respublika.lt

2018 vasario 18, sekmadienis

Brangioji, aš sumažinau biurokratą...nuotraukos (5)

2017 rugsėjo mėn. 03 d. 08:22:55
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - visi valstybės tarnautojai, su nerimu laukiantys Vyriausybės žadamos viešojo sektoriaus pertvarkos. Mat Vyriausybė, ragindama pasimokyti iš Estijos, ketina gerokai sumažinti valdininkų skaičių. O kiek, kur ir kuriuos mažins, dar neaišku. Tad visiems valstybės tarnautojams kol kas vienoda drebėsena.

 

Vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno vadovaujama darbo grupė jau yra parengusi Valstybės tarnybos įstatymo naujos redakcijos projektą. Kol kas šis projektas tik aptarinėjamas, tačiau naujovės akivaizdžios. Asmenys į valstybės tarnybą būtų atrenkami centralizuotai. Be to, neliktų valstybės tarnybos rezervo, o jau dirbantys valstybės tarnautojai nesitobulintų įvairiuose kursuose už valstybės lėšas. Ir tai būtų visiškai logiška. Kurių galų priimti į darbą nemokšą ir vėliau jį už mokesčių mokėtojų pinigus tobulinti? Geriau iškart priimti tobulą. O jei asmuo linkęs dar labiau tobulėti, tegul moka už kursus iš savo kišenės. Nors tada iškart sumažės įvairiausių kursų lankytojų ir gerai apmokamų lektorių. Nes piliečiai savo asmeninius pinigus skaičiuoja.

Keistokai atrodo ir valstybės tarnybos rezervas. Valdininkai rezervistai gali metų metus laukti, kada jų paslaugų valstybei prireiks? O jei niekada neprireiks? Taip ir lauksi geresnių laikų „pensione“? Lauksi, kol tau drauginga partija laimės rinkimus? Valdininkui, išsiųstam į rezervą, tas rezervas - lyg paguoda, kad dar turi šansą sugrįžti.

Jau patys pradeda išsilakstyti

Valstybės tarnybos departamento (VTD) rugpjūčio 24 d. duomenimis, Lietuvoje buvo 60 175 valdininkų pareigybės, bet iš jų 5652 etatai nebuvo užimti. Tad, vien tuščiuosius etatus panaikindama, Sauliaus Skvernelio Vyriausybė galėtų skelbtis realiai kovojanti su biurokratija. Kurgi ne. Daugiau nei 5 tūkst. biurokratų vienu mostu nurėžusi! Kita vertus, valstybės tarnyba vis mažiau vilioja jaunimą. Didžiausia išlieka 51-65 metų grupė. Įsitvirtinusi ir sulauksianti pensijos. O 40-mečiai ir dar jaunesni iš valstybės tarnybos jau traukiasi. Ši amžiaus grupė sudaro 70 proc. išėjusių iš valstybės tarnybos savo noru ar šalims susitarus. Lieka tie, kurie jau negali ar jau nenori pabėgti?

„Biurokratijos“ skaičiai atrodo įspūdingi, nes valstybės tarnautojams priskiriami ir šalies statutiniai pareigūnai. Atmetus statutinius, VTD duomenimis, turime 30 466 valdininkus. Privalančius laikytis valstybės tarnautojo etikos. Įstaigos dėl šio papildomo asmens suvaržymo yra linkusios įdarbinti ne valstybės tarnautojus, bet paprastus darbuotojus. Jiems etikos reikalavimai menkesni. Jei viešai nesikeiksi - dirbsi. Tačiau eiliniai interesantai subtilybių neskiria. Visus - ir valstybės tarnautojus, ir paprastus darbuotojus, sėdinčius kabinetuose, - vienodai vadina klerkais ir biurokratais. Blogas darbuotojas vis vien asocijuojasi su bloga valstybe.

O kiek jų reikia?

Koks valstybės tarnautojų skaičius yra Lietuvai optimalus? Į tokį klausimą turbūt galėtų atsakyti tik Vanga su Mikalda. Nes kaip apskaičiuoti? Pagal dar likusį gyventojų skaičių ar išsidėstymo tankį? Valdininkai nėra kukurūzų sėklos, kurios į Lietuvos arimą subedžiojamos kvadratiniu lizdiniu būdu. Į kiekvieną kv.m - vienodas kiekis valdininkų. Tik patys valstybės tarnautojai gali atsakyti, kiek jie optimalūs. Kiek dirba, kiek darbo metu laisto savo šiltnamiuose pomidorus, sėdi grožio salonuose ar laksto po prekybos centrus ieškodami savo vaikams kuprinių. Bet jei kolega neužkrauna savo menkučio darbo krūvio kitam kolegai, visi tylės. O kolega su savo menkučiu darbo krūviu ir po parduotuves lakstydamas susidoros. Ir taip su menkučiais darbo krūviais visi egzistuos. Su vienodu pasiteisinimu - kiek už darbą moka, tiek ir dirbame. Nors tai tik patobulintas sovietinis pasiteisinimas - už darbą mažai moka, todėl iš fabriko, fermos, statybvietės velku.

Gal ne to reikia?

Iš tiesų svarbiau ne žmonių valstybės tarnyboje kiekis, bet paslaugos suteikimo greitis. Pvz., greičiau kaip Airijoje ar lėčiau? Nes paslaugos suteikimo greičiu įvertinama valstybė. Ar juda kaip feraris, ar kaip triratukas? Per kiek laiko duodamas leidimas statyboms? Per kiek laiko įregistruojama nauja įmonė? Kada iš naujai įsteigtos įmonės pradedami lupti mokesčiai? Jei vos ne iškart, naujai kepyklai vos spėjus iškepti bandelę, valdininkai ir valstybė bus keikiami. Nepriklausomai nuo to, ar vadinamasis biurokratas bus labai mandagus, etiškas ir stropiai vykdantis galiojančius įstatymus. Už per rūgščią varškę keikiama prekybos centro kasininkė. Nors ne ji tą varškę pagamino. Už nevykusius draudimus, apribojimus keikiami valstybės tarnautojai. Nors jie tik vykdo instrukcijas. Tad už valstybės tarnybos prestižą labiausiai atsakingi įstatymų leidėjai. Nepriiminėk kvailo įstatymo. Jei negaila paprasto žmogaus, bent neskriausk valdininko.

Kada pilietis tampa aštriasnape varna, piktai karksinčia „biu-ro-kraaatai“? Tada, kai susiduria su draudimų absurdais! Įsivaizduokime, kad Lietuvoje įvyksta stebuklas. Visi kvailieji draudimai ir kvailieji įstatymai išimami iš apyvartos. Kaip vaikams pavojingi žaislai. O biurokratų kiekis paliekamas tas pats. Tačiau nepaisant, koks tas kiekis - per didelis ar per mažas, piliečiams jau po mėnesio imtų atrodyti, kad biurokratų neliko. Visai! Kažkur išnyko! Nes valstybės ir jos tarnybos prestižą lemia protingi mokesčiai, išmintingi įstatymai ir maksimaliai greitas interesantų aptarnavimas. Visa kita - tik moralizuojantys plepalai. Dabartinėmis sąlygomis, jei valdininkais taptų tik altruistai, idealistai, vaišinantys savo interesantus torčiukais, žmonės vis vien ant jų pyktų - „velniop tortą, duok greičiau leidimą statyboms!“

Sunku spręsti apie vairuotojo profesionalumą, kai išklibęs automobilio motoras. Taip pat sunku spręsti apie valstybės tarnautojo profesionalumą, kai jam tenka dirbti su prastokais motorais. Turime Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Galėtume įsteigti ir kažką panašaus į teisės aktų „veterinarijos“ tarnybą. Kad peržiūrėtų, kurie vos ne per tris dešimtmečius priimti teisės aktai serga kiaulių gripu, salmonelioze ir t.t. Kurie - galutinai susidėvėję „motorai“. Kuriuos reikia utilizuoti, o kuriuos dar galima išgydyti. Štai tada, jei valstybės tarnautojas blogai dirbtų su pataisytu motoru, vyt tokį biurokratą be gailesčio.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (5)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPRĘS: Lenkų tautinės mažumos problemos Lietuvoje bus išspręstos, nes Lietuva laikosi konstruktyvaus požiūrio, sako Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda; anot Lenkijos vadovo, tokį patikinimą jis išgirdo ne tik iš Prezidentės, bet ir iš Premjero.
  • ŽUVO: devyni žmonės žuvo ir vienas sužeistas per gaisrą, kilusį šiukšlių surinkimo ir išvežimo punkte Gvanduno provincijoje, pietinėje Kinijoje, informuoja Kinijos centrinė televizija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Euras ir toliau plaunamas
2. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
3. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
4. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
5. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
6. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
7. Lemtinga žinomo verslininko Igno Staškevičiaus klaida
8. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
9. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
10. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
11. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
12. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
13. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
14. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
15. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
16. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
17. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
18. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
19. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
20. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?
21. Buvusio Lietuvos prezidento žmona Laima Paksienė: Mes tebeiname minų lauku
22. Kiek dar sproginėsime ant KGB paliktų minų?
23. A.Veryga siekia nemėgstamiausio politiko karūnos
24. Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras V.Žiemelis: Rūpindamiesi smulkmenomis pražiūrime valstybę
25. Varžybos dėl trofėjaus „Lietuvos prezidentas“

Ko palinkėtumėte valdžiai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga?

balsuoti rezultatai

Ar šalia jūsų gyvena vieniši senukai, kuriais niekas nesirūpina?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -5   -3 C

   -3  -2 C

 

   -4  -2 C

    -2   -1 C

   -1  -0 C

 

   -2  -1 C

    2-4 m/s

    4-5 m/s

 

      3-5 m/s

 

USD - 1.2348 PLN - 4.1719
RUB - 70.8493 CHF - 1.1519
GBP - 0.8904 NOK - 9.7148
reklama
Labas vasara