respublika.lt

Dviguba pilietybė Tautos negrąžins

(0)
Publikuota: 2017 balandžio 25 10:22:20, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Dvigubos pilietybės įteisinimas, išeivių nuomone, paskatintų kai kuriuos lietuvius grįžti namo. Eltos asociatyvi nuotr.

Vakar pradėjo posėdžiauti Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisija, visą savaitę kelsianti išeivijos lietuviams aktualius klausimus. Pirmąją dieną vykusiuose susitikimuose su aukščiausiais šalies vadovais bendruomenės atstovai pasidalijo patarimais, kaip pradėti stabdyti emigraciją.

 


- Kokie pagrindiniai šios savaitės klausimai, aktualūs Pasaulio lietuvių bendruomenei? - „Vakaro žinios“ paklausė PLB pirmininkės Dalios HENKĖS.

- Susitikome su Vyriausybės nariais ir ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu. Susitikimų metu pasitarėme ir iškėlėme dvi svarbiausias temas. Viena iš jų - vaikų iš išeivijos sugrįžimo integracija į lietuvišką švietimo sistemą. Šiuo klausimu jau numatyta nemažai priemonių, dabar reikia tik jas įgyvendinti.

Tai labai aktuali tema, kai kalbame apie grįžtančią Lietuvą. Kiekviena mama ar tėtis, planuojantys grįžimą į Lietuvą iš emigracijos, pirmiausia galvoja apie savo vaikus ir kaip jie gebės integruotis galbūt jau ne taip gerai mokėdami lietuvių kalbą. Švietimo ir mokslo ministerija jau taiko vieno langelio principą, teikdama tėvams informaciją apie galimybes ir situaciją švietimo sistemoje. Tai svarbus signalas, kai kalbame apie lietuvių grąžinimą į Lietuvą.

Kita tema, žinoma, yra pilietybės išsaugojimas. Šiuo metu rodoma politinės valios vienybė iš Lietuvos pusės, kai siekiama įstatymo būdu bandyti pritaikyti išimtį išvykusiems, yra labai pozityvus signalas. Ypač po įvykusio „Brexit“ Jungtinėje Karalystėje, kur gyvena daugiau kaip 200 tūkst. lietuvių. Jiems tai puikus signalas, jog jie laukiami tėvynėje.

- Ar tikrai dvigubą pilietybę turintis žmogus gali užtikrinti savo, kaip piliečio, teises dviem šalims ir būti lojalus, prisidėti prie abiejų šalių gerovės?

- Tai tėra susitarimo reikalas tarp šalių ir tai nėra naujas dalykas, juolab Lietuvoje jau praktikuojamas. Šiuo metu yra 10 pilietybės įstatyme paminėtų išimčių, kurios leidžia išlaikyti pilietybę. Tad tiesiog reikėtų dar vienos išimties, kurią dabar ir siūlo Seimas. Žinoma, ir PLB nėra įsitikinusi, jog tai geriausias sprendimas, nes tiek Australijos, tiek Pietų Amerikos lietuviai neturės teisės į pilietybę, tačiau tai jau yra geras žingsnis į priekį.

Deja, dažnai girdime neigiamą visuomenės nuomonę, kuri susiformuoja tik todėl, kad neįsigilinama į klausimo esmę, ką tai reiškia mūsų piliečiams, kurie visame pasaulyje gyvena ir puoselėja lietuvybę įvairiausiose šalyse, išlaiko kalbą, tradicijas, yra Lietuvos ambasadoriai, garsina šalies vardą visame pasaulyje, čia atsiveža savo artimus žmones, atvažiuoja patys ir galų galiausiai kiekvienais metais siunčia milijardus eurų, kurie patenka į šalies biudžetą. Be to, jie ne tik čia atvyksta švęsti švenčių su pilnais maišais dovanų, bet ir būdami čia leidžia kitoje šalyje uždirbtus pinigus. Tad į situaciją reikia žiūrėti iš visų pusių. Mes esame reikalingi vieni kitiems ir kai trečdalis tautos gyvena jau ne Lietuvoje, reikia į situaciją žiūrėti praktiškai.

- Bet argi dviguba pilietybė tikrai paskatins emigrantus grįžti į Lietuvą?

- Tai gal daugiau šansas, kad turėdami galimybę išlaikyti pilietybę tautiečiai galbūt apsispręs greičiau grįžti. Žinoma, kad trečdalio tautos dėl to nesusigrąžinsime ir nereikia turėti tokių iliuzijų, tačiau reikia galvoti apie tuos, kurie nori išlaikyti pilietybę ir gali tai padaryti. Juk tai taip pat yra tam tikra procedūra, išlaidos ir rūpesčiai. Kiekvieną atvejį reikėtų vertinti, ar konkretus žmogus nusipelnė turėti teisę išlaikyti pilietybę, ar jis neturi kokių kėslų, kurie parankūs Lietuvai nedraugiškoms valstybėms. Žinoma, kad nereikia dėl kiekvieno pasaulinio įvykio, kaip kad „Brexit“, keisti savo Konstituciją.

- Kiekvienais metais politikai žada, kad jau dabar tikrai ims kažką daryti, kad būtų stabdoma emigracija, tačiau kasmet skaičiuojame dešimtimis tūkstančių Lietuvą paliekančių lietuvių. Kas iš tiesų padėtų sugrąžinti emigrantus į Lietuvą?

- Manau, kad ekonominiai rodikliai turėtų likti ne pirmoje vietoje. Nes kertinis dalykas yra socialinė atskirtis. Ir ji pasireiškia įvairiausiose situacijose, kai kalbame apie pagarbą žmogui, pensijas, socialines garantijas. Todėl reikalaujame politikų ir Vyriausybės narių, kad į komplikuotus klausimus turėtume aiškius atsakymus. Gal reikia pasižvalgyti teigiamos kaimynų patirties ir pasimokyti šio bei to iš Estijos, nes gerovę pirmiausia reiškia tinkamas požiūris į žmogų. Ne tik į elitą, bet ir į kiekvieną pilietį.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s