respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

Dangstomi juodi V.Landsbergio darbainuotraukos (92)

2018 gegužės mėn. 12 d. 07:10:11
Justina GAFUROVA

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis nepanoro atskleisti istorinės skraistės, po kuria gali slėptis Vytauto Landsbergio nešvarūs darbai ir įtaka teroristiniams aktams pačioje Nepriklausomybės pradžioje. Pasirodo, prokuratūrai pro akis prasprūdo ne tik Seimo komisijos išvados, bet ir liudininkų pasakojimai.

 

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai Audrius Butkevičius, Bronislovas Genzelis ir Zigmas Vaišvila apskundė Generalinės prokuratūros atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Vytauto Landsbergio užsakymų teroristiniams aktams ir bandymui 1993 m. įvykdyti ginkluotą perversmą.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Martyno Jovaišos nuomone, dalis nurodytų nusikaltimų tirta atskirose baudžiamosiose bylose, kurios nutrauktos dėl senačių ar įtariamųjų mirčių, o dėl V.Landsbergio nenustatyta patikimų duomenų, kad jis būtų užsakęs šiuos nusikaltimus ar trukdęs teisėsaugai juos tirti.

Signatarai nesutinka su prokuroro nuomone, nes nevertinti jų nurodyti visi nusikaltimai ir vadovautasi tik atskirais ikiteisminiais tyrimais. Tačiau jie nevertinti kaip viena visuma, nevertintos tų nusikaltimų organizatoriaus V.Landsbergio veikos, jų tęstinumas. Signatarų nuomone, pradedant nuo „Kryžkalnio Motinos“ paminklo sprogdinimo, kurio užsakymą ir atlygį, Ž.Razmino ir V.Šustausko liudijimais, jiems perdavė ištikimas V. Landsbergio padėjėjas Andrius Tučkus, visi šie nusikaltimai turi tuos pačius užsakovus ir vykdytojus.

Prokuroras nevertino ir 2007 m. gruodį Seimo komisijos J.Abromavičiaus žūties aplinkybėms tirti išvadų, kuriose nustatyta, kad „J.Abromavičiaus nužudymą galima vertinti kaip žmogžudystę, įvykdytą teroristinės organizacijos požymių turinčios grupės asmenų, kurie turėjo ir tebeturi ryšių su kai kuriais politinių Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių), Krikščionių demokratų ir buvusios Demokratų partijų tuometinės ir dabartinės vadovybės bei kitais šių partijų nariais“. Komisijos išvadose taip pat teigiama, kad J.Abromavičius buvo surinkęs duomenų apie savanorių maištą, Bražuolės tilto sprogdinimą.

Prokuratūra tyrimą dėl J.Abromavičiaus nutraukė 2006 m. rugsėjį, konstatavus, kad J.Abromavičiaus žmogžudystę įvykdęs asmuo pats yra nebegyvas, o su konservatoriais susijusių įtariamųjų žmogžudystės užsakymu kaltei įrodyti nesurinkta pakankamai įkalčių, todėl bylos tyrimas sustabdytas.

Prokuroras nepasisakė ir dėl V.Šustausko prisipažinimų spaudos konferencijoje Seime, bei V.Šustausko knygoje „Laisvė ir kraujas“ paviešintos informacijos, kad 1991 m. sausio 13 d. Lietuvos Aukščiausiojoje Taryboje savanoriai iš Panevėžio jam siūlė imtis sunaikinti 10 pagrindinių V.Landsbergio politinių oponentų - A.Brazauską, K.Prunskienę, V.Beriozovą ir kitus. Tai jis patvirtino ir „Vakaro žinių“ žurnalistams dar šių metų kovo mėnesį.

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Audriaus Butkevičiaus komentaras:

- Lietuvos Respublikoje teismai ir prokuratūra valdoma konservatorių partijos statytinės prezidentės. Tikėtis, kad jos teisėjai atakuos savo maitintoją, būtų tiesiog naivu. Gilinantis į mūsų pateiktus klausimus, reikėtų priimti tam tikrus procesinius veiksmus. Tada paaiškėtų ir daugiau dalykų, kurie yra visiškai nepriimtini prezidentei ir valdžioje vis dar esančiai konservatorių partijai. Paaiškėtų, kad mes negalime priimti mito, kurį apie save kuria ši partija ir pats V.Landsbergis - kad jis vienintelis išgelbėjo Lietuvą, o konservatoriai yra vieninteliai Lietuvos patriotai.

Mes nenorime tiesiog nuskriausti dieduko. Šiandien Lietuvoje visiškai nėra priemonių stabdyti emigraciją, turime prastą saugumo situaciją - tai eilės žmonių, esančių valdžioje, veikos rezultatas. Kitaip sakant, tiek diedukas, tiek tetulė, tiek visa jų kompanija vykdė labai subtiliai nusikalstamą politiką. Prezidentė savo poste yra aštuonerius metus, tačiau nežinau nė vieno jos pasirašyto politinio dokumento emigracijai mažinti. Nėra vidinės motyvacijos. Rezultatas - šiandien Londone gyvena daugiau lietuvių nei Kaune. Kažkas turi atsakyti, kodėl aukščiausiuose vadovų postuose nedaromi reikalingi Lietuvai žingsniai. Gal yra išorinė motyvacija nedaryti?

Tiems, kurie planuoja kada nors įvykdyti karinį konfliktą Baltijos šalių teritorijoje, yra labai svarbi žmonių nuomonė apie Baltijos šalis. Buvo svarbu sukurti priešo įvaizdį apie Azijos valstybių žmones. Tam labai aktyviai talkino Lietuvos užsienio politikos, ir ypač konservatorių vykdyta politika. Bet koks sveiko proto žmogus, suvokdamas grėsmę, kylančią iš Rusijos, būtų sutikęs išsaugoti Rusijos visuomenėje palankias Lietuvai nuotaikas. Tam, kad bet kokio Rusijos valdžios puolimo prieš Lietuvą atveju, Rusijos žmonės paremtų mus. Taip, kaip parėmė mus Sausio 13-osios įvykių metu Maskvoje. Tačiau tai, ką darė V.Landsbergis ir po jo sekę visi jo statytiniai, buvo visiškai priešiška veikla. Mano požiūriu, ji buvo naudinga Rusijos vanagams, siekiantiems agresijos Baltijos valstybių teritorijoje. Tai man leidžia kalbėti, kad šie žmonės gali būti valdomi užsienio valstybių specialiųjų tarnybų.

 

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Zigmo Vaišvilos komentaras:

- Turbūt baugu tokius dalykus tirti, nors jie akis bado. Kai žmonės, vykdę užsakymus, prisipažįsta, o prokuratūra nenori tirti, keista. Sakoma, kad tai atskiri nusikaltimai, bet mes prašėme tai tirti kaip visumą, o ne atskirus epizodus. Nelaukiant, kol kas nors nutiktų iki šiol dar galintiems paliudyti dalyviams. Kaip kad buvo J.Abromavičiui, kaip nutiko Vytauto Pociūno ir panašiais atvejais. Manau, laikas atsipeikėti ir prokuratūrai, ir Valstybės saugumo departamentui, ir valstybei.

Prokuratūros atsakymą galima vertinti kaip atsirašymą. Matome tam priežastinius ryšius. Jei valstybės vadovė prašo malonės ir užtarimo tokio purvino, kaip galima pasakyti iš paskutinės VSD pažymos, „MG Baltic“ koncerno atstovo ir Eligijaus Masiulio... O paskui prezidentė patvirtina, kad bendrauja ir bendraus toliau. Ką bepridurti. Bet nuo tokių dalykų neturi priklausyti prokuratūros darbas. Prokuroras tyrime turi būti nepriklausomas. Deja, ne šioje valstybėje.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (92)

 • Keistuoliai 2018 gegužės mėn. 21 d. 11:59:13

  Tie kurie dar neeimgravo. Dirbat uz kapeikas kad nenumirt is bado, visokio
  plauko Dedules tyciojasi is jusu. Ko laukiat? Yra 2 keliai-arba revoliucija
  arba emigracija. Nieko nedarymas yra leidimas toliau is saves tyciotis.

 • keidanskas 2018 gegužės mėn. 18 d. 18:13:06

  Kokią ten Bartašiūnaitę už acto garinimą ar Razminą už kalbeles
  nutildė teismuose,o ožio,to prakeikto Tartiufo kreiva morda net jo
  samdyti sprogdintojai su liudijimais priremti prie sienos neįstengia...

 • Sene 2018 gegužės mėn. 15 d. 09:51:25

  Ir pagaliau sulaukiau, pradėjo lysti yla iš maišo. Dabar tik noriu
  sužinoti kurioje ložėje pas masonus sėdi "tvartukas".

 • Sene 2018 gegužės mėn. 15 d. 09:41:17

  Ir pagaliau sulaukiau, pradėjo lysti yla iš maišo. Dabar tik noriu
  sužinoti kurioje ložėje pas masonus sėdi "tvartukas".

 • manau 2018 gegužės mėn. 14 d. 23:36:44

  tuoj musu sazines isikunijimo partija kartu su prokurorais ,sukurs abiems
  po byla, ir pasodins, bus kaip su venskiene

 • Atsibuskite prochurorai---netapkite bendrininkais,juk vistiek reikės ir jums atsakyti už nusikaltimų dangstymą 2018 gegužės mėn. 14 d. 17:54:31

  Visus budelius poetai,tauta prakeikia.Mūsų ožio ir ožkos atrodo joks
  prakeiksmas nejaudina.Labai liūdna,kad taip ilgai valstybę trypia
  dinastiniai kėgėbistiniai palikuonys.Pusžydžiai ,tikriausia kelių
  valstybių agentai.,ardo ,vagia,praskolina,prichvatizuoja mokius privačius
  bankus----viską nusavina savo vagių klano asmeniniai naudai.

 • Kaip pirštu į dangų 2018 gegužės mėn. 13 d. 21:42:30

  Pritariu, niekas negali paneigti, kad žmogus Audrius Butkevičius gali
  būti valdomas užsienio valstybių specialiųjų tarnybų. Tai ką jis
  darė iki kalėjimo ir po jo, man leidžia kalbėti,kad tai buvo visiškai
  priešiška veikla ir neabejotinai naudinga Rusijos vanagams.

 • Kaip pirštu į akį 2018 gegužės mėn. 13 d. 17:38:57

  "Tačiau tai, ką darė V.Landsbergis ir po jo sekę visi jo statytiniai,
  buvo visiškai priešiška veikla. Mano požiūriu, ji buvo naudinga
  Rusijos vanagams, siekiantiems agresijos Baltijos valstybių teritorijoje.
  Tai man leidžia kalbėti, kad šie žmonės gali būti valdomi užsienio
  valstybių specialiųjų tarnybų." Kas gali paneigti......?

 • aš suprantu 2018 gegužės mėn. 13 d. 16:53:53

  Aš suprantu Justiną ir jos tautiečius: jiems Landsbergis visada buvo
  teroristas, o OMON, internacionalinė Pskovo divizija glosčiusi mus
  tankais Sausio tryliktą,kaip ir panašūs ivanovai, rašinėjantys
  keiksmus, - kovotojai už žmones? Nebeateis Putinas, nesulauksite.
  Pašiliui dar viskas gerai ir su smegenimis ir su reputacija - vadovavosi
  ne LTSR,o Lietuvos įstatymais ir teisingai atmetė dviejų,Maldeikienės
  žodžiais tariant, pilnaties aukų,pareiškimus.

 • R.K 2018 gegužės mėn. 13 d. 14:58:00

  Profesionalus išdavikas ir provokatorius.Žino ir vieno ir kito
  kainą.Pagal profesionalumą įvertintas ir tada ir dabar ir panašu bus
  reikalingas atetyje o ir jo taip sakant patyrimas ir metodai.Neįkainojamas
  profesionalas.

 • Izrail 2018 gegužės mėn. 13 d. 08:41:43

  Matot prie ko privede Lietuva zydu ir puszydziu garbinimas!Lietuvos
  sunaikinimas, isvogimas ir isvaikymas

 • Gintautas 2018 gegužės mėn. 13 d. 06:11:22

  Vietiniai socialistai sulinde mesla minko.

 • kgb 2018 gegužės mėn. 12 d. 23:50:35

  pasienio aukos,prie boksto ,tiltelio sprogdinimas ir kitka,matyt'dedules'
  darbeliai,jis sake: Lietuvai reikia auku ir du simtus saziningu.

 • Viešumas 2018 gegužės mėn. 12 d. 23:00:22

  Ką galima bepasakyti - Lietuvos Prezidentė...žmogaus sąmonė ir
  pasąmonė mato seniai, todėl ir žmonės bėga iš Lietuvos...todėl
  reikia baigti veidmainiavimą ir visas blogybes rauti per viešumą...

 • Gal nuslinks,pagaliau, 2018 gegužės mėn. 12 d. 20:42:23

  nepelnytas ir išpūstas demagoginio melo ir netiesos sakymo ir garbinimo
  šydas.Juk seniai visi apie tą kalbėjo ir stebėjosi "nekaltumo
  prezumpcija"

 • Tomo gerbėjas 2018 gegužės mėn. 12 d. 20:31:28

  Aš visada gerbiau Tomkaus humorą: taiklų, kandų, piktą, smagų. Bet
  toks: Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Audrius
  Butkevičius - ar ne per žiauru ir "Respublikai"?

 • sargas 2018 gegužės mėn. 12 d. 19:22:16

  Laikas uzdaryti i cypine!

 • Mokytojas 2018 gegužės mėn. 12 d. 18:10:11

  Skaitau "respubliką" nuo pirmojo numerio. Ačiū ir dabar, nes sužinojau
  iš A. Butkevičiaus, kad valdžioje vis dar yra konservatorių partija. O
  aš, mat vaikams aiškinu,kad Lietuvą valdo žalių valstiečių ir
  socialdarbiečių koalicija. Gerbiama redakcija, gal galite atsakyti, kada
  didžiai gerbiamas Skvernelis su gerbiamu Karbauskiu įstojo į
  konservatorių partiją?

 • senis 2018 gegužės mėn. 12 d. 17:54:44

  ...mes nenorime skriausti dieduko? Tas diedukas tave Butkeviciau, karta jau
  pasodino, jeigu jam kils toks noras, jis tave pasodins iki gyvos galvos! As
  tikrai ne uz Lansbergi, bet reikia Butkeviciau teisngai vertinti politiku
  galias. Lansbergis 30 metu valdo Lietuva, o tu tik nevykes politikos, skia,
  mokslininkas. Atsiprasant.

 • aš irgi 2018 gegužės mėn. 12 d. 17:05:16

  Aš irgi palaikau kapitoną Audrių Butkevičių ir šturmaniuką
  Vaišviliuką: žiū ir priplauksime Durniškes...

 • Šios valstybės gyventojai 2018 gegužės mėn. 12 d. 16:56:42

  Butkevičiaus ir Vaišvilos pareiškimai prokurorui bei komentarai primena
  vaikišką dainelę: "Įšoko oželis (VL?) į rūtų darželį,ištrypė
  rūteles, dėl to mes (Audriukas ir Zigmukas) praradome nekaltybę. Maamaaa
  (Rusija)".

 • zuve 2018 gegužės mėn. 12 d. 16:17:25

  zmones dirbo Lietuvai,o PROKURORUI SVARBI SENATIS.TOKIOSE BYLOSE SENATIES
  BUTI NEGALI.BE TO,VYRIAUSIAS PROKURORAS LABAI AISKIAI PRISIEKE TARNAUSIAS
  TEISINGAI IR TIK TAUTAI.\KAZKODEL PRISIMINIAU NAUJA Z.UKIO MINISTRA\.

 • vo tep 2018 gegužės mėn. 12 d. 16:10:23

  eda Briuselio duona,otarnaujauzsienio spec tarnyboms.tai kaip ir kaltinimas
  LR irEU isdavimu.o kaip su adamke-kasmet buvo jav prezidentu priimamas,o
  sita tik buryje,nors maivosi kaip svarbiausia.sikart audrelis pavare.o tai
  jam Orbanas issisokelis????senute merkel nesiseiliojo pries donce,o naujas
  ju VR ministeris \bavaras\liepe ginti deutschlanda nuo emigrantu visomis
  net krastutinemis priemonemis,oj subegs pas petra jie i soda bulviu
  sodinti,gal ir pas vesaite?.

 • Cvirka 2018 gegužės mėn. 12 d. 14:30:45

  veltui VL stengesi nuversti P.Cvirka, ruose sau vieta... sita vieta nebus
  V.L

 • pagarba A.B. 2018 gegužės mėn. 12 d. 14:28:19

  Sikart palaikau Audriu Butkevičiu! Politologas tarptautiniuose reikaluose,
  kaip is ozio pienas... O cia jis plaukioja savo -DLaivo- stichijoje.
  Sekmes!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018