respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Dviguba pilietybė. Koks tu pilietis, jei mokesčių nemoki ir kariuomenėje netarnaujinuotraukos (16)

2017 spalio mėn. 19 d. 15:10:44
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Antradienį Konstitucinis Teismas pradėjo nagrinėti bylą dėl dvigubos Lietuvos pilietybės. Nors KT jau yra ne kartą išaiškinęs, kad dviguba pilietybė įmanoma tik atskirais atvejais, politikai prašo teismą dar kartą apie tai pagalvoti. Seimo atstovas šioje byloje konservatorius Žygimantas Pavilionis tikino, esą nevalia bausti išvykusių emigrantų atimant Lietuvos pilietybę, nors šie patys pasirenka būti kitos šalies piliečiais.

 

Seimas prašo KT išaiškinti, ar įstatymu galima įtvirtinti teisę turėti dvigubą pilietybę po nepriklausomybės atkūrimo į ES ir NATO šalis išvykusiems Lietuvos piliečiams. Nors Konstitucijoje rašoma, kad, išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.

Be to, KT anksčiau jau yra pasakęs, kad ši nuostata reiškia, jog dviguba pilietybė negali būti paplitęs reiškinys. 2013 metais šis teismas išaiškino, kad Konstitucijai prieštarautų dvigubos pilietybės įteisinimas įstatymu tiems žmonėms, kurie išvyko iš šalies po nepriklausomybės atkūrimo. Anot Konstitucinio Teismo, taip praplėsti dvigubos pilietybės ribas galima tik referendumu pakeitus Konstituciją.

Tačiau parlamentarai kažkodėl mano, kad po Lietuvos įstojimo į ES išaugusi emigracija ir padidėjęs mišrių santuokų skaičius sudaro prielaidas koreguoti tokią konstitucinę doktriną. Kreipimąsi paskatino nerimas, kad po britų pasitraukimo iš ES Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai pasirinks britiškus pasus ir taip neteks Lietuvos pilietybės.

- Diskusijoje apie dvigubą pilietybę dažnai pamirštama, kad piliečiai, be gaunamų teisių, su pilietybe kartu turi prisiimti ir jiems priklausančias pareigas?
- „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto BUDNIKO.


- Kai kalbame apie dvigubą pilietybę, tą sąvoką gal ne taip suprantame. Reikėtų kalbėti kategorijomis, kad kalbame apie žmonių teises ir pareigas, kurios aktualios čia gyvenantiems ir užsienyje gyvenantiems piliečiams. Jų teisės tarsi yra vienodos, galbūt net ir rinkimų teisė gali būti suteikiama dvigubos pilietybės. Tačiau mes, Lietuvoje gyvenantys piliečiai, turime karinę prievolę, privalome mokėti mokesčius ir turime daug kitokių pareigų. Tuo metu tie, kurie gyvena kitoje šalyje, mokesčius moka kitai valstybei, gali atsisakyti karinės prievolės, neginti savo krašto, pasilikdami vienodas teises, kokias turi čia gyvenantys žmonės. Na, argi tai yra teisinga? Aš jau nekalbu apie protingumą. Čia gyvenantys piliečiai vis tiek turėtų turėti daugiau teisių ir teisės negali būti vienodos.

Kitas klausimas, kiek dabar tų pilietybių galės atsirasti ir kas tai reglamentuos? Jei mes leidžiame turėti antrą pilietybę, mes negalime nustatyti, kad tas žmogus neįgytų trečios ar ketvirtos pilietybės. Taip mes atveriame katilą neribotam pilietybių skaičiui.

O ką daryti su Rusijos tautybės žmonėmis, gyvenančiais Visagine, Klaipėdoje ar kitose Lietuvos dalyse? Arba su lenkais, gyvenančiais Vilniaus krašte. Jie irgi norės turėti dvigubą pilietybę. Kaip mes į tai reaguosime? Taip, galime bandyti tai spręsti, sakydami, kad dviguba pilietybė priklauso tik tiems, kurie gyvena Europos Sąjungos ir NATO šalyse, tačiau taip mes įsiveliame į labai rimtą teisinį konfliktą. Tačiau svarbiausia, kad šioje diskusijoje tie žmonės, kurie lieka gyventi Lietuvoje, tampa antrarūšiai.

- Ar gali pilietis būti lojalus dviem, trims valstybėms?

- Žmogus visada pirmiausia rūpinasi savo saugumu ir savo gerove ten, kur jis gyvena. Tai natūralu. Jei žmogus gyvena Kanadoje, natūralu, pirmiausia jis rūpinsis, kad jo šeima gerai gyventų ten, būtų aprūpinta, o tik tuomet, kai lieka laisvo laiko ir yra kažkokių sentimentų, tam žmogui norėsis atsigręžti į Lietuvą, jos gailėsis. Nes, kaip ir sakė mokslininkas Naglis Kardelis, emigracija yra savotiškas pasidavimas, bejėgystė, bėgimas nuo savęs ar savotiška degradacija. Žmogus pasiduoda, eina į kitą socialinę sistemą ir ieško kažko, ką sukūrė kiti, atsisakydamas pats kurti geresnę sistemą. Žinoma, valstybė turi padėti sukurti gerovę šalyje, bet ir tas žmogus turi prisidėti prie to. O tada išbėgus į geresnę kitų sukurtą sistemą žmogui dar norisi išsisaugoti tas pačias teises, kurias turime mes, tie, kurie čia liko. Nors didžiosios dalies čia likusių gyventojų padėtis yra daug nepalankesnė.

- Ar nėra eilinį kartą kiršinami žmonės, kai išvykę vėl atrodo valdžiai svarbesni nei tie, kurie dabar gyvena šalyje?

- Politikai gal ir yra politikai tam, kad rūpintųsi savo įvaizdžiu ir stengtųsi, kad juos rinktų visą gyvenimą. Bet faktas yra tas, jog politikai nesirūpina, kad žmonės nebėgtų iš šalies. Jie tarsi sako, kad nori pritraukti išvykusius, tačiau tai kvepia dviveidyste. Kažin ar politikai nori, kad tie žmonės sugrįžtų. Nes atsirastų didesnė socialinė įtampa, kiltų nedarbas, atsirastų nemažai kitų problemų. Politikams tai nenaudinga, jiems geriau, kad žmonės išvažiuotų ir šalyje liktų mažiau nepatenkintų žmonių. Tuomet iš toli galima jų gailėtis.

Taip, jeigu įmanoma ryšį su valstybe išsaugoti, galime ieškoti tam būdų. Ir tai nebūtinai turi būti pilietybė. Gal gali atsirasti Lietuvos piliečio pasas ar kitas dokumentas. Nes nebūtina tas pačias teises ir pareigas suteikti ir tam žmogui, kuris gyvena Lietuvoje, ir tam, kuris iš čia išvyko. Jų pareigos turi skirtis. Ar įmanoma tas teises ir pareigas atskirti, suteikus dvigubą pilietybę, mūsų organizacijai kyla abejonių. Matyt, reikėtų ieškoti tam kitokių būdų.

Žinoma, jei politikams reikia tik tų išvykusių žmonių balsų, tuomet elgiamasi labai teisingai, bet jeigu norima susigrąžinti emigrantus arba apsisaugoti nuo dabartinių gyventojų emigracijos, tam nematyti jokių rimtų veiksmų.

- Nejau kai kurių politikų taip stumiama dviguba pilietybė išspręs emigracijos klausimą ir, ją įteisinus, pilnais lėktuvais grįš išvykę emigrantai?

- Žinoma, kad ne. Juk bet kokioje šeimoje tėvai, kurie rūpinasi savo vaikais, pirmiausia bet kokiais būdais stengiasi, kad jie nepabėgtų iš namų. Mums puikus pavyzdys Lenkija, Vengrija, kur priimamos priemonės, kad tik žmonės nebėgtų į kitas šalis. Ten materialiai remiami žmonės, įvedamos gimstamumą skatinančios priemonės. Tai rodo, kad valstybė susirūpinusi savo žmonėmis. O ką daro mūsų valstybė? Nieko nedaro. Viskas yra tik tuščios deklaracijos televizijos ekranuose, apsimetant didžiuliais patriotais. Nors matosi, kad tiems žmonėms nelabai rūpi šios problemos.

- Juolab kad ir pati dviguba pilietybė mums, kaip mažai valstybei, gali tapti ne gelbėjimosi priemone, o inkaru?

- Jeigu nebūtume paribio valstybe, gal tai nebūtų taip jautru. Bet esant tokioje geopolitinėje situacijoje - pakraštyje, mums tikrai kyla pavojų. Pagal žmogaus teisių principą, niekas negali būti diskriminuojamas. Jeigu jis rusas, jis lygiai taip pat turi turėti dvigubą pilietybę, nors jau yra tik Lietuvos pilietis. Be to, Žmogaus teisių ir laisvės apsaugos konvencija užtikrina, kad neatsirastų diskriminacija ir dėl tautybės.

Be to, dar kalbama ir dėl pavardžių rašymo pasuose... Bet taip tik einama link to, kad tokios valstybės, kaip Lietuva, nebebūtų. Pilietybių daug, kalba pasuose nebe valstybinė, o kokia kam tinka.Deja, akivaizdu, kad vyksta daug politinių žaidimų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • suprantate 2017 lapkričio mėn. 12 d. 15:07:34

  Į prezidentus galima kandidatuoti, sulaukus 40 metų amžiaus. Tokio
  amžiaus žmonės tarnybai armijoje jau netinkami. Todėl akivaizdu, kad
  tokius asmenis iš piliečių sąrašų reikia išbraukti, o prezidentais
  kandidatuoti galėtų emigrantai, na taip kaip Adamkavičius-Adamkus,
  turintys bent kiek nekilnojamo turto Lietuvoje-pvz.šlepetes.

 • s 2017 spalio mėn. 26 d. 15:19:36

  kodėl? pilietis parvažiuos, apsidraus susimokės ką privalėjo) ir nueis
  pas daktarus.

 • Juozas 2017 spalio mėn. 22 d. 20:12:38

  Noreciau pono Budniko paklausti,kodel zmones paliko Lietuva.O deka
  tokiu,kaip Jus pone,kuris esate sotus,gaunate solidu atlyginima.Per 27
  Nepriklausomybes metus,ne viena valdzia nesirupino jaunimu,nekalbant apie
  pensininkus.Kodel is Estijos nebega zmones,nuvaziuokite ponas ir
  paziuresite,kad kaimuose nepanaikintos pradines
  mokyklos,bibliotekos,kulturos namai.Kodel Estijoje pensijos didesnes.Kuo
  Jus pone Budnikai garantuotas,kad jaunos atzalos sugrys i Lietuva,jei jie
  nebus uzmirsti,Jus turbut tikites,kad ,,Imigrantai is Baltarusijos,Rusijos
  uzpildys tustuma,,Yra daug sliu,kur pilieciai turi net po tris pilietybes
  ir nieko baisaus neatsitinka.O kariuomeneje tik vienetai ,,ponu vaiku
  tarnauja,,,kaip pavyzdi keleta paminesiu,tai a.a.Seimo nario j.veselkos
  sunus,Valinsko,Uzacko ir dar keletas.

 • Prašalietis 2017 spalio mėn. 19 d. 21:54:31

  Dviguba pilietybė. Koks tu pilietis, jei mokesčių nemoki ir
  kariuomenėje netarnauji...Į eurokolūkį įsipršiusių
  pseudovalstybinių teritorijų čiabuviai kuo daugiau kalba apie savo
  tautiečių galimas"dvigubą ar keliagubą" pilietybę,tuo mažiau suvokia
  kaip yra su normalių valstybių
  piliečių"viengubomis,dvigubomis,ngubomis"pilietybėmis ir šių
  piliečių santykiais su savo civilizuotomis valstybėmis.Apgailėtinas yra
  šių išsivaikščiojančių pseudovalstybinių teritorijų prie valdžios
  lovio besistumdančių ir juos aptarnaujančių"protingiausių"čiabuvių
  mentalitetas suvokti elementarius dalykus.Nesugeba jie net
  nusižiūrėti,kaip gi yra"sutvarkyti"tokie dalykai civilizuotose
  demokratinėse vakarų valstybėse.

 • Mokescius LT moka visi 2017 spalio mėn. 19 d. 21:18:53

  Kas perka maista, degalus, pravaziavimo bilietelius, ir t.t. O atlauzineti
  kas menesi vos ne simta jevriku Magnolijos tanku pirkimams... Kad isejus i
  pensija, kaip raso Pranas, gauti 192 bevercius istisai spausdinamus eurus.
  Nu nezinau. Labai diskutuotinas klausimas.

 • Ignas 2017 spalio mėn. 19 d. 19:38:39

  Žmogus turi dirbti, jis dirba ir valstybei moka mokesčius. Tuomet ir
  valstybė turi rūpintis piliečio gerove. Tų žmonių atžvilgiu, kurie
  stengiasi, augina vaikus savo pastangomis, o ne iš pašalpų, valstybė
  turėtų pasistengti.

 • Kotryna 2017 spalio mėn. 19 d. 18:24:27

  Iš tikrųjų Lietuvoje nėra blogai, tiesiog patiems piliečiams reikia
  labiau stengtis ir dėl savęs, ir dėl šalies. Jei esi Lietuvos pilietis,
  pirmiausia turi gerbti tą šalį ir ją prižiūrėti, kad ir
  nešiukšlinti.

 • pranas 2017 spalio mėn. 19 d. 17:43:23

  kaunieti,as apie ratus tamsta apie batus...

 • kaunietis 2017 spalio mėn. 19 d. 17:34:53

  Gerai rašo ,kad jeigu valstybei nemoki mokesčių ,tai ir jos piliečiu
  vadintis neturi teisės.

 • pranas 2017 spalio mėn. 19 d. 17:31:10

  32 metus atidirbau,paskaiciavo pensija 192 eurus...Kur kreiptis del tokios
  neteisybes? ar verta buti lt pilieciu|? banditu gaujos..partijos.AMEN

 • pranas 2017 spalio mėn. 19 d. 17:27:43

  32 metus atidirbau,paskaiciavo pensija 192 eurus...Kur kreiptis del tokios
  neteisybes?

 • pranas 2017 spalio mėn. 19 d. 17:24:38

  32 metus atidirbau,paskaiciavo pensija 192 eurus...

 • Gabija 2017 spalio mėn. 19 d. 17:16:40

  Piliečiai turi mokėti mokesčius, o valstybė turi užtikrinti žmonių
  gerovę. Esu visai patenkinta tomis paslaugomis, kurias gaunu iš
  valstybės per įvairias institucijas.

 • sena boba 2017 spalio mėn. 19 d. 16:39:15

  Jei esu Amerikos pilietė-privalau dalyvauti rinkimuose,balsavimuose-
  žodžiu gyvenu pilietiškai.Bet aš esu ir Lietuvos pilietė.Vadinasi
  privalau dalyvauti visuose rinkimuose,balsavimuose ir t.t.Tai kaip
  čia?turiu susidvejinti?Ar aš ko nors nesuprantu?

 • Monika 2017 spalio mėn. 19 d. 16:38:08

  Yra žmonių, kurie nieko valstybei nenori duoti, tokie žmonės yra
  tinginiai. Manau, žmogus pirmiausia turi dirbti ir mokėti mokesčius, o
  tada tikėtis iš valstybės garantijų.

 • Alma 2017 spalio mėn. 19 d. 15:55:54

  Pavyzdžiui, aš esu neįgali, turėjau daugybę operacijų. Vienu momentu
  buvo toks laikas, kai valstybė mane tiesiog paliko. Bet nesu iš tų, kuri
  nieko neveikia, ieškojau darbo pagal savo galimybes ir jį radau,
  prisitaikiau. Aš noriu dirbti, o ne prašyti. O yra žmonių, kuriems tik
  pašalpos rūpi, nors jie galėtų dirbti pagal sveikatą.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių. Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
 • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018