respublika.lt

Biurokratų sumažės tik formaliai

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 02 11:56:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 7 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Biudžetinis sektorius labai iš lėto, bet traukiasi. Štai nuo vakar Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) jau tapo visateisiu Vyriausybės strateginės analizės centru. Dabar atliks ne tik švietimo, bet ir kitų sričių tyrimus. Oficialiai centras bus ne biudžetinė įstaiga, o viešoji, tačiau jos savininkė vis tiek liko valstybė. Gali būti, kad tokie pokyčiai bus puiki proga valdžiai pasigirti biurokratų mažėjimu, o centrui - prisidurti pinigų.

 

Teiks mokamas paslaugas visiems

Iki šiol daugiausiai švietimo, ekonomikos ir socialinės sričių tyrimus ir analizes atliekanti MOSTA jau dvejus metus nebepriklauso Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, ją perėmė Vyriausybė. Iki šiol iš biudžeto išlaikoma institucija, dabar yra viešoji įstaiga. Tiesa, planuojama, kad persitvarkymas baigsis iki 2021 m. Kas keisis? Skirtingai nei valstybinės institucijos, viešosios įstaigos gali teikti mokamas paslaugas, joms taikomas lengvesnis atsiskaitymas už gaunamą finansavimą ir platesnės galimybės disponuoti dotacija.

Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio teigimu, šio centro įkūrimu atliepiama viena esminių XVII Vyriausybės programos nuostatų - gerinti viešojo valdymo kokybę. Pirmaujančių pasaulio valstybių patirtis rodo, kad analitinių ir mokslo žinių įrankių integracija į viešosios politikos formavimo procesą gali apčiuopiamai prisidėti prie kokybiškesnių viešosios politikos sprendimų. Tad stiprindami įrodymais grįstos politikos įgūdžius tvirtiname mūsų valstybės pažangos pamatus“, - sakė premjeras S.Skvernelis.

Viskas taip pat, tik kitaip

Vyriausybės strateginės analizės centro funkcijų branduolį sudarys keturios pagrindinės veiklų grupės: viešosios politikos analizė ir tyrimai, strateginės reikšmės teisės aktų poveikio vertinimo sistemos stiprinimas, viešosios politikos inovacijos ir valstybės tarnautojų analitinių gebėjimų ugdymas.

„Savo veiklą labiau orientuosime į Vyriausybės prioritetus. Tai bus rengiamų teisės aktų ir reformų poreikio vertinimas, taip pat įsitrauksime į strateginio planavimo procesus. Žinoma, taip pat rinksime ir teiksime Vyriausybei informaciją jai pareikalavus“, - „Vakaro žinioms“ sakė dabar jau Vyriausybės strateginės analizės centro direktorius Giedrius Viliūnas.

Atsirado galimybė „prisidurti“

Šiuo metu įstaigoje dirba 45 darbuotojai. Nors galimybė didinti darbuotojų skaičių yra, direktorius tikina, kad kol kas planuojama perskirstyti funkcijas ir įstaigos apimties nepūsti.

Kaip viešoji įstaiga, centras galės teikti ir mokamas paslaugas, o taip pat išlaikys apie pusę mln. eurų siekiančią valstybės dotaciją. Galbūt pagaliau ateis galas, kai įvairių specialistų pilnos valstybinės institucijos leidžia milžiniškus pinigus samdyti nepriklausomiems ekspertams? „Tikimės perimti dalį šių užduočių. Žinoma, valstybėje yra daugybė klausimų, kurie reikalauja gilios analizės ir vienas centras nėra pajėgus. Taip, privataus sektoriaus samdymas duoda gerų rezultatų, tačiau sukaupta patirtis nenusėda valstybinėje institucijoje. Mes tikimės kaupti patirtį, kuri leistų efektyviau įvykdyti užsakymus“, - sakė G.Viliūnas.

Jis tikina, kad biudžetinės įstaigos pavertimas viešąja buvo suplanuotas ne tam, kad atsirastų galimybės papildomai pasipelnyti iš valstybinių užsakymų: „Valstybinės institucijos neturėtų viena kitai mokėti. Tiesiog numatysime savo biudžete dalį užsakymams, kurie negali būti suplanuoti iš anksto. Teoriškai turime galimybę teikti tyrimus privačiam sektoriui. Pastaraisiais metais esame atlikę užsakymų už apie 500 eurų. Neketiname plėstis kaip privačių objektų užsakymų vykdytojai. Pirmiausia, vykdysime užduotis, kurios bus suplanuotos.

Žinoma, jeigu atsirastų poreikis iš visuomeninių organizacijų ar privačių asociacijų, tokių kaip pramonininkų konfederacija ar kitų valstybei svarbių privačių struktūrų, matyt, sąnaudas padengti reikėtų.

Tačiau veikiant kaip viešajai įstaigai, mums bus lengviau administruoti projektus, kurie finansuojami iš tarptautinių fondų.“

Teks dirbti kūrybingiau

Buvusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Roma Žakaitienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad centro pokyčius vertina teigiamai ir tikisi, jog jie nulems kokybiškesnius darbo rezultatus: „Manau, kad pavaldumas vyriausybei daro šią viešąją įstaigą galinčia padaryti daugiau.“ Paklausta, kaip prie to prisidės įstaigos perorganizavimas iš biudžetinės į viešąją, R.Žakaitienė priminė valdžios poziciją mažinti valstybinių įstaigų ir įmonių skaičių. Be to, naujas statusas bus ir galimybė įstaigai prisidurti prie jau turimo biudžeto. Nemanau, kad tai yra blogai. Valstybėje yra nemažai viešųjų įstaigų, yra nustatomos programos, kurios užsakomos ir už tai yra numatomas atitinkamas finansavimas. Manau, kad tokia finansavimo sistema verčia dirbti kūrybingiau ir išradingiau“, - sakė buvusi ministrė.

Situaciją komentuoja MRU profesorius, Pirmosios vyriausybės pramonės ministras Rimvydas JASINAVIČIUS:
Idėja, kad reikia apsvarstyti ir įvertinti visus nacionalinių lygių sprendimus, yra sveikintina. Tačiau jeigu mes nenumatome tikslų, nestebime ir nevertiname veiklos rezultatų skaitliškai, nieko gero neišeina.

Jeigu Vyriausybė nutaria sukurti analizės centrą, gerai, tačiau visur reikalinga kaštų naudos analizė. Jeigu iš šios pertvarkos nebus daugiau naudos, o tik išleisime daugiau pinigų, tai bus tik lėšų švaistymas. O už tai reikia bausti.

Deja, dažniausiai viešajame sektoriuje nustatomi tikslai yra menkesni, tuomet darbas yra lengvesnis, natūralu, ir rezultatai prastesni. Versle visada iškeliami konkretūs ir realūs tikslai, o rezultatų nepasiekę darbuotojai keičiami. Viešosios valstybinės įstaigos turi pavojų užsikrėsti išlaikytinių sindromu. Jeigu įstaiga gauna užsakymą iš valstybės, tačiau veiklai, už kurią įstaiga jau gauna finansavimą, papildomo mokėjimo būti negali.

Jeigu įstaigos savininkė yra valstybė, o įstaiga gali teikti apmokamas paslaugas, tai, kiek jie gaus užsakymų iš šalies, galėtų būti jų darbo kokybės rodiklis. Tokioms įstaigoms, manau, valstybės dotaciją būtų galima susieti su lėšomis, kurias įstaiga pati sugeneruoja. Pavyzdžiui, valstybinė dotacija galėtų siekti 20-30 proc. nuo įstaigos sugeneruotų papildomų užsakymų vertės. Atsirastų motyvacija dirbti ir aiškiai matytume, ar įstaiga yra reikalinga rinkai. Juk privatus užsakovas, mokėdamas iš savų pinigų, visada įvertins paslaugos teikėjo darbo kokybę ir kompetenciją.

Visur reikalingas konkretus ir aiškus vertinimas. Statistika be žaidimų. Kaip ir biurokratinio aparato mažinimas. Reikėtų vertinti ne, kiek įstaigų sumažėjo, o kiek mokesčių mokėtojų pinigų sunaudojama viešiesiems užsakymams. Nesvarbu, pinigai sumokėti viešajai, biudžetinei, ar privačiai įstaigai. Vertinant, kiek pinigų buvo sunaudota, galime matyti, išlaidos didėja, ar mažėja.

Mūsų valstybės bėda ta, kad valstybės pinigų naudojimas nėra vertinamas pagal išlaidas ir rezultatus bei nėra tinkamos atsakomybės. Valstybinės institucijos už perkamas paslaugas moka mažiausiai du kartus didesnę kainą nei privatus sektorius. Nes mokama ne savais pinigais, tuomet neskaičiuojama. Leidžiant valstybės pinigus, visada reikia skaičiuoti, kokią naudą išleisti pinigai duos. Jeigu gauta nauda žemesnė nei rinkos, reikia bausti pinigų skirstytoją. Tegul jis savais pinigais padengia skirtumą. Pasibaigtų tokia praktika.


Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s