respublika.lt

Deklaraciją, prieštaraujančią Stambulo konvencijos ratifikavimui, pasirašė 76 Seimo nariai

(0)
Publikuota: 2018 kovo 21 13:31:10, Eleonora Budzinauskienė, Elta
×

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio inicijuotai peticijai 76 parašus iš skirtingų frakcijų narių surinko Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas ir Užsienio reikalų komiteto narys Mindaugas Puidokas. Deklaraciją pasirašė 42 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai, 19 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, visi 8 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai priklausantys Seimo nariai, 6 frakcijos Tvarka ir teisingumas nariai ir vienas Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys.

 

76 Seimo narių pasirašytoje deklaracijoje pritariama kovai su smurtu pažymint, kad smurtas prieš moteris yra ir nusikaltimas, ir grubus žmogaus teisių pažeidimas, kuris neturėtų būti toleruojamas visuomenėje. Kartu atkreipiamas dėmesys, kad iš esmės visos konvencijos nuostatos, kurios skirtos moters apsaugai nuo smurto, jau yra tapusios Lietuvos nacionalinės teisės dalimi.

Vienintelė naujovė, kurią konvencija atneštų į nacionalinę teisę - socialinės lyties (angl. „gender“) sąvoka. Keliamos abejonės, kad šios sąvokos įteisinimas vestų prie netradicinės seksualinės orientacijos asmenų santuokų įteisinimo ir leidimo jiems įsivaikinti vaikus. Tai yra visiškai nesuderinama su LVŽS remiama tradicinės šeimos samprata, šeimos politika, vertybėmis ir rinkimų programa. Sociologinės apklausos ir susitikimuose su LVŽS politikais išreikštos nuomonės rodo, kad tam nepritaria ir dauguma šalies gyventojų.

Deklaracijoje taip pat pabrėžiama, kad bandymai keisti „socialinės lyties“ sąvokos vertimą į lietuvių kalbą, kurie yra stebimi atskirų ministerijų lygmeniu, nekeis šios sąvokos aiškinimo tarptautinės teisės prasme, nes oficialus Stambulo konvencijos tekstas yra anglų ir prancūzų kalbomis - tai labai aiškiai nurodo Vienos konvencijos 33 straipsnis, apibrėžiantis tarptautinių sutarčių aiškinimo taisykles.

Konvencijoje vartojama „gender“ sąvoka ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse vertinama prieštaringai. Diskusijos ypač paaštrėjo pastaruoju metu. Daugėja ir valstybių narių pareiškimų, kad, siekdamos išvengti dviprasmiškos situacijos su „gender“ sąvoka, jos neratifikuos Stambulo konvencijos. Pastaruoju metu Bulgarijos ir Slovakijos premjerai paskelbė pareiškimus apie atsisakymą ratifikuoti konvenciją, Kroatijoje ir Vengrijoje ratifikavimo klausimo svarstymas atidėtas, didelės diskusijos vyksta ir Latvijoje. Stambulo konvencijos dar nėra ratifikavusios 18 ją pasirašiusių Europos Tarybos narių, tarp kurių yra ir Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Airija, Islandija, Graikija bei Čekija.

„Dėl to esame įsitikinę, kad Stambulo konvencijos ratifikavimas nėra tikslingas ir šia deklaracija raginame Lietuvos Vyriausybę nebetęsti konvencijos ratifikavimo procedūros, o daugiau dėmesio skirti teisės aktų tobulinimui, gerinant moterų apsaugos nuo smurto sistemą ir užtikrinant pagalbą visoms smurtą patyrusioms moterims“, - pabrėžia Seimo narys M. Puidokas.

Kovo 13 dieną Strasbūre surengtoje diskusijoje daugelis europarlamentarų teigė, kad Lietuva ir kitos dešimt to nepadariusių ES šalių turėtų nedelsiant ratifikuoti kovos su smurtu prieš moteris konvenciją, primena ELTA.

Iki šiol Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo (Stambulo konvenciją) ratifikavo 17 ES valstybių, o 11 to dar nepadarė: Airija, Bulgarija, Čekija, Graikija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Slovakija ir Vengrija.

Diskusijoje dauguma EP narių apgailestavo, kad minėtos valstybės nelaiko šios konvencijos svarbia priemone kovoti su prievarta prieš moteris. Nepagrįstos baimės ir klaidingas konvencijoje naudojamo termino „lytis“ interpretavimas prisideda prie kai kurių ES valstybių nenoro ją ratifikuoti, teigė europarlamentarai.

Vis dėlto dalis EP narių prieštaravo, jų nuomone, konvencijoje naudojamam „ideologiniam lyties termino užtaisui“ ir pažymėjo, kad tai nėra ES kompetencijos klausimas, todėl jis turi būti paliktas kiekvienos valstybės apsisprendimui.

ES komisaras Andrus Ansipas pažymėjo, kad konvencija yra skirta kovoti su smurtu prieš moteris, o ne kokiems nors kitiems paslėptiems tikslams, ir vylėsi, kad abejojančios ES valstybės atsižvelgs į pagrindinį konvencijos tikslą.

Stambulo konvencija įsigaliojo 2014 m. rugpjūtį, o 2017 m. birželį prie jos prisijungė ir Europos Sąjunga. Europos Komisijos duomenimis, kas trečia moteris ES yra patyrusi fizinį arba seksualinį smurtą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s