respublika.lt

2017 gruodžio 14, ketvirtadienis

koncertas

Blogi dirba, geri išmetaminuotraukos (22)

2015 gegužės mėn. 22 d. 10:18:06
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Pezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymai įvesti ribotą kadencijų skaičių svarbesnių valstybės institucijų vadovams plinta kaip užkratas. Vyriausybė sumanė, kad ne daugiau nei po 2 kadencijas galėtų dirbti visų be išimties biudžetinių įstaigų vadovai, dirbantys pagal darbo sutartis. Net ir patys geriausi. Prasčiau dirbantys turėtų trauktis po 4 metų ar net nesibaigus kadencijai, o jų darbo kokybę vertintų institucijų steigėjų vadovai. Pavyzdžiui, ar mokyklų direktoriai dirba gerai, spręstų merai. Oponentų nuomone, tai prives prie to, kad visi vadovaujami postai taps politiniai.


Vyriausybė apsisprendė be motyvų

Jei pataisoms pritars ir Seimas, naujovės palies apie 3 tūkst. biudžetinių įstaigų vadovų, vadovaujančių socialinės globos įstaigoms, mokykloms, kultūros centrams. Jiems šiuo metu jokios kadencijos neįteisintos. Naujienos aktualios ir bibliotekų vadovams, kurių kadencija - 5 metai, tačiau kadencijų skaičius neribojamas. O Vyriausybė norėtų, kad visų įstaigų vadovų kadencija truktų 4 metus. Tas pats žmogus įstaigai negalėtų vadovauti daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Net ir labai gerai dirbantys. Motyvas? „Vyriausybė priėmė tokį politinį sprendimą ir pavedė mums jį įgyvendinti“, - atsako Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Siūloma, kad biudžetinių įstaigų vadovai, dirbantys pagal darbo sutartis, į pareigas būtų priimami konkurso būdu ketverių metų kadencijai. Tas pačias pareigas būtų galima eiti ne daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Pasibaigus pirmajai kadencijai, darbo sutartis pratęsiama antrajai kadencijai neskelbiant konkurso, jei visi žmogaus veiklos vertinimai pirmos kadencijos metu buvo geri arba labai gerai. Veiklos vertinimas vyktų kartą per metus - iki atitinkamų metų sausio pabaigos. Jei du kartus iš eilės įvertinimas būtų neigiamas, vadovas iš pareigų atleidžiamas.

Projekto šalininkų teigimu, biudžetinių įstaigų vadovų veiklą vertintų tų įstaigų steigėjai. Pavyzdžiui, ar gerai dirbo bibliotekos vadovas, spręstų kultūros ministras arba jo įgalioti asmenys, ar tinkamas yra mokyklos direktorius, spręstų meras arba jo įgalioti asmenys ir t.t. Vertinama esą būtų pagal tai, kaip biudžetinės įstaigos vadovui pavyko atlikti nustatytas metines užduotis, pasiekti nustatytus siektinus tikslus. Vertinama būtų pagal iš anksto suderintus vertinimo rodiklius.

Susidorojimo įrankis

Tačiau gali būti, kad toks projektas Seime neras pritarimo. Pavyzdžiui, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Povilas Urbšys mano, kad tai viešąjį sektorių padarytų visiškai priklausomą nuo politikų.

„Jei Lietuvoje vyrautų vakarietiškos politinės kultūros standartai, tai tas rotacijos, kadencijų principas galėtų egzistuoti. Tačiau žinant, kad Lietuvoje ne tik teisėsaugos institucijų vadovų, bet ir švietimo, kultūros įstaigų vadovų postai tampa vos ne politinio pasitikėjimo, tai tas rotacijos principas gali būti panaudojamas kaip įrankis susidoroti su neparankiais įstaigų vadovais. Kartu yra ta problema, kad kai kuriose įstaigose vadovai, pelnę politikų palankumą nepriklausomai nuo kompetencijos ir darbo rodiklių, lieka ilgam tuose postuose ir yra nepajudinami. Tačiau abejoju, ar siūlomas rotacijos principas padės išspręsti mano minėtą pastarąją problemą - biudžetinių įstaigų depolitizavimą. Turėtų būti skelbiami skaidrūs konkursai pareigoms eiti“, - samprotavo P.Urbšys.

Vertintų pagal lojalumą


Politiko teigimu, didelis absurdas, kad biudžetinių įstaigų vadovų tinkamumą vertintų patys politikai - merai, ministrai ir panašiai.

„Vertinimas bus subjektyvus, nes bus vertinama pagal lojalumą tam tikrai partijai, o ne pagal pasiektus rezultatus. Dabar dalis švietimo, kultūros įstaigų vadovų jaučiasi nepriklausomi nuo politikų įtakos. O ta rotacijos sistema priklausomais padarys daugumą. Bet jei jau norime įvesti rotaciją, paraleliai reikia keisti ir kitus įstatymus. Pavyzdžiui, įteisinti, kad tokių įstaigų vadovai negali priklausyti politinėms partijoms. Nes dabar, pavyzdžiui, tam, kad mokyklų vadovai galėtų gauti finansavimą renovacijai, jie sutinka įstoti į valdančiųjų partijų gretas. O tada ir kiti sprendimai derinami su partijomis. O tai nėra normalu. Ir atvirkščiai: tie, kurie atsilaiko spaudimui ir nestoja į partijas, pasiekia geresnių rezultatų, nes sprendimus priima mokyklų bendruomenės, o ne politikai. Jei sudarytume dešimties geriausių mokyklų sąrašą, išaiškėtų, kad jų vadovai nepriklauso partijoms. Ir dar išaiškėtų, kad jie yra ilgamečiai mokyklų vadovai. Todėl pasikartosiu: ar nebus rotacija panaudota susidoroti su gerai dirbančiais ilgamečiais, bet partijoms nelojaliais vadovais?“ - svarstė P.Urbšys.

Rotuokime ir seimūnus

Parlamentaro teigimu, jei jau einame prie to, kad visų biudžetinių įstaigų vadovams nebus galima dirbti daugiau nei dvi kadencijas iš eilės, tą patį, siekiant nuoseklumo, reikėtų įteisinti ir Seimo nariams.

„Jei sako, kad biudžetinėse įstaigose rotacija būtina, kad neįsivyrautų stagnacija, logiška, kad visuotinė rotacija turi būti ir Seime, kuris taip pat yra valstybės institucija“, - sakė Seimo narys.

Vykdo politinius užsakymus


P.Urbšys priminė, kad kalbos apie visuotinę rotaciją visų pirma išėjo iš prezidentės lūpų.

„Kalbos apie rotaciją išėjo iš prezidentės, ji tvirtino, esą būtinos permainos tam tikrose srityse. Pažiūrėkime, kas iš to išėjo? Kas tapo vadovais, kuriuos skiria prezidentė? Turiu omenyje FNTT, Generalinės prokuratūros, VSD vadovus. Man kyla klausimas, ar tie asmenys buvo pasirinkti pagal kompetenciją, ar pagal atsidavimą prezidentei. Manau, kad antrasis variantas, nes tie vadovai nėra laisvi ir yra labiau panašūs į politinio pasitikėjimo asmenis, o to neturėtų būti demokratinėje valstybėje, nes tokios institucijos pas mus jau vykdo politinius užsakymus“, - tvirtino P.Urbšys.


Audronė PITRĖNIENĖ, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė:


Kadencijos iš principo yra neblogas dalykas. Kadencija įpareigoja žmogų stengtis siekti rezultatų, kad išsaugotų postą jai pasibaigus. Tačiau jei žmogus daro gerus darbus, kelia kvalifikaciją, veda savo organizaciją į priekį - kodėl jam tik dvi kadencijos? Aš pati gi buvau vadove. Pirmus ketverius metus tu pats mokaisi. Juk į tokius postus neateina visažiniai, antžmogiai. Reikia susipažinti su organizacija, reikia specifiškumą pajausti, susigyventi su kolektyvu. O kur dar nauji užmojai, kuriuos norėtum įgyvendinti? Per dvi kadencijas to nebūtų įmanoma padaryti. O paskui ateina naujas žmogus - jam iš naujo reikėtų įsivažiuoti, kol galėtų pradėti normaliai dirbti.

Be to, tarkime, jei žmogus žinotų, kad dirba paskutinius savo antros kadencijos metus, jam jau nebebūtų stimulo stengtis: vis tiek bus atleistas. Man nesuprantama, kodėl labai gerai dirbančius po 8 metų reikėtų atleisti. Juk, tarkime, jei treneris dirba su krepšinio komanda, kuri nuolat tampa čempione, būtų nelogiška jį keisti kokiu nors eksperimentiniu treneriu. Manau, kad kol žmogus veda organizaciją į priekį, kol yra rezultatai, kol jis yra vertingas ir naudingas - tol ir turėtų dirbti. O kai žmogus tampa našta - su juo reikėtų atsisveikinti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (22)

 • as 2015 gegužės mėn. 23 d. 06:45:56

  is kur ji ta Vali istrauke?Pati neaiski ir save apsistacius neaiskiais....

 • Būtina 2015 gegužės mėn. 23 d. 06:31:14

  Jei jau kadencijos - tai visiems. Tame tarpe ir seimo bei vyriausybės
  nariams. Metams bėgant, nemažai jų čia pasijautė kaip senelių
  prieglaudoje, tad apie darbo efektyvumą nėra ko kalbėti ypač apie
  sąrašinių būdu čia patenkančius. Jeigu anie patys nesusipras ir
  nepriims tokio įstatymo, tada pats laikas organizuoti referendumą šiuo
  klausimu iki kitų rinkimų. O daugelyje biudžetinių įstaigų, tame
  tarpe ir mokyklose, vyksta vadovų atestacijos, kurių metu ekspertų
  komisijos verti jų darbą 5 metų laikotarpiu. Ir būtent dėl to
  politikai čia turi ribotas daryti jiems įtaką. Panašu, kad dar ne visos
  panašios įstaigos renovuotos ir tam labiau tiktų partiniai ar šiaip
  lojalūs jų vadovai vietinei valdžiai...

 • Pirmiausia, 2015 gegužės mėn. 23 d. 00:39:34

  cariene turi pradeti nuo saves pacios. Bet visus seimo nariu senai laikas
  pakeisti,jie jau mus isnaudoja 25-metu,jie - anzini,kaip ir visos
  priesiskos zmonems ju partijos! Reikia is pagrindu reorganizuoti valdzia
  Lietuvoje,nes karta atejes i seima-ten ir pasenti ir mirti suspeji!

 • Ceslovas 2015 gegužės mėn. 22 d. 23:14:45

  O kodel sarasiniai sedi seime daugiau kaip 20 metu?

 • Kvaila. 2015 gegužės mėn. 22 d. 21:16:25

  Manęs ši situacija neliečia, bet, esu įsitikinęs, kad tos iniciatyvos
  autorius reikia uždaryti beprotnamyje. Štai situacija: Jaunas, 27 metų
  vaikinas, turintis 4 metų stažą, tampa mokyklos direktoriumi.Per kelis
  metus įgyja vadovo įgūdžių, šauniai dirba, bet dar po 6 metų jį
  meta lauk ir skiria kitą, merui įtikusį žmogų.Tokią kvailystę gali
  sugalvoti tik silpnaprotis arba priešiškai valstybei tarnaujantis asmuo.

 • gerai dirba kyšininkai? 2015 gegužės mėn. 22 d. 20:20:08

  Mačiau tokį rusišką filmą, tai ten jauną višrininką dar aukštesnis
  viršininkas pasiuntė į komandiruotę, atlikti įstaigoje patikrinimą.
  Tas jaunas viršininkas su įstaigos, kurioje atlikinėjo patikrinimą
  vadove parabaliavojo, o grįžes, savo viršinino buvo labai išgirtas,
  nes jam parvežė kyšį. Po to tą jauną viršininką dar labiau
  paaukštino, kaip labai gerai girbantį. Tai toks filmas .

 • 30 metų- 2015 gegužės mėn. 22 d. 19:49:09

  vis direktoriauja. Jau nebesuvokia, kur eina švietimas, sporto
  mokyklos,švietimo centrai nežinia kam reikalingi. O jie vis
  vadovauja-subinlaižių armiją valdo...

 • mokytoja 2015 gegužės mėn. 22 d. 19:42:41

  Kadencijos būtinos, nes mokyklose vien giminės ir draugeliai ir
  draugužės. Nemokės dirbti pirmoje kadencijoje-sudie, ateis, kas sugeba,
  o tai galo nėra šitiems korupciniams ryšiams. Tegu parodo, kaip moka
  uždegti ir pakelti kolektyvą protingu vadovavimu, o ne tik šūkavimais
  ir gąsdinimais apie atleidimą. Mokytojsi dirba prie tokių vadovių
  pastoviame strese ir įtampoje.

 • Gerai 2015 gegužės mėn. 22 d. 18:51:03

  Gerai rotacija, nes mokyklų vadovai ir dabar priimti politikų, o
  nekeičioami per 20-30 metų išnaglėja ir mokykloje vien savus
  pažįstamus ar gimines susirenka. Jei , kad ir politiniu pagrindu
  direktorius dažniau keistų tai bent savų žmonių jie nespėtų tiek
  prisiiimti ir taip daug neišnaglėtų.

 • Juozas 2015 gegužės mėn. 22 d. 18:04:45

  Teisingai buvo pastebėta, kad reikia pradėti įvedant kadencijų
  skaičių nuo seimo narių. Manau dvi kadencijos per mažai, reikėtų nors
  tris leisti dirbti. Taigi seimo narys atbuvęs 3 kadencijas seime negali
  dalyvauti rinkimuose kaip kandidatas. Taip ir su kitais vadovais. Galėtų
  būti numatytos ir išimtys.

 • man urbsys 2015 gegužės mėn. 22 d. 15:25:07

  Yra baisus zmogus,o jo nuomone visada NIEKSISKA!

 • miau,miau 2015 gegužės mėn. 22 d. 15:21:46

  ar čia ne ponia ruošiasi sau trečią kadenciją.na nepramiegokite,nes
  eilinį kartą liksite išdurti.

 • vis 2015 gegužės mėn. 22 d. 14:15:55

  girdime; valdo gaujos,korupcija,o kiek pasodino korupcionierių ir gaujų?

 • to Rimantas 2015 gegužės mėn. 22 d. 14:13:34

  nesutinku,vadovas turi vadovauti ,o ne po savo sparneliu priglausti
  partiečius.Įmonė,kalbant apie valstybinę,pirmiausia turi duoti pelną
  valstybei.pvz., paštas,geležinkelis,energetika ir kt.gali būti labai
  gera darbuotojams,bet blogai valstybei.

 • žinoma 2015 gegužės mėn. 22 d. 14:08:55

  jeigu atėjus į darbą reikia kelis metus mokytis...atsiprašau,todėl ir
  emigruoja piliečiai nes valstybę valdo beraščiai ir bemoksliai. Manau
  vadovu ir lyderiu būti neišmokina niekas,juo turima gimti.

 • O ar liečia seimo narius? 2015 gegužės mėn. 22 d. 13:13:27

  Vadovai, vadovai, o seimo nariai irgi vadovai, tai ir jiems turėtų būti
  ne daugiau dvi kadencijos. Yra tokių užsisidėjusių nuo 199o metų.

 • Rimantas 2015 gegužės mėn. 22 d. 11:46:27

  Jeigu vadovas geras, kodėl jis turi būti išmestas? Tai turi spręsti
  įstaigos bendruomenė. Jei žmonės patenkinti, vadovas turi likti, o jei
  ne - turi būti galimybė jį nušalinti.

 • Edvinas 2015 gegužės mėn. 22 d. 11:17:30

  Jeigu vadovas yra geras, tai jam neturi būti taikomi kažkokie limitai.
  Ypač jei žmogus yra išrinktas visos bendruomenės. Tokiu pačiu principu
  turėtų būti vadovas nušalinamas, jei jis yra nekompetentingas ir
  prastai dirba.

 • Igrida 2015 gegužės mėn. 22 d. 10:59:07

  O kurį mokyklos direktorių žmonės paskyrė ar atleido? Ir kodėl
  mokyklų direktoriai partiniai?

 • Dalia 2015 gegužės mėn. 22 d. 10:58:47

  Aš visą gyvenimą dirbau pagal kadencijas ir manau, kad jos turi būti.
  Turi būti įvertinimas, kuris parodytų, ar vadovas gali toliau eiti
  pareigas. Kita vertus, jei vadovas blogas, tektų laukti kadencijos
  pabaigos.

 • Zita 2015 gegužės mėn. 22 d. 10:44:31

  Žiūrint kokių. Jei tai labai svarbios įstaigos, turėtų būti
  fiksuotas kadencijų skaičius. Siūlyčiau ne daugiau kaip 2 kadencijas,
  jei tai vadovas institucijos, kurios priimami sprendimai apima didelės
  visuomenės dalies interesą.

 • Ingrida 2015 gegužės mėn. 22 d. 10:26:20

  Kadencijos gali būti, bet po kiekvienos turi būti rinkimai.
  Sprendžiamoji galia visuomet turi būti iš įstaigos vidaus, tačiau
  papildant ir iš išorės keliais atsakingais asmenimis. Žmonės turi
  turėti teisę vadovą palikti arba atleisti.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IS: ketvirtadienį Irako teisingumo ministerija pareiškė, kad šalies pietuose įvykdytas mirties nuosprendis 38 buvusiems teroristinės IS grupuotės nariams; šiuo metu Irako kalėjimuose laikomi dešimtys tūkstančių žmonių, kaltinamų ryšiais su IS.
 • BIATLONAS: Prancūzijoje vykstančio trečiojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo moterų 7,5 km sprinto lenktynėse ketvirtadienį geriausiai iš lietuvių pasirodžiusi Natalija Kočergina užėmė 74-ąją vietą; nugalėjo be klaidų šaudžiusi olimpinė čempionė Slovakijos atstovė Anastasija Kuzmina - 20 min. 59,6 sek.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar įstatymas padeda apsaugoti vaikus nuo smurto?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -3  0 C

   0  +2 C

 

   -2  +2 C

    0  +4 C

   +1  +3 C

 

   0  +3 C

    7-17 m/s

    2-7 m/s

 

      1-5 m/s

 

USD - 1.1736 PLN - 4.2146
RUB - 69.1283 CHF - 1.1647
GBP - 0.8791 NOK - 9.8253
reklama
Labas vasara