respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Debesys virš TM: kas ką ir su kuo žaidžia?nuotraukos (16)

2018 kovo mėn. 12 d. 14:47:27
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ akiratyje - šokis su kardais aplink Teisingumo ministeriją. Ir kova tarp Dalios Grybauskaitės ir Sauliaus Skvernelio - atiduok Mildą (Vainiutę - aut. past.) - ne, neatiduosiu. Kol galiausiai pati M.Vainiutė neatlaikė. Atsistatydino. Savaitė taip pat pažymėta premjero patarėjo, entuziastingojo Skirmanto Malinausko kritimu, bet neiškritimu. Vyko žaidimai ir nežaidimai principais, įsitikinimais, patikinimais ir t.t.

 

Praėjusi savaitė buvo kupina skubotų patikinimų. Net azartas apėmė. Kas greičiau atsistatydins. Kol premjeras su šeima ilsėjosi Ispanijoje, jo aplinkoje pasipylė aistringi patikinimai apie asmeninius atsistatydinimus-neatsistatydinimus. S.Malinauskas nutarė atsistatydinti, jei neatsistatydins teisingumo viceministras Raimondas Bakšys. Pastarasis patikino nesiruošiąs atsistatydinti. Nesiruošė, bet atsistatydino. S.Malinauskas atvirkščiai. Ruošėsi atsistatydinti, bet liko S.Skvernelio komandoje. Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito vyriausioji auditorė Rasa Kazėnienė ruošėsi eiti į Darbo biržą. Nes, anot R.Kazėnienės, jai ministerijoje asmeniškai trukdo dirbti seni sistemos vilkai. Viceministras R.Bakšys ir ministerijos kancleris Arūnas Kazlauskas. Ėjo, bet nenuėjo. Kol kas. Tuo tarpu šalies prezidentė suabejojo, ar teisingumo ministrė M.Vainiutė kontroliuoja situaciją. Iš Ispanijos grįžusiam premjerui atrodo, kad kontroliuoja. Gal todėl, jog D.Grybauskaitei atrodo, jog nekontroliuoja. Anot S.Skvernelio, teisingumo ministrė M.Vainiutė pradėjo spręsti įsisenėjusias, sistemines problemas. Registrų centre ir Teisinės pagalbos tarnyboje. Pradėjo. Bet galiausiai pabėgo.

O kas būtų, jei nebūtų prabilusi R.Kazėnienė?

Oho, kiek įžvalgų, pertvarkų. Kiek sistemos vilkų bei atpirkimo ožių bei avelių. Po 28 metų ramybės. Zonoje, kurioje pasiklystų net Stalkeris. O kas būtų, jei apie piktnaudžiavimus, išlaidavimus Kalėjimų departamentui priklausančiose įstaigose nebūtų viešai prabilusi R.Kazėnienė. Tuo metu dirbusi vyriausiąja buhaltere Kauno tardymo izoliatoriuje. O įkalinimo įstaigose dirbanti apie 12 metų. Tarkime, būtų kiek kitaip. R.Kazėnienė, iš pradžių dirbusi buhaltere Pravieniškėse, paskui perėjusi į Kauno tardymo izoliatorių, tyliai tūnotų po šluota. Nes sistema tokia. Sistemos vilkai toje girioje laksto. Aišku, moteris nebūtų apakusi. Matytų, kas uždarose zonose dedasi. Kaip aplaidžiai vykdomi viešieji pirkimai, kaip nevykusiai nuomojamos patalpos. Kaip įdarbinama pirties vedėja, nors izoliatoriuje nėra pirties. Tačiau tylėtų. Kaip zonoje tyli ir „nuskriaustieji“. Kaip zonose bijomasi tapti „ožiais“. Dažniausiai būna taip. Buhalterė viską mato, girdi, skaičiuoja, bet TYLI. Nesikreipia į savo tiesioginius viršininkus. Bijo. Nes taip bijo Lietuvos piliečių dauguma. Bijo netekti darbo. Bijo, kad pasmerks, nustos pasitikėti bendradarbiai. Išsigąs per ilgo kolegės liežuvio ir dėl to gresiančių įstaigos tikrinimų. Bijo, kad sistema sugniuždys, suvalgys, išspjaus. Bijo, kad vaikai badaus. Todėl niekur nesikreipia. Tyli metų metus.

Politikai tik dabar praregėjo? Netikiu!

R.Kazėnienė yra kitokia. Tačiau kaip suprasti politikus? Lietuva - ne Sibiras. Nuo Igarkos iki Krasnojarsko. Visos įkalinimo įstaigos - čia pat. Negi metų metais niekas nei ministrų kabinetuose, nei Seime, nei Prezidentūroje, nei Teisingumo ministerijoje neįtarė, nejautė, nematė, negirdėjo, kas vyksta Kalėjimų departamentui priklausančiose įstaigose. Niekas net į ausį nešnipštelėjo? Visi gyveno taikingai kaip riebūs katinai. Tad jei nebūtų išdygusi R.Kazėnienė, gamtos neapdovanota savisauga, valstybė dar 28 metus būtų įtikėjusi ar bent vaidinusi, jog įkalinimo įstaigų sistemoje karaliauja rimtis. Patikimumas, solidumas, profesionalumas, tvarka! Nuteistieji sėdi - prižiūrėtojai prižiūri. Nuteistieji guli - sargyba stovi. Prižiūrėtojai dirba, administracija administruoja. Visi žiūri į šviesų rytojų. Vieni - kada išeis. Kiti - kada praturtės. Treti - kada išmes iš barščių.

Nė vienam teisingumo ministrui - tiek kairiajam, tiek dešiniajam nešovė į galvą pakalbinti bent vieną nuteistąjį. Jau išėjusį laisvėn. Na, kaip ten, zonoje? Juk nuteistieji - nebūtinai mažaraščiai. Pasitaiko ir buhalterių ar auditorių. Mato, kas dedasi. Kaip apgaudinėjama valstybė. Bet kas klausys buvusių kalinių? Juolab ministrai.

Ką žinojome? Nieko. Beveik

Ką visuomenė girdėjo apie pataisos namus? Metų metais girdėjome tik tiek, jog įkalinimo įstaigose per ankštos, nemodernios patalpos, o nuteistieji skundžiasi, jog per mažos ir neskanios maisto porcijos. Kad tarptautinės organizacijos pataria daugiau duoti daržovių ir praplatinti patalpas. Na, dar sužinome, jog į zoną patenka koks nors koncertas. Dar kapelionas, vienuolė, retsykiais - nuotakos ir iš doros kelio išklydęs narkotikų pakelis. Ar niekaip specialia, brangia įranga neužblokuojamas telefoninio sukčiaus mobilusis. O daugiau - nieko. Būtume kartu su Teisingumo ministerija gyvenę ramiai. Tai yra, „teisingai“. IR RAMIAI LEIDĘ ŠVAISTYTIS. Nes tik prabilus R.Kazėnienei, kaip kriaušės iš kratomos „grūšios“ išvirto buvusi Kalėjimų departamento vadovė, vidaus tarnybos generolė Živilė Mikėnaitė, buvęs Kauno tardymo izoliatoriaus direktorius Edvardas Kviatkauskas, viceministras R.Bakšys, Pravieniškių pataisos namų - laisvosios kolonijos direktorius Virginijus Ceslevičius. Galiausiai - teisingumo ministrė. Apie zoną girdėdavome tik kaip egzotiką. Su „portugalų“ ir „žuvėdrų” karais.

Ką žinome dabar? Nieko. Beveik


Ar R.Kazėnienė vienui viena? Būtų keista. Net ir tokiai drąsiai moteriai. Nes per didelis cunamis sukeltas. Per daug asmenų išvartyta. Labiau tikėtina, jog R.Kazėnienė - tik labiausiai matoma pertvarkos sistemoje figūra. Savotiškas viešas taikinys. O S.Skvernelis ir M.Vainiutė buvo saugiau užlindę už ministerijos auditorės. Dėl to ir į Vilnių pasikvietė. Kad pasinaudotų jos garbingumu. Ir doram piliečiui būdingu naivumu. Būtent su R.Kazėniene torpeduojami visų įkalinimo įstaigų administracijų brūzgynai. Tikėtina, jog S.Skvernelio šioje partinės įtakos perėmimo kovoje nepaliks ant ledo Valstybės kontrolė, prokuratūra ir generalinis policijos komisaras Linas Pernavas. Nes M.Vainiutė ant ledo jau paliko. Bet žaidimas kažin ar džentelmeniškas. Nes pertvarką įkalinimo įstaigose faktiškai turėjo atlikti dvi moterys. R.Kazėnienė ir M.Vainiutė. Būtent jos buvo pirmose linijose. Ir dar bauginamos. D.Grybauskaitė, nesuvokdama situacijos subtilumo, tarkavo M.Vainiutę. Papylė ir ant taip degančio žibalo. O R.Kazėnienę gąsdina užsislaptinę nenaudėliai. Tad neatmetu galimybės, jog tiek įsitempusi, tiek bauginama R.Kazėnienė kartais gali ir suklysti. Ne taip išsiaiškinti kolegų ar net buvusio viceministro veiksmus. Kai atrodo, kad tau naktį grasina iš kažkokio krūmo, gali iš baimės iškirsti ir visus krūmus. Bet laikas parodys. Viena aišku, jog Teisingumo ministerija iki M.Vainiutės ilgokai ignoravo valstybę. Nes ministerijai pavaldi valstybės įmonė Registrų centras, uždirbdamas milijonus, mokėjo savininkui valstybei visiškai nusususius dividendus. O tai reiškia, kad turėjo politikų „stogą“. Kaip ir „Lietuvos geležinkeliai“ ar kitos įmonės, kurių akcijos priklauso valstybei. Nes akcijos, nors ir valstybinės, paprastai priklauso tuo metu valdančioms partijoms. Įkalinimo įstaigų sistema taip pat negalėjo taip ilgai gyventi idilėje be patikimo partinio „stogo“. Tad kyla klausimas, ką iš tikrųjų dabar matome. Blogai matydami. Galbūt partinio „stogo“ priverstinį perdavimą į kitos, šiuo metu valdančiosios partijos rankas. O galbūt iš tikrųjų garbingą, nepartinį apsišvarinimo procesą.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • weks 2018 kovo mėn. 14 d. 16:06:32

  Man tas brazdėjimas labiau panašu į variantą „į kitas rankas“

 • trumpai 2018 kovo mėn. 13 d. 11:44:49

  genialu!

 • Naivuoliams. 2018 kovo mėn. 13 d. 11:19:15

  Negalvokite, kad tik TM įtakos zonoje tokia padėtis. Labai panaši
  padėtis visoje valstybėje. O to priežastys paminėtos straipsnyje.
  Tačiau viskas sutvarkyta taip, kad kardinaliai pakeist niekas nieko
  negali. Įmanomi tik atskiri epizodai, kurie bendrai betvarkei, o gal tam
  tikrai tvarkai, jokio poveikio padaryti negali.

 • Paskaičius aiskei matosi 2018 kovo mėn. 13 d. 10:33:52

  Kokiame baiseme bardake gyvename o galietu būti visiškai kitaip teisyngai
  ir gražei Prosenelis

 • Na , kad ir praėjo 2018 kovo mėn. 13 d. 09:45:13

  jau 28 metai po dalinos laisvės ir nepriklausomybės atstatymo , tik dar
  ryškiau aiškėja Kremliaus ranka , kuri anksčiau per ypatingai gerai ir
  daug melžiančias melžėjas virsta iš kėdžių ne vienas"aukštas"
  valdžios veikėjas. Na, o pagrindas , manau ,tik tas , kad po
  aukščiausiojo pamatais pasikast ir viskas vyksta visados atostogų metu ,
  kad būtų kuo mažiau šnekų. Tad kas su Kremliumi tik susidėjo sustoti
  niekad negalėjo , tik žarsto žarijas rankomis svetimomis, o patys niekad
  nenudegs. O moralė , manau tokia , pirmiau Tautą tu sukiršink , paskui
  ką nori gali nutirškint.

 • AS 2018 kovo mėn. 13 d. 09:17:43

  kaip smagu, kad bent kažkas pažiūrėjo į skandalą plačiau...

 • Safyras 2018 kovo mėn. 13 d. 08:26:29

  Kai į politiką ateina žmonės realiai nedirbę keliose darbovietėse,
  nematę , kaip greitai galima sudoroti žmogų be jokių įstatymų,
  kolektyvinių sutarčių , tai ir sukasi ta pati plokštelė : patys kalti,
  kad tokius išrinkote į valdžią, kurie sugeba tik sau ir savo šeimai,
  draugams gerinti gyvenimą...Visi puikiai prisimena, kaip visokius
  tikrintojus lengva buvo papirkti. O kas pasikeitė? Tik atėjo didesni
  pinigai, o elgesys nepasikeitė. Kaip ir kapitalizmą parodyti su
  žmogišku veidu... Matome, kaip konkursus Lietuvoje laimi dainininkai,
  tačiau nuvažiavę parodyti savo meno,kažkodėl nenustebina kitų šalių
  žmonių. Išleidžiamos milžiniškos lėšos statyboms, tačiau kokį
  efektą jis duos niekam nerūpi... Gražus banko, kavinės ar fabriko
  pastatas dar nerodo ten dirbančių žmonių kompetencijos, kaip ir graži
  patiekalo fotografija ...

 • Vaje vaje 2018 kovo mėn. 12 d. 23:25:33

  Bijoma tapti oziais.Vienas toks padarelis del įpatingos smarves buvo net
  ant Durniu Laivo kapitono tiltelio uzsokes.Truputi suklydau.Kitokiu ten
  mazai ir buvo.

 • Dargyvas 2018 kovo mėn. 12 d. 23:24:04

  Ponia Rasa tvirtybės ir kantrybės. Mes tikrai neleisime Jūsų skriausti
  korumpuotai teisėtvarkos hidrai, kuri ,,suvalgė"nepaklususią j i e m s
  Vainiūtę

 • Juozas 2018 kovo mėn. 12 d. 23:21:11

  Ponia Rasa tvirtybės ir kantrybės. Mes tikrai neleisime Jūsų skriausti
  korumpuotai teisėtvarkos hidrai, kuri ,,suvalgė"nepaklususią jai
  Vainiūtę

 • dabar 2018 kovo mėn. 12 d. 21:41:22

  siandien per zinias varo, kad 100`000 eur teks ismoketi kaliniams uz blogas
  salygas, kiek per 5 metus idomu ismoketa? Milijonai?
  Tai cia irgi schema gal tokia padaryta, vadovai kalejimu su kaliniais
  sutaria, kad jie skundus raso, ir kapsi visiems suinteresuotiems
  pasidalinimui pinigeliai. Visa tai is zmoniu kisenes?
  Ne paprasciau salygas pagerint? Bet tada kranelis uzsuktas bus.
  Maitina ten suns maistu, salygos zeminancios , sukurta tam kad is skundu
  prisiteisinetu?

 • lit 2018 kovo mėn. 12 d. 18:24:42

  bardakas

 • Visos Partijos ! 2018 kovo mėn. 12 d. 16:53:59

  Tai meslas,kuri ant sakiu laiko oligarhai.

 • Pagarba KAZĖNIENEI 2018 kovo mėn. 12 d. 16:33:52

  Jei tokių žmonių LT nebeliktų,valstybė per keletą metų būtų
  pribaigta.

 • X 2018 kovo mėn. 12 d. 16:19:55

  REIKIA TRAUKTI VISA PURVA I PAVIRSIU.TEGUL VISI ZINO KAIP GYVENA
  PONIUKAI.KAIP SIAUBIA LIETUVA.NAIKINTI VISAS PARTIJAS SU BUVUSIAIS
  KOMUNISTAIS .KOMJAUNUOLIAIS. PER JUOS IR SKURSTA TAUTA...

 • Aldona 2018 kovo mėn. 12 d. 15:46:28

  Nu šaunuolė, viskas teisingai parašyta-lauksim tęsinio...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APMAUDAS: Rusijos futbolo čempionato aštuntojo turo rungtynėse šeštadienį Maskvos „Dinamo“ klubas, kuriam atstovauja Fiodoras Černychas, namuose 0:1 (0:0) pralaimėjo Machačkalos „Anži“ ekipai.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018