respublika.lt

Bandymų su embrionais nebus

(0)
Publikuota: 2016 birželio 29 08:00:19, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. Stasio Žumbio nuotr.

Vakar Seimas pagaliau padėjo tašką bene keturiolikos metų diskusijoms dėl dirbtinio apvaisinimo. Paskutinis itin liberalus Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas, kuriam buvo pritarta birželio 7 dienos posėdyje, per paskutinį balsavimą dužo į šipulius - patvirtintas konservatyvusis projekto variantas, draudžiantis eksperimentus su embrionais.

 

Lietuva vienintelė ES iki šiol neturėjo pagalbinį apvaisinimą reglamentuojančio įstatymo, nors šias paslaugas privačios vaisingumo klinikos teikia jau apie dvi dešimtis metų. Bet nesant įstatymo valstybė vaikų susilaukti negalinčioms poroms, kurių priskaičiuojama apie 50 tūkstančių, nekompensavo maždaug 3 tūkst. eurų kainuojančių apvaisinimo procedūrų.

2014 m. Europos Komisija net pradėjo Lietuvai pažeidimo procedūrą. Tuomet ir įsiplieskė didžioji kova tarp liberaliojo ir konservatyvaus požiūrio į gyvybės saugojimą nuo jos pradėjimo momento. Dėl to daugiausia iečių sulaužyta ir įstatymo priėmimo metu. Pataisas dėl embrionų apsaugos ir lytinių ląstelių donorystės draudimų 47 parlamentarų grupė įregistravo paskutiniu momentu - birželio 23 d. Seimo Sveikatos reikalų komitetas joms nepritarė, tačiau parlamente jos sulaukė nemenko palaikymo. Nuspręsta, kad embrionų turės būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą. Sukurtų embrionų skaičius negalės viršyti trijų.

Pataisų autorių teigimu, šiandienos medicinos lygis leidžia atsisakyti perteklinių embrionų kūrimo ir šaldymo. Kaip alternatyva pateikiamas kiaušialąsčių šaldymas ir saugojimas, kuris išsprendžia etines problemas.

Lytinės ląstelės bus laikomos lytinių ląstelių banke. Sukurti ir užšaldyti embrionai jame galės būti laikomi tik ekstriniais atvejais, kai dėl nenumatytų aplinkybių, pavyzdžiui, moters ligos, jie negalės būti perkeliami į moters organizmą.

Pagal vakar Seime priimtą įstatymą pagalbinį apvaisinimą atlikti bus leidžiama tik tada, kai nevaisingumo negalima išgydyti jokiais gydymo būdais arba juos taikant nebus realios sėkmės tikimybės.

Pagalbinis apvaisinimas galės būti atliekamas tik naudojant apvaisinamos moters ir jos sutuoktinio ar sugyventinio lytines ląsteles. Pagalbinis apvaisinimas naudojant lytines donoro ląsteles draudžiamas, ginant vaiko teisę žinoti, kas jo tėvai, ir interesus jų skyrybų atveju - mat pagal Lietuvos įstatymus DNR tyrimu įrodęs, kad vaikas ne jo, tėvas neturi pareigos jį išlaikyti.

Liberalaus pagalbinio apvaisinimo reguliavimo šalininkai, tarp jų ir sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, siekęs, kad ši sritis būtų reglamentuota tik jo paties įsakymais, nesitikėjo radikalaus posūkio per Seimo balsavimą. Jis replikavo, kad uždraudęs embrionų šaldymą Seimas pasirinko ne mokslą, o ideologiją, ir graudino apgailestavimais dėl vaikų negalinčių susilaukti neturtingų porų:

„Vienintelė pasekmė, kurią matau, kad tos šeimos, kurios turi pinigų, toliau galės sėkmingai gauti pagalbinio apvaisinimo procedūras, tai darydamos užsienyje - Rygoje gana liberalus įstatymas veikia. O tos šeimos, kurios neturi pinigų, ir toliau liks be šių paslaugų“.

Vėliau žurnalistams J.Požela teigė svarstantis kreiptis į prezidentę su prašymu vetuoti šį įstatymą.

Tuo visai nesistebi Seimo narys Povilas Urbšys, buvęs tarp pagarbą gyvybei įtvirtinančių pataisų rėmėjų.

„Neabejoju, kad pralaimėjusioji pusė bandys bet kokia kaina kvestionuoti šio įstatymo priėmimo procedūrą - grasino skųsti ir Etikos ir procedūrų komisijai. Mes visą laiką jautėme labai didelį spaudimą iš medikų grupių, kurioms pagalbinis apvaisinimas - pelningas verslas. Jie buvo suinteresuoti, kad įstatymas jiems atvertų kuo didesnes galimybes pasipinigauti - įteisinti embrioną kaip laboratorinę žaliavą, pasiekti, kad mes taptume vieta tyrimams, kurie draudžiami kitose valstybėse. Regis, tie, kas užsiima pagalbinio apvaisinimo verslu, turi ne mažesnę įtaką, kaip naftos ar dujų verslo atstovai“, - svarstė P.Urbšys.

Pasak jo, prisidengdama nevaisingomis šeimomis, liberalioji stovykla mėgino atverti galimybę, kad vaikų galėtų susilaukti vienalytės poros arba moterys galėtų tapti surogatinėmis motinomis.

„Jie kalbėjo, kad nevaisingumas yra pripažinta liga, tačiau iš projekto buvo išbraukę sąvokas, kurios apibrėžia tą ligą, net tai, kad pageidaujantys pagalbinio apvaisinimo turėtų pristatyti medicinines pažymas, ar tikrai jie turi tokią problemą. Valstybė būtų turėjusi už viską sumokėti, bet planas nepavyko, - teigė P.Urbšys. - Šie faktai daug ką pasako, kiek Seimas yra laisvas nuo įvairių verslo grupių įtakos. Man buvo toks įspūdis, kad dėl kai kurių įstatymų, kurie priiminėjami, yra iš anksto sutarta, kokie jie turi būti ir netgi sutarta dėl piniginių sumų. Tai, kas išlenda dabar korupciniuose skandaluose su liberalais ir statybų verslu, patvirtina šį įtarimą. Bet susidaro įspūdis, kad medikai, dirbantys pagalbinio apvaisinimo versle, yra tarsi neliečiamoji kasta“.


- Ar Seimas pasmerkė vaikų susilaukti negalinčias moteris kankinimams, neleidęs be saiko kurti embrionų?
- „Vakaro žinios“ teiravosi Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto docentės Seimo Sveikatos reikalų komiteto visuomeninės ekspertės Agnės ŠIRINSKIENĖS.


- Moterų niekas nežada kankinti, atvirkščiai - į šį įstatymą sudėta kiek įmanoma daugiau saugiklių moteriai. Tas nerimas dėl tamsuolių, neva uždraudusių taikyti pažangias technologijas, keliamas dirbtinai, norint parodyti, tarsi embrionų šaldymas yra vienintelė galimybė. Pasaulyje embrionų šaldymo pamažu atsisakoma. Yra oficialūs duomenys iš Maltos - ten šaldomos tik kiaušialąstės - ir jie geresni nei Lietuvos vaisingumo klinikų. Tiesa, kai kurios jų ir pas mus jau yra pradėjusios šaldyti kiaušialąstes, tik dėl kažkokios priežasties to labai garsiai neskelbia.

- Tai kam taip desperatiškai reikėjo, kad būtų kuriama kuo daugiau embrionų, kurių dalį po kurio laiko tektų sunaikinti?

- Tai buvo tam tikros grupės gydytojų - konkretūs žmonės, neturintys nieko bendro su pagalbiniu apvaisinimu, dirbantys onkologijos, onkohematologijos srityje. Iš pradžių jie lobiavo eksperimentus su embrionu, kai buvo svarstomas ir priiminėjamas Biomedicininių tyrimų įstatymas. Jame įteisintos nuostatos draudžia atlikti embrionui nepalankius eksperimentus, pavyzdžiui, išgauti kamienines ląsteles. Galima tik taikyti embrionui eksperimentinį gydymą prieš įkeliant į gimdą. Paskui tie patys žmonės perėjo lobiuoti embrionų šaldymą per pagalbinį apvaisinimą.

Bet lygiai taip pat, nekuriant embrionų, galima užšaldyti kiaušialąstes ir prieš onkologinį gydymą ir paskui pasiekti lygiai tokių pačių rezultatų. Argumentas dėl onkologinių ligų nulemto nevaisingumo gydymo nėra objektyvus ir pagrįstas mokslu. Šio įstatymo svarstymo metu mokslo duomenimis bandyta manipuliuoti ne kartą.

- Kaip ir nepasiturinčiais žmonėmis, kurie laukia to įstatymo ir tikisi valstybės kompensacijos už dabar jiems neįkandamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas?


- Užšaldytų embrionų saugojimas taip pat būtų kainavęs valstybei. Vėliau būtų kilęs klausimas dėl jų sunaikinimo ir susidarytų labai patogi situacija reikalauti jų nenaikinti, o naudoti kamieninėms ląstelėms ar kažkokiems kitiems eksperimentams. Šiuo atveju verslas neteko galimybės manipuliuoti, ir suprantu, kad jo atstovai labai pasipiktinę. Tačiau Lietuva, priėmusi šį įstatymą, tikrai neatsilieka nuo tų valstybių, kurios Europoje bando įtvirtinti embriono apsaugą. O verslui reikės pasitempti ir išmokti įsisavinti naujas technologijas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s