respublika.lt

Dviguba pilietybė. Koks tu pilietis, jei mokesčių nemoki ir kariuomenėje netarnauji

(0)
Publikuota: 2017 spalio 19 15:10:44, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Dviguba pilietybė. Koks tu pilietis, jei mokesčių nemoki ir kariuomenėje netarnauji. Jelenos Sergejevos koliažas

Antradienį Konstitucinis Teismas pradėjo nagrinėti bylą dėl dvigubos Lietuvos pilietybės. Nors KT jau yra ne kartą išaiškinęs, kad dviguba pilietybė įmanoma tik atskirais atvejais, politikai prašo teismą dar kartą apie tai pagalvoti. Seimo atstovas šioje byloje konservatorius Žygimantas Pavilionis tikino, esą nevalia bausti išvykusių emigrantų atimant Lietuvos pilietybę, nors šie patys pasirenka būti kitos šalies piliečiais.

 

Seimas prašo KT išaiškinti, ar įstatymu galima įtvirtinti teisę turėti dvigubą pilietybę po nepriklausomybės atkūrimo į ES ir NATO šalis išvykusiems Lietuvos piliečiams. Nors Konstitucijoje rašoma, kad, išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.

Be to, KT anksčiau jau yra pasakęs, kad ši nuostata reiškia, jog dviguba pilietybė negali būti paplitęs reiškinys. 2013 metais šis teismas išaiškino, kad Konstitucijai prieštarautų dvigubos pilietybės įteisinimas įstatymu tiems žmonėms, kurie išvyko iš šalies po nepriklausomybės atkūrimo. Anot Konstitucinio Teismo, taip praplėsti dvigubos pilietybės ribas galima tik referendumu pakeitus Konstituciją.

Tačiau parlamentarai kažkodėl mano, kad po Lietuvos įstojimo į ES išaugusi emigracija ir padidėjęs mišrių santuokų skaičius sudaro prielaidas koreguoti tokią konstitucinę doktriną. Kreipimąsi paskatino nerimas, kad po britų pasitraukimo iš ES Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai pasirinks britiškus pasus ir taip neteks Lietuvos pilietybės.

- Diskusijoje apie dvigubą pilietybę dažnai pamirštama, kad piliečiai, be gaunamų teisių, su pilietybe kartu turi prisiimti ir jiems priklausančias pareigas?
- „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto BUDNIKO.


- Kai kalbame apie dvigubą pilietybę, tą sąvoką gal ne taip suprantame. Reikėtų kalbėti kategorijomis, kad kalbame apie žmonių teises ir pareigas, kurios aktualios čia gyvenantiems ir užsienyje gyvenantiems piliečiams. Jų teisės tarsi yra vienodos, galbūt net ir rinkimų teisė gali būti suteikiama dvigubos pilietybės. Tačiau mes, Lietuvoje gyvenantys piliečiai, turime karinę prievolę, privalome mokėti mokesčius ir turime daug kitokių pareigų. Tuo metu tie, kurie gyvena kitoje šalyje, mokesčius moka kitai valstybei, gali atsisakyti karinės prievolės, neginti savo krašto, pasilikdami vienodas teises, kokias turi čia gyvenantys žmonės. Na, argi tai yra teisinga? Aš jau nekalbu apie protingumą. Čia gyvenantys piliečiai vis tiek turėtų turėti daugiau teisių ir teisės negali būti vienodos.

Kitas klausimas, kiek dabar tų pilietybių galės atsirasti ir kas tai reglamentuos? Jei mes leidžiame turėti antrą pilietybę, mes negalime nustatyti, kad tas žmogus neįgytų trečios ar ketvirtos pilietybės. Taip mes atveriame katilą neribotam pilietybių skaičiui.

O ką daryti su Rusijos tautybės žmonėmis, gyvenančiais Visagine, Klaipėdoje ar kitose Lietuvos dalyse? Arba su lenkais, gyvenančiais Vilniaus krašte. Jie irgi norės turėti dvigubą pilietybę. Kaip mes į tai reaguosime? Taip, galime bandyti tai spręsti, sakydami, kad dviguba pilietybė priklauso tik tiems, kurie gyvena Europos Sąjungos ir NATO šalyse, tačiau taip mes įsiveliame į labai rimtą teisinį konfliktą. Tačiau svarbiausia, kad šioje diskusijoje tie žmonės, kurie lieka gyventi Lietuvoje, tampa antrarūšiai.

- Ar gali pilietis būti lojalus dviem, trims valstybėms?

- Žmogus visada pirmiausia rūpinasi savo saugumu ir savo gerove ten, kur jis gyvena. Tai natūralu. Jei žmogus gyvena Kanadoje, natūralu, pirmiausia jis rūpinsis, kad jo šeima gerai gyventų ten, būtų aprūpinta, o tik tuomet, kai lieka laisvo laiko ir yra kažkokių sentimentų, tam žmogui norėsis atsigręžti į Lietuvą, jos gailėsis. Nes, kaip ir sakė mokslininkas Naglis Kardelis, emigracija yra savotiškas pasidavimas, bejėgystė, bėgimas nuo savęs ar savotiška degradacija. Žmogus pasiduoda, eina į kitą socialinę sistemą ir ieško kažko, ką sukūrė kiti, atsisakydamas pats kurti geresnę sistemą. Žinoma, valstybė turi padėti sukurti gerovę šalyje, bet ir tas žmogus turi prisidėti prie to. O tada išbėgus į geresnę kitų sukurtą sistemą žmogui dar norisi išsisaugoti tas pačias teises, kurias turime mes, tie, kurie čia liko. Nors didžiosios dalies čia likusių gyventojų padėtis yra daug nepalankesnė.

- Ar nėra eilinį kartą kiršinami žmonės, kai išvykę vėl atrodo valdžiai svarbesni nei tie, kurie dabar gyvena šalyje?

- Politikai gal ir yra politikai tam, kad rūpintųsi savo įvaizdžiu ir stengtųsi, kad juos rinktų visą gyvenimą. Bet faktas yra tas, jog politikai nesirūpina, kad žmonės nebėgtų iš šalies. Jie tarsi sako, kad nori pritraukti išvykusius, tačiau tai kvepia dviveidyste. Kažin ar politikai nori, kad tie žmonės sugrįžtų. Nes atsirastų didesnė socialinė įtampa, kiltų nedarbas, atsirastų nemažai kitų problemų. Politikams tai nenaudinga, jiems geriau, kad žmonės išvažiuotų ir šalyje liktų mažiau nepatenkintų žmonių. Tuomet iš toli galima jų gailėtis.

Taip, jeigu įmanoma ryšį su valstybe išsaugoti, galime ieškoti tam būdų. Ir tai nebūtinai turi būti pilietybė. Gal gali atsirasti Lietuvos piliečio pasas ar kitas dokumentas. Nes nebūtina tas pačias teises ir pareigas suteikti ir tam žmogui, kuris gyvena Lietuvoje, ir tam, kuris iš čia išvyko. Jų pareigos turi skirtis. Ar įmanoma tas teises ir pareigas atskirti, suteikus dvigubą pilietybę, mūsų organizacijai kyla abejonių. Matyt, reikėtų ieškoti tam kitokių būdų.

Žinoma, jei politikams reikia tik tų išvykusių žmonių balsų, tuomet elgiamasi labai teisingai, bet jeigu norima susigrąžinti emigrantus arba apsisaugoti nuo dabartinių gyventojų emigracijos, tam nematyti jokių rimtų veiksmų.

- Nejau kai kurių politikų taip stumiama dviguba pilietybė išspręs emigracijos klausimą ir, ją įteisinus, pilnais lėktuvais grįš išvykę emigrantai?

- Žinoma, kad ne. Juk bet kokioje šeimoje tėvai, kurie rūpinasi savo vaikais, pirmiausia bet kokiais būdais stengiasi, kad jie nepabėgtų iš namų. Mums puikus pavyzdys Lenkija, Vengrija, kur priimamos priemonės, kad tik žmonės nebėgtų į kitas šalis. Ten materialiai remiami žmonės, įvedamos gimstamumą skatinančios priemonės. Tai rodo, kad valstybė susirūpinusi savo žmonėmis. O ką daro mūsų valstybė? Nieko nedaro. Viskas yra tik tuščios deklaracijos televizijos ekranuose, apsimetant didžiuliais patriotais. Nors matosi, kad tiems žmonėms nelabai rūpi šios problemos.

- Juolab kad ir pati dviguba pilietybė mums, kaip mažai valstybei, gali tapti ne gelbėjimosi priemone, o inkaru?

- Jeigu nebūtume paribio valstybe, gal tai nebūtų taip jautru. Bet esant tokioje geopolitinėje situacijoje - pakraštyje, mums tikrai kyla pavojų. Pagal žmogaus teisių principą, niekas negali būti diskriminuojamas. Jeigu jis rusas, jis lygiai taip pat turi turėti dvigubą pilietybę, nors jau yra tik Lietuvos pilietis. Be to, Žmogaus teisių ir laisvės apsaugos konvencija užtikrina, kad neatsirastų diskriminacija ir dėl tautybės.

Be to, dar kalbama ir dėl pavardžių rašymo pasuose... Bet taip tik einama link to, kad tokios valstybės, kaip Lietuva, nebebūtų. Pilietybių daug, kalba pasuose nebe valstybinė, o kokia kam tinka.Deja, akivaizdu, kad vyksta daug politinių žaidimų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s