D.Grybauskaitė: ES ir Turkijos bendradarbiavimas būtinasnuotraukos (1)

2018 rugpjūčio mėn. 28 d. 10:39:58 Perskaitė 684

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, susitikusi su Turkijos užsienio reikalų ministru Mevliutu Čavušoglu, aptarė globalioje erdvėje kylančias įtampas, Europos Sąjungos ir Turkijos santykius bei dvišalį bendradarbiavimą.

 

Pasak šalies vadovės, geopolitinių saugumo ir ekonominių iššūkių akivaizdoje Europa negali nusisukti nuo finansinius sunkumus patiriančios Turkijos. Būtina ieškoti sprendimų, kaip padėti šiai šaliai, kurios indėlis yra strateginis pažabojant terorizmo ir migracijos keliamas grėsmes Europai.

Turkija yra patikima NATO narė, jos vaidmuo esminis užtikrinant viso Aljanso kolektyvinę gynybą. Todėl susitikime prezidentė pabrėžė, jog transatlantiniam saugumui itin svarbu, kad dvi sąjungininkės - JAV ir Turkija - rastų būdų tarpusavio įtampai įveikti.

Lietuva taip pat nuosekliai remia ES ir Turkijos dialogą. Prekybos, saugumo, migracijos bei kitose srityse Europai reikalinga Turkija, o Turkijai Europa. Sėkmingas tokios partnerystės pavyzdys - prieš dvejus metus įsigaliojęs ES ir Turkijos susitarimas dėl migracijos. Tai - veiksmingiausias instrumentas suvaldant iš Sirijos į Europą plūstantį pabėgėlių srautą, kuris nelegalių atvykimų skaičių sumažino 95 proc.

Aptariant dvišalius santykius pabrėžta, kad Turkija tampa vis svarbesne Lietuvos prekybos partnere. Per praėjusius metus dvišalė prekyba išaugo 59 proc. ir siekė daugiau nei pusę milijardo eurų. Itin perspektyvios sritys yra informacinės technologijos, lazeriai, biomedicina ir gyvybės mokslai. Lietuva palaiko tolesnį ES ir Turkijos muitų sąjungos gilinimą, kuris dar labiau paskatintų dvišalius ekonominius ryšius ir būtų abipusiškai naudingas.

Abi valstybes sieja ir stiprūs žmonių tarpusavio kontaktai. Turkija - pagrindinė lietuvių atostogų ir turizmo kryptis. Pernai šioje šalyje apsilankė 135 tūkst. turistų iš Lietuvos.

Turkija taip pat yra viena iš Vilniuje veikiančio NATO energetinio saugumo kompetencijos centro steigėjų, o jos karo laivai šiemet dalyvavo Aljanso pratybose Baltijos jūroje „BALTOPS“.

 

Turkijos užsienio reikalų ministrui pabrėžta solidarumo euroatlantinėje bendrijoje svarba

Solidarumo euroatlantinėje bendrijoje svarbą užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžė susitikęs su Vilniuje oficialaus vizito įviešinčiu Turkijos užsienio reikalų ministru Mevlutu Čavušoglu.

„Reikia laikytis nuoseklios politikos - išlaikyti transatlantinę vienybę ir koordinaciją, tvirtą paramą Ukrainai“, - salė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Abiejų šalių ministrai išreiškė vieningą nuomonę dėl poreikio stiprinti NATO pajėgumus, siekiant užtikrinti NATO šalių gynybą ir sustiprinti galimą atsaką į hibridines grėsmes.

L. Linkevičius taip pat pabrėžė Lietuvos paramą glaudžiam Turkijos ir ES bendradarbiavimui, kuris yra paremtas abipusiais strateginiais interesais ir vertybinėmis nuostatomis.

„Lietuva nuosekliai remia gilesnę Turkijos integraciją su Europos Sąjunga, tačiau turime atvirai kalbėtis ir apie žmogaus teises, ir žiniasklaidos laisvę Turkijoje“, - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Susitikimo metu teigiamai įvertinti dvišaliai Lietuvos ir Turkijos santykiai, pasidžiaugta augančiu ekonominiu bendradarbiavimu. Pažymėta ir tiesioginių kontaktų tarp Turkijos ir Lietuvos žmonių svarba - Turkija ilgus metus išlieka viena populiariausia Lietuvos gyventojų poilsinių kelionių kryptimi, tarp šalių vyksta aktyvūs akademiniai mainai. Šioje šalyje ilsėjose per milijonas mūsų šalies piliečių; per paskutinius 11 metų studijuoti į Lietuvą atvyko beveik 4 tūkst. Turkijos piliečių.

Siekiant dar labiau paskatinti ir apsaugoti dvišales investicijas, ministrai pasirašė atnaujintą tarpvyriausybinę sutartį dėl abipusio investicijų skatinimo ir apsaugos, kuri pakeis dar 1994 metais sudarytą dokumentą. Tokią sutartį, atitinkančią EBPO reikalavimus, Lietuva iš ES šalių pasirašė pirmoji. Nauja sutartis, atitinkanti šiuolaikinį investicijų teisinį reglamentavimą, Europos Sąjungos reikalavimus, skatins glaudesnį Lietuvos ir Turkijos privataus verslo atstovų bendradarbiavimą, didins užsienio investicijų srautus, įmonių konkurencingumą.

Turkijos užsienio reikalų ministras perdavė savo tautos ir vyriausybės sveikinimus Lietuvai šiais metais minint valstybės atkūrimo šimtmetį.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net