respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

CŽV kalėjimo tema dar nebaigta (visas tekstas)nuotraukos (41)

2018 liepos mėn. 12 d. 20:16:10
Danas NAGELĖ

Šią savaitę Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas nagrinėja žmogaus teisių pažeidimų Lietuvoje atvejus. Pirmasis nagrinėjamas klausimas - kodėl Lietuva iki šiol neatstato per apkaltą nušalinto prezidento Rolando Pakso teisių būti renkamam. Antras - slaptas CŽV kalėjimas, veikęs Lietuvoje ir kuriame esą buvo kankinami žmonės. Jei dėl pirmo klausimo dauguma mūsų politikų nebesiginčija, tai antrasis toliau neigiamas. Jį neigia ir atsakingi pareigūnai, galimai sankcionavę CŽV kalėjimo atsiradimą Lietuvoje, nors Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pripažino: CŽV kalėjimas pas mus buvo.

 

Dilema Vyriausybei

Vyriausybės atstovė EŽTT Karolina Bubnytė su Lietuvos užsienio reikalų bei teisingumo ministrais pradėjo diskusijas, ar mūsų šaliai reikia ginčyti paskutinę pavasario dieną EŽTT priimtą sprendimą, kad vis tik CŽV kalėjimas Lietuvoje egzistavo. Toks sprendimas yra ne tik smūgis Lietuvos prestižui, nes mūsų valstybė pripažinta pažeidusi Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas, draudžiančias kankinimą, garantuojančias teises į privataus gyvenimo apsaugą, laisvę, veiksmingą teisinę gynybą. Dėl neteisėto kalinimo CŽV kalėjime, esą Lietuvoje veikusiame 2005-2006 m., Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą išmokėti 130 tūkst. eurų palestiniečiui Abu Zubaidahui (Abu Zubaydah), kuris, kaip skelbiama, šiuo metu kali Gvantanamo bazėje.

Pasak K.Bubnytės, EŽTT, priimdamas Lietuvai nepalankų sprendimą, rėmėsi netiesioginiais įrodymais, daugiausiai - viešojoje erdvėje prieinama informacija, taip pat 2014 m. paviešinta JAV Senato ataskaita. K.Bubnytės teigimu, nėra nustatyta, kad orlaiviais į Lietuvą ar iš jos būtų gabentas minėtas palestinietis, nėra nustatyta konkrečių Lietuvos pareigūnų dalyvavimo atvejų.

Tikina, kad nieko nebuvo

2009 m. Seimo laikinajai komisijai, besiaiškinusiai, ar Lietuvoje veikė CŽV kalėjimai, 2004 m. po apkaltos nuo prezidento pareigų nušalintas Rolandas Paksas liudijo, kad, jam būnant prezidentu, noras įvežti į Lietuvą terorizmu kaltinamus asmenis buvo. Tačiau R.Paksas tvirtino nesutikęs. O tuometinis VSD šefas Mečys Laurinkus liudijo, esą R.Pakso teiravosi apie CŽV kalinių įkalinimo Lietuvoje galimybę, bet neva apie CŽV kalėjimus kalbėjęs tik kaip apie abstrakciją ir tokios įstaigos Lietuvoje esą niekada nėra buvę.

„Kada, pasak EŽTT sprendimo, CŽV kalėjimai veikė Lietuvoje? 2005-2006 m. Manęs tuo metu jau metus nebuvo VSD vadovo pareigose, tad nieko negaliu komentuoti. Ar buvo kokia nors iniciatyva įsteigti CŽV kalėjimus Lietuvoje? Nebuvo. Iki to laiko, kol aš dirbau, nebuvo“, - užvakar tikino M.Laurinkus.

Tačiau jei kalėjimai ėmė veikti Lietuvoje 2005 m. pradžioje, juos reikėjo įrengti, suderinti detales su amerikiečiais, kurie dar turėjo gauti ir tam reikalingus leidimus. O tai, atrodo, galėjo būti daroma tik VSD vadovaujant M.Laurinkui. Tačiau šis tai kategoriškai neigia.

„Gal kieno nors galvoje ir buvo iniciatyva, tačiau aš nieko nežinau“, - kalbėjo M.Laurinkus.

Priminus, ką jis liudijo Seimo laikinajai komisijai, buvęs VSD vadovas nepasimetė.

„Aišku, R.Paksui pasakiau, kad tokie dalykai pasaulyje yra. Argi nebuvo tokio dalyko?“ - klausė M.Laurinkus.

Jo įpėdiniu tapo Arvydas Pocius, kuris VSD vadovavo per visą laikotarpį, kai, pasak EŽTT, Lietuvoje veikė CŽV kalėjimai arba bent jau vienas kalėjimas. Tačiau jis šia tema dabar nelabai norėjo kalbėti.

„Yra Vyriausybės atstovės EŽTT viešas atsiliepimas apie teismo sprendimą, daugiau nepasakysiu nieko. Viskas, kas yra jos atsiliepime, yra teisinga“, - tikino A.Pocius.

Reikia pripažinti

Dabartinis europarlamentaras Rolandas Paksas, „Vakaro žinių“ paklaustas, ar Lietuvai verta skųsti EŽTT sprendimą dėl CŽV kalėjimų, išreiškė įsitikinimą, kad tai būtų beviltiška.

„Mūsų kaimynai lenkai yra apskundę sprendimą dėl CŽV kalėjimų ir yra gavę neigiamą atsakymą. O Strasbūro teismas visada vadovaujasi principu: jei viena valstybė yra padavusi skundą dėl panašaus sprendimo ir yra gavusi neigiamą atsakymą, tai ir kitai valstybei bus toks pat atsakymas. Todėl teisine prasme skųsti yra beviltiška. Kalbant politine prasme, reikia vieną kartą baigti šitą istoriją ir pripažinti, kad Lietuvoje buvo pažeidinėjamos žmogaus teisės ir atsakyti už tai. Tie, kurie davė sankcijas CŽV kalėjimui, tie, kurie finansavo, tie, kurie kankino, kurie vežė, įleidinėjo lėktuvus, tie, kurie gavo dideles sumas - visi turi būti įvardinti. Bet Lietuva elgiasi kaip strutis, įkišęs galvą į smėlį. Skaitau spaudoje, kaip žmonės, tiesiogiai susiję su visu šiuo dalyku, sako: „nežinau“, „nesąmonė“, „negali būti“. Tai yra absurdiška. Pačiame Strasbūro teismo sprendime juodu ant balto išvardinta, kokie kankinimo metodai buvo taikomi, kaip buvo tyčiojamasi iš žmogaus orumo, siekiant išgauti vienokį ar kitokį teiginį“, - teigė R.Paksas.

Dideli pinigai

Politikas priminė, kad JAV galioja Konstitucija, draudžianti tokius „tardymo“ būdus JAV teritorijoje, todėl JAV ieškojo būdų, kaip įsteigti kalėjimus kitose šalyse.

„O mūsų klapčiukai, arba norėdami įsiteikti, arba uždirbti (nes EŽTT akte parašyta, kad nenustatytiems Lietuvos pareigūnams buvo skirta daugiaženklė suma), padėjo su tais kalėjimais. Dabar mūsų teisėsauga turėtų pasakyti, kas tuos pinigus pasiėmė, už ką pasiėmė, kas davė sankcijas. Tai - nebe politinio tyrimo, o jau baudžiamosios bylos dalykas“, - įsitikinęs europarlamentaras.

Politikui nesuvokiama, kaip visi gali sakyti, kad nežinojo apie CŽV veiklą Lietuvoje.

„Į Lietuvą atskrisdavo lėktuvai, nustatyti reisai, lakūnai, žmonės, kurie pasitiko ir t.t. Ir dabar sakyti, kad nieko nebuvo... Aš nesutikau su šituo dalyku, o Lietuvoje galbūt jau buvo paimti pinigai, todėl teoriškai samprotauju, kad dėl to aš buvau kliūtis, kurią reikėjo pašalinti. Juo labiau kad M.Laurinkus buvo vienas mano apkaltos pradininkų. O dar visai prieš apkaltą M.Laurinkus mėnesiui buvo išvykęs į JAV. Tad kas galėtų paneigti, kad apkalta buvo bendras veiksmas?“ - samprotavo R.Paksas.

Jis netiki, kad apie CŽV kalėjimą nežinojo Valdas Adamkus, prezidentavęs tuo laikotarpiu, kai tas kalėjimas, pasak EŽTT, veikė.

„Jei VSD būtų norėjęs nuo valstybės vadovo tai nuslėpti, tokia informacija vis tiek būtų išplaukusi iš kitų šaltinių, bendraujant tarptautiniu lygiu, pavyzdžiui, klausiant, „kaip ten jums sekasi, gal mes dar ką nors jums pamėtėsim“. Šalies vadovas privalėjo žinoti apie tokius dalykus. Be valstybės vadovo žinios kita valstybė negalėtų organizuoti tokios operacijos“, - įsitikinęs R.Paksas.

***

2009 metais Seimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pavedė ištirti, ar šalyje tikrai veikė CŽV kalėjimai. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad 2004-2006 metais Lietuvoje tikrai leidosi CŽV lėktuvai, išvadose minima, kad CŽV kartu su mūsų specialiosiomis tarnybomis rekonstravo du pastatus. Tačiau išvadose taip ir nėra konstatuojama, ar rekonstruotuose pastatuose buvo kalinti žmonės ir ar CŽV lėktuvuose, atvykusiuose į Lietuvą, buvo gabenami kaliniai. Vėliau iniciatyva tęsti tyrimą dėl CŽV kalėjimų Seime dar ne kartą buvo kilusi, tačiau ji taip ir „netapo kūnu“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (41)

 • Laikas 2018 liepos mėn. 15 d. 11:43:45

  Pagal pirmo lektuvo tūpimo datą sprendimas statyti kalėjimą ir kalinių
  atvežimo programos patvirtinimas turejo įvykti ponui Paulauskui laikinai
  einant prezidento pareigas.

 • Piksius 2018 liepos mėn. 14 d. 06:05:44

  Bėda ne tame, kad tai buvo, o tame, kad trečiose šalyse tai daroma.
  Štatai nenori pažeisti savo įstatymų, bet tam jie turi šalis kuriose
  tai daro ir darys, kol nepasiprotės koks vietinis štatų, kad neva taip
  nėra gerai. Tada jo paklaus, o kas yra gerai štatams? Ir jai jis atsakys
  ne taip, geriausiu atveju paliks postą. Tai nieko smerktino, netgi iš
  moralinės pusės. Kas dar nesuprato kaip jie mato de mrokrat iją?
  Pavaldume. Jai gali kažką įtakoti ir valdyti, tai jie režisuoja de
  mrokrat iją.

 • Siaubė 2018 liepos mėn. 13 d. 14:52:41

  Pasirodo,kad Lietuvoje nei pokario žmonių žūdynių nebuvo,nei
  amerikoniškų kalėjimų.Medaliai ytik kabinami nusikaltėliams .Pasirodo
  ir Lietuvoj stalinų buvo,kur be teismo galima buvo išžūdyti visą
  šeimą.O Marijos žeme,kas čia vyksta.Atveža užsieniečius Lietuvon
  kankinimams.Taip išeina,kad kitų šalių nuomone lietuviukai VISKĄ
  GALI.

 • As 2018 liepos mėn. 13 d. 10:55:51

  Visko pasitaiko gyvenime,bet sitokio pasisakymo is vyriausybes atstoves,kad
  EZTT skelbdama isvadas del Lietuvos remesi bobuciu pletkais,tai jau virsune
  auksciausiu lygiu musu atstovu ismintingumas.Didziuli geda visai Lietuvai
  paskelbtu nosprendziu,o aukstas pareigas uzimantys asmenys galvoja kaip
  kalakutai ka reik daryti,kol sriuboj neatsidure.Manau yra tik viena,kad
  buvo tas CZV kaliejimas ir reikia pripazinti ir ivardyti visus asmenis
  susiejusius su sia bjauria ir gedinga Lietuvai padaryta zala.Baisu
  prisiminti kaip vienas okupantas zude,kankino ir treme,atsirado kitas,kuris
  pasaulio akivaizdoj niekina ir zemina ta brange tevyne LIETUVA.

 • durnių 2018 liepos mėn. 13 d. 10:18:51

  laivas ......... teroristui kompensaciją priteisus atsiras tuzinas naujų

 • Pensininkė 2018 liepos mėn. 13 d. 09:54:19

  Lietuva be įdomybių negalėtų išgyventi...Paskutinė tai vadinamoji
  100-čio dainų šventė, pradedant maitinimu ir baigiant - pradėta
  šventė su puse vėluojančių dalyvių... O jei skaičiuotumėm atgalios
  tos įdomybės nesutilptų ir į jaučio odą visas surašyti. Jos kaip
  lepšiai po lietaus išlenda netikėčiausiose vietose... Jau nekalbu apie
  gamtos stichijas, kurios nepriklauso nuo žmogaus, o visos kitos
  "išmintingų" asabų darbo vaisiai ir t.t.

 • A.V. 2018 liepos mėn. 13 d. 08:38:22

  Na šie metai bus gana liūdni, pradės veikti Lietuvos ,,teisingumo
  mašina". Staigia mirtimi mirs Adamkus, iš balkono iškris sysioti
  norėjęs Laurinkus, veždamas automobiliu granatą žus Pocius, o visų
  kitų laukia Pakaunės savanorių ,,elito" likimas,(virvė, vanduo ir
  kitokie (,,malonumai") Taigi ruoškimės raudoti, o CŽV kalėjimo
  Lietuvoje tai ,,nebuvo" (nustatė komisija, kurios tyrimo objektyvumu
  abejoti tikrai neverta), tačiau rimtai, ašarų gal ir nereikia, juk
  politinės šiukšlės turi būti naikinamos.

 • Vladas 2018 liepos mėn. 13 d. 06:47:16

  Nieksu gauja!

 • nuomonė 2018 liepos mėn. 13 d. 03:09:25

  net purto vien pažiūrėjus į nuotraukas,preiš keletą metų žiųrėjau
  filmą,apie prezidento berniukus,manau Admkus viską puikiai supranta...tik
  nesuprantu,kaip galėjo tokį žmogų,kaip A.J. palikti tvarkytis
  valstybėje,kai pats važinėjo su verslininkais po pasaulį.....manau
  Adamkus,pats supranta,kad prisidėjo prie baisybių Lietuvoje...pamenat,ir
  jam buvo liepta pasakyti,kad atiduotų mergaitė motina,garantija ,kad ne
  pats sugalvojo....ikaip ir ponas wilniaus meras,kai pasakė ,kad matė su
  keturačiu....ir jis "valdo " wilnių....baisu net pagalvoti....

 • manau 2018 liepos mėn. 13 d. 00:53:18

  Karolinai metas atsistatydinti, nes neturi jokios kompetencijos dirbti
  dabartinį darbą. Nepatikėčiau jai nė karvių pamelžti, užčiulptų
  negyvai...

 • cha cha 2018 liepos mėn. 13 d. 00:50:14

  Pirmieji milijonai nugulė pas Laurinkų. Antrieji pas Dabašinską su
  Jurgelevičium( namai Turniškėse), tretieji pas Pocių. Kas neaišku?
  Užtenka tik Adamkavičiui praverti srėbtuvę...

 • Daiva 2018 liepos mėn. 13 d. 00:25:26

  Adamkui ir Pociui EŽTT davė laiko iki rugsėjo 15 d.

 • O aš 2018 liepos mėn. 13 d. 00:18:37

  Siūlau pradėti tyrimą paršui Vasiliauskui, kuris kartu su arkliagalve
  kutvela Šimonyte sunaikino Snoro banką ir atidavė bankinę rinką
  Lietuvoje skandinavų bankams, kad tie galėtų netrukdomai lietuviukus
  melžti. Tešlagalviui Vasiliauskui dar atskirai reiktų tinkamai
  suformuluoti kaltinimus, dėl vienos ale “Aukšto rango ” p..ės
  laižymo ir kelių bankų uždarymo!

 • Konservatorių šūūūū-das 2018 liepos mėn. 12 d. 23:24:53

  Toks būtų teisingas Grybauskaitės valdomos Lietuvos situacijos
  vertinimas: Ši sistema negriūna, o tik labiau smirda. Šūdas ne
  stuļpas, neparvirs. Brudas tvirtai prilipęs prie Lietuvos. Spiriant
  šūdą jis neskrenda, o prilimpa prie bato. Jeigu toje vietoje kur guli
  š* padėsi bulkutę, ji irgi netrukus smirdės šūdu. Griežtai,
  nemaloniai, bet teisingai.

 • aksioma 2018 liepos mėn. 12 d. 23:13:09

  ale musu valdzia visiskai be atminties :)

 • << tam na ,kad 2018 liepos mėn. 12 d. 22:18:29

  Kubiliaus nusikaltimų žmonių kišenėse niekas neieško - visiems
  piliečiams matomi ir žinomi , pradedant "Mažeikių nafta" ir užbaigiant
  pensininkų , pašalpinių ,neįgaliųjų ,mokytojų ir kt.
  biudžetininkų gyvenimo PABLOGINIMU ir Lietuvos praskolinimu su
  9 - 10 % palūkanomis !
  Rudenį Seimo komisija viską ištirs ir dar parašys ! Galėsim skaityti
  ir viską sužinoti !

 • Zinis 2018 liepos mėn. 12 d. 20:56:28

  Tyre kalejimo atsiradima " solidi" komisija.Neisgirdom is jos ataskaitos
  kas uzsake kalejimo projekta,kas ir uz kiek pinigu pastate,kas skyre
  pinigus statatybai ir kokia suma.Niekas nieko nezino.Nemanau kad
  M.Laurinkus state is savo kisenes.Tai kamam toks tyrimas.Absurdas! Laiko
  visus kvailiais. Prades tur but aiskint kad tai padare Maskvos
  ranka.Butinai turi mus uzpult ir is anksto prisistato kalejimu...Musu
  policija isaiskina kur kas sudetingesnius nusikaltimus.Ponai paveskit
  isaiskint kaltuosius policijai.Tegul uz nelegalu kalejima susimoka Europai
  is savo kisenes kaltieji ,o nevisu zmoniu saskaita is valstybes biudzeto.

 • Donatas 2018 liepos mėn. 12 d. 20:55:31

  AR LIETUVOS VALDŽIA – TERORISTŲ GLOBĖJA?
  1. KODĖL NEBUVO NUTEISTAS NEI VIENAS „SAVANORIS“ – TERORISTAS,
  PAKĖLĘS GINKLĄ (IR IŠĖJĘS Į MIŠKĄ) PRIEŠ LIETUVIŲ TAUTOS
  TEISĖTAI IŠRINKTĄ VALDŽIĄ?
  2. KODĖL NEBUVO NUTEISTAS NEI VIENAS TERORISTAS, SUSPROGDINĘS
  GELEŽINKELIO TILTĄ PER BRAŽUOLĖS UPELĮ?
  3. KODĖL PO ŠIAI DIENAI VIS DAR SLEPIAMA (JAU VIEŠAJA PASLAPTIMI TAPUSI)
  IFORMACIJA APIE LIETUVOJE ĮSTEIGTĄ JAV KANKINIMO KALĖJIMĄ?
  4. KODĖL LIETUVOS KARININKO POCIŪNO ŽUDIKAI PO ŠIAI DIENAI LAISVI
  ŠLIAUŽIOJA GATVĖMIS?

 • Zinis 2018 liepos mėn. 12 d. 20:54:22

  Tyre kalejimo atsiradima " solidi" komisija.Neisgirdom is jos ataskaitos
  kas uzsake kalejimo projekta,kas ir uz kiek pinigu pastate,kas skyre
  pinigus statatybai ir kokia suma.Niekas nieko nezino.Nemanau kad
  M.Laurinkus state is savo kisenes.Tai kamam toks tyrimas.Absurdas! Laiko
  visus kvailiais. Prades tur but aiskint kad tai padare Maskvos
  ranka.Butinai turi mus uzpult ir is anksto prisistato kalejimu...Musu
  policija isaiskina kur kas sudetingesnius nusikaltimus.Ponai paveskit
  isaiskint kaltuosius policijai.Tegul uz nelegalu kalejima susimoka Europai
  is savo kisenes kaltieji ,o nevisu zmoniu saskaita is valstybes biudzeto.

 • žopa 2018 liepos mėn. 12 d. 19:50:59

  Adamkus dirbo JAV kontražvalgyboje ir ten įgijo geros
  praktikos.Tikriausiai jis ne kartą pats lankėsi tame kalėjime ir
  tikriausiai arabui išdūrė akį.Reikalinga tik akistata su arabu.

 • Kelmas 2018 liepos mėn. 12 d. 19:24:01

  Kaip suprantu,Adamkus,Laurinkus,Kirkilas turės ,,susimesti'' ir
  kompensuoti Lietuvai paskirtą dovanėlę.

 • tai gal 2018 liepos mėn. 12 d. 19:09:06

  niekas nieko neprisimena del to, kad pagal VBS pletkus kai kurie buve KGB
  bendradarbiai tapo CZV agentais. Seniau maniau, kad tai tikrai pletkai, bet
  dabar suabejojau, o gal tikrai taip buvo. Na, pagalvokit, ar CZV agentas
  pasakys, jog tikrai CZV kalejimas buvo ir kalinys ar kaliniu buvo. Niekada.

 • //////// 2018 liepos mėn. 12 d. 19:02:19

  tai valstybine auksciausiu salies pareigunu korupcija liudna kai
  prezidentas nedirba savo saliai ir dar meluoja

 • Prosenelis 2018 liepos mėn. 12 d. 18:47:49

  Kodiel turietu mokieti tauta alstybie turi mokieti Adamkus su savo gauja
  nes spauda rasie kad maiso doleriu dalinosi jo he TA matomai pamaisie
  Pociunas ir buvo nuzudytas ta dalikatna reikaliuka turietu ispresti seimas
  ir nuvalyti juoda dieme nuo Lietuvos.

 • skraide 2018 liepos mėn. 12 d. 18:37:54

  skraidino ora, veze veikejams vyno, vakarais prie kortu stalo pralosusiam
  lupo benagi

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu sekmadienį pasveikino Saudo Arabijos karalių Salmaną bin Abdulazizą al Saudą Nacionalinės dienos proga.
 • NELAIMĖ: Prienų rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto neblaivaus vyro vairuojamas automobilis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018