respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Darbas iki grabo lentos negąsdina?nuotraukos (9)

2018 rugsėjo mėn. 11 d. 14:38:29
Danas NAGELĖ

Rusijoje tęsiasi protesto akcijos, kuriose dalyvauja dešimttūkstantinės minios. Milžiniškos kaimynės gyventojai nepatenkinti, kad moterų pensinį amžių ketinama ilginti iki 60 m., vyrų - iki 65. Tuo metu pas mus jau dabar moterys į užtarnautą poilsį išeina gerokai vėliau, o vyrai 65-erių į pensiją išeis 2026-aisiais. Ir - jokių protestų.

 

Mūsiškiai tyli

O mūsų būsimi pensininkai neprotestuoja, nors išeiti į užtarnautą poilsį yra sunkiau nei dabar, o ateityje bus dar sunkiau. Visų pirma nuo šių metų kasmet pusmečiu ilginamas būtinasis darbo stažas pensijai gauti, kol 2027 m. jis pasieks 35 metus. Be to, 2026 m. tiek vyrai, tiek moterys į pensiją išeis tik sulaukę 65-erių (šiuo metu pirmieji išeina sulaukę 63 m. ir 8 mėn. antrosios - 62 m. ir 4 mėn.): vyrams kasmet pensinis amžius ilgės 2 mėn. moterims - 4 mėn. Negana to, Lietuvos bankas prabilo, kad pensinį amžių reikėtų didinti bent iki 72 m., nes kitaip pensijų sistemą esą ištiks krachas. Tiesa, kol kas tai tik šios valstybės institucijos pasvarstymai, politikai apie ta nekalba. Nes įgyvendinus tokį planą, mūsų žmonės į užtarnautą poilsį išeitų vėliausiai visoje ES. Su mumis lygintųsi tik Norvegija, nepriklausanti ES, kur prieš 5 m. priimtas sprendimas pensinį amžių vėlinti iki 70 m., o dabar kalbama net apie 72 metus.

Ar visi darbuotojai turėtų į užtarnautą poilsį išeiti sulaukę tokio paties amžiaus, nors, pavyzdžiui, pareigūnams daromos išimtys (tiesa, jie, išdirbę tam tikrą laikotarpį, užsidirba tik pareigūno pensiją, senatvės pensija priklauso sulaukus tokio pat amžiaus kaip ir kitiems)? Įvairių profesijų žmonės, kurių darbas susijęs su didesne rizika, mano, kad daugiau rizikuojantys ir pensijos turėtų sulaukti anksčiau.

Bent jau sveikatą tikrina

„Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė įsitikinusi, kad chemijos pramonės darbuotojai turėtų anksčiau išeiti į pensiją. Pasak jos, nors pavojingame darbe ir naudojamos apsaugos priemonės, jos vis tiek 100 proc. nuo nuodingų medžiagų neapsaugo.

Tiesa, bent jau šios įmonės darbuotojai šiokių tokių lengvatų turi.

„Aišku, palaikytumėme pasiūlymą, kad chemijos pramonės darbuotojams būtų galima anksčiau išeiti į pensiją, tačiau negirdėjau, kad tokie reikalavimai būtų keliami visos šalies mastu. Mes bandome tai išsiderėti per kolektyvinę sutartį - su savo darbdaviu, kad jis išleistų anksčiau į pensiją.

Tiesa, mums dabar dažniau tikrinama sveikata, nes „Achema“ turi privačią polikliniką (anksčiau poliklinikas turėjo visos pramonės įmonės, tačiau jų buvo atsisakyta), taip pat vyksta kolektyvinės derybos, kad mums priklausytų ne 20 darbo dienų trukmės atostogos, o ilgesnės. Manau, kad į pensiją turėtų išeiti anksčiau ir mokytojai, o dėl kitų - reikėtų detalesnės analizės“, - tvirtino B.Daškevičienė.

Ji nesistebi, kad Rusijoje vyksta masiniai protestai, nors ten ketinama moterų pensinį amžių ilginti vos iki 60 metų, o lietuviai tyli.

„Lietuviai yra pakantūs, mūsų toks mentalitetas. Turi keistis kartos, kad gyventojai imtų reikalauti to, kas jiems priklauso. O dar prabilo apie pensinio amžiaus vėlinimą iki 72 m. Ne tokiais būdais reikia spręsti pensijų sistemos problemą, visų pirma reikia spręsti demografines problemas“, - dėstė B.Daškevičienė.

Ilgesnės atostogos

Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas irgi sutiktų, kad su žmonėmis, turinčiais psichinę negalią, dirbantiems asmenims pensinis amžius ateitų anksčiau.

„Mūsų darbuotojai dirba su žmonėmis, kurie yra socialiai pavojingi. Tiesa, už pavojingas sąlygas mokami priedai, suteikiamos papildomos atostogos. Tačiau ne tik fizinis pavojus kyla, darbas sunkus ir psichologiškai. Tačiau darbas yra darbas, nuo visų ligų yra vaistai. Yra metodai, kuriais psichologinis krūvis yra sumažinamas: teikiama psichologinė pagalba patiems darbuotojams ir panašiai. Tačiau, aišku, reikėtų, kad tokiems darbuotojams būtų ne tik mokami priedai ir suteikiamos papildomos atostogos, bet ir numatyta ankstesnė pensija“, - tvirtino A.Liausėdas.

Priklauso nuo konkretaus žmogaus

Žinomas lenktynininkas Vaidotas Žala sako, kad ir profesionalių vairuotojų darbas yra ne iš lengvųjų, tačiau, anot jo, sunku būtų nustatyti ribą, kurią pasiekus darbuotoją reikėtų išleisti į pensiją. Anot jo, saugus vairavimas dažnai priklauso ne nuo amžiaus, o nuo konkretaus asmens, dažnai solidaus amžiaus žmogus vairuoja netgi atsakingiau už jaunuolius.

Pasak V.Žalos, kitokias taisykles būtų galima taikyti tiems, kurie vairuoja ne savais tikslais, o kaip profesionalai. Nes, pavyzdžiui, senjoras į sodą gali važiuoti ir 40 km/val. greičiu, o, tarkime, sunkvežimio ar autobuso vairuotojas iš taško A į tašką B turi nukakti per numatytą laiką.

„Tačiau negalima pensinio amžiaus ribos nustatyti vien pagal vairuotojo amžių, nes ne visi vienodai sensta. Reikia sukurti tokią sveikatos patikrą, kuri objektyviai nustatytų sugebėjimą vairuoti saugiai profesionaliu lygmeniu ar net vairuoti apskritai. Pavyzdžiui, kalbant apie automobilių sportą, vienas japonas Dakaro ralyje tebedalyvauja, nors yra sulaukęs ar tai 80-ies, ar tai 70-ies metų“, - akcentavo V.Žala.

Mokytojai išsikovojo

O štai mokytojai, pasirodo, tam tikra prasme jau išsikovojo teisę į ankstesnę pensiją. Tiesa, sąlyginai.

„Šiuo metu visiems mokytojams, atitinkantiems tam tikrus kriterijus ir išdirbus mokykloje 30 metų, galima išeiti iš mokyklos gaunant 6 algų dydžio išmokas. Trečdalį sumokėtų mokykla, du trečdalius - valstybė. Tiesa, pensija nesulaukus pensinio amžiaus nebūtų mokama, tačiau žmogui galima įsidarbinti kitur. Girdėjau, kad piktnaudžiaujama, kai mokytojai tiesiog pereina į kitą mokyklą, nors šios priemonės vienas iš tikslų - atlaisvinti darbo vietas jauniems pedagogams“, - teigė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • to aklad 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 07:10:51

  tipo prie sovietu geriau buvo,ten pencija 25 rubliai buvo pas kaimiecius...
  atlyginimai 70, 120, 150, 180, 200, 220, 250, 340 rubliu...drabuziai ir
  avalyne nepigiai kainavo,maistas taipat nepigus buvo,o apie elektronika
  isvis geriau tylet,burzgentys magnetafonai 140-600 rub. ,masinos 3500-12000
  rub. ir tai su talonais...baldai,kilimai,buitine technika ir brangus buvo,
  dauguma deficitas buvo, juodai balto vaizdo telikai 180-240 rub, spalvoti
  350-700 rub... tai koki roju sovietmeciu cia nori nupiesti...

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 05:05:55

  koks ten pragivenimo ligis , lietuva velkasi paskutine es, tai ira s*knoj

 • Dabartiniai pensininkai 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 22:16:18

  turėtų eiti į protesto žygius - GINTI SAVO VAIKUS. Juk jų vaikai dirba
  ir bijo prarasti darbą, todėl jų tėveliai ir mamos, kol dar paeina,
  turėtų dabar pradėti protestuoti!

 • //////// 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 20:49:39

  nezinau kaip yra kitose europos salyse del pensinio amziaus ir ismoku tik
  matau kad lietuvoj yra baisi ir besidauginanti biurokratija mintanti zmoniu
  saziningai uzdirbtais pinigais

 • Taigi 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 20:26:41

  Na, su rusais nesilyginkime, ten vidutinis žmogaus amžius 60 metų, o pas
  mus???

 • Pastaba 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 19:22:28

  Gauname vienus mažiausių atlyginimų ES, nervai sugadinti, sveikatos
  nebėra, o skurdus pensijinis amžius dar ilginamas

 • Emigrantas 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 18:55:48

  Esu be dantų. Nakčiai protezą merkiu į vandenį. Įdedu pusę tabletės
  Corega, kad nusivalytų per naktį dirbtiniai dantys :) LT 1 tabletė
  kainuoja 0.13 cnt. Vokietijoje 1 tabletė 0.015 cnt. Geras vaizdelis kaip
  maudo?

 • Aklad 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 18:07:01

  Kapitalistai sugrazino baudziava prisdengdami skambiais zodziais laisve,
  lygybe, demokratija.O ES iteisino vergove.Reikia kilti, nes kitaip
  apvagines toliau, pradirbi 35-45 metus isskaiciuojami didziuliai mokesciai,
  o paskui gauni trupinius.Reiskia visa gyvenima dirbi uz pilva ir
  komunalinius mokescius.Kokia baisuma ir bevertis gyvenimas.

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 16:50:50

  visa musu pagrindine potenciali jiega , turejo emigruot ne be dabartiniu
  banditu palaiminimo. ka atnes kiti metai, turbut kaip tevas reiks pajimt
  automata , ir.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: Prienų rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto neblaivaus vyro vairuojamas automobilis.
 • ATMINTIS: sekmadienį, Didžiojo Vilniaus geto likvidavimo dieną, kuri paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, popiežius Pranciškaus pagerbs Holokausto aukas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018