respublika.lt

Dievo ir valdžios pamirštame kaime 
masiškai parduodami butai

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 23 08:09:45, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Dievo ir valdžios pamirštame kaime 
masiškai parduodami butai. Martyno Ambrazo nuotr.

Nors naujoji Vyriausybė deklaravo ypatingą dėmesį regionų atgaivinimui, tai, kas vyksta provincijoje, geriausiai iliustruoja Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiami aukcionai. Štai Didžiasalyje (Ignalinos r.), kuriame kadaise gyveno per 2 tūkst. žmonių, masiškai pardavinėjami įsiskolinusių asmenų butai. Pradinė kaina - nuo 140 eurų. Žmonės įsiskolinę, nes nėra darbo. Tiesa, būstus perkasi senjorai, kurie tikisi ramiai čia mėgautis užtarnautu poilsiu.

 

Parduodamas 2 kambarių butas su rūsiu Didžiasalio kaime. Pradinė kaina - 141 euras. Tame pačiame Didžiasalyje kitas 2 kambarių butas VMI organizuojamame aukcione parduodamas už 140 eurų, 5/8 dalys 3 kambarių buto - už 106 eurus. Tokių skelbimų VMI svetainėje - apstu. Nemažai panašių aukcionų organizuojama ir Visagine. Ten, pavyzdžiui, vieną kambarį bendrabutyje galima įsigyti už 182 eurus, o butai - kur kas brangesni. Jų kaina yra maždaug nuo 800 eurų.

Kas dedasi provincijoje, kad VMI išpardavinėja ten gyvenančių žmonių turtą? VMI atstovė spaudai Rūta Asadauskaitė paaiškino, kad VMI funkcija yra aukcionuose pardavinėti, pavyzdžiui, konfiskuotus automobilius, kuriais buvo gabenta kontrabanda. Taip pat ir būstus, kurie buvo atimti už žmonių įsiskolinimus nebeišgalint susimokėti įvairių mokesčių.

Didžiasalio seniūnaitė Marija Labeckienė neslepia, kad norintiems dirbti žmonėms šiame miestelyje (nors oficialiai jis turi kaimo statusą) yra ypač sunku.

„Dauguma žmonių išvažiavę iš Didžiasalio, nes darbų čia nėra. Kai kurie patys butus parduoda, o žmonių, kurie yra įsiskolinę, butus parduoda VMI. Butai yra areštuoti, nes žmonės neturi kaip susimokėti už komunalines paslaugas. Pradinė buto kaina - per šimtą eurų. Tačiau tokie ten ir butai. Jei nusipirktumėte - jame nieko nebūtų, tik sienos, o ir tos... Viską pačiam reikėtų remontuoti. Tačiau nesakau, kad jų niekas neperka. Pastaruoju metu juos labai perka pensininkai, nes pigu, o mūsų miestelis švarus, eina europiniai pinigai miestelio gražinimui, bus nauja šildymo trasa, takeliai, vaikų žaidimų aikštelės. Pensininkams darbas neaktualus, todėl jie čia kuriasi. Vaikams palieka butus Vilniuje ar kitur, o patys pigiai įsikuria čia. Neieškantiems darbo pas mus nebūtų blogai. Ambulatorija yra, vaistinė yra, parduotuvės yra. O dirbančių žmonių beveik nėra, nes ką čia dirbti? Yra viena medienos įmonė, bet labai smulki“, - pasakojo M.Labeckienė.

Pasak jos, kadaise Didžiasalyje gyveno per 2 tūkst. žmonių, o dabar - vos apie 1250.

„Prieš kiekvienus rinkimus postų siekiantys politikai didžiasaliečiams visko žada - ir plytų fabriką, ir dar ką nors... Aš kaime gyvenu, tai prieš rinkimus net į kaimą kandidatai į Seimą bei Ignalinos rajono tarybą ateina ir visko pažada... Nesakau, kad pas mus gyvena vien pensininkai. Yra ir jaunesnio amžiaus žmonių, kurie važinėja dirbti į Ignaliną, yra šeimų, kur vyras dirba kur nors Vilniuje, o žmona pas mus gyvena su vaikais. Bet tai ir viskas. Tačiau tikimės, kad Didžiasalis neišnyks, jei jį pamėgo pensininkai. Vėliau vietoj jų pas mus gal apsigyvens jų vaikai“, - vylėsi Didžiasalio seniūnaitė.

Visagino merė Dalia Štraupaitė sakė, kad dauguma mieste iš aukciono parduodamų butų priklauso žmonėms, pasirinkusiems emigraciją ir nesusimokėjusiems už komunalines paslaugas. Anot jos, gyvenimas Visagine ypač pasunkėjo po atominės elektrinės uždarymo, nes anksčiau visaginiečiai už šildymą beveik nieko nemokėdavo, elektra irgi buvusi itin pigi, o dabar nuolaidų šilumai iš viso nebelikę.

„Tačiau kai visoje Lietuvoje kalbama apie emigraciją, pas mus vis dažniau žmonės grįžta, taip pat atsikelia naujų gyventojų, nes darbo yra. Aišku, atlyginimai mažesni nei užsienyje, tačiau ir pragyvenimas pigesnis nei užsienyje. Be to, pagal algų dydį Visaginas yra Lietuvos penketuke. Didelės algos mokamos atominėje elektrinėje, kur vis dar daug žmonių (per 2 tūkst.) dirba, todėl didesnės algos mokamos ir kitose įmonėse, mat trūksta darbuotojų. Labai daug žmonių įsidarbina „Visagino linijoje“ - SBA baldų fabrike, ten jau dirba 780 žmonių, parduotuvėse žmonės uždirba daugiau nei kitur Lietuvoje. Tačiau kai kurių žmonių butai išparduodami aukcionuose dėl įsisenėjusių problemų, dėl to, kad, pavyzdžiui, nebėra nuolaidų šildymui. Visagino gyventojai nekalti, kad tada, kai veikė AE, šildymas buvo beveik nemokamas, nes visą pagamintą šilumą reikėdavo išleisti į ežerą, o paskui nuspręsta tą šilumą didžiulio diametro vamzdynais nukreipti į miestą. Tie vamzdynai iki šiol likę, todėl gyventojai gauna gerokai daugiau šilumos nei reikia, o už visą ją reikia mokėti“, - paaiškino D.Štraupaitė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s