respublika.lt

Buvimo Europos Sąjungoje kaina (1)

2014 sausio mėn. 19 d. 13:07:03
Gediminas JAKAVONIS, žalgirietis, parlamentaras

Visada būsiu dėkingas likimui, kad buvau tarp tų, kurie Mokslų akademijos salėje klausėsi bene paskutinės Justino Marcinkevičiaus kalbos. Tą vakarą didysis mūsų tautos poetas kalbėjo apie pareigą būti savo žemės šeimininkais. Kalbėjo Mokslų akademijos salėje, kurioje prieš 25 metus rinkdavosi Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio žmonės, kalbėjo mums palikdamas savo Testamentą - savo žemėje tvarkytis patiems.


Vartau 1990 metų dokumentus, kurie vadinasi „Valstybės atkūrimas: sąjūdžio rinkiminis projektas“. Cituoju tik kai kuriuos punktus:

 - siekti neutraliteto kaip aukščiausiojo Lietuvos užsienio politikos principo;

 - remti Baltijos nebranduolinės zonos kūrimo idėją ir reikalauti nedelsiant išgabenti iš Lietuvos teritorijos branduolinį bei kitus naikinimo ginklus;

 - stabilizuoti Lietuvos nacionalinę valiutą, pažaboti infliaciją;

 - garantuoti pragyvenimo minimumą visiems piliečiams, negaunantiems didesnių pajamų;

 - periodiškai perskaičiuoti darbo užmokestį, pensijas, stipendijas ir pašalpas atsižvelgiant į infliacijos lygį.

Tauta patikėjo Sąjūdžiu ir 1990 kovo 11-ąją buvo atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė, ją 1991 sausį apgynė Lietuvos žmonės. Medininkų žudynių liudininkas, buvęs pareigūnas Tomas Šernas tų metų Sausio 13-osios naktį pasakojo: „Kai prasidėjo šaudymas prie Televizijos bokšto, iš mūsų daugiabučio namo ginti patraukė 3 šeimos, dar trys mūsų namo šeimos priklausė organizacijai „Jedinstvo“. Tą naktį Vilnių daugiausia apgynė iš Lietuvos provincijos suvažiavę žmonės...“

Tada tai buvo iš visos Lietuvos suvažiavę žmonės, gynę savo valstybę, jos institucijas, savo teisėtai išrinktą valdžią, Seimą, ant kurio barikadų buvo užrašas, kad tai „Lietuvos širdis“. Vis galvoju, kur ir kada atsirado ta riba, po kurios buvusi vieninga tauta suskilo į dvi Lietuvas - elitą ir „runkelius“.

Kažkada J.Stalino saulės parsivežti į Maskvą vykusi Salomėja Nėris prieš mirtį ištarė žodžius: „Viešpatie, ką jie iš mūsų padarė!“ Šiemet dalyvaudamas daugybėje Sausio 13-ajai skirtų renginių, klausydamas proginių kalbų, kalbėdamas su žmonėmis apie jų vargus ir rūpesčius, pats savęs klausiau - ką mes patys su savimi padarėme? Kaip vėl neprisiminti Justino Marcinkevičiaus žodžių: „Likę gyvieji, ko jūs taip šaukiate, ko jūs taip rėkiate? Mes po žeme viską girdim, tik ne viska suprantam...“

Ir aš daug ko nesuprantu. Kaip galima pažeidžiant įstatymus, vadinamus referendumu, atsisakyti savo valstybės nepriklausomybės? (Kaip ta blondinė ne į temą - kiek bylų dar būtų iškelta Darbo partijai, jei ji ne savo rinkėjus kviestų alumi ir skalbimo milteliais?)

Kaip galima sugalvoti - pardavinėti žemę užsieniečiams?

Kaip galima valdžioje esančiam elitui ignoruoti įvykusį referendumą dėl Visagino AE?

Kaip galima atsisakinėti paskutinio savo valstybingumo simbolio, nacionalinės valiutos - lito?

Ar jau uždaromas projektas „Lietuvos valstybė“.

Pamenu, kai sovietmečiu tėvas tvarkydamas stalčiuje dokumentus, ištraukė tarpukario Lietuvos pilkai žalsvą 100 litų banknotą: „Pažiūrėk, sūnau, o juk mes kadaise buvome Valstybė...“

Žiūrėjau tuo metu į tą pinigėlį ir nesupratau, kodėl tėvo akyse tada pamačiau ašaras.

1993 m. birželio 25 d. mačiau ašaras žmonių akyse, kai atstovėję prie kasų eilėse jie rankose laikė pirmuosius antrosios Lietuvos Respublikos litus.

Mes atgimėme kaip Valstybė!

Kai įsivesime eurą - mes pritrauksime į Lietuvą investuotojus, kai įsivesime eurą - mes galėsime pigiau skolintis... ir t.t. - girdžiu dabar kiekvieną dieną. Dieve mano, tą patį girdėjau ir tada, kai stojome į NATO ir kai stojome į Europos Sąjungą, tik tada nuoširdžiai tuo tikėjau. Dabar matydamas, kas darosi euro zonos valstybėse ir ypač Graikijoje, kaip žmogus, turintis ekonomisto išsilavinimą, tuo abejoju ir netikiu.

Štai estai eurą įsivedė, latviai įsivedė, o mes irgi kuo greičiau turime įsivesti. Kaip gi čia taip pralošiam Pabaltijo kaimynams, o juk Europos Konstituciją net neskaitę pasirašėme patys pirmieji Europoje.

Lietuvos bankų sistemoje šeimininkauja skandinavai. Skandinavai į savo rankas periminėja ir Lietuvos žiniasklaidą, kuri pastaruoju metu kartu su mūsų politiniu elitu kasdien pateikia vis naujų ir naujų argumentų apie būtinybę Lietuvoje įvesti eurą.

Štai latviai jau du kartus pigiau skolinasi, štai, pažiūrėkite, kokie gražūs naujo pavyzdžio 10 eurų banknotai, tereikia tik paruošti euro įvedimui Lietuvos žmones (nesusipratusius „runkelius“, kurių Latvijoje buvo 60 proc.) ir jau tada bus tikras rojus Lietuvoje.

Tada mano klausimas, jei jau mes, nenorintys atsisakyti lito „runkeliai“, - kvailesni, tai ar kvailesniais už mūsų elitą laikote Didžiąją Britaniją, Šveicariją, Švediją, Lenkiją, kurios arba nesiruošia, arba neskuba atsisakyti savo nacionalinių valiutų?

Praėjusios kadencijos Seime turėjom premjerą, kuris aiškino tautai, kad suvaldė ekonominę krizę, kad apie tai rašys vadovėliai, kad užsienio ekspertai jį giria... Kur negirs, kai per ketverius metus sugebėjo prisiskolinti tiek, kiek iki jo valdymo Lietuva nebuvo skolinga per visą savo egzistavimo laikotarpį. Lietuvos banko valdybos pirmininkas pataria norintiems turėti litą - nejuokinti pasaulio.

O jūs, garbūs vyrai, taip vis laukiantys iš užsienio pagyrų, niekada nesusimąstėt, kad geriausia jų sulaukti iš savo tautiečių, kuriems įvedus eurą iškart padidinsite kainas?

Iš visų pusių puolama skandinavų valdomos žiniasklaidos, koalicijos partnerių iš kairės ir opozicijos iš dešinės, Seimo pirmininkė pirmiausia pasiūlė padidinti vidutinį darbo užmokestį iki 1500 litų ir tik tada svarstyti euro įvedimo klausimą. Na ir prasidėjo! Konservatoriai, liberalai iškart prakalbo apie interpeliaciją Seimo pirmininkei. Premjeras pasakė, kad atsistatydins, jei 2015 m. sausio 1-ąją neįsivesim euro. Ir reikia gi taip nekęsti savo tautos ir visą laiką pataikaujant Vakarams rodyti, kad negalime gyventi savo protu. Juk jei ten Vakaruose genijai, proto bokštai, tik ar ne Vakarų bankininkai, finansininkai kalti, kad pasaulyje kilo tokia ekonominė krizė?

Strasbūre, mieste, kuriame įsikūręs Europos Parlamentas, Europos Taryba, Europos Žmogaus Teisių Teismas, mieste, kuris save tituluoja Europos sostine, stovi Šv.Petro jaunesniojo katedra. Ji garsi tuo, kad viduje per visą sieną nutapyta viduramžių freska, vaizduojanti Europos tautas. Jos čia pavaizduotos kaip raiteliai, nešantys vėliavas su savo valstybių pavadinimais.

Pati paskutinė toje eilėje pėsčiomis basa eina mergina, ant kurios vėliavos parašytas žodis LITAVIA - t.y. Lietuva. Na kurgi mums, paskutiniams Europos pagonims, lygintis protu su tais, kurie į mūsų kraštą kelis šimtus metų veržėsi ugnimi ir kalaviju ir kurių mokyti vyrai jau tuomet mokėjo suskaičiuoti, kiek velnių telpa ant adatos smaigalio.

Istorija kartojasi. Liaupsindami Vakarus, kažkodėl norime prisiminti, kad būtent ten gimė ir komunizmas, ir fašizmas, bet baisiausia, kad bijome pasitikėti savimi, būti savo žemės šeimininkais.

Sausio 13-ąją tauta apgynė savo Lietuvos valstybę. Tūkstančiai niekam nežinomų žmonių buvo šios pergalės kalviai ir tik vėliau imta šlovinti vadus ir vadukus, o politinis šalies elitas šią datą pasidarė savo švente.

Genialus tapytojas Janas Mateika savo paveiksle „Griunvaldas“ nutapė žymiausius to laikotarpio Žalgirio mūšio dalyvius. Čia kiekvienas pavaizduotas karys turi savo vardą, kiekvienas karžygys - istorinė asmenybė.

Bet man visuomet į akis krinta visai šalia Vytauto Didžiojo esantis karys, apie kurį skelbiama, kad tai nežinomas lietuvių pėstininkas. Bet kaip tik tas nežinomas ir yra tas, kuris perveria ietimi didįjį Kryžiuočių ordino magistrą Ulrichą fon Jungingeną.

O aš vis galvoju, kad tiek tada, tiek dabar tas karys, kaip Sausio 13-osios nakties likę gyvi Lietuvos žmonės, taip ir liko politikos akyse „runkeliais“.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Žalgiris“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: antrą Šv. Velykų dieną Vilniaus Fabijoniškių gimnazijos stadione susirinkusiems žiūrovams „Vilniaus“ futbolo klubas pergalės nepadovanojo - traumų išretinta vilniečių ekipa nusileido Kėdainių „Nevėžio“ futbolininkams, kai varžovai pelnė įvartį 11 m baudiniu paskutinę pridėto laiko minutę.
  • PARTRENKĖ: pirmadienio pavakarę Vilniuje automobilis „VW Passat“ partrenkė 10 metų berniuką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar kelia grėsmes užsieniečių antplūdis Lietuvos darbo rinkoje?

balsuoti rezultatai

Ar dirbsite per Velykas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +3  +4 C

   +2   +4 C

 

 +4   +6 C

+14 +16 C

 +15  +17 C

 

+16   +18 C

3-4 m/s

 2-4 m/s

 

 4-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis