respublika.lt

2018 liepos 21, šeštadienis

B.Markauskas: man nereikia kažko daug daryti dėl reputacijos atstatymonuotraukos (4)

2018 balandžio mėn. 17 d. 14:16:09
Rūta Grigolytė, Elta

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas antradienį Seimo posėdyje atsakinėjo į parlamentarų raštu pateiktus klausimus. Ministras sakė, kad jis turi daug palaikančiųjų, dėl to jam nereikia daug rūpintis dėl reputacijos atstatymo, o šešėlio ant Vyriausybės jis teigė nemetęs.

 

„Tikrai nėra lengva atsakinėti į šiuos klausimus, bet reikia“, - sakė ministras.

Grupė Seimo narių pateikė ministrui devynis klausimus. Pirmuoju klausta, ar ministras pripažįsta, kad jo šeima be savininko leidimo ir nuomos sutarties naudojosi jo turtu ir gavo Europos Sąjungos (ES) išmokas.

B. Markauskas pripažino, kad ne visa žemė, už kurį jo mama gavo ir gauna išmokas, yra naudojama pagal rašytines sutartis, bet nepripažįsta, kad naudoja ją be leidimo. Pasak ministro, teisinis pagrindas gali būti laikomas ir žodinis susitarimas, o tokį jis tvirtina iš ūkininko gavęs.

Antrajame parlamentarų klausime pabrėžta, kad ministras davė priesaiką sąžiningai tarnauti Lietuvai ir jos žmonėms. Parlamentarai prašo sąžiningai atsakyti, ar sąžininga be savininko leidimo ūkininkauti jo žemėje ir gauti už tuos plotus ES išmokas.

Ministras teigė, kad priesaiką vykdo sąžiningai dėl anksčiau išvardytų priežasčių.

B. Markauskas aiškino, kad visus reikiamus dokumentus yra pateikęs.

Taip pat parlamentarai prašė atsakyti, kiek žemės ministro šeima naudoja žemės ūkio verslui ir kiek ES išmokų už tai gauna? Teiraujamasi, gal ministras naudojasi ir daugiau sklypų be savininkų sutikimo.

B. Markauskas sakė, kad tai jo mamos ūkis, ir jis neprivalo tų duomenų atskleisti. Tačiau teigė, kad gali atskleisti skaičius - 2015 m. deklaruota 236 ha, 2016 m. - 223 ha, 2017 m. - 210 ha. 2015 m. išmokų gauta 38 tūkst. eurų, 2016 m. - 36 tūkst., 2017 m. - 33 tūkst. eurų. Tačiau mokesčių, anot B. Markausko, sumokėta taip pat daug.

Seimo nariai priminė, kad ministras pripažino, jog Lietuvoje populiaru ūkininkauti žemėje be savininkų leidimo. Parlamentarai klausė, ar todėl, kad būdamas ministras pats naudojosi svetima žeme be sutikimo, B. Markauskas ir toliau toleruos tokią sistemą.

Ministras teigė, kad netoleruos tokios tvarkos, bet ją reikėjo taisyti jau seniai.

„Būtent smulkesniems ir vidutiniams ūkiams tai aktualu. Kitiems metams parengsime pasėlių deklaravimo taisykles, kad ūkininkams būtų kuo mažiau nesklandumų“, - sakė B. Markauskas.

Seimo nariai taip pat klausė, ar valstybės pareigūnas, negebantis sutvarkyti savo šeimos žemės ūkio verslo teisinių dalykų, gali atsakyti už visą šalies žemės ūkį.

B. Markauskas prašė, kad būtų atskiriamas laikotarpis, kai jis buvo tik ūkininkas, nuo to, kai tapo Seimo narys ir žemės ūkio ministras.

„Nuo tos dienos nė vienos žodinės ar rašytinės sutarties neatsirado“, - tikino ministras.

B. Markausko taip pat prašyta atsakyti, ar jis kalbėjosi su Ramūnu Karbauskiu per tą valandą, kai viešai pareiškė, kad atsistatydins, o po valandos sprendimą atšaukė.

B. Markauskas sakė per tą valandą tikrai nekalbėjęs su R. Karbauskiu.

„Tikrai netiesa, kad nuomonę pakeičiau dėl pokalbio su R. Karbauskiu“, - teigė ministras.

Ministras buvo prašomas atsakyti į klausimus, kiek žemės valdo R. Karbauskis ir su juo susiję asmenys, ar teisėtai ji įgyta.

Ministras sakė, kad tol, kol Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) kontroliuoja, nėra taip, kad vieno ūkio būtų įsigyjama daugiau nei 500 ha.

„Niekas geriau už prokuratūrą to tyrimo neatliks, tikrai ne žemės ūkio ministras. Anksčiau ar vėliau NŽT turės galimybę atsakyti į visus klausimus. Manu, kad į ateitį rizikų neturime, į praeitį - bus išsiaiškinti“, - sakė B. Markauskas.

Taip pat ministro klausta, kaip ministras vertina „savo metamą šešėlį visai dabartinei Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir jos reputacijai“.

B. Markauskas sakė manantis, kad to šešėlio nėra.

„Turiu didelę patirtį tiek kaip žemės ūkio specialistas, tiek kaip politikas. Manau, kad Žemės ūkio ministerija yra tarp lyderių darant reformas, būtų labai gaila, jeigu jos sustotų“, - kalbėjo ministras.

Formuluotas ir klausimas, kokią dalį iš beveik 6 milijonų eurų, skirtų Žemės ūkio ministerijos veiklos viešinimui, ministras skirs savo reputacijos atstatymui.

Ministras atsakė, kad nežada skirti nė euro.

„Kas mane pažįsta, labai palaiko, visos Lietuvos ūkininkai, giminės, artimieji, kaimynai. Man nereikia kažko daug daryti dėl reputacijos atstatymo“, - sakė ministras.

Vėliau parlamentarai uždavė kelis klausimus gyvai.

„Aš labai gerbiu Prezidentės nuomonę, man jos nuomonė labai svarbi“, - sakė ministras, Algirdo Syso paklaustas, ar gerbia Prezidentės išsakytą apie jį nuomonę.

„Esu pasirengęs į viską atsakyti atvirai. Nuo to laiko, kai pradėjau ūkininkauti, situacija labai pasikeitė. Tėvukas mirė, mama beveik nemato. Kaip ūkininkas ne visada gerai įvertindavau visus juridinius niuansus, tą pripažįstu, tačiau kaip ministras esu tikrai pasiryžęs tarnauti Lietuvai“, - kalbėjo B. Markauskas.

Paaiškėjo, kad faktiškai B. Markausko motina Sofija Markauskienė apie 5 metus naudojosi sklypais be leidimo, o Nacionalinė mokėjimo agentūra S. Markauskienei mokėjo Europos Sąjungos išmokas už keturis sklypus, kuriuos ji dirba be nuomos sutarčių.

Prezidentė praėjusią savaitę sakė, kad ministras B. Markauskas nebeturi nei politinės, nei moralinės teisės toliau likti poste.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis teigė, kad ministrui po šalies vadovės pareikštos pozicijos būtų sunku, bet įmanoma toliau dirbti.

Pats B. Markauskas sakė, kad nesuprastų, jeigu netektų „valstiečių“ frakcijos pasitikėjimo. Partijos lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat teigė, kad ministras turi frakcijos palaikymą.

Po atsakymų Seime B. Markauskas susitiks su S. Skverneliu.

 

A. Sysas: bus einama interpeliacijos ministrui B. Markauskui link

Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad bus einama interpeliacijos žemės ūkio ministrui Broniui Markauskui link, nors jis neatmeta galimybės, kad pas Premjerą Saulių Skvernelį bus priimti reikalingi sprendimai dėl jo buvimo ministru.

„Aš manau, kad viskas eina interpeliacijos link. Gal užteks sveiko proto ir šiandien pas Ministrą Pirmininką bus priimtas sprendimas, kuris turėjo būti priimtas prieš savaitę. Atsakydamas į mano klausimą, ministras atsakė, kad jis gerbia Prezidentę, o Prezidentė nedviprasmiškai pasakė, kad jis negali eiti šitų pareigų“, - antradienį žurnalistams sakė A. Sysas.

Seimo socialdemokratai ketina tartis su kitų opozicinių partijų atstovais dėl interpeliacijos žemės ūkio ministrui.

Socialdemokratų frakcijos netenkina žemės ūkio ministro paaiškinimai Seime. „Tokie paaiškinimai nukreipia ugnį į Markauską dar labiau. Jis labai išsamiai atsakinėjo, bet labai nenuoširdžiai, aš tikrai nuoširdumo negirdėjau“, - sakė A. Sysas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • Dvigubi standartai 2018 balandžio mėn. 17 d. 20:21:37

  Kas čia daros ? Tiek triukšmo dėl 1,5 ha žemės ir išmokų 1300 €.
  Dėl didesnių mln."maklių" nebuvo tokio triukšmo ir jokių tyrimų ir
  nepriklausoma žiniasklaida tylėjo ir tyli .

 • Nuomonė 2018 balandžio mėn. 17 d. 20:06:16

  Kas toks nesusipratėlis tas tikrasis šeimininkas,jei kelis
  metus,nežinojo kas jo žemę dirba ! Apsurdas ! Tikrai kažkas
  paprašė,kad taip kalbėtų .Jeigu žemės nedirbi,tai ji apauga
  krūmokšniais ir už tai būtų gavęs baudas ! Dabar šiam alia
  savininkui gerai - ministro artimieji apdirbo žemę,patręšė,sutvarkė
  ,todėl galima žurnalistams ir landsbrazauskiniams skųsti ,galimai, ne
  už ačiū .
  P.S. Tokiems sysams,ar anūkams reikėtų apsiraminti -tvarkykitės su savo
  mortų "maklėmis" !

 • kestut 2018 balandžio mėn. 17 d. 19:54:25

  Matyt jau nori "įdarbinti" savą žmogų,kuris užmerks akis būsimoms
  aferoms.

 • Stanislovas 2018 balandžio mėn. 17 d. 16:19:43

  Gerbiamas ministre,gal reiketu atsiklaupti ant keliu ir atgailauti pries
  apastala Sysa,gal tada parodisite,kad labai gailites ir atgailaujat ir jums
  bus atleista.kas gali garantuoti,kad tokie kaip Sysas ir visi kiti
  sventieji ir papirko ta zemes savininka,kad varytu ant jusu.kas per kadras
  jei jo zeme dirbo penkis metus ir jis nemate,arba tiek daug yra
  prisikombinaves zemiu,kad nebezini kiek jos ir kur ji randasi,aferistas ne
  kitaip.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRALAIMĖJO: Kanadoje vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro „Banqueqe Nationale de Gatineu“ dvejetų varžybų pusfinalyje penktadienį lietuvis Laurynas Grigelis ir Edanas Leshemas iš Izraelio 4:6, 5:7 pralaimėjo amerikiečiams Robertu Galloway'ui ir Bradley Klahnui.
 • ČEMPIONATAS: Trakuose prasidėjo tris dienas vyksiantis Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas; jame kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +18 C

 

   +16 +17 C

  +23  +27 C

   +22  +26 C

 

   +22  +27 C

    0-3 m/s

  0-4 m/s

 

    0-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018