respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Demokratija veikia: mes ne vieni (iš policinės valstybės piliečio patirties)nuotraukos (18)

2018 liepos mėn. 21 d. 13:21:11
Valdas Vasiliauskas

Galva neišneša, ko tie lietuviai emigruoja, ištirpsta įvairių tautybių žmonių jūroje. Juk tik Lietuvoje žmogaus nestingdo kosminės vienatvės šaltis, jo nereikia guosti pasakomis apie ufonautus, ateivius iš kosmoso, nes visuomet šalimais, įkandin ir visur kitur jaučia nematomų seklių, šnipų, agentų žmogišką šilumą. Jo niekad nepalieka vieno be atidos ir globos mūsų slaptosios tarnybos.

 

Stokojantys vaizduotės rašytojai griebiasi palyginimo su Džordžo Orvelo (George Orwell) Didžiuoju Broliu, stebinčiu kiekvieną mūsų judesį ir personifikavusiu sovietų KGB. Bet mes gyvename demokratinėje šalyje, kurią juodinti tokiais nekorektiškais palygimais gali tik Kremliaus agentai. KGB sekdavo savus piliečius slapčiomis, jiems nenutuokiant, o mus šnipinėja bemaž nesislapstydami.

Tai viešumo ir skaidrumo triumfas - Lietuvoje net vaikas, gavęs dovanų savo pirmąjį mobilų telefoną, žino, kad, kalbėdamas su tėvais ar draugu, jis turi žymiai daugiau atidžių klausytojų.

Bet mikrofono kultūros mums dar trūksta. Restorane, kavinėje, bare, picerijoje šnekučiuodami su bičiuliu, susitelkite ties savo dikcija, venkite greitakalbės, nutylėjimų ir dviprasmybių, pavardes ir pavadinimus padiktuokite paraidžiui, datas ir skaičius pakartokite - neužmirškite, kad, nepaisant naujų skaitmeninių technologijų ir garso įrašų technikos neribotų galimybių, net Valstybės saugumo departamente (VSD) ir Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) dirba tik gyvi žmonės, kurie dėl garso įrašų broko gali privelti klaidų.

Pasinaudodami šiomis klaidomis, piktos valios asmenys pradėjo VSD pravardžiuoti klastočių fabrikėliu, grūmoja teismais, o ekspremjeras Algirdas Butkevičius STT (tiksliau - valstybę) apskundė net Strasbūrui. Gerinant slaptųjų tarnybų darbo sąlygas, restoranų ir kavinių savininkams vertėtų iš garso įrašų studijų pasiskolinti įspėjantį užašą: TYLOS! VYKSTA ĮRAŠAS.

Ir savo privačiame automobilyje mes esame ypač ne vieni. Venkite įprasto žvalgybininkų triuko - pokalbio metu paleisti visu garsu radiją ar muzikos grotuvą. Tuo pademonstruosite mūsų tarnyboms nelojalumą ir pasėsite joms įtarimų, kad turite ką slėpti. Vėliau analitinių pažymų autoriai pabandys rekonstruoti, ką jūs galėjote ar ketinote pasakyti. Ir jeigu jie ką nors prifantazuos ir prikurs, būsite patys kalti - nereikėjo gerai instaliuotame automobilyje slapukauti už triukšmo uždangos.

Per dvi prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijas lietuviškoji demokratija pasiekė neregėtų aukštumų. Lietuva jau seniai pralenkė tokias senų demokratijų šalis kaip JAV ar Jungtinė Karalystė.

Aure, JAV po visą pasaulį vaikosi „WikiLeaks“ įkūrėją Džulianą Asandžą (Julian Assange) ir Edvardą Snoudeną (Edward Snowdeną)už valstybės paslapčių vagystę ir atskleidimą. Lietuvoje jiedu galėtų vadovauti VSD, STT, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) arba plušėti prezidentūroje su slaptųjų pažymų nutekintoja Daiva Ulbinaite - visur, kur dirbama su įslaptinta informacija.

Tačiau Dž.Asandžui ir E.Snoudenui Lietuvoje reikėtų gerokai pasitobulinti, atsikratyti žalingų elito įpročių. Mat jie įpratę turėti reikalų su tikra slapčiausia žvalgybine informacija, diplomatiniu susirašinėjimu, įsilaužti į saugumo tarnybų kruopščiai prižiūrimus vyriausybinius kompiuterinius tinklus ir demaskuoti tokias politikos žvaigždes kaip Hilari Klinton (Hilary Clinton), susigrumti su valstybės prievartos mašina ginant demokratiją ir žmogaus teises.

Lietuvoje kiekvienas žmogelis gali pabūti H.Klinton ar kito valstybės veikėjo kailyje, išvydęs savo pokalbių išklotines ar susirašinėjimą žiniasklaidoje. Jo nekaltas paliežuvavimas, paprasčiausi buitiniai plepalai ir paskalos gali būti pakeltos į svarbios žvalgybinės informacijos, kuri bus saugojama dešimtmečius, rangą. Šit kur tikroji demokratija be ribų.

Stačiai nesusipratimas VSD ir STT vadinti slaptosiomis tarnybomis. Demokratinėje valstybėje neturi likti nieko slapto - nei privataus žmogaus gyvenimo, nei slaptųjų tarnybų, kurios, užuot tūnojusios šešėlyje, turi tapti mūsų viešojo gyvenimo dalimi, aktyviai dalyvauti politiniuose procesuose, tarkim, rinkimuose.

Todėl artėjančio rinkimų ciklo išvakarėse iš visos nuskurdusios valstybės tarnybos tik STT agentams buvo riebiai pakelti atlyginimai. Seniai žinoma, kad Lietuvoje rinkimus pradeda ir jiems vadovauja anaiptol ne Vyriausioji rinkimų komisija, o specialiosios tarnybos. Mūsų agentai nesirengia stovėti po medžiu.

Užtat visu griežtumu - ultima ratio - buvo sureguota į praėjusią Seimo kadenciją mano ir kitų išsišokėlių surengtą taikų piketėlį, prie prokuroro namų protestuojant prieš prokuratūros ir STT politikavimą, politinių užsakymų vykdymą, tų užsakovų politinių ir verslo konkurentų žlugdymą, kryptingą ir sistemingą ikiteisminės medžiagos nutekinimą žiniasklaidai.

Baudžiamasis persekiojimas - visai proporcinga bausmė už pasikėsinimą į STT teisę dalyvauti politiniuose procesuose. Tai aš suvokiau, dvejus metus pabuvęs kaltinamuoju baudžiamojoje byloje ir iš naujo sugrįžęs prie jaunystėje mėgto kareivio Šveiko išminties: „Niekad nemaniau, kad jie nuteis nekaltą žmogų dešimčiai metų... Girdėjau, kad nekalti žmonės nuteisiami penkeriems metams, bet dešimčiai? To jau per daug“. Nekaltam žmogui dvejus metus pasėdėti kaltinamųjų suole - pats tas. Ir gera pamoka.

Šią Seimo kadenciją jau niekam nešautų į galvą paikystė protestuoti ar triukšmauti dėl slaptos informacijos nutekinimo, ikiteisminio tyrimo medžiagos publikavimo. Tai Lietuvoje pasidarė norma. Nekliūna tai nei žmogaus teisių gynėjams, nei prokurorams ir advokatams, nei Seimo nariams.

Atvirkščiai, Seimo NSGK surengė komitetui VSD adresuotos pažymos mažne viešus skaitymus. Rezultatas? Aikštėn iškilo kai kurios atgrasios paslaptys ir užkulisiniai mechanizmai, apie kuriuos visuomenė iki tol tik nujautė, nemaža smagumo jai suteikė kai kurios pikantiškos detalės, nauji viešųjų asmenų bruožai ir žodynas. Tačiau abejotina, ar tiesa tapo aukščiausiu idealu jau vien todėl, kad saugumiečiai informaciją pateikė dozuodami ir selektyviai.

Neabejotina, kad saugumo pažyma ir parlamentiniu tyrimu buvo labai sėkmingai pasinaudota politiniais sumetimais. Dar viena tokia pažyma bei tyrimas - ir NGSK pirmininkas Vytautas Bakas reitingais varžysis su gerbiamu Gitanu Nausėda.

Žiniasklaida tiek buvo palepinta slapta informacija, kad žurnalistų jau profesinė pareiga tapo skambinti Seimo nariams, prokurorams, tarnybų pareigūnams ir klausti: „Ar turi slaptos STT kriminalinės žvalgybos, o dar geriau - VSD žvalgybinės informacijos? Gal gali pamėtėti kokią valstybės paslaptį?“ Vienintelė valstybės paslaptis, kurios - šiukštu - nevalia Lietuvoje atkleisti, yra KGB ir GRU agentai.

Atvirai kalbant, ir skambinti niekur nereikia. Šia informacija žurnalistai aprūpinami centralizuotai, žinoma, ne visi - tik atrinkti ir patikimi. Sovietų laikais CK buvo toks Ideologijos, agitacijos ir propagandos skyrius, kuris sykį per savaitę sukviesdavo svarbiausių leidinių vadovus ir instruktuodavo, ką pagirti, ką pasmerkti, o ką nutylėti. Nūnai įtakingiausi žiniasklaidos veikėjai reguliariai renkasi prezidentūroje, kur gauna panašias instrukcijas. Geroji praktika neprapuola.

Vienas tokių tradicinių instruktažų prezidentūroje įvyko 2016 m. balandžio 16 d. Susirinko visas Lietuvos laisvos ir nepriklausomos žiniasklaidos žiedas: tuometinė „Delfi“ vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė, LRT naujienų tarnybos vadovas Audrius Matonis, LNK žinių tarnybos vadovas Rolandas Agintas, BNS vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis, be abejo, pats Edmundas Jakilaitis ir kt. (TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė prieš pat susitikimą buvo apsilankiusi prezidentūroje atskirai.) Pokalbio tema - nauja įstatymo pataisa, kelianti grėsmę žodžio laisvei.

Tačiau rūmų šeimininkė D.Grybauskaitė visą laiką kalbėjo apie kitą pavojingą iniciatyvą Seime: atseit valdančiosios frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė dėl vienos nereikalingos ydingos komisijos sudarymo renka parašus, grasindama nepasirašiusius išbraukti iš rinkimų sąrašo.

Iš tikrųjų miela kolegė Irena čia buvo niekuo dėta - tai aš rinkau parašus (niekam negrasindamas) savo Seimo nutarimo projektui, kurio ilgas gremėzdiškas pavadinimas nūnai dar aktualesnis nei anuomet: „Dėl laikinosios tyrimo komisijos dėl manipuliavimo viešoje erdvėje žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos informacijos bei ikiteisminio tyrimo duomenimis, galimai neteisėto poveikio teisėsaugos institucijoms, įtraukiant jas į politinę kovą, sudarymo“.

Baimės akys didelės: kadangi per D.Ulbinaitės VSD nutekintos pažymos skandalą D.Grybauskaitė buvo giliai įmerkusi uodegą, prezidentė įtarė, jog Seimo nenaudėliai kėsinasi surengti jai apkaltą. Bet mano komisijos tikslas buvo kuklesnis: apsaugoti teisėsaugos institucijas nuo politikų įtakos, o visuomenę - nuo manipuliacijų žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos informacija.

Kaip apgailėtinai atrodo tas prezidentę mėginęs aploti nusilakstęs vienišas „skalikas“, kurį ji su panieka prašiusi patraukti, jeigu Jos Ekscelencija gali užsiundyti visą rują rinktinių, gerai atšertų ir dresiruotų „skalikų“.

Dar nepasibaigus instruktažui prezidentūroje, „Delfi“ pasirodė pirmoji publikacija, į šipulius sudaužiusi Seimo komisijos idėją. Prasidėjo dar nesudarytos komisijos (nutarimo projektą užregistravau tik balandžio 21 d.) vieningas taršymas. Taip per prezidentės globojamą laisvą ir nepriklausomą žiniasklaidą, „tulpių pašto“ adresatų tinklą Seime ir Vyriausybėje komisijos, lengvai įveikusios pateikimo ir svarstymo stadijas, sudarymas paskutinę akimirką buvo sustabdytas. Ir atverti vartai dabartiniam žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos informacijos, ikiteisminių tyrimų medžiagos tvanui viešojoje erdvėje.

Artėjantys rinkimai bus ne programų, idėjų, asmenybių ir partijų konkurencija, o slaptų pažymų karas. Vasarą šis karas tarp Seimo ir prezidentūros, tarp Parlamento valdančiosios daugumos ir opozicijos, tarp valstiečių branduolio ir atskalūnų, tarp kaltintojų ir kaltinamųjų atslūgo, tačiau rudeniop, pradėjus darbą Seimo laikinosioms komisijoms, jis užvirs nauja jėga. Politinei audrai sukelti visai nebūtina rimta informacija, ilgi tyrimai - pakanka neatsargiai išsprūdusios frazės, privačiame pokalbyje išsakytos asmeninės nuomonės, kurią užregistravo tarnybos.

Dėl nesibaigiančių skandalų, kurie nukreipia visuomenės dėmesį nuo svarbiausių skaudulių ir problemų, įprasta kaltinti žiniasklaidą. Bet ar šie pažymų ir slaptos informacijos nutekinimai vyktų be aukščiausių valdžios ešelonų valios? Ar žurnalistai nejunta, kaip juos „vizgina“ politikai?

Žiniasklaidai poreikis skelbti nutekintas pažymas, slapta įrašytus pokalbius virto lyg narkotiku. Kaip ir visuomenei į privačius gyvenimus ir svetimas paslaptis žvelgti pro rakto skylutę. Slaptųjų tarnybų šou viešojoje erdvėje tęsiasi.

Bet būtina skubiai sutvarkyti autorinių teisių reikalus. Neteisinga, kad žurnalistai savinasi anonimiškai VSD ir STT triūsiančių pareigūnų autorystę ir honorarus.

Vienas mano draugas, kaip ir aš, neabejingas scenos menui, nusistebėjo: kodėl šiais slapčiomis įrašytais pokalbiais, dialogais iki šiol nesusidomėjo Lietuvos teatrai? Kokia autentika, įtampa, organika, koks dramatizmas, o kartais ir komizmas! Kur žiūri Kultūros ministerija ir Rašytojų sąjunga? Kiek šekspyrų žūsta VSD ir STT kabinetuose!


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

 • senis Idijotui 2018 liepos mėn. 30 d. 11:10:12

  mus, lietuvius, Muterlandas irgi vadina rusais, todel nepergyvenk del
  mordviu ar ciuvasu, mes visi tarybiniai. Taip, Rusijoje baisus vaizdas.
  Lietuvos kaime, ne daug linksmiau. TSRS juodai prapyle saltaji kara, vykusi
  1945-1990 metais. Visa TSRS teritorija tapo kolonija. Rusija atsiperka
  nafta ir dujomis, mes privalome islaikyti milijona lietuviu darbininku
  Muterlande. Lietuviams reikia kartu su rusais ieskoti iseities, bet Lietuva
  nebeturi elito, nera kam vadovauti. Seimas, vyriausybe, rezidentura kasdie
  klykauja rusai puola, dirba isskirtinai Makeinui. Kodel rusai negyvena
  geriau atsikrate dotuojamu respubliku? O kodel Lietuva negyvena geriau?
  Todel,kad esame kolonija, todel, kad turime nesti pelna vakaru kapitalui.

 • jurij 2018 liepos mėn. 22 d. 10:00:07

  Labai OK OK OK Grybauskaitė tiesinga kalbėjo įstatymą ant VSD ir STT
  bomba bomba bomba

 • vincas 2018 liepos mėn. 22 d. 09:10:00

  Stai cia geras straipnis!zvalgybine informacija tam ir reikalinga, kad
  stvertu zmogu uz gerkles.Tad nereikia dristi su valdzia lygintis.Tarnyboms
  jau seniai viskas zinoma.Zmogus priklauso nuo savo liezuvio, aplinkos ir
  progu.

 • Idiotas 2018 liepos mėn. 22 d. 08:56:26

  ...senis sako ,kad Rusija smarkiai dotavo sąjungines respublikas.
  Rusai galvojo,kad gyvens geriau jeigu nereikės dotuoti .Ar jie gyvena
  geriau?Pasidairykite po rusijos taip vadinama glubinka baisu,akmens
  amžius.Beje mes rusais vadiname visas pavergtas Rusijos federacijos
  tautas,o jų daug: mordviai,udmurtai,čiuvašai,totoriai...ir t.t.daugiau
  nei šimtas.Rusijoje klęsti korupcija,teisinis nihilizmas,policinė
  demokratija...Pas mus Lietuvoje panašiai tik gal švelnesniam variante.

 • Donatas 2018 liepos mėn. 22 d. 08:37:12

  LIETUVOS VEIDMAINIŲ PSEUDOPATRIOTŲ HIMNAS:
  VOGSIM IŽDĄ - KIEK NORĖSIM,
  RUSĄ - ŠUNS DIENOM IŠDĖSIM,
  JANKIUI - RURĄ ATGAIVINSIM,
  DEMOKRATIJĄ - PAMINSIM.

 • < < tam Labas 2018 liepos mėn. 21 d. 23:19:39

  Ne labas ,o viso gero ! Beliko tik 10 mėnesių Grybauskaitės Lietuvai !
  Tai verks elitas ir jų žiniasklaida ,kaip strp.
  rašė V.Vasiliauskas ,kur ir kas tada juos kviesis ?

 • Laikas atsisakyti 2018 liepos mėn. 21 d. 23:07:55

  mobiliųjų telefonų.

 • Ką jūs darot 2018 liepos mėn. 21 d. 22:23:43

  Tuoj tos pažymos taps eilinėmis muilo operomis, nieks į jas dėmesio
  nekreips, nes suprantam, kad dauguma dar ir suklastotos...atiminėjate
  bizni iš STT , prokuratūros , saugumo, anksciau verslininką ar politika
  pašantažavai tyliai ir turi keliu metu atlyginimą , o dabar niekas jau
  nebebijo ir pinigėlių nemoka, tokį bizni Daukanto ponia atėmė , baisu

 • Taip 2018 liepos mėn. 21 d. 22:12:00

  Policinė demokratija.Yra ,kaip yra.Cha.

 • nesidominti intrigom 2018 liepos mėn. 21 d. 20:49:22

  dar neprasidejo vajus,kam tas virsvalandinis hobis?gi laimes kam reikia
  laimeti,ne tiesa..

 • Kelmas 2018 liepos mėn. 21 d. 20:08:59

  Rinkimams artėjant,reikėtų prisiminti Kauną ir ...gendančius
  kompiuterius.
  Daug rinkiminių kompanijų turėjo baigtis kitais rezultatais jeigu ne
  stringantys kompiuteriai.

 • senis 2018 liepos mėn. 21 d. 19:16:58

  bloga prezidente? Atejai, Vasiliauskai, i Respublika paverkslenti? Jusu
  ten, uzsislaptinusiu kgbistu 142, susiburkit i gauja, susitarkit, ir
  padarykit apkalta. Gosdepas neleidzia? Putinas nenori isduot savo valstybes
  paslapties? O kodel mes seriame ta gauja kuri pati nieko negali?Lietuva,
  girdejau parlamentine respublika. O gal tai tik paskalos?

 • senis 2018 liepos mėn. 21 d. 19:07:23

  Baltijos kelias, tai pirmas, parodomasis, zingsnis i pribaltikos nustumima
  nuo lovio. Visas sajungines respublikas labai smarkiai dotavo Rusija. Mus
  dotavo, o mes keikeme rusus, vadinome okupantais. Kas turi smegenu, turetu
  pagalvoti, kodel dabar, kai Lietuvai nebereikia peneti nei Maskvos, nei
  Leningrado, nebereikia islaikyti okupantu armijos, eiliniu gyventoju
  gyvenimo lygis ne pakilo, o maziausiai krito kokius tris kartus? Kodel,
  mes, lietuviai tokie protingi, kad vietoj silkes valgome dveseliena,
  nebeapsirupiname nei pieno produktais, nei kiauliena? Kodel, sitas pats
  Vasiliauskas tylejo, kai seimas, 25-ais t.v.nepriklausomybes
  metais,uzslaptino svetimos valstybes agentus kgbistus? Sita Vasiliausko
  rasineli, kaip ir Pakso propaganda, kitaip, kaip tryda, vadinti butu
  negrazu. Arteja rinkimai, kyla i pavirsiu visas lialialia.

 • Laima 2018 liepos mėn. 21 d. 18:38:23

  Tikra ufonautų šalis, gyvenanti turbūt aukščiau negu trečiame
  išmatavime su savo princese ,,Lėja'' grybauskaite

 • .. 2018 liepos mėn. 21 d. 18:11:39

  Ji melavo, kad stovėjo Baltijos kelyje. Primityvu. Šiandien pasakojo
  prof. Genzelis interviu Žinių radijuje.

 • valdas 2018 liepos mėn. 21 d. 17:20:18

  Lietuvos,tautos demokratija prasideda nuo Baltijos kelio,su vaikais
  neinanciais i darzeli,tevais,seneliais, susikibe rankomis ir nesini
  trispalve,o jos...
  Su burokevicium,tskp nariais,planais raudonais,dabar pamelus,oi plati
  georafija,tik istorija ,nu nekokia ,tiek primeluota,kad nei juokas
  neima,nei asara nerieda,nu tiesiog zarazine mymra...

 • janina 2018 liepos mėn. 21 d. 15:50:21

  autorius užmiršo paminėt kad kai prasidės eiliniai rinkimai tos
  pažymos bus aukso vertės ,nes bus galima viską kraut Rusijai?Juk taip
  madinga kai yra pavojus ir jam reikia skirt dar didesnį finansavimą o tuo
  pačiu ir pasauliui parodyt kokie mes budrūs.

 • Labas! 2018 liepos mėn. 21 d. 14:28:42

  Tai Grybauskaites Lietuva, nieko bendro neturinti su zmoniu Lietuva.Sirdyje
  tuštuma .

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018