respublika.lt

Duoklė išrinktiesiems

(0)
Publikuota: 2019 balandžio 25 00:28:50, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Premjeras Saulius Skvernelis ir Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Eltos nuotr.

Vyriausybė, profsąjungų spaudžiama, sudarė komisiją, kuri pagaliau parengė algų didinimo viešajame sektoriuje strategiją. Skamba gražiai: didės algos ne tik mokytojams, medikams, bet ir dar skurdžiau gyvenantiems bibliotekininkams, kultūros, socialiniams darbuotojams ir t.t. Tačiau dėl to, kad „valstiečių“ vadovaujamas Seimas 2017-ųjų pradžioje sugudravo, atlyginimai gerokai ūgtels ir tikrai iš bado nemirštantiems politikams, teisėjams bei kitam vadinamam elitui.

 

Svarbiausia nutyli

Minėtos komisijos vadovas, Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis vakar per visas įmanomas žiniasklaidos priemones dėstė, kad strategija, kuri vakar pristatyta Ministrų kabinetui, numato: kultūros ir socialiniams darbuotojams, kurie uždirba mažiausiai iš visų viešojo sektoriaus atstovų, algos kitąmet bus didinamos 15 proc., mokytojams bei dėstytojams nuo kito rugsėjo - 10 proc., o 2021 arba 2022 m. ketinama indeksuoti ir bazinį dydį, pagal kurį apskaičiuojami atlyginimai viešajame sektoriuje. Jei valstybės nekamuos krizė, ketinama tą dydį kasmet padidinti po 2 proc.

Tačiau kažkodėl komisijos nariai, besigiriantys, kaip gerės gyvenimas skurdžiausiems, nutyli, kad dar labiau jis gerės daugiausiai uždirbantiems viešojo sektoriaus atstovams - teisėjams, politikams ir pan. Ankstesnių kadencijų metu pastariesiems buvo taikomas visai kitoks bazinis dydis nei kitiems viešojo sektoriaus darbuotojams. Tačiau vos pradėjęs dirbti šis Seimas sumanė bazinį dydį suvienodinti visiems. Dabar galima postringauti, esą kilstelint dydį norima padėti mažai uždirbantiesiems, tačiau pagerinamas gyvenimas ir sau. Ir gerokai daugiau, nes, pavyzdžiui, parlamentarams bazinis dydis daugintųsi iš keliskart didesnio pareiginės algos dydžio (19,4) nei bibliotekininkų ar socialinių darbuotojų. Todėl bazinį dydį išauginus dviem proc. (nuo 173 eurų iki 176,46), pirmiesiems algos didėtų beveik 70 eurų, kai antriesiems - nuo kelių iki keliolikos eurų. Ir tokią gudrybę įteisino „valstiečių“, prieš rinkimus šaukusių apie būtinybę mažinti socialinę atskirtį, vadovaujamas Seimas.

Tyčia ar netyčia?


Tiesa, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad viešojo sektoriaus algų didinimo strategija vis tiek būtų žingsnis į priekį.

„Aišku, tai, kas buvo padaryta 2017-aisiais, kai bazinis dydis buvo įteisintas vienodas visiems, buvo tyčinė ar netyčinė klaida, nes dabar, didinant jį, algos didėja ir daugiausiai uždirbantiems. Tačiau per viešojo sektoriaus algų strategiją mes pradėjome judinti klausimą, kad mažiausiai uždirbantiems galima algas didinti keliant ne bazinį dydį, o konkrečios pareigybės koeficientą: mažiausius pakeliant. Aišku, vadovaujantis protingumo kriterijais, nes negali eilinis specialistas gauti tiek pat, kiek vadovas. O kai keliamas tik bazinis dydis, socialinė atskirtis tik didėja, nes tada daugiausiai uždirbantiems algos pinigine išraiška didėja labiausiai. Taip yra dėl nesąžiningos koeficientų nustatymo sistemos, dėl kurios pakeitimo, tikimės, rasime sutarimą su Vyriausybe. O jei ji bus sąžininga, tada ir bazinio didinimo augimas nebus neteisingas ir netgi bus sveikintinas“, - tikino I.Ruginienė.

Protu nesuvokiama

Pasak jos, pagal dabartinę koeficientų sistemą numatyta, kad yra net ir tokių koeficientų, kaip 3,6. O tai reiškia, kad žmogus su aukštuoju išsilavinimu tegali uždirbti vos 500 eurų.

„Pagal šios dienos ekonomiką tai yra protu nesuvokiamas dydis. Strategijos aptarimo procese išryškėjo faktai, kad algų skirtumas tarp eilinio darbuotojo ir vadovo siekia vidutiniškai 5,7 karto - dvigubai daugiau nei yra ES. Strategijoje kalbama, kad reikia pasiekti, jog skirtumas neviršytų 5 kartų, o profsąjungos pasisako, kad jis neturi viršyti trijų. Bet vis tiek tai būtų žingsnis į priekį. Deja, didžiausia problema yra ta, kad strategija, jei ją patvirtintų Vyriausybė bei Seimas, kalba apie problemų išsprendimą iki 2025 m. O iki to laiko Seimas dar dukart pasikeis, todėl sunku tikėtis, kad įsipareigojimų bus laikomasi. Todėl siekiame, kad Vyriausybė daugiausiai įsipareigotų dėl 2020-ųjų“, - konstatavo profsąjungų atstovė.

Ekonomisto prof. Povilio Gylio komentaras

„Viešasis sektorius yra traktuojamas kaip turto nekuriantis. Aš, kaip holistas, sakau, kad toks požiūris yra neteisingas. Turtą kuria ir mokytojas, ir gydytojas, nors neoliberalai tvirtina, kad turtą kuria tik verslas. Antras dalykas - nelygybė augant ekonomikai didėja. Tai yra socialinė ir politinė mina po valstybės pamatais. Kas gyvena gerai, tas gyvens dar geriau, o skurdžius skurdžiumi ir liks.

Deja, pas mus viešasis sektorius finansuojamas nedorai ir yra bene neteisingiausiai finansuojamas visoje ES. Kol šių dalykų strategiškai nesutvarkysime, socialinė atskirtis tik didės“, - akcentavo P.Gylys.

Profesorius sako, kad tai nereiškia, jog visi viešojo sektoriaus darbuotojai turi gauti vienodas algas, nes skiriasi jų atsakomybė, atliekamo darbo sudėtingumas ir panašiai. Tačiau jam nuostabą kelia atlyginimų disproporcija: pavyzdžiui, Lietuvos banko valdybos nariai uždirba po beveik 8 tūkst. eurų per mėnesį, kai socialiniai darbuotojai - tik kelis šimtus, tad skirtumas viršija 10 kartų.

„Kalbant apie Lietuvos banką, tai iš viso yra keista, nes jis jau praktiškai nebevykdo savo prigimtinių funkcijų, liko tik analizė ir šiek tiek bankų priežiūra. Funkcijos nunyko, o algos - fantastiškos. O dar prisiminkime skandalus, susijusius su pinigų plovimu, su skolinimusi už 10 proc., „Snoro“ reikalus. Ir tada kyla klausimas, už ką tokios algos. O, sakysime, geras gydytojas yra aukso vertės, mokytojas formuoja žmogų, tačiau uždirba kone 10 kartų mažiau. Jau nė nekalbu apie kultūrininkus, kurie skursta tiesiogine to žodžio prasme. Net jei Lietuvos bankas dirbtų nepriekaištingai ir turėtų visas tas pačias funkcijas, kokias turėjo iki euro įvedimo, algų skirtumas, siekiantis 10-12 kartų, tiesiog bado akis. Kaip ir kokiame nors universitete: docentas skursta, o rektorius gauna 10 kartų daugiau. Gerai, didesnė atsakomybė. Tačiau 10 kartų? Absurdas“, - įsitikinęs P.Gylys.

Andriaus Kubiliaus Vyriausybės valdymo metu buvo priimtas sprendimas per krizę algas labiausiai sumažinti daugiausiai uždirbantiems, tačiau Konstitucinis Teismas išaiškino, kad tai - antikonstituciška. Esą buvo galima mažinti algas mažinant bazinį dydį visiems proporcingai, tačiau neva negalima buvo kėsintis į koeficientus, vienus sumažinant labiau nei kitus.

„Jei įsiskaitytume į Konstituciją, tai teisingumas yra bazinė kategorija. Jei sistemą darai ne lygiavinę, o teisingesnę, atlyginimų skirtumai turi atitikti darbo atsakingumo, atsakomybės skirtumus. Bet skirtumai negali siekti 10 kartų. Sakysime, teisingesnėse šalyse to nesurasi. Skandinavijos šalyse Gini koeficientas (išvestinis dydis, rodantis pajamų nelygybę, - aut. past.) tėra 21 proc. Beje, Baltarusijoje nelygybė irgi yra mažesnė nei Lietuvoje. Grįžtant prie Konstitucinio Teismo, akcentuoju, kad jis turi būti teisingas. Performuluojant - teismai vykdo teisėtumą. Jei tas teisėtumas yra teisingas, tada teismai iš tikrųjų vykdo misiją. Bet jei teismų sprendimai yra teisėti, bet neteisingi, tai turime problemą ir grįžtame prie šv. Augustino pareiškimo, kad valstybė be teisingumo yra plėšikų gauja“, - sakė prof. P.Gylys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s