respublika.lt

2018 gegužės 23, trečiadienis

ES - į Baltąją knygą, o lietuvius - į Raudonąją?nuotraukos (27)

2017 kovo mėn. 19 d. 08:00:02
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 27-ųjų metinių išvakarėse lyg ir nepriklausomos valstybės prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš išvykdama posėdžiauti į Europos Sąjungos Vadovų Tarybą, pareiškė taip: „Lietuvos raudona linija yra tai, kad griežtai pasisakome prieš bet kokį Europos sutarčių keitimą ar peržiūrėjimą.“ Jei, anot prezidentės, griežtai pasisakome prieš bet kokį ES sutarčių keitimą ir peržiūrėjimą, tai gal verčiau nevykti į Briuselį, bet likti namie. Jei viskuo patenkinti. Nieko keisti ar peržiūrėti nenorime.

 

Griežtą „Ne!“ galima išrėžti telefonu. Neeikvojant pinigų viešbučiui, transportui. ES vadovybei bus aišku, kad Lietuva visais klausimais pritaria, ir daugiau su mūsų valstybe net nesikonsultuos. O kurių galų? Jei lietuviai vis vien 100 proc. pritars. Maždaug taip. Ar Lietuvos prezidentę kviesti? O kam? Juk ir taip viskas aišku. Gal tik dėl bendros nuotraukos. Atrodo simpatiškai. O gal pakvietus? Mes, ES vadovybė, stengsimės su oponentais elgtis itin korektiškai. O lietuvė spontaniška. Jei reikės, bent Lenkijos ar Vengrijos vadovus aprėks. Kad Bendrijoje nepakankamai klusnūs.

Užsienio politika „su viskuo sutik“

ES Vadovų Tarybai yra pateikta Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncker) vadinamoji Baltoji knyga. Joje numatomi 5 scenarijai iki 2025 m. Penki galimi ES transformavimosi keliai, kai iš Bendrijos galutinai pasitrauks britai. Birželį ES valstybių narių vadovai tuos scenarijus analizuos. Ieškos savo valstybei priimtino. O Lietuva su savo principinguoju, visada pritariančiu tonu gali tiesiog laukti. Ir nekvaršinti sau galvos. Net nedalyvauti diskusijose. O kam? Kokiam scenarijui pritars 26 valstybių vadovų dauguma, ES prezidentas Donaldas Tuskas ir EK pirmininkas Ž.K.Junkeris, tokiam scenarijui ir Lietuva pasakys principingąjį savo „TAIP!“ Spartesnis ES šalių susiliejimas? Taip! Lėtesnis susiliejimas? Taip! Vis pažvilgčiojant į D.Tuską ir Ž.K.Junkerį. Tad ko mums jaudintis dėl kažkokių 5 variantų. Juk į visus pasiruošę atsakyti: „Taip!“ Kaip klusnios, dresuotos papūgos. Originalesnės, savarankiškesnės užsienio politikos paprasčiausiai nėra.

ES prezidentu perrinktas D.Tuskas. Už jį balsavo 26 šalys. Išskyrus Lenkiją. Originalesnė Lietuvos užsienio politika būtų ryžusis avantiūrai. Nors prijaučia D.Tuskui, kuris vis vien būtų išrinktas, tyčia balsuotų „prieš“. Kad palaikytų Lenkiją. Ir pasiteisintų, kad norėjo padėti kaimynei. Lietuva taip atšaldžiusi savo santykius su lenkais, kad kiekvienas žingsnis artyn būtų tik sveikintinas.

ES teisę sudaro 20 tūkst. teisės aktų. Tiesiog stebėtina. Visi mums tinka! Šalies viduje nesutariame dėl kokios nors aikštelės, kur statysime paminklą. Nesutariame dėl paminklo storio, grožio, spalvos, medžiagos ir t.t. Nesutariame dėl gatvių plytelių ir net dėl kandidato į „Euroviziją“. Nesutariame, kas pirmasis įvažiuos į gatvių sankryžą. Bet ES teisės aktai nekvestionuojami. Tik „TAIP“ ir ne kitaip. Kažkoks iškreiptas, nes lietuviui nebūdingas mentalitetas. Normalus lietuvis kvestionuoja net Dievo ar nežemiškų civilizacijų egzistavimą. Negi Briuselis - išimtis? Tabu?

Penkių dydžių batai tai pačiai kojai


Viešai publikuojamoje Baltojoje knygoje teigiama, kad nors ES gyvena 500 mln. piliečių, tik trečdalis jų pasitiki ES. O prieš 10 metų ES pasitikėjo pusė piliečių. Demografinės prognozės taip pat liūdnos. Senėjimas spartės. 2030 m. vidutinis europiečių amžius bus 45 metai. O 2060 m. europiečiai sudarys tik 4 proc. pasaulio populiacijos. Jokioje ES valstybėje gyventojai nesudarys daugiau nei 1 proc. pasaulio populiacijos. Ką tai reiškia? Kad kažkas buvo daroma ne taip! Juolab jei pasitraukia britai, buvę ES nariais nuo 1973 m. Kartu su Briuseliu užsiauginę dabartinių 40-mečių kartą. Pačią darbingiausią ir sąmoningiausią. Tad kas atsitiko su ES? Anot Briuselio strategų, kaltas stiprėjantis populizmas, nacionalizmas. Kaltos abejonės dėl globalizacijos ir saugumo.

Bet kas buvo daroma, kad tai neįvyktų? Jei 27-28 žmonėms patieksi valgyti tą patį kotletą, vieniems jis bus skanus, kitiems - neskanus, o tretiems - ne ypač. Jei žmonių nuomonės skiriasi, tai ir valstybių nuomonės skiriasi. Tik Lietuva, kaip patiriame, principingai sakytų „TAIP“ bet kokiam kotletui. O vengrai liko tais pačiais vengrais, lenkai - lenkais, čekai - čekais ir t.t. Vokiečiai ir italai taip pat netapo prancūzais. Be patriotizmo neišugdysi nei narsaus kario, nei tikro piliečio. Išugdysi tik požiūrių marmalynę. Kisielių, tinkamą kiekvienai lėkštei, dubeniui. Todėl žmonės priešinasi. Kaskart, kai bombarduojami keisti savo istorinius, kultūrinius, mentalinius skirtumus ar priimti svetimus, sunkiai ar visai neintegruojamus, jie protestuoja. Jei vengrai nenori priimti pabėgėlių, lenkai - atsisakyti zloto ar tradicinės šeimos sampratos, tai reikia gerbti. Ne pulti, tyčiotis, izoliuoti, grasinti, bet gerbti. Jei valstybių „šeimos“ nariai negerbiami, tai jau ne šeima. Tik valstybės, sumetusios skudurus. Savotiška socialinės rizikos šeima. Mosikuojanti prieš partnerį kumščiais. Populizmas, nacionalizmas, atmetus neigiamą atspalvį, yra nuolatinės viešojo politinio gyvenimo būsenos. Ir pagrindinė ES vadovybės bėda - per mažai sveiko populizmo. Nes ten, kur nėra politinio populizmo, prasideda politinis autizmas. Tą ir matome. Siūlomi penki ES vystymosi scenarijai. Penkių dydžių batai. Tai pačiai kojai. O populistas pasiūlytų tik vieną. Scenarijų ar batą. Bet veiksmingą. Tinkantį būtent tai Bendrijai ar kojai.

Kaip Lietuvos valdžios kenkė ES idėjai


Populistas yra tas, kuris jaučia žmonių vyraujančias nuotaikas. Lietuvoje būtent populistai atkūrė nepriklausomą valstybę. Ir būtent nacionalizmas neleido lietuviams prarasti tapatybę. Ir būtent politinis autizmas per 27 metus sukūrė Lietuvoje tokią socialinę atskirtį, kad net gėda prieš estus ir latvius. Baltijos šalys atkūrė savo nepriklausomybes maždaug vienodu laiku. Į ES įstojo irgi tais pačiais metais. Bet tikėtina, kad Estijoje buvo mažiau valdžių autisčių. Latvijoje - taip pat. O mūsiškės taip skėlė, kad 29 proc. vaikų gyvena žemiau skurdo rizikos ribos. Tuo metu, kai valstybė siurbte siurbė ES fondus. Kažkas susiurbė, o kitiems neliko nė grašio. Štai čia slypi didžioji veidmainystė. Valdžios eikliai zujo tai pirmyn, tai atgal į Briuselį. Reiškė visokeriopą ištikimybę. Briuselio pinigams. O tuo metu kai kuriuos saviškius lietuvius (apie 30 proc.) tiesiog badu marino. Metodiškai kenkė ES! Nes bendrijos, kuriose kažkas badauja, nebūna stiprios.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (27)

 • Katė 2017 kovo mėn. 27 d. 14:05:20

  Šaunuolė Olava Strikulienė ! Į dešimtuką :-)

 • Jonas 2017 kovo mėn. 21 d. 16:28:39

  Kadangi Lietuva ES nare nepajėgi kovoti su korupcija savo valstybeje daro
  zala netik sau bet ir visai ES

 • Ir dar 2017 kovo mėn. 21 d. 05:14:55

  Latvija neatima is Latvijos pilieciu pilitybes, net, jeigu jie turi "N"
  NATO (kitas salis isvardina, kuriu pilietybes igyja latviai,
  nesunaikinami). Latviu nemazeja. Latviskoji Latvija nenyksta. Tas pats ir
  su Estija. Estijos Konsitucija nepripazista dvigubos pilietybes,
  bet...ESTIJOJE NERA TOKIOS INSTITUCIJOS, KURI GALETU ATIMINETI IS ESTU
  ESTISKAS PILIETYBES. Taigi, Latvija ir Estija ne tik ekonimiskai
  stipresnes, turincios mazesne turtine atskirti, bet....salys mylincios savo
  tautiecius. Tuo tarpu LIETUVA YRA SAVO VAIKUS NAIKINANTI VALSTYBE. Kaip
  tokia valstybe gali islikti lietuviska, sekminga, turinti ateiti.
  Negali...

 • lietuvos 2017 kovo mėn. 21 d. 05:12:58

  valdžia kenkia ir lietuvos žmonėms,kgbistinė ir landzbergio fašistinė
  demokratija jau įvesdinėja cenzūrą,nes bijo teisybės,kaip velnias
  kryžiaus,jau ir lomjaunimo tiesoje blokuoja komentarus ir
  išvis pasakykit naxer tokia lietuva mums reikalinga su nato pedofilais

 • senis 2017 kovo mėn. 20 d. 17:28:59

  kol nesuprasime, kad stojimas i ES buvo tik reklaminis triukas, niekas
  nesikeis. Lietuva prisijunge kaip kolonija! Kas nepavyko Hitleriui, ta
  puikiausiai igyvendino Merkel. Hitleris kara pradejo ne tam, kad norejo
  pasaudyt. Jam reikejo nauju rinku savo prekems, otai yra darbo vietos savo
  zmonems, reikejo derlingu zemiu, auginti sveikiems produktams, reikejo
  pigios darbo jegos. Visa tai igyvendinti Hitleriui sutrukde TSRS, su
  Stalinu priesakyje. Dabar, visa tai ko sieke Hitleris, Merkel turi. Turi
  visos ES, realiai, Ketvirto Reicho rinka. Turi derlingas zemes, tame tarpe,
  Ukrainos, turi milijonus pigiu darbo ranku, kurios kuria gerove senosiose
  ES salyse, Reichui. Vien mazyte Lietuva Reichui kasmet sukuria po 50
  milijardu bvp. Hitleris 1943 m.is Lietuvos pareikalavo 10% darbingu zmoniu,
  Merkel tokiu sentimentu kolonijoms nejaucia, pasieme 50% Lietuvos darbingu
  zmoniu. Visa tai, uz pinigus, be jokio suvio, igyvendino Merkel nupirktas
  Lietuvos elitas. Judo, Kaino, ir Kiaules simbioze.

 • !!! 2017 kovo mėn. 20 d. 13:15:40

  Lietuvos "politikai" iš anksto su viskuo sutinka. Kam jie išvis tada
  reikalingi?

 • ORAVA. PAMASTYK 2017 kovo mėn. 20 d. 12:46:12

  AS. MANAU. KAD. IS. PAVOGTU. PENSIJU. NE. VIENA. GRAZI. PILIS. ISDYGO. KAI.
  KAS. SAVE. IR. NE. VIENU. MILIJONU. PAMALONINO

 • Prosenelis 2017 kovo mėn. 20 d. 12:00:54

  VARKSIE EUROPA. KRUTIS IR. SKURA. LIKO. BET. PAGALVOJUS. LIETUVA. MANAU.
  KAD. IR. KRUTU. NETURI. BUS. PAVOGTOS. IR. PO. GABALIUKA. ISNESIOTOS.
  GABALIKAS. ISPANIJOI. GABALIUKAS sVECARIJOI. IR. GABALIUKAI. PRIESTIZINISE.
  VIETOSE. PRIE. EZERU. SU. AUKSTOMIS. TVOROMIS. VAIZDO. KAMEROMIS. KAD.
  BLOGA. AKIS. NENUZIURIETU. VARGSIE. LIETUVA. APVOKTA. NUALINTA. SVETYMU.
  BATU. SUTRIPTA. SAVO. VAIKU. IZDUOTA.

 • o kam 2017 kovo mėn. 20 d. 04:48:28

  kubilinių vagių valdžia nepakenkė

 • Zliba 2017 kovo mėn. 19 d. 23:30:14

  Siulau 6varijanta ,kuris pagrystas pilna anarhija ,beja reiketu ismokyti
  ES parlamentarus mustis todel reiketu priimti i sajunga ukraina. Be pilnos
  anarhijos dar reiketu idiegti didesni visu saliu suvienijima ta prasme ,kad
  Briuselio biurokratai visiems kapotu galvas kurie yra BLOGI.

 • oo 2017 kovo mėn. 19 d. 22:35:28

  valdeli tos atmatos vel apsikabyne veliava (kokia nesvarbu)dainuos ir kaip
  labai kompentantingi reikalaus kompensacijos ir nors ministro
  posto...pradziai

 • oo 2017 kovo mėn. 19 d. 22:30:48

  sudas vyksta pasmirdeti o faktiskai nieko jis ten nereiskia apsoliuciai
  nieko

 • Vyciukas 2017 kovo mėn. 19 d. 20:42:11

  Viskas į 10-uką: D.Grybauskaitė - tuščia vieta: užtenka telefono
  skambučio ir bus ekonomija.

 • visiems 2017 kovo mėn. 19 d. 20:04:11

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Agnė 2017 kovo mėn. 19 d. 19:01:52

  Pritariu Žurnalistės nuomonei! Ačiū !
  Labai tinka prie teksto R.Valeikio PIEŠINYS !
  Į DEŠIMTUKĄ ! AČIŪ !

 • Dėkoju Gerb.O.Strikulienei už teisingus pastebėjimus ! 2017 kovo mėn. 19 d. 18:54:09

  Jau nebegalima apie valdžios "nuodėmes" pasakyti ką nors blogai.Gali
  prilyginti valstybės griovimui.Bet kaip nepasakyti,kad
  atlyginimai,pensijos,išmokos MAŽIAUSI ES !
  Nė viena valstybė nemažino pensijų t.y.neskriaudė silpnųjų !
  Ar Prezidentė prieštaravo Kubiliui,kad nevalia taip kovoti su krize,aš
  negirdėjau per TV ,kad ji užtartų pensininkus.
  Kiek daug senolių iškeliavo...nesulaukę nusavintų pinigų
  grąžinimo.Ir dabar dar negrąžnti pinigai,nors praėjo jau 8 metai.

 • Cha 2017 kovo mėn. 19 d. 14:27:02

  Į Europos Sąjungos Vadovų Tarybą turėtų važinėti ne Grybauskaitė,
  bet Skvernelis.

 • Vida 2017 kovo mėn. 19 d. 11:56:37

  Kai taip pradės kalbėti bent Seimo pirmininkas ar Ministras pirmininkas
  -įvyks proveržis.Deja,ten tik siurbiantys ES pinigus,savo reikmėms.Na,su
  Prezidente dar liūdnesni reikalai.

 • Darykim išvadas gelbėtojai. 2017 kovo mėn. 19 d. 11:48:51

  Kam tos kirmelės taip veržiasi į Seimą kad pakenktų Lietuvai.

 • valdas 2017 kovo mėn. 19 d. 11:45:55

  Kazkada gris dalis Lietuviu ir pareikalaus atsakyt uz tai, kodel buvo
  isginti,kodel buvo atimtas ju turtas,pareikalaus atslaptint uzslaptintus
  brudus, ir visos sios atmatos,ir esamos tures atsakyt uz siuos darbelius
  "vardan"Lietuvos ...

 • bausmė 2017 kovo mėn. 19 d. 11:32:54

  Pataikavimas - priezastis isnaudojimui ir ... jaunimo sprukimui is
  buforines zonos.
  Verta buti savarankiska! Bet kokie okupantai laikini... jei tik liaudis
  neasimiliuosis savanoriskai!

 • Dočys 2017 kovo mėn. 19 d. 10:18:10

  Komunistas yra komunistas, nesvarbu kokiaia sąjungai priklausytų,
  Soietinei ar Europos, dirba tam pačiam ponui - sionistui! Kada jie bus
  teisiami Lietuvoje, už išvarytą milijoną piliečių? Tai tautos
  genocidas!

 • Rimui Valeikiui 2017 kovo mėn. 19 d. 10:14:57

  Kodėl neįvardijai tų,prišokusių prie ES spenelių?

 • riumka 2017 kovo mėn. 19 d. 09:36:17

  solidziai! Idoniai ir smaiksciai! Viskas pas m us dirbtina.Ir prezidente

 • Vytis 2017 kovo mėn. 19 d. 09:22:41

  Kur aš tai girdėjau:„ojūsų nuomonė,drauge...o mano nuomonė,mano tai
  sutampa su partijos linija!...”Senos,beje liežuvis neapsiverčia
  komuniste jos pavadint,bobos naujų triukų neišmokysi.Tokie,tokie ne
  komunistai,tai skėriai ar parazitai,neturintys jokių isitikinimų,jokios
  idėjos.Prie sovietų stojo į partiją nes tai buvo laiptelis į sotesnį
  gyvenimą,į valdžią.Dabar daro tą patį.Tik nesitikėkit išgirsti jų
  nuomonės,tai beviltiška.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • AUTOMOBILIAI: Hamburgo valdžia trečiadienį paskelbė uždrausianti kai kuriuos dyzelinius automobilius labiausiai užkimštose miesto vietose; tokiu būdu Hamburgas taps pirmuoju Vokietijos miestu, kuris imsis veiksmų prieš dyzelinius automobilius.
 • LIUDININKAI: Pchenjanas paskutinę akimirką suteikė Pietų Korėjos reporteriams leidimą tapti Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų poligono griovimo liudininkais.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar pasitikite šalies prokuratūra?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +9  +10 C

 

   +11  +12 C

  +18   +20 C

   +23  +25 C

 

   +25   +26 C

     6-17 m/s

    6-9 m/s

 

     6-9 m/s

 

USD - 1.1794 PLN - 4.2862
RUB - 72.3491 CHF - 1.1738
GBP - 0.8769 NOK - 9.4900
reklama
Sveikata Grožis