Blogiausias prezidentės darbasnuotraukos (94)

2019 sausio mėn. 11 d. 12:18:44 Perskaitė 6636

Pastaruoju metu „valstiečių“ lyderiai vienas po kito pažėrė daugybę kritikos prezidentei Daliai Grybauskaitei - ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ir „valstiečių“ vadas Ramūnas Karbauskis, ir šios partijos į premjerus deleguotas Saulius Skvernelis. Tiesa, šalies vadovė žodžių karą jau senokai pradėjo pirma. Nepriklausomybės Akto signatarų klubo vadovė Birutė Valionytė akcentuoja, kad kritika prezidentei - argumentuota, tačiau ji stebisi, kodėl tiek didžioji žiniasklaidos dalis, tiek ir politikai bijojo ją kritikuoti ištisus 9 su puse metų.

 

- Ar prisimenate, kad kada būtų buvę tokie įtempti santykiai tarp valdančiosios daugumos ir šalies vadovo, kaip yra dabar? - „Vakaro žinios“ teiravosi Birutės VALIONYTĖS.

- Dar didesnė priešprieša nei dabar buvo tarp prezidento Algirdo Brazausko ir tuomečių konservatorių. Tai buvo dar didesni viešai reiškiami dalykai, kurie netgi buvo išėję į tarptautinius vandenis. Tad tame, kas vyksta dabar, nėra nieko naujo. Taip istorijoje jau yra buvę. Tačiau esu labai nustebusi, kad prezidentė ir prezidentės veikla pradėta kritiškai vertinti tik dabar, kai iki jos kadencijos pabaigos liko pusmetis. O apie 10 metų ji buvo beveik nekritikuojama. Už tai atsakomybę turėtų prisiimti visi buvę ir esami valstybės vadovai, o ypač politologai, kurie dabar garsiausiai kritikuoja, nors dešimt metų apie šalies vadovę kalbėjo tik gerai. Susidaro įspūdis, kad neva tik dabar problemos atsirado, nes kadencija baigiasi.

Kitaip tariant, nesame sąžiningi prieš save, o tai rodo tik vieną dalyką: nei didžioji dalis žiniasklaidos, nei politologai nėra savarankiški, nėra reiškiantys savo objektyvią nuomonę, nors būtent tai ir turėtų daryti. Jie yra priklausomi nuo konjunktūros. Tai yra esmių esmė. O kad prezidentė yra padariusi ne tik gerų darbų, bet ir klaidų - akivaizdu. Tačiau visi gali klysti. Tik negalima vieną dieną tą patį žmogų tik liaupsinti, nors buvo ir už ką kritikuoti, o jau kitą dieną - trypti su žemėmis.

- Seimo pirmininkas irgi buvo tarp tų, kurie niekada prezidentės nekritikuodavo, o dabar prabilo.

- Atvirai pasakius, negirdėjau, ką konkrečiai jis pasakė, bet jis yra Seimo pirmininkas - vienas iš valstybės vadovų. Todėl turi teisę turėti savo nuomonę ir ją pasakyti. Kaip ir premjeras. Nes, nepamirškime, kad mūsų valstybė nėra prezidentinė. Reikia tą turėti mintyje. Tačiau mūsų prezidentė yra valdinga moteris, o Seimo pirmininkai būdavo antraplaniai, todėl tos kritikos ir nebūdavo. Galbūt tai lėmė žmonių charakteriai, tačiau, kita vertus, niekas nenorėdavo aštrinti klausimų, santykių.

- Politikai ir politologai nedrįso kritikuoti prezidentės, bijodami, kad konjunktūrinė, kaip jūs išsireiškėte, žiniasklaidos dalis juos pačius sumaišys su žemėmis?


- Jei mes esame biedni, bet teisingi, ir jei šnekame apie teisybę, tai turime pasakyti, kad Jos Ekscelencijos kritikos beveik jokia žiniasklaida net ir nebūtų išplatinusi. O dabar, kai jos kadencija baigiasi, žiniasklaida „atsipūtė“ ir jau paviešina ir neigiamą nuomonę apie prezidentę. Nematau nieko blogo, kad ji yra kritikuojama, tik, kaip sakiau, nenormalu, kad tiek ilgai buvo tylėta. Nenormalu, kai niekas neturi nuomonės arba, ją turėdami, jos neišreiškia. Sakome, kad pas mus yra demokratija. Keista. Nuomonės nėra, o demokratija yra.

- Užsiminėte, kad prezidentė per beveik dvi savo kadencijas padarė ir gerų, ir blogų darbų. Galėtumėte įvardinti bent po du, kurie jums pirmiausiai ateina į galvą?

- Visų pirma, bent jau man, pats akivaizdžiausias blogas darbas yra tai, kad... Tikrai reikėjo suskystintųjų gamtinių dujų terminalo. Tačiau kodėl iš statybos proceso buvo išstumtas Bronislovas Lubys? Ir kodėl mes nusipirkome bei pasistatėme tokį didelį terminalą, kuris dabar mus tiesiog ekonomiškai smaugia? Dabartinis elektros, dujų kainų kilimas, manau, yra būtent su tuo susijęs. Tačiau niekas to nedrįsta pasakyti iki galo. Terminalo reikėjo, bet ne tokio, kuris mus smaugtų. Susigalvojome įsigyti didelį, net nepasitarę su ES, nepasitarę su latviais ir estais dėl regioninio. Patys nusprendėme, kad jie parems mūsų projektą, todėl reikia didelio. Neparėmė, todėl dabar jaučiame pasekmes. Pats sprendimas dėl terminalo buvo teisingas, tačiau dėl dydžio, dėl B.Lubio eliminavimo - klaidingas. Išlaikymo kaštai dideli, dujų suvartojimas krenta, todėl kyla didžiulis klausimas, ką mes su tokiu terminalu darysime ateityje.

- Prezidentė kaltinama arogancija, nes po rinkimų, kuriuos laimi ne jos palaikomi politikai, mėgsta kartoti, kad „ne tuos išrinko“. Taip buvo, kai daug mandatų laimėjo Darbo partija ir socialdemokratai, taip yra dabar, kai triumfavo „valstiečiai“. Galima nemėgti vienos ar kitos partijos, tačiau, ar etiška kvestionuoti didžiosios rinkėjų dalies valią?

- Pagal mūsų Konstituciją, prezidentas turi būti nepartinis. Tačiau kiekvienas žmogus vis tiek turi savo poziciją, politinį matymą. Nori-nenori jis yra arčiau arba toliau nuo vienos ar kitos politinės jėgos. Tačiau yra kitas dalykas. Jei demokratiškoje valstybėje žmonės išrinko tam tikrus politikus, kurie mums nepatinka, mes vis tiek turime su tuo susitaikyti ir gerbti didžiosios rinkėjų dalies valią. Nenoriu plačiau diskutuoti apie prezidentės charakterį, apie jos santykius su dabartine valdančiąja dauguma, nes galbūt ir iš vienos, ir iš kitos pusės yra negerų dalykų, kurie prisideda prie situacijos aštrinimo. Tačiau noriu pasidžiaugti vienu dalyku: kad 1992-aisiais Aukščiausioji Taryba sukūrė tokią Lietuvos Respublikos Konstituciją, kuri nei vienai valdžiai nesuteikia per daug galių. Konstitucija visas valdžias verčia tartis. Galbūt eiti, kaip sakau, tartis į tamsų kambariuką, gal išgerti butelį konjako, bet kritiniu atveju - išeiti turint vieną nuomonę. Tai yra labai gerai. Žinoma, vieniems tai nepatinka, nes mano, kad suteikta per mažai galių, tačiau juk ne tik prezidentė turi charakterį ir matymą. Turi ir premjeras, ir Seimo pirmininkas, todėl visi privalo susitarti.

***

Gerbiami skaitytojai, o kokius jūs išskirtumėte geriausius ir blogiausius prezidentės Dalios Grybauskaitės darbus? Savo nuomonę galite išreikšti šio straipsnio komentaruose. Įdomiausius publikuosime kitą savaitę „Vakaro žiniose“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net