respublika.lt

CŽV bylos tyrimas: Prezidentė ir prokuratūros vadovai spaudė ar ragino dirbti?

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 30 19:35:03, Danas NAGELĖ, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Darius Raulušaitis. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Gyvename paradoksų valstybėje. Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl JAV CŽV kalėjimo veikimo Lietuvoje, nes esą jo nė nebuvo. Tačiau Vyriausybė nusprendė sumokėti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) priteistą 130 tūkst. eurų kompensaciją palestiniečiui, kuris kalėjo CŽV kalėjime Lietuvoje. Kalbama neva prezidentė Dalia Grybauskaitė spaudė prokurorus tyrimo dėl CŽV kalėjimo nenutraukti. Tačiau kaip atskirti spaudimą nuo raginimo išsiaiškinti teisybę?

 

Skandalingas liudijimas

Remiantis prokuroro Juliaus Rėksnio šios savaitės liudijimu Seimo laikinajai tyrimo komisijai, bylą dėl CŽV kalėjimo tyręs dabar jau buvęs prokuroras Mindaugas Dūda prieš maždaug penkerius metus patyrė spaudimą iš prezidentūros jokiu būdu bylos nenutraukti.

Esą spaudimas buvo vykdomas per tuometinį generalinio prokuroro pavaduotoją Darių Raulušaitį, kuris M.Dūdai neva sakęs, kad nutraukimas labai nepatiktų prezidentūrai.

Esą net buvo pateiktas sąrašas asmenų, kuriems reikėtų pareikšti įtarimus, o tarp jų, pasak J.Rėksnio, tikrai buvo tuometiniai VSD šefai Arvydas Pocius bei Mečys Laurinkus, galbūt net ir prezidentas Valdas Adamkus. Tiesa, J.Rėksnys sako, kad už šių faktų tikrumą garantuoti negali, nes perpasakoja tai, ką girdėjo iš paties M.Dūdos.

Spausti nebuvo reikalo

„Vakaro žinios“ kreipėsi į D.Raulušaitį, kuris šiuo metu jau ne prokuroras, o advokatas. Šis užtikrino, kad nieko panašaus, apie ką kalba J.Rėksnys, nebuvo.

„Man nebūtų buvę jokio reikalo spausti prokurorą nenutraukti bylos, nes aš, būdamas generalinio prokuroro pavaduotoju, turėjau įgaliojimus panaikinti bet kokį prokuroro sprendimą, tarp jų - ir dėl nutarimo nutraukti bylą.

Nutarimo nepanaikinau, nes, mano supratimu, jis buvo teisėtas ir pagrįstas. Nemačiau jokio reikalo jo naikinti. Tyrimas vyko, bet daugelis tyrimų taip baigiasi, kai prokurorai padaro tai, ką moka, ką gali ir nieko neranda.

Bet šiuo atveju atsakymas buvo rastas: prokuroras konstatavo, kad nieko į Lietuvą gabenta nebuvo, jokių kalėjimų nebuvo.

Aš tikrai nespaudžiau M.Dūdos priimti kokį nors sprendimą. Apie bylą esame kalbėję, nes man tuo metu iš tikrųjų reikėjo daug komunikuoti dėl tyrimo. Mat į Lietuvą buvo privažiavę daug tarptautinių organizacijų, buvo atvykęs ir Europos Parlamento Žmogaus teisių komitetas. Apie tyrimą buvo kalbama, bet tikrai nebuvo spaudimo. Ir, kiek atsimenu, kalbėjimai vyko jau po nutarimo tyrimą nutraukti“, - dėstė D.Raulušaitis.

Kalbas apie sąrašą, kam pareikšti įtarimus, buvęs prokuroras pavadino visišku absurdu.

„Čia jau net nėra ką komentuoti. Iš viso iš prezidentūros ne tik dėl šios bylos, bet ir dėl visų kitų nesu gavęs jokių signalų ar nurodymų“, - sakė advokatas.

Drąsos netrūksta

Jis atmeta prielaidas, kad tyrimas nutrauktas, nes prokuroras neišdrįso įtarimų pareikšti itin įtakingiems žmonėms, galbūt net buvusiems VSD vadams ar kadenciją baigusiam prezidentui.

„Kai nori, prokurorai viską išdrįsta, pažiūrėkime, kokiems asmenims yra buvę pareikšti įtarimai. Nemanau, kad prokurorai sudrebėtų, jei būtų rimtas pagrindas pareikšti įtarimus“, - teigė D.Raulušaitis.

Yla išlįs

Buvęs parlamentaras prof. Povilas Gylys, anksčiau ne kartą raginęs atitinkamas institucijas išsiaiškinti visą tiesą apie CŽV kalėjimus, tokios nuomonės laikosi ir dabar.

„Mums svarbiausia yra tiesa ir teisingumas. Jei CŽV kalėjimas buvo, reiškia, buvo įvykdytas teisinio dempingo aktas (tokį terminą aš naudoju): jei kuri nors išvystyta šalis pagal Konstituciją negali taip elgtis savo teritorijoje, tai numeta į kitą teritoriją. Bet tai reiškia mūsų sistemos laužymą. Jei buvo kankinama, viskas daroma slaptai, galima kalbėti ir apie Konstitucijos laužymą, nes pažeistas mūsų suverenitetas.

Jei kažkokios jėgos norėjo šį reikalą ištirti, tai yra pozityvu. Tačiau kyla klausimas, kodėl vėliau buvo sustota ir viskas užglaistyta, nors EŽTT sprendime juodu ant balto surašyti faktai, kad kalėjimas egzistavo, tas konstatuota ir prieš 5 metus JAV Senato atlikto tyrimo išvadose. Nemanau, kad tokios institucijos ką nors laužia iš piršto. Tačiau tik laiko klausimas, kada viskas atsiskleis, nes su laiku viskas, kas slapta, vis tiek išaiškėja“, - tvirtino P.Gylys.

Pasak profesoriaus, akivaizdu, kad ir valdžios atstovai, kurie tvirtina, jog kalėjimo nebuvo, tuo netiki, nes Lietuva sumokėjo EŽTT paskirtą baudą, vietoj to, kad ją užginčytų.

„Jei prezidentė prokurorus ragino išsiaiškinti tiesą, tai yra pozityvu. Tačiau viskas priklauso nuo konteksto, niuansų. Mes nežinome, ar liepė, ar domėjosi, ar davė suprasti“, - akcentavo P.Gylys.

Situaciją komentuoja žurnalistė Olava STRIKULIENĖ:

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) įpareigojo Lietuvos valstybę sumokėti 130 tūkst. Eur užsieniečiui, kuris 2005-2006 m. buvo kalinamas slaptame CŽV kalėjime Antaviliuose (Vilniaus rajonas). Atrodo, jog teks mokėti ir kitam kalintam užsieniečiui. Tik jo skundas EŽTT dar nebaigtas nagrinėti. O mes ką? O mes toliau vaizduojame, jog Lietuvoje jokio CŽV kalėjimo nebuvo.

Nejaugi? Retorinis klausimas - ar Lietuva lygiai taip pat sutiktų užmokėti, jei kas nors paskelbtų, jog Labanoro girioje vaikštinėjantis prieštvaninis dinozauras begėdiškai išmindžiojo pataisus bei kitus saugotinus miškų augalus? Manyčiau, jog nesutiktų. O EŽTT sprendimo apie Lietuvoje slapčia kalintus, netgi kankintus CŽV kalinius mūsų valstybė nepaneigė. Nors yra pasirašiusi tarptautinę konvenciją, draudžiančią kankinimus. Ne, Lietuva EŽTT sprendimo neapskundė. Viešai per daug nesipiktino. Tai galėtų reikšti, jog slaptas kalėjimas Lietuvoje tikrai egzistavo.

Tačiau kitas katastrofiškas faktas - jog Lietuvos piliečiai, praslinkus 13 metų, vis dar nežino TEISYBĖS apie CŽV kalėjimą mūsų valstybėje. Kas jį įkurti leido? Kas surado kalėjimui tinkamą vietą? Negi amerikiečiai, nemokantys nei lietuviškai, nei lenkiškai, patys rado tinkamą vietą Antaviliuose. Aišku, ne.

Tad kokie tuometiniai pareigūnai tiesiogiai bendradarbiavo su CŽV specialistais? Kas apie CŽV kalėjimą žinojo? Kas privalėjo žinoti? Kas nuo ko Lietuvoje tiesą nuslėpė? Kas asmeniškai iš tos istorijos pasipelnė? Galų gale, kas tinkavo, remontavo būsimo Antavilių kalėjimo patalpas? Kas įrengė signalizaciją? Kas tiekė slaptam kalėjimui maistą, elektros, vandens tiekimą bei kitas komunalines paslaugas? Juk naivu būtų tikėti, jog elektrikų sąskaitoje būtų įrašytas klientas - JAV, CŽV, kalėjimas, klientas Abu Zubaydahas, slaptas. Su prierašu - jei sąskaitą perskaitei, įsivaizduok, kad jos neįsiminei.

Seimo laikinajai komisijai prokuroras liudija, jog prezidentūra neleido nutraukti CŽV bylos. Esą tuometinis generalinio prokuroro pavaduotojas taip pat įtikinėjo, jog bylos nutraukti negalima. O kas čia nepatiko? Juk teisingai elgėsi! Kaip galima nutraukti bylą, jei Vašingtonas, Maskva ir Strasbūras turi duomenų, jog Antaviliuose vyko slapti kankinimai?

Tarkime, Maskvą ignoruojame. Bet logiškai mąstant, jei lygiai taip pat teigia Strasbūras bei Vašingtonas, Vilnius tokią informaciją tiesiog privalo visapusiškai patikrinti. Kad išsiaiškintų - „feikas“, „trolinimas“, šmeižtas ar tiesa. Tai ne D.Grybauskaitės pretenzijos, bet tiesioginė prokuratūros pareiga. Lygiai taip pat, jei Ignalina teigtų, jog Kupiškyje slapčia kankinami žmonės, teisėsauga tokią informaciją taip pat turėtų tikrinti.

Bjauriausia yra tai, jog dalis prokurorų, jausdami D.Grybauskaitės eros pabaigą, išdrąsėjo ir dabar sako, kad jiems buvo liepta CŽV kalėjimo istoriją ištirti. Ir įvardinti visus šios istorijos dalyvius. O ką? Reikėjo liepti netirti, užtušuoti? Tada nesuprantu, kokiai funkcijai yra reikalinga prokuratūra. Kaltuosius išaiškinti ar nuslėpti? Visuomenė turi žinoti, koks vaidmuo šioje šlykštokoje CŽV kalėjimo istorijoje teko tuometiniam VSD vadovui, šalies prezidentui bei kitiems juos lydintiems asmenims. Nes bet koks amerikietis be vietos valdžios leidimo pasistatęs prie Antavilių net ne kalėjimą, o kioską ar palapinę, iškart būtų sudominęs vietos seniūną, seniūnaitį ir darželinukus.

Tokie dalykai kaip slapti užsieniečių kankinimai mūsų valstybės teritorijoje, galėjo vykti tik SUDERINUS su tuometine mūsų valdžia. Visuomenė privalo žinoti, kas iš mūsiškių tai leido, suderino. Prokurorai turėtų ne skųstis ar raitytis, bet pateikti viešumui visas su slaptu CŽV kalėjimu susijusias mūsiškių pavardes. Pavyzdžiui, taurių, subtilių inteligentų. Dvasingų, principingų žmogaus teisių puoselėtojų. Nors spintoje vis vien - skeletas. Abu Zubaydahas Antaviliuose.

Situaciją komentuoja europarlamentaras, 2003-2004 m. ėjęs Lietuvos prezidento pareigas Rolandas PAKSAS:

„Prezidentės paraginimą nenutraukti tyrimo dėl CŽV kalėjimo galima traktuoti ir vienaip, ir kitaip: ar teisybės atstatymas ir greitesnis teisybės žinojimas yra spaudimas prokurorui? Norint daryti kokią nors išvadą, reikia žinoti daug aplinkybių.

Atsimenu savo, kaip prezidento, bendravimą su tuometiniu generaliniu prokuroru Antanu Klimavičiumi. Aš iš tikrųjų jam esu sakęs, kad visuomenė yra susirūpinusi dėl tikrosios „Mažeikių naftos“ istorijos, kad visuomenė yra susirūpinusi dėl Bražuolės upelio tragedijos, dėl Juro Abromavičiaus žūties. Manau, kad prokuroras turi daryti viską, jog atskleistų tiesą visuomenei. Tokių pokalbių nepavadinčiau spaudimu.

Prezidentas, kaip žmogus, atsakingas už visą valstybę, turi teisę pasikalbėti su prokuroru.

Tačiau viską galima apversti kitaip. Jei prezidentė ar jos patarėjai prokurorus kviečiasi „ant kilimėlio“ arba, kaip teko skaityti, bylos vežiojamos į prezidentūrą ir sakoma, kad, jei neištirsi bylos - nebedirbsi, tai jau, aišku, yra spaudimas“, - tvirtino R.Paksas.

Europarlamentaras mano, kad spaudimas dėl CŽV kalėjimo gali būti iš kelių pusių, todėl mes jo buvimo lyg ir nepripažįstame, tačiau sutikome mokėti baudą.

„Lietuva priklauso vienos iš didžiųjų valstybių įtakos zonai, ši valstybė buvo suinteresuota, kad tiesa nebūtų atskleista. Manau, kad iš šitos pusės prokuratūrai buvo daromas didžiulis spaudimas.

Man pačiam yra žinoma, kiek tų lėktuvų į Lietuvą skrido, kur jie Palangoje leidosi, kiek krovinių iškrauta, kiek žmonių bendravo, kiek transporto važiavo. EŽTT viską juodu ant balto surašė, o mes, kaip stručiai, kišame galvą į smėlį. Kai buvau prezidentas, tuometinis VSD vadovas Mečys Laurinkus tiesiai šviesiai manęs paklausė apie galimybę dėl CŽV kalėjimo įsteigimo, o tai šį tą reiškia“, - prisiminė R.Paksas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s