respublika.lt

Blogiausias scenarijus tradicinei šeimai išsipildė

(0)
Publikuota: 2018 birželio 05 17:31:11, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Nuosprendis tradicinei šeimai. EPA-Eltos nuotr.

Paaiškėjo Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) sprendimas byloje „Coman ir kiti“, apie kurią dienraštis „Vakaro žinios“ rašė antradienį. Deja, išsipildė blogiausias scenarijus - ESTT  išaiškino, kad Laisvo asmenų judėjimo direktyvoje vartojama sąvoka „sutuoktinis“ yra neutrali lyčiai, todėl apima ir tos pačios lyties sutuoktinius. Šiuo sprendimu visoms ES šalims tampa privalomas kitose ES šalyse sudarytų homoseksualų santuokų pripažinimas. Tai reiškia, kad judėjimo laisvės ir teisės apsigyventi šalyje srityse visos ES valstybės narės bus priverstos teisiškai pripažinti tos pačios lyties porų santuokas, sudarytas už jų teritorijos ribų. Teismas atkreipė dėmesį, kad sprendimas nereiškia, jog šalys turi įteisinti homoseksualų santuokas nacionalinėje teisėje. Čia galite susipažinti su teismo sprendimo tekstu lietuvių kalba.

 

Antradienį dienraštyje „Vakaro žinios“ publikuotas straipsnis

Šiandien Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (ESTT) sprendžiamas visos Bendrijos likimas - vienas sprendimas gali atverti kelią prievole visoms ES narėms pripažinti homoseksualias santuokas. Daugiau kaip 700 nevyriausybinių organizacijų iš įvairių šalių kreipėsi į ES vadovybę, prašydamos negriauti prigimtinės šeimos ir santuokos pamatų. O štai Lietuvos politikai apie besisprendžiančią šalies ateitį pasidomėti nesivargina.

Birželio 5 d. svarbiausias ES teismas paskelbs sprendimą byloje „Coman ir kiti“, kuri gali paveikti santuokos ir šeimos supratimą ir teisinį reguliavimą visoje ES. 2010 m. Rumunijos piliečiui Adrianui Komanui (Adrian Coman) ir jo partneriui JAV piliečiui Robertui Klaiburnui Hamiltonui (Robert Claibourn Hamilton) Belgijoje buvo išduotas santuokos liudijimas. Kai savo nacionaline teise remdamasi Rumunija atsisakė pripažinti šią porą sutuoktiniais, homoseksualai iškėlė ieškinį Rumunijos vyriausybei. Vyrai teigė, kad jų teisė į judėjimo laisvę ES buvo pažeista. 2016 m. Rumunijos Konstitucinis Teismas nukreipė interpretavimo klausimus Europos Sąjungos Teisingumo Teismui.

Pats ieškovas A.Komanas yra fondo „Arcus“ Tarptautinių žmogaus teisių programų vadovas. Šis fondas visame pasaulyje finansuoja bylas dėl lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBT). 2012 m. „Arcus“ skyrė 1 mln. dolerių JAV Valstybės departamentui, kad šis skleistų LGBT teises pasaulyje.

Metų pradžioje generalinis šios bylos advokatas Melchioras Vatheletas (Melchior Wathelet) yra pareiškęs, esą „sąvoka „santuoka“, pagal valstybių narių bendrai pripažįstamą apibrėžtį nurodanti dviejų skirtingos lyties asmenų sąjungą, dabar jau atrodo pasenusi. Šis teisinis homoseksualių asmenų santuokų pripažinimas tiesiog parodo bendrą visuomenės raidą šiuo klausimu.“

Todėl 731 nevyriausybinė organizacija iš 9 Europos Sąjungos šalių kreipėsi į Europos Komisijos pirmininką Žaną Klodą Junkerį (Jean Claude Juncker), Europos Parlamento pirmininką Antonijų Tajanį (Antonio Tajani) ir ES Tarybos pirmininką Donaldą Tuską, prašydami negriauti prigimtinių žmogaus vertybių. Lietuvoje šią kampaniją parėmė 61 nevyriausybinė organizacija, iš kurių trys vienija po keliasdešimt kitų organizacijų. Mūsų šalyje šiai kampanijai atstovavo ir parašus rinko Laisvos visuomenės institutas.

- Nuo kada tradicinės vertybės ir tradicinė šeima tapo atgyvena? - „Vakaro žinios“ paklausė Laisvos visuomenės instituto direktorės Salomėjos FERNANDEZ MONTOJOS.

- Aš tai pavadinčiau ne tradicinėmis vertybėmis, o prigimtine tvarka. Mes šeimą ir santuoką giname ne todėl, kad tai yra tik kažkokių mūsų visuomenės tradicijų dalis, o todėl, kad, visų pirma, šie dalykai kyla iš žmogaus prigimties. Deja, šiuo metu pasaulyje vykstantys procesai kelia sumaištį dėl santuokos, šeimos, lytiškumo ir žmogaus gyvybės sampratos. Už šių procesų stovi tam tikri interesai: finansiniai, politiniai ar tiesiog asmeniniai, kai bet kokia kaina siekiama troškimų patenkinimo arba nemoralaus elgesio pateisinimo. Tai, ką šiandien stebime, yra seksualinės revoliucijos tąsa.

Tie, kurie suvokiame šių reiškinių ydingumą, turime pareigą netylėti. Suprantame, kad šeimą griaunanti ideologija šiuo metu labai stipri. Bet žmonijos istorijoje buvo įvairių ideologijų ir iššūkių.

- Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) jau yra pasisakęs, kad valstybės neprivalo įteisinti vienalyčių santuokų. Kodėl vėl keliamas šis klausimas, kuris jau buvo išaiškintas?

- Taip, EŽTT taip yra pasisakęs. Bet jis veikia Europos Tarybos mastu. O ESTT siekia numatyti tam tikras gaires ES mastu. „Coman ir kiti“ bylos sprendimas nereikalautų įteisinti vienalyčių santuokų, tačiau jis galimai reikalautų pripažinti vienalytes santuokas, kurios yra sudarytos kitose ES šalyse. Taip per ES teisę būtų galima sukurti situaciją, kai valstybėje taikomoje teisėje atsirastų dviguba santuokos samprata. Nacionaliniu lygiu Lietuvoje būtų legali tik vyro ir moters santuoka, tačiau tuo pačiu turėtume pripažinti vienalytes kitose ES valstybėse sudarytas santuokas.

Po to, kai „Coman ir kiti“ bylos generalinis advokatas savo pasisakyme, tarp eilučių, pareiškė, kad santuoka tik tarp vyro ir moters jau atgyvenusi, baiminamės, kad tokia išvada nebūtų atkartota teismo sprendime. Aktyvi pilietiška visuomenė privalo reaguoti kad ir tokiu būdu. Turime parodyti, kad nesame pasyvūs, mums svarbūs priimami sprendimai ir norime, kad į mūsų nuomonę būtų atsižvelgiama.

Reikia suprasti, kad tokios bylos yra „kuriamos“ strategiškai, padedant profesionaliems ir ideologiškai angažuotiems teisininkams. Pats A.Koman yra LGBT teisių aktyvistas ir jis puikiai supranta, kad sprendimas jo byloje turės įtakos visai ES teisei ir visų ES šalių visuomenėms. Kažkam atrodo, kad štai Rumunijos pilietis kenčia, nes jo tėvynė nepripažįsta jo santuokos su kitu vyru, tačiau išties - tai yra gudrus ėjimas pasinaudojant ES teisės ypatumais.

- Keista, kad apie tokį sprendimą, kuris galbūt šiandien gali nulemti visos ES likimą, Lietuvoje nežino didžioji dalis visuomenės ir net nesidomi politikai?

- Vis mažiau politikų drįsta kelti šiuos klausimus. Tuomet nenuostabu, kad didžioji visuomenės dalis net neįsivaizduoja, kas vyksta šioje srityje.



Situaciją komentuoja Parlamentinės grupės „Už šeimą“ pirmininkas Rimantas Jonas DAGYS:

- Man kelia nerimą tokių teismų priimti sprendimai, kurie akivaizdžiai yra visuomeninio ir politinio pobūdžio. Daugeliu atvejų tokiuose procesuose sprendimus nulemia teisėjų politinės pažiūros. Taip suvaržomos piliečių teisės apsispręsti, kaip jie norėtų gyventi.

Jeigu bylos advokatui skirtingų lyčių santuoka yra pasenusi tradicija, tai nereiškia, kad taip atrodo kitiems žmonėms. Jeigu šis žmogus nori nuneigti žmogaus prigimtinę tiesę, dar nereiškia, kad taip turime galvoti ir mes. Dažnai naudojamas argumentas, esą tokia santuoka yra pasenusi, nors mokslas rodo visiškai priešingai. Tai ideologinės nuostatos, keliančios abejones dėl tokių sprendimų. Priešingai, tokiais atvejais turėtų būti remiamasi fundamentaliais principais. Tai yra krikščioniškieji principai, kuriais remiantis, beje, ES ir buvo sukurta. Vargu ar tie, kurie kūrė ES teisę, rašė nuostatas, esą vyro ir moters santuoka yra pasenusi. Tai tik dabartinis kai kurių žmonių sugalvojimas, bet nemanau, kad tai atitinka daugelio žmonių supratimą.

Neseniai mūsų grupė „Už šeimą“ priėmė Šeimos stiprinimo pagrindų įstatymą, kuriame įteisinti valstybiniai prioritetai šeimos srityje. Tiesa, įstatymas Seime „brovėsi“ nelengvai. Kaip ir visada. Nes ši ideologija, kurią išsakė ir „Coman ir kiti“ bylos advokatas, yra gausiai laistoma įvairiais fondais ir fondeliais. Tad už šiuos pinigus dirba daug choristų. Jų yra visur. Tą chorą perrėkti ne taip lengva. Politikų nuotaikos taip pat ne visada būna stabilios. Žinant kolegų nuotaikas, dauguma laikosi vieningų pozicijų. Tai parodėme, kai surinkome parašus dėl Stambulo konvencijos prieštaravimo žmogaus prigimčiai. Ja siekiama įteisinti kvailystes. Jei jau pradedame teigti, kad lytis savaime yra blogis, tada nebežinau, apie ką mes iš viso galime kalbėti. Pradėjus kvestionuoti tokius dalykus, viso pasaulio teisinė sąranga sudrebės ir neaišku, kuo tai gali baigtis... Manau, sveika logika yra mūsų pusėje.

Mano nuomone, už visų minėtų choristų ir naujoviškų ideologijų slepiasi didžiuliai pinigai. Kuo labiau visuomenė bus suskaldyta, tuo ji bus mažiau stabili. Ją skaldyti siekiama šeimos klausimais. Nes šeima ir yra visuomenės pagrindas. Tvirtos sąrangos trukdo efektyviai įgyvendinti pinigų valią. Kuo visuomenė labiau suardyta, tuo lengviau pasiekti savo tikslus. Viduje susiskaldžiusi ir išsiblaškiusi visuomenė - lengvas grobis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s