respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Darbas brokuotas, o išeitinė solidinuotraukos (8)

2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 12:44:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Kodėl „prisidirbę“ valstybinių įmonių vadovai išeidami iš darbo gauna milžiniškas kompensacijas. Eiliniam žmogeliui, ypač jei jis dirba privačiame sektoriuje, dažnai apskritai niekas kompensacijų nemoka. Pasako: rašyk „savo noru“ ir nešdinkis. O tyliai, be didelio triukšmo, išeidami vadovai pasiima net ne keliolikos, bet keliasdešimties tūkstančių eurų „išeitines“.

 

Beveik 27 tūkst. eurų arba dešimt vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių. Tokia išeitinė kompensacija bus išmokėta Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtos valstybinės aukštosios mokyklos - Marijampolės kolegijos - direktoriui Vaidotui Viliūnui.

Vidutinis mėnesinis Marijampolės kolegijos direktoriaus atlyginimas pernai siekė 2662,50 euro per mėnesį. Beje, direktorius išėjo po negražaus, gan stropiai nutylimo skandaliuko: kolegijos taryba net dukart nepatvirtino jo metinės ataskaitos. Be to, prieš keletą dienų švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė Marijampolės kolegiją paminėjo tarp trijų šalies aukštųjų mokyklų, kurios šiemet tarp studentų buvo mažiausiai patrauklios ir nesurinko norinčiųjų studijuoti bemaž į pusę savo akredituotų studijų programų. Tačiau kolegijos taryba ne tik nepareikalavo direktoriaus atsakomybės, bet ir įteikė solidžią dovaną „šalių susitarimu“. Be to, jis dar gavo ir atostoginius pinigėlius.

„Vakaro žinioms“ pavyko susisiekti su V.Viliūnu, tačiau direktorius nebuvo itin kalbus. „Kodėl jūs manote, kad pasielgiau netinkamai. Toks buvo dviejų šalių susitarimas. Jūs ieškote konflikto“, - atrėžė V.Viliūnas į klausimą, ar moralu, netinkamai dirbus, dar pasiimti tokią sumą. Priminus, kad Švietimo ir mokslo ministerija prašė jo pasiaiškinti, jis trumpai atsakė: „Aš pasiaiškinau. O kaip - neprivalau jums sakyti.“ Žmogus tikrai jaučiasi labai nusipelnęs.

„Nusipelnę“ turbūt jautėsi ir po skandalo Kybartų pataisos namuose, kai nuteistieji nufilmavo girtas orgijas ir įkėlė į internetą, iš tarnybos pasitraukę Kalėjimų departamento Imuniteto tarnybos vadovas Gintaras Zaveckis ir laikinasis Kybartų pataisos namų direktorius Rimantas Zaikauskas. Gintarui Zaveckiui po skandalo ministras Elvinas Jankevičius buvo pareiškęs nepasitikėjimą, bet tai jam nesutrukdė „į kišenę įsidėti“ solidžią 6 mėnesių atlyginimo dydžio kompensaciją.

2018 m. pavasarį buvęs generalinis miškų urėdas Rimantas Prūsaitis, vėlgi, „šalių susitarimu“ gavo 6 mėnesio atlyginimų dydžio išmoką. Tuomet jis dirbo  Valstybinių miškų urėdijos laikino vadovo vyriausiuoju patarėju. Dirbo viso labo nuo sausio 3 dienos iki balandžio 20 dienos, o išmoka, kaip matote - visai rimta.

2017 m. atleisti iki ausų prisidirbę valstybei priklausančios bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovai. Keleivių vežimo direkcijos direktorius Raimondas Burkovskis gavo 8 mėnesių atlyginimo išeitinę kompensaciją. „Lietuvos geležinkelių“ interneto svetainėje skelbiama, kad direkcijos direktorius pernai per mėnesį uždirbdavo 5743 eurus. Taigi R.Burkovskis darbą paliko mažiausiai su 46 tūkstančių eurų išeitine išmoka.

Ne mažiau pasisekė „Lietuvos geležinkelių“ direktoriaus pavaduotojams - Albertui Šimėnui ir Stasiui Gudvaliui. A.Šimėnui išmokėta 7 mėnesių atlyginimų dydžio alga. Taigi darbovietę jis paliko mažiausiai su 40 tūkstančių eurų išeitine. Kitas pavaduotojas - Krovinių vežimo direkcijos direktorius S.Gudvalis gavo 8 mėnesinių algos dydžio kompensaciją, taigi apie 46 tūkstančius eurų. „Lietuvos geležinkelių“ buvęs vadovas Stasys Dailydka darbą paliko, kaip skelbiama, savo noru, tad kompensacijos negavo.

O dėl galimos korupcijos darbą palikęs „Oro navigacijos“ vadovas Algimantas Raščius tenkinosi 10 tūkstančių eurų išmoka.

O kaip jaučiasi mokytojai, kuriems valdžia nuolat aiškina, kad atlyginimams kelti nėra pinigų, matydami, kad išrinktiesiems net prisidirbus jų atsiranda? - „Vakaro žinios“ paklausė Audriaus JURGELEVIČIAUS, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos direktoriaus.

„Yra seniai gyvuojanti tradicija, kad mokytojams ir mokyklų vadovams taikomi skirtingi standartai. Liaudiškai tariant, valdžia - nesvarbu kokio lygio, savivaldybės ar nacionalinio lygio, - kurdama teisės aktus, sudarydama darbo sąlygas visada labiau mylėjo direktorius negu mokytojus. Tuo nieko nenustebinsi. Jei prabylama apie atlyginimų kėlimą ar išmokų mokėjimą mokytojams, visada sakoma: pinigų reikės daug, bet jų nėra. O kai sprendimai susiję su mokyklų vadovais, sako: čia nieko baisaus, kainuos vos keliolika ar keliasdešimt tūkstančių, ir sprendimai priimami.

Šiuo atveju, direktorius, matyt, išėjo ne savo noru, o šalių susitarimu. Jei savo noru išeitų, jam nebūtų mokėję. Tai reiškia, kad abi pusės susitaria dėl sąlygų, nes tokiu būdu išeinant nėra apibrėžta, kiek reikia mokėti. Teisės aktuose nėra numatyta ir to, kaip elgtis, kai netvirtinama metinė ataskaita, bet tai yra signalas, kad reikia kažką daryti. Todėl ir buvo priimtas toks „saliamoniškas“ sprendimas. Tai jau ne pirmas atvejis švietimo sistemoje, kai, norint tyliai, gražiai atsisveikinti su negalinčiu dirbti žmogumi, tokiu būdu jis išleidžiamas. Tada jis gauna visas išmokas, neužkertamas kelias tolimesnei karjerai. Kam skriausti tokį „gerą“ žmogų? Bendrojo lavinimo mokyklose irgi yra tokių atvejų, kai tokiu būdu atleidžia netinkamą žmogų. Problema, sakyčiau, gilesnė. Kad meilė direktoriams yra didesnė už meilę mokytojams“, - sako AJurgelevičius.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (8)

 • Gedas 2018 rugpjūčio mėn. 03 d. 08:42:05

  Finansine prasme šiandieninis feodalas pats saugiausias.

 • Safyras 2018 rugpjūčio mėn. 03 d. 07:36:09

  Todėl net geriausi Lietuvoje mokiniai mato, jog perspektyvos yra geros tik
  tiems, kurie ir dabar gyvena labai gerai, nei keistis, nei keisti ką nors
  ne tik nenori, bet ir nesugeba... Pastovėti šalia, atidengiant kokį
  paminklą ar priimant svečius, tai vienas dalykas, bet aiškintis
  paprastai liaudžiai, kodėl kai kam pinigų visada atsiranda, o kiti vis
  turi veržtis diržus, tai jau sudėtingas dalykas.. Todėl ir nesikeičia
  veidai nei TV programose, nei gyvenime, nes visur labai daug "savų"
  atsirado... Tiktai mokslo į galvas nenusipirksi , kaip šokoladinį
  kiaušinį su žaisliuku, kur nei šokoladas skanus, nei žaisliukas
  įdomus, užtenka tik akimirkai vaikui pasidžiaugti ir keliauja į
  šiukšlių kibirą... Taip ir visi pelnai ir atlyginimai: kad tik
  nenuskriaudus turtuolių, nes paprastas žmogelis visos armijos teisininkų
  nepasisamdys, o turtuoliai gali. O pensijas nurėžti galima ir jų
  neatstatyti, nes juk jau iš jų jokios naudos neišspausi...

 • Gaujų ištva LTSR 2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 23:46:01

  Gėda ir dugnas.

 • ceslovas 2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 22:08:49

  O visa tai yra del to, kad valdzioj esa tik partines pakitksnutes.

 • pensininke 2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 21:41:09

  Be komentaro...,nes betvarke klesti ir bujoja.

 • Nuomonėmis 2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 20:41:51

  Kiek visko "pridirbo" tie 28 m. vadovavę ! Ir :
  Partijų SĄRAŠINIAI ,kurie "dirba" po 4 - 7 kadencijas Seime .
  Žemių nešiojimas , skraidymas
  Verslinyyykams ir tik jiems palankūs įstatymai
  Pramonės ,žemės ūkio įmonių išardymas ,išpardavimas už 1 Lt
  Mokyklų ,kultūros namų ,darželių ,med.punktų uždarinėjimas
  Lietuviškų bankų ,paštų bankroitinimas
  Energetika - anekdotai apie ją kūriami
  Pensijos ,išmokos,pašalpos ,atlyginimai - mažiausi ES
  Pasekmė - didžiausia EMIGRACIJA ! KORUPCIJA ! KAINOS !
  Ir visa tai "paveldėjo" valstiečiai ,su R.Karbauskiu priešakyje, ir tapo
  "atpirkimo ožiais " .

 • mananti 2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 19:42:55

  jei valdzia leidzia,tai kodel neimti...o tie paprasti zmogiukai,tai kas
  jie?skruzdeles...

 • Stebėtojas 2018 rugpjūčio mėn. 02 d. 18:44:12

  Taip išvagiamos biudžeto lėšos, bet išsiskiriama su šypsenom ir ne
  vsada taip kaip siūlo Veryga

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018