respublika.lt

Dar viena mokesčių reforma

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 17 08:20:25, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

Vyriausybė vakar pristatė dar vieną planuojamą mokesčių reformą, dėl kurios esą didės žmonių pajamos ir mažės dirbančiųjų apmokestinimas. Gražu. Tik bėda, kad tam reikės apie 600 mln. eurų. O šių pinigų šaltinis - labai jau miglotas. Ketinama po 200 mln. eurų gauti kovojant su šešėliu, iš ekonomikos augimo ir iš ES, finansuojančios struktūrines reformas. O įdomiausia, kad ši Vyriausybė, deklaruojanti būtinybę mažinti socialinę atskirtį, labiausiai mokesčius sumažins daugiausiai uždirbantiems.

 

Premjeras Saulius Skvernelis, vakar kartu su penkiais ministrais žurnalistams pristatydamas planuojamą mokesčių reformą, akcentavo, kad pernai Lietuvos ekonomika augo sparčiausiai per paskutinius 5 metus (3,8 proc., kai ES vidurkis buvo 2,4 proc.). Tačiau, anot ministro pirmininko, augimą junta toli gražu ne visi žmonės. Taip pat kaip didžiules problemas jis įvardino gimstamumo mažėjimą, mirtingumo didėjimą, emigraciją. O šių nelaimių priežastys: mažos algos, tokių pačių mažų pensijų grėsmė ir t.t. Pasak premjero, šių įsisenėjusių problemų neįmanoma išspręsti be struktūrinių reformų.

„Švietimas yra pagrindas. Nuo jo priklauso žmogaus akiratis, vertybės, konkurencingumas darbo rinkoje, reiškia, ir pajamos“, - akcentavo S.Skvernelis.

Jei tikėtume Vyriausybės planais, tai gyvensime taip gerai, kaip niekada negyvenome

Visiems darbo jėgos apmokestinimas mažės socialinio draudimo įmokas sumažinus 2 proc. 2019 m. vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ augs 46 eurais. Pokyčius esą pajus milijonas dirbančiųjų. Mokesčių sistema bus teisingesnė ir aiškesnė, o darbo mokesčiai bus mažiausi Baltijos šalyse.

Nebebus pervedami „Sodros“ įmokų 2 proc. į antrosios pakopos pensijų fondus. Tačiau kaupiantieji turės pradėti pervesti 4 proc. savo atlyginimo. Šiuo metu, priklausomai nuo pasirinkto modelio, gyventojai į antrąją pakopą perveda 2 proc. atlyginimo arba jo visai neperveda.

Tačiau ir toliau bus mokamas 2 proc. nuo vidutinio atlyginimo siekiantis priedas iš biudžeto. O tais atvejais, kai gyventojai į fondus perves daugiau nei 4 proc. savo darbo užmokesčio, jiems žadamos mokestinės lengvatos - pajamų arba pelno. Lengvatas ketinama taikyti ir darbdaviams, kurie kaups pensiją darbuotojams.

Į pensijų kaupimo sistemą bus automatiškai įtraukti visi gyventojai iki 40 metų amžiaus. Jie turės galimybę atsisakyti tai daryti (turės minti „Sodros“ ar pensijų fondų slenksčius).

Privatūs pensijų fondai bus priversti savo įkainius sumažinti perpus.

Vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą kitąmet ir 2020 metais turėtų didėti po 23 eurus. Per 2017-2020 metus vidutinė pensija bus padidėjusi 110 eurų.

Dėl inovacijų skatinimo ir aktyvesnio diegimo penktadaliu greičiau augs BVP, gyventojų atlyginimai augs šeštadaliu sparčiau, pokyčiai palies šeštadalį Lietuvos įmonių.

Mažės mokesčiai daugiausiai uždirbantiems. 2019 m. socialinių draudimo įmokų lubos sieks 120 vidutinių mėnesio algų per metus, 2020 m. - 84, 2021 m. - 60.

Bus įvestas visuotinis nekilnojamojo turto mokestis ne pirmajam gyvenamosios paskirties būstui. Taip pat premjeras miglotai užsiminė apie planuojamus mokesčius taršiems automobiliams.

Visoms išvardintoms priemonėms įgyvendinti reikės 600 mln. eurų - maždaug po 200 mln. papildomai ketinama gauti iš ES, iš ekonomikos augimo bei ištraukti iš šešėlio. Iš šešėlio tikimasi pinigų ištraukti, sudarant gyventojams galimybę susimažinti apmokestinamąsias pajamas, suteikiant galimybę verslui be baudų ir delspinigių per pusmetį susimokėti „pamirštus“ mokesčius (to nepadariusiems baudos bus didesnės). Nesąžiningas verslas negaus valstybės užsakymų. Žmonės bus pratinami vengti šešėlio sugrąžinant dalį jiems gyventojų pajamų mokesčio, jei, pavyzdžiui, aukles samdys legaliai.

Įgyvendinus švietimo reformą mokinių pasiekimų skirtumai tarp regionų ir didmiesčių sumažės 50 proc., patyčių lygis sumažės ketvirtadaliu, 1,5 karto padidės atlyginimai baigusiems aukštąsias mokyklas.

26 tūkst. daugiau vaikų galės lankyti būrelius, į mokyklas ateis daugiau jaunų mokytojų. Mokytojo profesijos prestižas augs ir jau kitais metais vidutinė mokytojo alga sieks tūkstantį eurų. 150 silpniausių mokyklų sulauks papildomo valstybės dėmesio sprendžiant problemas ir darant pokyčius.

Jauniems žmonės bus daugiau paskatų rinktis mokslininko karjerą, nes didės dėstytojų ir mokytojų atlyginimai, augs doktorantų stipendijos.

Įgyvendinus sveikatos apsaugos reformą kasmet bus išsaugotos papildomos 350 gyvybių, vidutinė gyvenimo trukmė pailgės 10 mėnesių, savižudybių sumažės trečdaliu. Eilės pas šeimos gydytojus trumpės nuo 15 iki 7 dienų (eilės siekiant gauti specializuotas paslaugas - nuo 40 iki 30 dienų), padidės ilgalaikės slaugos prieinamumas, kils medikų atlyginimai (vidutiniškai 20 proc.).

Tiesa, visos išvardintos naujovės vakar sulaukė daug ekonomistų, politinių oponentų bei profsąjungų vadovų dėmesio. Labiausiai visiems užkliuvo abstraktumas - skelbiami siektini skaičiai, konkrečiai nenurodant, kaip jų bus siekiama.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s