respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

ES - į Baltąją knygą, o lietuvius - į Raudonąją?nuotraukos (27)

2017 kovo mėn. 19 d. 08:00:02
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 27-ųjų metinių išvakarėse lyg ir nepriklausomos valstybės prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš išvykdama posėdžiauti į Europos Sąjungos Vadovų Tarybą, pareiškė taip: „Lietuvos raudona linija yra tai, kad griežtai pasisakome prieš bet kokį Europos sutarčių keitimą ar peržiūrėjimą.“ Jei, anot prezidentės, griežtai pasisakome prieš bet kokį ES sutarčių keitimą ir peržiūrėjimą, tai gal verčiau nevykti į Briuselį, bet likti namie. Jei viskuo patenkinti. Nieko keisti ar peržiūrėti nenorime.

 

Griežtą „Ne!“ galima išrėžti telefonu. Neeikvojant pinigų viešbučiui, transportui. ES vadovybei bus aišku, kad Lietuva visais klausimais pritaria, ir daugiau su mūsų valstybe net nesikonsultuos. O kurių galų? Jei lietuviai vis vien 100 proc. pritars. Maždaug taip. Ar Lietuvos prezidentę kviesti? O kam? Juk ir taip viskas aišku. Gal tik dėl bendros nuotraukos. Atrodo simpatiškai. O gal pakvietus? Mes, ES vadovybė, stengsimės su oponentais elgtis itin korektiškai. O lietuvė spontaniška. Jei reikės, bent Lenkijos ar Vengrijos vadovus aprėks. Kad Bendrijoje nepakankamai klusnūs.

Užsienio politika „su viskuo sutik“

ES Vadovų Tarybai yra pateikta Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncker) vadinamoji Baltoji knyga. Joje numatomi 5 scenarijai iki 2025 m. Penki galimi ES transformavimosi keliai, kai iš Bendrijos galutinai pasitrauks britai. Birželį ES valstybių narių vadovai tuos scenarijus analizuos. Ieškos savo valstybei priimtino. O Lietuva su savo principinguoju, visada pritariančiu tonu gali tiesiog laukti. Ir nekvaršinti sau galvos. Net nedalyvauti diskusijose. O kam? Kokiam scenarijui pritars 26 valstybių vadovų dauguma, ES prezidentas Donaldas Tuskas ir EK pirmininkas Ž.K.Junkeris, tokiam scenarijui ir Lietuva pasakys principingąjį savo „TAIP!“ Spartesnis ES šalių susiliejimas? Taip! Lėtesnis susiliejimas? Taip! Vis pažvilgčiojant į D.Tuską ir Ž.K.Junkerį. Tad ko mums jaudintis dėl kažkokių 5 variantų. Juk į visus pasiruošę atsakyti: „Taip!“ Kaip klusnios, dresuotos papūgos. Originalesnės, savarankiškesnės užsienio politikos paprasčiausiai nėra.

ES prezidentu perrinktas D.Tuskas. Už jį balsavo 26 šalys. Išskyrus Lenkiją. Originalesnė Lietuvos užsienio politika būtų ryžusis avantiūrai. Nors prijaučia D.Tuskui, kuris vis vien būtų išrinktas, tyčia balsuotų „prieš“. Kad palaikytų Lenkiją. Ir pasiteisintų, kad norėjo padėti kaimynei. Lietuva taip atšaldžiusi savo santykius su lenkais, kad kiekvienas žingsnis artyn būtų tik sveikintinas.

ES teisę sudaro 20 tūkst. teisės aktų. Tiesiog stebėtina. Visi mums tinka! Šalies viduje nesutariame dėl kokios nors aikštelės, kur statysime paminklą. Nesutariame dėl paminklo storio, grožio, spalvos, medžiagos ir t.t. Nesutariame dėl gatvių plytelių ir net dėl kandidato į „Euroviziją“. Nesutariame, kas pirmasis įvažiuos į gatvių sankryžą. Bet ES teisės aktai nekvestionuojami. Tik „TAIP“ ir ne kitaip. Kažkoks iškreiptas, nes lietuviui nebūdingas mentalitetas. Normalus lietuvis kvestionuoja net Dievo ar nežemiškų civilizacijų egzistavimą. Negi Briuselis - išimtis? Tabu?

Penkių dydžių batai tai pačiai kojai


Viešai publikuojamoje Baltojoje knygoje teigiama, kad nors ES gyvena 500 mln. piliečių, tik trečdalis jų pasitiki ES. O prieš 10 metų ES pasitikėjo pusė piliečių. Demografinės prognozės taip pat liūdnos. Senėjimas spartės. 2030 m. vidutinis europiečių amžius bus 45 metai. O 2060 m. europiečiai sudarys tik 4 proc. pasaulio populiacijos. Jokioje ES valstybėje gyventojai nesudarys daugiau nei 1 proc. pasaulio populiacijos. Ką tai reiškia? Kad kažkas buvo daroma ne taip! Juolab jei pasitraukia britai, buvę ES nariais nuo 1973 m. Kartu su Briuseliu užsiauginę dabartinių 40-mečių kartą. Pačią darbingiausią ir sąmoningiausią. Tad kas atsitiko su ES? Anot Briuselio strategų, kaltas stiprėjantis populizmas, nacionalizmas. Kaltos abejonės dėl globalizacijos ir saugumo.

Bet kas buvo daroma, kad tai neįvyktų? Jei 27-28 žmonėms patieksi valgyti tą patį kotletą, vieniems jis bus skanus, kitiems - neskanus, o tretiems - ne ypač. Jei žmonių nuomonės skiriasi, tai ir valstybių nuomonės skiriasi. Tik Lietuva, kaip patiriame, principingai sakytų „TAIP“ bet kokiam kotletui. O vengrai liko tais pačiais vengrais, lenkai - lenkais, čekai - čekais ir t.t. Vokiečiai ir italai taip pat netapo prancūzais. Be patriotizmo neišugdysi nei narsaus kario, nei tikro piliečio. Išugdysi tik požiūrių marmalynę. Kisielių, tinkamą kiekvienai lėkštei, dubeniui. Todėl žmonės priešinasi. Kaskart, kai bombarduojami keisti savo istorinius, kultūrinius, mentalinius skirtumus ar priimti svetimus, sunkiai ar visai neintegruojamus, jie protestuoja. Jei vengrai nenori priimti pabėgėlių, lenkai - atsisakyti zloto ar tradicinės šeimos sampratos, tai reikia gerbti. Ne pulti, tyčiotis, izoliuoti, grasinti, bet gerbti. Jei valstybių „šeimos“ nariai negerbiami, tai jau ne šeima. Tik valstybės, sumetusios skudurus. Savotiška socialinės rizikos šeima. Mosikuojanti prieš partnerį kumščiais. Populizmas, nacionalizmas, atmetus neigiamą atspalvį, yra nuolatinės viešojo politinio gyvenimo būsenos. Ir pagrindinė ES vadovybės bėda - per mažai sveiko populizmo. Nes ten, kur nėra politinio populizmo, prasideda politinis autizmas. Tą ir matome. Siūlomi penki ES vystymosi scenarijai. Penkių dydžių batai. Tai pačiai kojai. O populistas pasiūlytų tik vieną. Scenarijų ar batą. Bet veiksmingą. Tinkantį būtent tai Bendrijai ar kojai.

Kaip Lietuvos valdžios kenkė ES idėjai


Populistas yra tas, kuris jaučia žmonių vyraujančias nuotaikas. Lietuvoje būtent populistai atkūrė nepriklausomą valstybę. Ir būtent nacionalizmas neleido lietuviams prarasti tapatybę. Ir būtent politinis autizmas per 27 metus sukūrė Lietuvoje tokią socialinę atskirtį, kad net gėda prieš estus ir latvius. Baltijos šalys atkūrė savo nepriklausomybes maždaug vienodu laiku. Į ES įstojo irgi tais pačiais metais. Bet tikėtina, kad Estijoje buvo mažiau valdžių autisčių. Latvijoje - taip pat. O mūsiškės taip skėlė, kad 29 proc. vaikų gyvena žemiau skurdo rizikos ribos. Tuo metu, kai valstybė siurbte siurbė ES fondus. Kažkas susiurbė, o kitiems neliko nė grašio. Štai čia slypi didžioji veidmainystė. Valdžios eikliai zujo tai pirmyn, tai atgal į Briuselį. Reiškė visokeriopą ištikimybę. Briuselio pinigams. O tuo metu kai kuriuos saviškius lietuvius (apie 30 proc.) tiesiog badu marino. Metodiškai kenkė ES! Nes bendrijos, kuriose kažkas badauja, nebūna stiprios.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (27)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KULTŪRIZMAS: Rygoje vykusiame tarptautiniame kultūrizmo ir fitneso turnyre „Riga Pearl“ Lietuvos sportininkai iškovojo devynis medalius - tris aukso, penkis sidabro ir vieną bronzos.
  • KELIAI: ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio; Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai; likusioje šalies dalyje kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelio ruožų, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
2. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
3. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
4. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
5. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
6. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
7. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
8. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
9. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
10. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
11. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
12. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
13. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
14. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
15. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
16. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
17. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
18. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
19. Užsienio investicijos, kurios kenkia
20. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
21. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
22. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
23. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
24. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
25. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
reklama
guitar trio

Ką reikėtų daryti, kad pareigūnų darbas motyvuotų gerai dirbti?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +2 C

   +2  +7 C

 

   +3  +7 C

   +2  +6 C

  +5  +8 C

 

   +7  +8 C

    7-12 m/s

    1-6 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12