respublika.lt

2018 rugsėjo 26, trečiadienis

Dėl krizės sąžinė visai negraužia (visas tekstas)nuotraukos (68)

2018 liepos mėn. 05 d. 18:00:40
Danas NAGELĖ

Seimas aiškinasi, kas kaltas dėl 2009-2010 m. krizės, Lietuvai atnešusios itin skaudžių pasekmių, kurių nemažai jaučiame iki šiol. Šis tas, remiantis Švedijos atsakingų institucijų, atlikusių panašų tyrimą, jau aišku: kalčiausi komerciniai bankai, išpūtę kainų burbulą, ir Lietuvos bankas, kredito įstaigų nekontroliavęs. Todėl „Vakaro žinios“ žmonių, prisidėjusių prie krizės sukėlimo, klausė, ar jų dėl to negraužia sąžinė.

 

- Švedijos centrinis bankas, analizavęs 2009-2010 m. ekonominės krizės Baltijos šalyse priežastis, konstatavo, kad krizę Lietuvoje labiausia nulėmė komercinių bankų neatsakingo skolinimo politika bei Lietuvos banko netaikytos prevencinės priemonės, turėjusios „nugesinti“ nekilnojamojo turto kainų burbulo pūtimą. Kaip pakomentuotumėte tokias išvadas? - „Vakaro žinios“ klausė Gitano NAUSĖDOS, kuris ir tada patarinėjo, ir dabar patarinėja SEB banko vadovui.

- Labai ginčytis dėl to nėra ko, tik tiek, kad ne vieninteliai komerciniai bankai prisidėjo prie krizės. Tačiau ir komerciniai bankai, siekdami maksimalios rinkos dalies, iš tikrųjų didino paskolų apimtis ganėtinai sparčiai. Iš tikrųjų jei Lietuvos bankas būtų įgyvendinęs tokias priemones, kokias įgyvendino jau praėjus tam tikram laikui po globalinės krizės, jei tai būtų daryta 2006-2007 metais, tai tikrai būtų pristabdę skolinimo bumą. Nes be tų priemonių rinkos dalyviai paprasčiausiai stengėsi maksimalizuoti rinkos dalį. Ir elgėsi taip, kaip konkurencinėje aplinkoje elgiasi ir kitų rinkų dalyviai. Siekdami didesnės rinkos, didino paskolų apimtis ir tuo pačiu prisidėjo prie nekilnojamojo turto kainų augimo. Kadangi Lietuvos bankas priemones pritaikė vėliau, veikiausiai į tai ir nori atkreipti dėmesį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, kuris remiasi Švedijos institucijų išvadomis. Kita vertus, tai yra išvada, kuri ir taip įvairaus pobūdžio literatūroje - tiek teorinėje, tiek praktinėje - yra ne kartą aptarta ir jokių naujų atradimų, jokių amerikų vargu ar atrasi.

- Kokias laiku Lietuvos banko nepritaikytas priemones turite mintyje?

- Vienas iš svarbiausių vėliau įvestų saugiklių - skolinantis būtinas 15 proc. nuosavas įnašas. Atsirado ir daugiau saugiklių: ir dėl maksimalios paskolos trukmės, ir dėl to, kad išlaidos palūkanoms bei kredito daliai turėtų neviršyti tam tikros žmogaus pajamų dalies. Aišku, tokie rodikliai buvo ir pačių bankų taikomi, tačiau toli gražu ne visi. Pavyzdžiui, maksimali paskolų trukmė buvo didesnė nei turėtų būti, tačiau tuo metu tokių apribojimų nebuvo. Į tai ir norima atkreipti dėmesį, kad saugiklius reikėjo įvesti anksčiau. Tačiau, kai žmogus pamato, kad batai suplyšę, tik tada ir imasi juos taisyti. Aišku, būtų labai gerai, jei tiems procesams anksčiau būtų užbėgta „už akių“ ir taip apsisaugota.

- Negi komerciniai bankai nenujautė, kad kasa duobę visiems - ne tik paskolų ėmėjams, bet ir valstybei?

- Na, ką reiškia nenujautė? Mes kalbėjomės su kolegomis. Ar ir pats asmeniškai sakiau, kad nekilnojamojo turto kainų augimui ateina galas ir kad burbulas sprogs. Buvo kolegų, kurie žiūrėjo į šitą reikalą kiek kitaip.

- Ginčydavotės SEB banko viduje ar ir su kitų bankų atstovais? Kitaip tariant, ar buvo susitarimai tarp bankų?

- Pakelkite mano viešus pasisakymus 2006-2007 m. Kai kas gal yra suinteresuotas rodyti neva aš pūčiau burbulą, bet taip nebuvo. Ir galėčiau pateikti išklotines, apie ką buvo kalbama, kad būsto kainų kilimas yra neamžinas ir dėl to sulaukiau pagiežingų reakcijų iš tam tikrų nekilnojamojo turto verslo atstovų. Praėjo 10 metų ir kai kas kai ką pamiršo.

- Jūs nesakydavote: pirkite būstą, nes jis brangs?

- Na tai jau taip, kurgi ne. Liaudies mitologija. Gal tokių ir buvo, bet tikrai ne aš.*

- Bankai dėl neatsakingų veiksmų ir patys nudegė.

- Aišku. Pažiūrėkite į 2009-2010 m. nuostolius ir patys pamatysite, kokius nuostolius patyrė ir kaip ilgai bankai žaizdas laižėsi. Aišku, tam tikra prasme, matyt, ir patys kalti, nes nebuvo pakankamai nuspėję galimos krizės, todėl patyrė nuostolių. Bet juk nebemojuosi kastuvais po laiko.

- Žaizdas buvo lengva išsilaižyti dėl atidėjinių - bankai, motyvuodami buvusiais nuostoliais, vėliau net ir itin pelningais metais nemokėjo pelno mokesčio arba mokėjo juokingas sumas...

- Atsiprašau, esu triukšmingoje aplinkoje (pokalbis vyko telefonu, - aut. past.), nelabai galiu šnekėti, bet, tikiuosi, kad padėjau jums.

***

* 2006 m. sausio 26 d. G.Nausėda „Vakaro žinioms“ sakė, kad dabar skolintis yra labai palanku, o ir būstų kainos, lyginant su kainomis užsienio miestuose, esą nėra visiškai beprotiškos, žemės sklypai Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje brangs ir ateityje, todėl į juos investuoti geriausias laikas būtent dabar.

2007 m. rugpjūčio 10 d. G.Nausėda „Vakaro žinioms“ pareiškia: „Kol kas vis kyla nekilnojamojo turto kainos. Tokia situacija lemia tai, kad nuoma tampa patrauklesne alternatyva nei paskola būsto pirkimui“, bet pridūrė, kad pats rinktųsi ilgalaikę paskolą ir būsto pirkimą, o ne nuomą, jei jo pajamos būtų vidutinio dydžio.

***

Komentaras

Povilas GYLYS
Ekonomistas


„Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai pasidavė euforijai, skolino neatsakingai, net žmonėms, kurie nelabai turi ekonominių galimybių grąžinti, ir taip prisidėjo prie nekilnojamojo turto pūtimo. Vyriausybė (paskutiniame etape prieš krizę dirbo Gedimino Kirkilo Vyriausybė) irgi buvo apimta euforijos: žiūrėkite, kaip ekonomika auga. Nors tuo metu jau buvo matyti ryškūs ekonomikos perkaitimo požymiai. Pamokos, kad gali susiformuoti nekilnojamojo turto kainų burbulas (o burbulai sprogsta) neturėjome, tad visi džiaugėsi: žiūrėkite, kaip mes gerai augame“, - apriminė profesorius.

Pasak jo, per krizę labiausiai nukentėjo ne bankai.

„Labiausiai nukentėjo kreditų ėmėjai, nes ne tik būsto neteko, bet ir liko skolose. Nukentėjo ir Lietuvos valstybė, nes, kai sprogo burbulas, mūsų BVP 2009 m. siekė minus 15 proc. , kai Lenkijoje kritimas buvo labai nežymus. Viena iš priežasčių - neturėjome monetarinių priemonių, o mūsų politikai visiškai neišmano fiskalinės politikos. Nukentėjome visi. Krito BVP, atsirado biudžeto deficitas, todėl teko skolintis. Per krizę skolą padidinome tris kartus. O bankai, prisidengę tuo, kad nukentėjo, išsikovojo teisę mokėti mažesnį pelno mokestį. Šiaip tais laikais pelno mokestis siekė 15 proc., o bankai kelerius metus mokėjo vos 2 proc. Įsivaizduojate? Reikėjo išlaikyti valstybę, tačiau bankai prie to neprisidėjo, nes esą nukentėjo. Ką tai reiškia? Pajamų biudžete trūkumą ir poreikį skolintis. G.Nausėda apie tai tyli, jis niekada tuo klausimu nieko nepasakys“, - įsitikinęs P.Gylys.

Ekonomistas nesistebi, kad vienu iš kandidatų į prezidentus įvardijamas G.Nausėda yra vienas reitingo lentelių lyderių, nes tuo netiki.

„Mano supratimu, jo reitingai nėra realūs, nes kiti, neformalūs, reitingai rodo, kad populiariausias yra ne jis. Tačiau propaganda jį pavertė labai vertingu politiniu (akcentuoju: politiniu) asmeniu. Tai - bankų sistemos, kuri kelerius metus finansavo jo viešųjų ryšių akciją, propaganda. Ką tai rodo? Kad mums ruošiamas nelietuviškas prezidentas. Švedai mums ruošia prezidentą. Ir niekas tame neįžvelgia grėsmės nacionaliniam saugumui. Tik „Respublikos“ leidinių“ grupė ir vienas kitas mažesnis leidinys viešai apie tai gali kalbėti. Visi kiti veikia kaip svetimų interesų propaguotojai. Kaip žmogus G.Nausėda - normalus, bet jis juk nesavarankiškas. Tačiau tai jau visai kita tema. Grįžtant prie krizės ir Švedijos institucijų kaltinimų Lietuvos banko atžvilgiu, tai reikia pasakyti, kad jis priemonių prieš komercinius bankus nelabai ir turėjo. Tačiau svarbiausia, ko nepadarė, - neįspėjo žmonių, kad makroekonominė situacija yra nenormali, pučiamas nekilnojamojo turto kainų burbulas. Ir neįvedė saugiklių, kurie būtų suveikę prieš neatsakingą skolinimą“, - akcentavo P.Gylys.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (68)

 • sitas 2018 liepos mėn. 09 d. 23:49:30

  sitas Nausedas yra Palmyra Kelertiene, vyro lytyje, tik , kad pataiko
  Palmyra su prognozem daug dazniau, o anas tai banku tarnas - sharlatanas

 • Pogalais 2018 liepos mėn. 09 d. 22:34:12

  Iš kur Respublika ištraukė tokią Nausėdos nuotrauką? Gal, kad
  atbaidytų rinkėjus? Kokį bereklamuotumėte ar gražuolį, ar kažkokį
  gasdinantį, vistiek už jį nebalsuosiu. Man jis per minkštas kaip ir
  Adamkus, kuris tik vojažus darė, o Lietuvai nauda nulinė. Adamkus vykdė
  JAV instrukcijas. Nausėda bus paklusnus Merkel komandai, nes
  ji diktuoja visai ES vyriškai kompanijai, t.y. Briuseliui kaip koks
  fiureris...

 • S 2018 liepos mėn. 08 d. 12:21:25

  Galėtų būti dar vienu emigravusiu daugiau, ir jo niekas nepasigestų...

 • Jurgis 2018 liepos mėn. 08 d. 09:49:26

  Koks gražus ir pūkuotas šis kandidatas. Gerutis, tik įdomu, kaip jis
  pralobo, ar ne iš tų vargšų žmonelių, kuriuos apiplėšinėja
  Skandinavijos bankai\.

 • Vytautas 2018 liepos mėn. 07 d. 20:14:57

  manau, kad paskutiniu metu, bus "pakištas" R.Masiulis, nes reikia
  uždengti "indipendes" aferą

 • tralialia 2018 liepos mėn. 07 d. 16:17:51

  baikit!Gitanas patarineja banko vadovui :)) Tada minedas patarineja
  grybauskaitei! ir pan.

 • eco 2018 liepos mėn. 07 d. 14:37:20

  Mane labai intriguoja Nausėdos pasakymas, kad studijuodamas labai sunkiai
  gyveno, kad šokoladuką dalindavosi su vaikais, nes buvo sunku.
  Klaipėdietis jus informuoja, kad Nausėdos tėvas buvo labai turtingas,
  kad jo šeimoje nieko netrūko, netikiu, kad jis sūnaus nerėmė...

 • valdas 2018 liepos mėn. 07 d. 14:31:00

  Dar kas juokinga,kad dabartiniai valdantieji,kurie susideje su brudais
  komuniagom(kurie tai dare)priima tik kosmetinius pataisymus situ
  veiksmu,bankai,teisejai,advokatai,anstoliai toliau apiplesines NUPLESYTUS
  zmones,nes viskas vyksta pagal istatyma,vot ir zvirbleliai,vot ir spokai
  minsteriai...jeigu ka,nejuokinga...

 • blogai yra ne kad skolino 2018 liepos mėn. 07 d. 14:09:01

  o tai kad norejo viska susigrazinti iskarto ir taip apiplese ir apgavo
  zmones, bet ju apmokama teisesauga teise ne kaltus o tuos kuriuos sitie
  parazitai ir apiplese...supuvimas yra visoje sistemoje ir be valdzios
  pritarimo to net negalejo ivykti...krizes jie jau daugeli simtmeciu sukelia
  tycia, tam kad apiplestu ir pavergtu zmones, ta daro ir per valdzia ir per
  karus ir per dideli nusikalstamuma kuri patys sukure ir per oligarchus ir
  per bankus

 • Leokadija 2018 liepos mėn. 07 d. 12:51:13

  Tai kaip už tokį balsuoti, jei jis tai tikrai tą turėjo matyti ir
  žinoti, bet tylėjo ir ne žmonių naudai , o bankų.Taigi,jis žmonėms
  nedirbs , o dirbs bankų, kuriuose vos ne visą gyvenimą dirbo,naudai.

 • Juodas scenarijus 2018 liepos mėn. 07 d. 12:19:47

  Manau, kad po tokio straipsnio G. Nausėda prezidento postą matys, kaip
  savo ausis...

 • Prosenelis 2018 liepos mėn. 07 d. 10:09:39

  Visi rinkiejai butu tikriu tikreusi avinai jaigu rinktu nors viena
  kandidata is tos baisios mieslo kruvos kurie mums siulo koncervai socdemai
  liberalai ir pagaliau valstieciai policninka galima rinkti tik is
  vienmandatiniu ir tik ne is baisios mieslo kruvos kuris nebuvo nie vienoje
  partijoje ir seime nes kitaip liksime tame paceme bardake kure me esame
  dabar as labai tikiejau valstieciais bet dabar aisku kad ir tie kabina
  makaronus zadiedami pradieti valima liko tik snipstukas.

 • Taigi 2018 liepos mėn. 07 d. 07:35:38

  O kitų siūlomas Juozaitis yra Adamkaus garbintojas. Tai aišku, kieno
  politiką jis vykdytų

 • Lietuvis 2018 liepos mėn. 07 d. 07:29:48

  Tinkamiausias ir nuo nieko nepriklausomas kandidatas yra Paksas. Bet už
  tai jo niekas neprileidžia prie rinkimų, net pažeisdami tarptautinę
  teisę. Toks isteblišmentui, o ypač užjūrio šeimininkams labai
  neparankus

 • Pensininke 2018 liepos mėn. 07 d. 07:24:27

  Manau, kad kandidatuos ne savo valia, o paskirtas pratesti socialines
  atskirties didinima ir liaudies "istremima".

 • vaidas 2018 liepos mėn. 06 d. 23:03:29

  meluoja nuoseda,pats girdejau kaip jis sake ,kad n turto kainos nekris
  tikrai,tuo paciu nebyliai ragindamas pirkti..
  melagis!
  veidas zmogu isduoda..!

 • em-ioji 2018 liepos mėn. 06 d. 19:27:59

  tiksliau kas juos paeme neatsiklauses?

 • emigravęs 2018 liepos mėn. 06 d. 17:16:20

  Žvilgsnis sako - aaatttiduoookk piiiiniiiguuusss!

 • Taip 2018 liepos mėn. 06 d. 15:57:19

  Jei norite ir toliau ubagauti-balsuokite už nausėdą.Skandinavų bankai
  ir toliau galės melžti Lietuvėlę niekėno nevaržomi.

 • brrrr.... 2018 liepos mėn. 06 d. 13:28:14

  viskas būtų teisingai(kad ir iš Gylio pusės),jei samoningai nebūtų
  nutylimos statybų oligarchų galimybės įtakoti ,kad ir Lietuvos
  banką.Aplamai ,dabar ,po išviešintos MG Baltic veiklos ,tik visiškai
  nesidomintys šalies problemomis gali nesuprasti ,kas yra tikrieji Lietuvos
  valdovai.STOP.Tai labai svarbus momentas,ta prasme ,kad tie "tikrieji"
  nori/nenori ir yra tiesiogiai atsakingi (ne tik politiškai,bet ir
  finansiškai) už įvykusį Lietuvos praskolinimą (tikrai ne kabylius buvo
  tikrasis Lietuvos premjeras ,tikrai ne jis su savo Šimonyte turėjo
  realias galias, priiminėti valstybės paskolas iš komercinių bankų už
  tuos nelogiškus procentus,ir tikrai ne prezidentės nosiai buvo rinktis
  būtent komercinius ,o ne TVf skolinimosi "procentus" ,-suprantama ir
  paskolų šaltinius).Visa tai reiškia,kad visai realu yra tai užfiksavus
  tiesiog pareikalauti padengti valstybės patirtus
  nuostolius(jei,suprantama,realiai atsisakoma olgarchų valdymo ,paliekant
  tuos mūsų oficiozus tik rankučių pakilnojimui

 • Gads 2018 liepos mėn. 06 d. 12:00:21

  Nelabai suprantu,nejaugi valdiska ziniasklaida nenesa jokios atsokomybes uz
  propoganda?

 • bet 2018 liepos mėn. 06 d. 11:48:38

  ta burbula tada kaip tik ir pute Nauseda.Ir dar tik po 3 metu viesai
  pareiske,kad tikrai po euro ivedimo kainos kilo,lyg nemate ir nesuprato,kad
  nuvertinus lita 3,5 karto ,kainos kilo ta pacia minute.O veliau verslas dar
  pridejo procenteliu\pvz.riesutai,moliugu seklos brango 200- 500 proc\.

 • VIrena > V.Ladui 2018 liepos mėn. 06 d. 11:36:47

  Pritarciau tamstai, jeigu sakytumete, kad V.Matijosaitis labi tiktu i
  premjerus.Labai ukiskas, visur ziuri seimininko zvilgsniu.Bet
  Prezidentas?Cia jau tai ne.Prezidentas nebutinai turi buti ukiskas zmogus,
  tam jis turi premjera.Prezidentas turi rupintis savo salies prestizu
  tarptautiniu mastu, kovoti, kad valstybe niekam nebutu "po padu", kaip yra
  dabar.Prezidentas turi rupintis savo salies suverenitetu, sugyventi su
  kaimynais, nuo ko mums visiems butu tik geriau.

 • VIrena 2018 liepos mėn. 06 d. 11:28:07

  Kazin ar pas juos is viso yra toks darinys, kaip sazine?Tai kaip gali
  grauzti tas, ko neturi?Viskas labai logiska.

 • Monika 2018 liepos mėn. 06 d. 11:26:16

  Balsuosiu tik uz Nagli Puteiki

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • RANKINIS: Lietuvos vyrų rankinio lygos rungtynėse antradienį Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai 40:20 (22:9) nugalėjo Utenos „Utenos“ rankininkus.
 • IŠKRITO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio „Futures“ serijos turnyro „GB Pro Series Barnstaple“ vienetų varžybų pirmajame rate antradienį lietuvis Simonas Žukauskas po beveik 3 val. trukusios kovos 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (3-7) nusileido britui Danieliui Martinui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

reklama
Ukis 2018