifikaciją" gauna ponia ministrė? -

 • tiek 2018 vasario mėn. 13 d. 13:45:37

  Lietuvoje nebėra šeimos,kurios atžalos nebūtų priverstos ieškot
  duonos kasnio emigracijoje .Milijonas išvykusių darbingo amžiaus LT
  piliečių be jokios abejonės turi teisę į Lietuvos pilietybę.Ir tik
  juozaičio lygio sportininkai (gal vaikystėj daug žaidė futbolą ,kad
  kažkas sistemiškai galvoj neveikia) ,nesupranta,kad ne nuotykių ieškot
  iš Lietuvos išvyko drasiausieji ir darbingiausio amžiaus.(tik tokiu
  atveju suprasčiau jo "patosą")O iš lietuvio atimti pilietybę vien dėl
  to,kad buvo priverstas gelbėtis nuo skurdo,bado ,pažeminimo bei laisvės
  apribojimo(mūsų demokratijoje REALIAI pilietis laisvės teturi tiek
  ,kiek "sunki" jo piniginė jį sugeba apgint nuo kitų
  "sunkiasvorių",valdžios veiksmų)

 • Aciu 2018 vasario mėn. 13 d. 13:05:49

  Autoriui uz protingus komentarus. Bet daugelis jau nebesugeba mastyti ir
  atskirti grudus nuo pelu.

 • manau, 2018 vasario mėn. 13 d. 11:53:54

  Grybauskaitė su savo kompanija ir siekia padėti didelį kryžių ant
  LIetuvos

 • Klausimas 2018 vasario mėn. 13 d. 10:20:43

  O kiek užsienio valstybių leis turėti dvigubas pilietybes? Kiek jų leis
  šalia savo suteikiamos išlaikyti ir lietuviškas?

 • Jonė 2018 vasario mėn. 13 d. 10:05:23

  Tikras lietuvis turi gyventi Lietuvoje ir neieškoti landų antrai
  pilietybei gauti.

 • O 2018 vasario mėn. 13 d. 10:04:27

  Kryžius ant biuletenio išreikš protestą prieš mums brukamas
  liberastines pseudo vertybes, tačiau vis tiek reikš, kad rinkėjas
  referendume dalyvavo. Gal geriau siekti, kad referendumas apskritai
  neįvyktų. Įdomu kokios galimybės dalyvauti prezidento rinkimuose, bet
  nedalyvauti referendume ?

 • tokia tiesa 2018 vasario mėn. 13 d. 09:40:21

  Norint prognozuoti ateitį, reikia turėti žinių ir išminties.
  Dabartinis jaunimas analizuoti nemėgsta, meilę Lietuvai supranta tik kaip
  vėliavos iškėlimą, o vertybė - turtingai gyventi. Gerb. A. Juozaitis -
  pagarbos vertas žmogus. Teko atsitiktinai Klaipėdoje matyti jo elgesį
  viešoje aplinkoje. O, kad tokiais būtų bent dalis mūsų ,,elito'.

 • taip 2018 vasario mėn. 13 d. 09:29:23

  taip, pritariu autoriui, kad valdžios atstovai žaidžia su ugnimi.
  Nejaugi mūsų išrinktieji tikrai nori pribaigti Lietuvą? Būtina
  profesionali agitacija prieš tą referendumą, nes tai būtų tikrai galas
  Valstybei.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
 • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018