respublika.lt

2018 gegužės 25, penktadienis

Darbo kodeksas - ne ponamsnuotraukos (22)

2017 kovo mėn. 15 d. 08:00:14
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Trišalė taryba šiandien ketina galutinai susitarti dėl naujojo Darbo kodekso ir tada jis turėtų keliauti į Seimą. Tačiau dėl naujų nuostatų atsiradimo jame turi nuogąstauti tik paprasti mokesčių mokėtojai. Valdininkų, valstybės politikų ir daugumos kitų iš valstybės biudžeto gyvenančių ponų tai neturi jaudinti, mat kodeksas jiems negalioja. Specialiai jiems sukurti daug palankesni įstatymai.

 

Trišalė taryba, kurią sudaro darbdavių, profsąjungų ir Vyriausybės atstovai, šiandien ketina posėdžiauti visą dieną ir pagaliau susitarti, kokį Darbo kodeksą turi pateikti Seimui. Trišalei tarybai premjeras Saulius Skvernelis buvo nurodęs susitarti iki Seimo pavasario sesijos pradžios - iki kovo 10-osios, tačiau to padaryti nesuspėta. Darbdaviai dėl to kaltina profsąjungas, pastarosios - darbdavius, esą jie yra labai nelankstūs.

Kol čia vieni kitiems mėto kaltinimus, valstybės tarnyboje niekas nesikeis. Valdininkams bei politikams ir toliau liks privilegijos, kurių nei prieš naujo Darbo kodekso aptarimą, nei baigiant sutarti dėl pokyčių, paprasti mokesčių mokėtojai neturėjo.

Valdininkų privilegijos


Trišalės tarybos pirmininkė Kristina Krupavičienė „Vakaro žinioms“ atskleidė, kad Trišalėje taryboje ginčijamasi tik dėl paprastų dirbančiųjų darbo sąlygų, mat keičiamas tik Darbo kodeksas. O valdininkams, prokurorams, politikams ir kitiems vadinamojo elito atstovams galioja ne Darbo kodeksas, o daug palankesnis Valstybės tarnybos įstatymas. Paprastiems dirbantiesiems papildomos atostogų dienos suteikiamos tik už nepertraukiamą 10 metų darbo stažą toje pačioje darbovietėje, o dirbantiems valstybės tarnyboje ir turintiems vos 5 metų tarnybos stažą (nebūtinai toje pačioje darbovietėje) už kiekvieną paskesnių trejų metų darbo stažą pridedama dar po 3 dienas.

Trišalėje taryboje nebuvo ginčijamasi ir dėl to, kad būtų suvienodinama darbo apmokėjimo tvarka viešajame ir privačiame sektoriuose. Privačioje įmonėje dirbantiems, pavyzdžiui, nėra jokių priedų už ištarnautą laiką, o valstybės tarnyboje numatyta įvairiausių priedų ir priedelių. Pavyzdžiui, už kiekvienus trejus ištarnautus metus - 3 proc. pareiginės algos priedas (tiesa, jis auga tik tol, kol pasiekia 30 proc. algos), skiriami priedai ir už kvalifikacines klases. Už III - 15 proc. algos, už II - 30 proc., už I - 50 proc.

Iš viso priedai ir priemokos negali viršyti 70 proc. algos, tačiau tai negalioja priedams už stažą, už viršvalandžius ir darbą poilsio dienomis bei vienkartinėms priemokoms, taigi teoriškai egzistuoja galimybė gauti iškart po dvi ir daugiau algas.

Nusistato patys sau

Trišalės tarybos narė, Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė apgailestauja, kad Trišalėje taryboje taisomas tik Darbo kodeksas, todėl ir toliau vieni dirbantieji bus diskriminuojami kitų atžvilgiu.

„Teisybės niekada nebus, nors, kita vertus, ir kitose valstybėse tam tikros kategorijos dirbantiesiems nustatytos daug geresnės sąlygos. O Seimas garantijas nusistato pats! Čia tai iš viso absurdas“, - stebėjosi G.Gruzdienė.

Sutarta tik dėl atostogų

Beje, tik praėjusią savaitę pagaliau susitarta, kad darbuotojų atostogos per metus sieks 20 darbo dienų (šiuo metu - 28 kalendorinės dienos), o papildomos iki 5 dienų atostogos bus suteikiamos tik už darbą sveikatai kenksmingomis sąlygomis.

Anot Trišalės tarybos pirmininkės K.Krupavičienės, darbdaviai aktyviai pasisakė už tai, kad visiems būtų suteikiamos 22 darbo dienų nepailgintos atostogos, tačiau būtų naikinamos papildomos atostogos už darbo stažą toje pačioje darbovietėje.

„Pavyko išsiderėti, kad papildomos atostogos nebūtų naikinamos, nors darbdaviai labai nenorėjo jų suteikti“, - „Vakaro žinioms“ sakė K.Krupavičienė.

O dėl mokytojų neaišku

Kiek atostogaus mokytojai? Daug sumaišties sukėlė Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pareiškusi, kad mokslo metai turėtų ilgėti gal 15 dienų.

„Kaip tai bus išdėstyta laike - dar tikrai aptarsime, - „Vakaro žinioms“ sakė ministrė. - Dar nėra atitinkamo sprendimo. Tačiau tikrai galiu garantuoti, kad mokslo metai ilgės ne šeštadienių sąskaita, šeštadieniais pamokų nebus. Tikriausiai mokslo metai ilgiau užtruks birželį. Mokytojams atlyginimai dėl to nedidės, nes jie turi 56 dienas atostogų. Pailginus mokslo metus, jų atostogos nesutrumpės.“


Audrius JURGELEVIČIUS, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas:


Trišalėje taryboje buvo bandymas pailgintas mokytojų ir kitų sričių specialistų atostogas perkelti į kolektyvinę sutartį - tai yra atostogos būtų tokios, dėl kokių būtų susitariama. Mainais už tai buvo siūloma visiems darbuotojams suteikti kasmetines ne 20 dienų, o 22 darbo dienų atostogas. Tačiau profsąjungos paprieštaravo, kad atostogų trukmė būtų perkelta į kolektyvinę sutartį, nes tada iš viso būtų neaišku, dėl kokios trukmės būtų susitariama. Todėl dėl pailgintų atostogų niekas nesikeičia.

Tačiau ir pedagogų laukia naujovė - Švietimo ir mokslo ministerija ketina pailginti mokslo metų trukmę, pamokos vasarą vyktų 15-20 dienų ilgiau. Papildomo finansavimo mokytojų algoms neketinama skirti, nors kai ilgiau vyktų pamokos, prisidėtų papildomo darbo - ruošimasis joms, sąsiuvinių taisymas ir t.t. Tačiau, teisiškai žiūrint, esą mokytojai ir vasarą atlieka tas pačias funkcijas.

Bet čia aš matau vienos problemos sprendimą sukeliant kitą problemą. Matome, kad neformaliojo ugdymo finansavimas stringa, jam skiriama ne tiek, kiek reikia. Todėl įtariu, kad sugalvota neformalųjį ugdymą birželį finansuoti ne neformaliojo ugdymo, o moksleivio krepšelio lėšomis, taip sutaupant. Nes vis tiek mokytojai birželį būna darbo vietose, todėl galima neformalųjį ugdymą, pervadinus jį pamokomis, užkrauti mokytojams.

Tačiau kils didelių problemų. Prisiminkime, kad jau gegužę prasideda valstybiniai egzaminai, todėl pamokos tam trukdytų. Mokslo metai ilginami, o ugdymo programos nesikeičia. Jei keistųsi, reikėtų leisti naujus vadovėlius ir t.t. Daugybė problemų. Dar prisiminkime, kad birželį būna karšta, o daugumoje mokykloje nėra jokių kondicionierių. Tam labai priešinasi ir tėvų organizacijos, todėl dar neaišku, ar politikai išdrįs keisti.


Faktai

    Šiuo metu Darbo kodeksas numato, kad darbuotojams per metus suteikiamos 28 kalendorinės dienos atostogų.

    Pailgintos iki 58 kalendorinių dienų kasmetinės atostogos suteikiamos kai kurių kategorijų darbuotojams, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, taip pat kurių darbo sąlygos yra specifinės.

    Turinčiųjų teisę į šias atostogas kategorijų sąrašą ir konkrečią pailgintų atostogų trukmę kiekvienai darbuotojų kategorijai tvirtina Vyriausybė.

    Papildomos atostogos suteikiamos už darbą kenksmingomis sąlygomis. Jeigu tokioje aplinkoje dirbta nuo 80 iki 100 proc. darbo laiko (per metus!), suteikiamos 5 dienos, nuo 60 iki 80 proc. - 4 dienos, nuo 40 iki 60 proc. - 3 dienos, nuo 20 iki 40 proc. - 2 dienos, iki 20 proc. - 1 diena.

    Už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą darbuotojams, turintiems didesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje, suteikiamos 3 kalendorinės dienos, už kiekvienų paskesnių 5 metų darbo stažą toje darbovietėje - 1 kalendorinė diena papildomų atostogų.

    Trišalė taryba sutarė, kad viskas lieka taip, kaip išdėstyta čia, išskyrus tai, kad vietoj 28 kalendorinių dienų kasmetinių atostogų bus suteikiamos 20 darbo dienų trukmės atostogos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (22)

 • Pensininke 2017 kovo mėn. 28 d. 06:22:26

  Kada grąžins per sumokėti nusavintas pensijas VRM pensininkams?Mes irgi
  žmonės ir norime teisybes,

 • gerbemiji 2017 kovo mėn. 20 d. 10:38:58

  nueikit į konrestą padirbėt,tada pamatysit ko nematėt,ten išvis
  pinigų neduoda ir dar apšmeižia

 • VALIO 2017 kovo mėn. 16 d. 08:05:13

  VERGŲ KODEKSUI NE!

 • Safyras 2017 kovo mėn. 16 d. 07:57:53

  Nėra ko stebėtis, kad į politiką ateina turtuoliai , nes tik jie sugeba
  nusipirkti žiniasklaidoje palankią nuomonę apie save , savo partiją,
  draugus ir gimines. Politikams smagiau žaisti žodžių karą, nei dirbti
  realius , naudingus darbus visai visuomenei, o ne išsirtinei grupei. Visos
  tos kalbos nutyla apie patriotizmą, kai tik paliečia politikų,
  verslinikų, teisėsaugos interesus. Galima tik save kvailinti, jog
  žmonės yra tokie neišmanėliai ir jiems visur reikalingi kelrodžiai,
  kaip kažkada žygiuojant link komunizmo. Dabar kai kas turi labai geras
  gyvenimo ir darbo sąlygas, tai ir dreba, jog jų neprarastų, kaip zukiai,
  pamatę vilką..

 • visiems 2017 kovo mėn. 16 d. 03:36:17

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Nuomonė 2017 kovo mėn. 15 d. 17:51:02

  Patikslinsiu-MES NE MUŽIKAI O ESAME TIKRIŲ TIKRIAUSI RUNKELIAI pagal
  Valatką.Tai ką čia bepridursi?

 • Nieko nebaigę daro tvarką. 2017 kovo mėn. 15 d. 17:07:24

  Įstatymai Lietuvoje tūri būti visiems vienodi nesvarbu ar tu dirbsi
  Seime ar bent kitur atostogos taip pat vienodos kokios gali būti
  išskirtinės privilėgijos.

 • paaiskinkit man durnai 2017 kovo mėn. 15 d. 16:08:47

  28 kalendorines dienos- tai 4 savaites, t.y.20 darbo dienu plius 8
  iseigines.Tai kuo skiriasi naujai numatytos atostogos (20 darbo dienu) nuo
  siuo metu galiojancio istatymo (28 kalendorines dienos)? Tik formuluote! Ir
  del to reikejo tiek laiko tartis?

 • Viskas 2017 kovo mėn. 15 d. 15:15:40

  aišku su naujais išrinktaisiais...Vienu žodžiu iš vidaus niekas
  nesikeis,lauksim naujų žinučių iš pasaulio...

 • Aklad 2017 kovo mėn. 15 d. 14:14:02

  Kai nera profsajungu Lietuvoje, tai tokie ir rezultatai,o tie dariniai
  ,kurie jomis pasivadine yra apgailetini, verti paniekos.Darbo kodeksas turi
  buti vienas visiems, tik tada galesim vadintis demokratiski.

 • R 2017 kovo mėn. 15 d. 13:22:19

  Kiek įmonių turi profsajungas? Ir kas mažoje įmonėje atsižvelgia į
  darbo stažą? Mažų įmonių yra absoliuti dauguma. Tas DK pakeitimas tik
  sumažins įstatymų, kurių niekas nesilaiko skaičių.

 • antosė 2017 kovo mėn. 15 d. 13:19:34

  Švietimo profsąjungų pirmininkas nusišnekėjo. Mokytojai kai vaikų
  nemoko irgi gauna visą atlyginimą, nors nereikia nei sąsiuvinių
  taisyti, nei ruoštis pamokoms, tik tiek, kad būna darbo vietoje. Ar tai
  galime palyginti su kitais darbuotojais. Privilegijos

 • Valdiašudžiai 2017 kovo mėn. 15 d. 11:32:16

  Užknyso juodai.

 • Pastebėjimas 2017 kovo mėn. 15 d. 11:15:02

  Profsąjungos atskleidė savo požiūrį: "mokytojai birželį būna darbo
  vietose, todėl galima neformalųjį ugdymą, pervadinus jį pamokomis,
  užkrauti mokytojams". Tarsi atlyginimas mokamas už "buvimą darbo
  vietose", o už darbą dar reikia primokėti?

 • Romanas 2017 kovo mėn. 15 d. 10:57:55

  Neturi būti diskriminacijos ir nelygybės dėl socialinio statuso ar
  einamų pareigų. Turi būti visiems vienodas reglamentas, kad būtų
  sąžininga.

 • arnoldas 2017 kovo mėn. 15 d. 10:44:39

  toks Darbo kodeksas kuriamas tik paskatoms, kad darbštūs ir kūrybingi
  piliečiai ir toliau emigruotų iš Lietuvos.

 • AUDRA 2017 kovo mėn. 15 d. 10:37:19

  Žinoma, dabar sąlygos skiriasi, bet jei geranoriškumas būtų iš
  abiejų pusių, būtų galima susitarti. Aš dirbu privačiame sektoriuje,
  kuris geranoriškas, tad aš labai stengiuosi ir gyvenimas neblogas.

 • Tikrovėje to nėra, nors teisiškai … 2017 kovo mėn. 15 d. 10:36:54

  Lietuvos valstybę kuria Tauta. (2 straipsnis)
  ___________________________________________________________
  Išvada
  Antilietuviška neliustruotoji cccp komunist/kgb’istinė
  lsdp+ts-lkd+darbo+liberalų gauja nušalino Tautą nuo konstitucinės
  svajonės ir
  sukūrė Tautai k o n c l a g e r į be t v o r ų. Dabar, vargstam.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2017 kovo mėn. 15 d. 10:31:11

  Kuo daugiau dirbam, tuo labiau skurstam.
  ___________________
  Lietuviškame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra bemaž tokios pat
  kaip vakariniame ES pakraštyje, o algos ir pensijos yra apie keturis
  kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje.

 • Justas 2017 kovo mėn. 15 d. 10:09:38

  Vienareikšmiškai ne, būtų sąžininga, kad bendras Darbo kodeksas
  galiotų visiems. Galbūt tai likęs posovietinis paveldas ir
  įsitikinimai. Valdininkai nesuinteresuoti prarasti šiltą darbo vietą.

 • STASĖ 2017 kovo mėn. 15 d. 09:38:21

  Manau, kad keliems svarbiausiems valdžios atstovams gali būti papildomos
  privilegijos, bet ne kiekvienam specialistui. Tai galbūt būtų
  prezidentas, premjeras, keli kiti pareigūnai. O visiems kitiems turėtų
  būti vienodos sąlygos kaip ir mums.

 • eglė 2017 kovo mėn. 15 d. 09:04:54

  Ne, žinoma, kad turi būti visiems vienodas reglamentas. Juk jei mes
  dirbame, jie dirba, tai visiems turi būti vienodi ir įstatymai. O kadangi
  jie patys įstatymus priima, patys sau gali sukurti geresnes sąlygas.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SULAIKYTI: Stambule sulaikytas 51 užsienio šalių pilietis, įtariamas ryšiais su teroristine „Islamo valstybės“ grupuote.
 • NETEKTIS: JAV, Klivlande, gegužės 24 dieną mirė Linas Johansonas, muzikos prodiuseris, žurnalistas, „Lithuanian News” leidėjas ir redaktorius; L.Johansonui buvo labai svarbu, kad pasaulis, anglakalbiai žmonės žinotų kuo daugiau apie Lietuvą; buvo aktyvus Lietuvių bendruomenės narys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1728 PLN - 4.3031
RUB - 72.1879 CHF - 1.1607
GBP - 0.8748 NOK - 9.4810
reklama
Vėlykė 2018