respublika.lt

Darbas tas pats - algos skirtingos

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 26 09:44:11, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Nors politikai medikus tikina, kad po gegužės 1 d. jų atlyginimai tikrai didės, sveikatos sistemos darbuotojams tai kelia abejonių. Mat papildomus pinigus įstaigoms reikės užsidirbti, o kaip bus skirstomi į biudžetą patenkantys pinigai, priklauso nuo įstaigų vadovų. Tuo metu vadovai teigia, kad jų galimybės didinti atlyginimus tiesiogiai priklauso nuo besikreipiančių pacientų skaičiaus ir suteiktų paslaugų kiekio.

 

Priklauso nuo vadovų

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Seimo nariams pristatydamas planą, kaip bus didinami medikų atlyginimai, pabrėžė, kad jie didės nevienodai, nes ir dabar atlyginimų skirtumai skirtingose asmens sveikatos priežiūros įstaigose yra gana ženklūs.

„Vakaro žinios“ domėjosi, kodėl atlyginimai skirtingose, nors tas pačias paslaugas teikiančiose, įstaigose taip smarkiai skiriasi. Sveikatos apsaugos ministerija paaiškino, kad kiekvienos įstaigos darbo užmokesčio fondą, vadovaujantis įstaigos darbo užmokesčio tvarka ir suderinus su Stebėtojų taryba, tvirtina įstaigos vadovas. Kitaip sakant, įstaigos pačios nusistato savo personalo apmokėjimo tvarką.

Gydymo įstaigos gauna apmokėjimą iš ligonių kasų už suteiktas paslaugas, o taip pat už suteiktas mokamas paslaugas sumoka patys žmonės. Tad įstaigų vadovai turi užtikrinti, kad gauti pinigai būtų tinkamai paskirstyti, o darbuotojai gautų jiems priklausantį atlygį.

Šiuo metu su profesinėmis sąjungomis deramasi dėl medikų atlyginimų „grindų“. Siūloma, kad „grindys“ gydytojams būtų 1300 eurų, o slaugytojams - ne mažiau kaip 60 proc. tos sumos.

Dar viena galimybė Sveikatos apsaugos ministerijai turėti įtakos medikų atlyginimams - tapti savivaldybėms priklausančių sveikatos priežiūros įstaigų steigėjais. Tai numatantis įstatymo pakeitimo projektas pateiktas Vyriausybei.

Pakeitus pavaldumą sprendimų teisė priklausytų Sveikatos apsaugos ministerijai ir savivaldybių tarybai. Tada, be kita ko, taptų skaidresnė ir objektyvesnė atlyginimų nustatymo sistema.

Mažai žmonių - mažai pinigų

Šakių rajono Panemunių ambulatorijos vadovas Rimantas Bagdonas teigia, jog tai, kad ambulatorijoje mokami mažiausi atlyginimai, paaiškina labai paprastai: mažai žmonių - mažai pinigų.

„Ambulatorijoje turime vos 1400 prisirašiusių žmonių. Tai, kad regionai, kaimai tuštėja, tiesiogiai atsiliepia ir mums, - sakė R.Bagdonas. - Neįsivaizduoju, kas bus, jeigu bus nustatytos kažkokios atlyginimų „grindys“. Ką mes - vogti eisime? Kur mes gausime tuos pinigus, jeigu jų nėra? Kažkas padebesiais skraido, bet tai nereiškia, kad ir mes turime skraidyti. Situacija yra tokia, kokia yra - neturėtume iš ko tų didesnių atlyginimų mokėti. Ir taip beveik viskas algoms išeina“.

Ambulatorijos vadovas kol kas nesiryžo prognozuoti, ar pagerės finansinė situacija nuo gegužės 1 d. padidinus paslaugų įkainius.

„Jei paslaugų įkainiai padidės - gerai. Nepuolame dėl tų popierinių 20 proc. ploti. Kol kas gyvename, išsilaikome ir tiek, - sako R.Bagdonas. - Tačiau problema ta, kad žmonių pas mus mažėja. Mes tų gyventojų Nemune neprižvejosime. Mūsų aptarnaujama teritorija nemaža, tačiau ji ištisais kaimais tuštėja. Jei nesugebėsime išsilaikyti, mokėti atlyginimų, teks užsidaryti, o tada žmonėms dar toliau medikų pagalbos teks vykti. Uždaryti lengviausia, o ką žmonėms daryti. Jeigu žmogus neteks švietimo, neteks medicinos, neteks dar kažkokios seniūnijos, jis automatiškai bus priverstas išeiti kažkur kitur. Tik ne visi gali išeiti. Jaunimas traukia kur geriau, o liks mūsų teritorijoje labiausiai sergantys ir senyvo amžiaus žmonės.“


Situaciją komentuoja Gydytojų vadovų sąjungos tarybos pirmininkas, Šilutės ligoninės vadovas Darius STEPONKUS:

- Taip, įstaigos administracija apsprendžia atlyginimo dydį ir mokėjimo tvarką. Tačiau kiekvienoje įstaigoje yra skirtinga situacija. Pinigus įstaigos turi užsidirbti - jai apmokama už kiekvieną atvykusį pacientą, jam suteiktas paslaugas. Jeigu pacientų srautas pakankamas - galima užsidirbti, tačiau jeigu pacientų nėra - gydymo įstaigos vadovas negali paimti tų pinigų medikų atlyginimams iš kažkokio stalčiuko.

Nustačius, kokios turi būti medikų atlyginimų „grindys“, kils klausimas, iš kur tuos pinigus paimti. Aš atsargiai viešojoje erdvėje manipuliuočiau skaičiais, nes kiekviena įstaiga yra skirtingas organizmas. Su dideliu nerimu laukiu to artėjančio menamo atlyginimų padidinimo. Visų pirma tie šiek tiek padidėję pinigai, geriausiu atveju, įstaigas pasieks liepos mėnesį. Antra - kiek tie pinigai padidės, kol kas nedrąsu prognozuoti, o žmonių lūkesčiai paprastai būna didesni nei galimybės leidžia.

Galiu pasakyti, kad visi įstaigų vadovai suinteresuoti didinti medikų atlyginimus, nes tai ir reikalingas, ir malonus žingsnis. Tačiau vadovai atsako ir už įstaigos finansinį stabilumą. Nujaučiu, kad suderinti du šiuos dalykus šiais metais bus labai sunku.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+7 +13 C

+6 +15 C

+14 +20 C

+18 +22 C

+17 +20 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s