respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Bandoma griauti valstybės pamatusnuotraukos (30)

2018 rugsėjo mėn. 14 d. 15:33:22
Danas NAGELĖ

Žmones, įsitikinusius, kad gyvename teisinėje valstybėje, pašiurpino naujas Seimo valdančiųjų planas prastumti dvigubos pilietybės įteisinimo idėją. Šįkart į Konstituciją pasikėsinta dar labiau. Siūloma, kad referendumo metu užtektų, jog Konstitucijos nuostatų svarbiausiais valstybės klausimais pakeitimą palaikytų ne daugiau nei 50 proc. visų rinkėjų, o vos daugiau nei 40 proc. Kartelė nuleidžiama net pamatiniais klausimais, tokiais, kaip kad suverenitetas priklauso Tautai arba kad valstybinė kalba yra lietuvių kalba. Ir vien dėl to, kad tokiu būdu kartelė būtų nuleista ir dvigubos pilietybės klausimu.

 

Viena baisiausių pataisų istorijoje

Referendumo įstatyme siūloma nustatyti, kad sprendimams dėl Konstitucijos skirsnių „Lietuvos valstybė“ ir „Konstitucijos keitimas“ nuostatų pakeitimo priimti reikia daugiau kaip pusės referendume dalyvavusių piliečių, tačiau ne mažiau kaip 2/5 piliečių (40 proc.), turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Dabar būtinai reikia daugiau nei pusės visų rinkėjų.

Referendumo įstatymo pataisas Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo nariai Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Linas Linkevičius, Rita Tamašunienė ir Juozas Bernatonis. Tokia idėja kilo iškart po to, kai Seimas pritarė prezidentės veto ankstesniam valdančiųjų siūlymui prastumti dvigubos pilietybės idėją. Tąkart siūlyta kartelę nuleisti vieninteliam referendumui dėl dvigubos pilietybės, prezidentūra pataisose įžvelgė prieštaravimą Konstitucijai. Todėl grupė deputatų pasiūlė kartelę nuleisti eilei referendumų. Belieka priminti, kad pirmajame Konstitucijos skirsnyje yra tokios nuostatos, kaip, „Negalioja joks įstatymas ar kitas teisės aktas priešingas Konstitucijai“, „Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedalijama“, „Valstybinė kalba - lietuvių kalba“, „Suverenitetas priklauso Tautai“ ir t.t.

Vienas iš naujųjų pataisų rengėjų R.Karbauskis siūlyme sumažinti referendumo kartelę kertiniais valstybės klausimais nemato jokių pavojų.

„Čia baimių jokių. Mes manome, kad šitas sprendimas turėtų būti svarstomas Konstituciniame Teisme, ir tikėtina, kad jo sprendimas būtų pritarti“, - sakė R.Karbauskis.

Per mažai piktavalių

J.Bernatonis netgi „Vakaro žinias“ bandė įtikinti, kad pataisa visiškai nesusijusi su noru prastumti dvigubos pilietybės įteisinimą.

„Šis siūlymas susijęs apskritai su visais referendumais, o ne tik dėl pilietybės. Ir, noriu atkreipti dėmesį, kad kartelė ne nuleidžiama, o pakeliama“, - apstulbino J.Bernatonis.

Paprašytas paaiškinti, kur jis įžvelgia kartelės pakėlimą, kai visiems Konstitucijos pirmojo ir keturioliktojo skirsnių klausimams performuluoti reikės nebe 1/2, o vos 2/5 visų rinkimų teisę turinčių piliečių palaikymo, politikas išsisukinėjo, esą kai kuriais klausimais, įrašytais kituose skirsniuose, užteks vos trečdalio rinkėjų palaikymo.

„O dėl pirmojo ir keturioliktojo skirsnių, neturi būti taip, kad viską nulemtų pasyvioji rinkėjų, neinančių balsuoti, dalis. Todėl ir siūloma, kad nuostata būtų priimta, jei už ją pasisakytų ne daugiau nei pusė visų rinkimų teisę turinčių rinkėjų, o daugiau nei pusė iš dalyvavusiųjų referendume, bet ne mažiau nei 2/5 visų rinkėjų“, - dėstė J.Bernatonis. Pasak jo, įžvelgti grėsmę, kad dėl to piktavaliai susiorganizuos ir, pavyzdžiui, pakeis nuostatą, kad valstybinė kalba yra ne lietuvių, o, pavyzdžiui, lietuvių ir lenkų, negalima, nes „tiek piktavalių Lietuvoje nėra“.

Griauna valstybės pamatus

Vieną iš Konstitucijos kūrėjų, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo parlamentarę teisininkę Zitą Šličytę šiurpina naujieji valdžios užmojai. Pasak jos, kuriant Konstituciją į jos pirmąjį skirsnį specialiai ir buvo sudėti visi pamatiniai principai, kad jie nebūtų liečiami ir būtent todėl jiems buvo nustatyta aukščiausia kartelė. O tam 1992-aisiais pritarė visa Tauta, balsavusi už tokią Konstituciją.

„Keista, kad mūsų išrinktas Parlamentas griauna valstybę, kurią kūrėme. Kažkokios partijos, kažkokios grupuotės sugalvojo kažkam pradėti pataikauti ir dėl to laužyti Konstituciją. Iš pradžių ji buvo laužoma, nes norėta nuleisti kartelę vienam referendumui. Dabar padarė dar blogiau - nori nuleisti visam pirmajam skirsniui. Ar tai nėra valstybės griovimas? Girdėjau, kaip politikai ir verslininkai kalbėjo, kad Lietuvai trūksta 600 tūkst. kvalifikuotų darbuotojų, todėl reikia leisti juos „importuoti“ iš užsienio. Verslininkai nori pigios darbo jėgos. Tai įsivaizduokite: priimame tiek pigios darbo jėgos, suteikiame pilietybę, dar įteisiname ir dvigubą pilietybę užsienyje gyvenantiems lietuviams ir kas gausis? Tada visą pirmą skirsnį referendumais panaikins. Pavyzdžiui, ar pigiai darbo jėgai iš užsienio aktualu, kad valstybinė Lietuvos kalba - lietuvių kalba?

Arba ar emigrantams, kurie angliškai kalba geriau nei lietuviškai, tai rūpės? Kaip jie visi balsuotų ir ar nepritartų, kad Lietuvoje būtų įteisinta dvikalbystė?“ - retoriškai klausė viena Konstitucijos kūrėjų.

Belieka spėlioti

Z.Šličytė sakė, kad Seimo užmojai yra itin grėsmingi.

„Nesu ekstrasensė, todėl sunku spėlioti, ar valdančiųjų tikslas sugriauti valstybę, panaikinant visą pirmąjį Konstitucijos skirsnį, o dvigubos pilietybės įteisinimas tėra pretekstas. Ar kaip tik viskas daroma dėl dvigubos pilietybės, o ją prastūmus vėl bus sugrąžinta dabartinė tvarka, kai keičiant svarbiausias Konstitucijos nuostatas būtina, kad tai palaikytų daugiau nei pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių. Tačiau ir vienas, ir kitas dalykas yra blogi, nes kelia realią grėsmę valstybei“, - akcentavo Z.Šličytė.

Situaciją komentuoja teisininkas prof. Alfonsas VAIŠVILA:


- Dabartinis Seimas kiekvienam atvejui, tokiam, kaip dėl dvigubos pilietybės, nori atskiro įstatymo. Juk ir naujasis siūlymas yra neabejotinai su tuo susijęs, nors jis jau apima ne vieną Konstitucijos straipsnį, o du jos skirsnius. Tai yra blogis. Jei žmonės inicijuotų referendumą kokiu nors klausimu, tai Referendumo įstatymas nebūtų kaitaliojamas, tą žinome ir iš patirties. Matėme, kokie trukdžiai buvo Žemės referendumui. O dėl stojimo į ES - priešingai, buvo priimtas specialus įstatymas, kad referendumas galėtų vykti dvi dienas. Čia jau nebe teisė, kai valdžios inicijuojami referendumai yra svarbesni nei inicijuojami Tautos, nes visi turėtų būti vienodi. Visi subjektai, turintys teisę inicijuoti referendumus, yra lygiateisiai. Tiksliau, turi būti. Bet taip nėra. Tai - neteisiniai dalykai, bet po to politikai neteisiniams dalykams nori suteikti teisinę formą.

Taip, jei pavyktų patvirtinti naująją pataisą, naujoji norma būtų įstatyminė norma. Tačiau - ne teisinė. Mes žinome, kad ne visi įstatymai yra teisiniai. Tie įstatymai, kurie pažeidžia lygiateisiškumo principą (kaip dabar - referendumų atžvilgiu), gali būti laikomi įstatymais, tačiau ne teise. Juk, pavyzdžiui, ir bolševikų režime ar hitlerinėje Vokietijoje irgi buvo įstatymai, bet jie su teise nieko bendra neturėjo. Bet jei sakome, kad gyvename teisinėje valstybėje, visi įstatymai turi būti teisiniai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (30)

 • hm 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 10:27:23

  Atrodo valstiečiams tikrai stogas pavažiavo. Pilnai palaikiau jų
  pastangas tirti konservatorių veiklą, bet su tuo referendumo įstatymu
  jau aiškiai perlenkė lazdą. Pilnai pritariu Sličytei, kad prastūmus
  referendumą vėl viskas bus gražinta į dabartinę padėtį. Tai yra
  visiškas nesiskaitymas su Lietuvos piliečiais ir rinkėjais. Labai
  stipriai pradėjau abejuoti ar bebalsuosiu per rinkimus už valstiečius.

 • Atsipeikėkit 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 08:33:09

  Jei jau ir Konstituciją dėl keletos amerikonkų ruošiatės keisti , tai
  kas beliko.

 • Rrinkimai 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 08:23:47

  tik vienmandačiai tai rodo visos partijos

 • Rrinkimai 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 08:20:41

  tik vienmandačiai tap rodo visos partijos

 • laisvas 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 06:36:34

  Dvigubai pilietybei - NE. Jie nepraeis.

 • Negaliu 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 23:02:57

  suprasti,kaip vienas zmogus gali tureti kelias pilietybes. GALVAI-
  PILIETYBE. O DVIGALVIU LYG IR NERA...

 • :) 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 22:43:10

  nu nereikalingas mums tas jusu su apgavystem brukamas pilietybes
  referendumas. Jau kiek galima apie rasyti ir aiskinti. Kas nori buti
  lietuviais ir jos pilieciais tegul gyvena Lietuvoje ir moka cia mokescius,
  o tie kur jau kalba geriau angliskai nei lietuviskai ir ten moka mokescius,
  lai jie renka savo valdzia kur esa patys. Niekas neatima lietuviui jo
  tautybes, galima isduoti lietuvio psa ir jis be kliuciu gales grizineti I
  Lietuva.

 • Na 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 20:16:33

  Dabar jau suprantam, kad iš esmės ši valdžia nori viską keisti,
  labiau vertinti emigrantus, nuvertinti tėvynėje gyvenančią tautą ir
  jos norus. Pamatėme, kas tokie šie ponai yra iš tikrųjų. Kai reiks
  balsuoti, prisiminsime.

 • kestut 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 18:04:21

  Konstitucinis Teismas yra partinių šulų marionetė ir jo priimami
  sprendimai kenkia Lietuvos valstybingumui.

 • hmm 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 17:52:14

  turejom viena veikeja, paganiala stariciokas, apsukrus,iskart dume i
  briukseli, lietuva jam nieks, bet kisa saviskius, nors jie nakui
  nereikaligi.

 • hmm 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 17:44:44

  susirinko vagis prie vieno stalo kortom luost, runkelis , tai kaip su
  tvim luost, pas tave vienoj kaladej devini tuzai, tai varikit kitu
  veiksmu.

 • Prašalietis 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 17:35:56

  Danas NAGELĖ,Z.Šličytė,prof. Alfonsas VAIŠVILA"Bandoma griauti
  valstybės pamatus". Kad "kažką bandyti griauti"reikia,kad tas"kažkas"
  realiai,o ne šiandienos "tautinių šviesuolių protuose", egzistuotų.
  Gal gali"šiandienos tautiniai šviesuoliai ir intelektualai" išvardinti
  Lietuvoje iš tiesų esančius,būtinus tikrai valstybei,atributus?Tik
  nereikia pasakoti pasakų apie"laisvus
  rinkimus",seimo,prezidento"valstybines"įstaigas...

 • vienas pirdyla konstitucija pavadino slamstu 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 16:10:05

  Apie Lietuvos respublikos Konstitucija.Kai tiesiogineje televizijos laidoje
  vyko debatai tarp Prano Šliužo ir Vytauto Lansbergio del žemes pardavimo
  užsienieciams Pranas Šliužas pareiške,kad žeme užsienieciams parduoti
  draudžia Konstitucija,o Vytautas Lansbergis atsake Lietuvos Respublikos
  Konstitucija šlamštas.Todel kad kostitucija yra slamstas ,TAI DEL TO IR
  SAUGOJAM SITA SLAMSTELI UZ TAUTOS PINIGUS?

 • Rinkėja 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 16:01:58

  Įsiklausykytite ir geriau gerai išdiskutuokite Lietuvio paso galimybę.
  Ir bus visiems gerai. Pagarbiai, Ramūnai.

 • visiškas idiotizmas 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 16:01:41

  Galiu tik vieną žodį ištarti - SIAUBAS. Valstybę griauna žmonės už
  kuriuos pabalsavome. Jie neatsibus, nes jie apkurto, o atsibus po kitų
  rinkimų, bet jau bus šaukštai po pietų.

 • Pilietis 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 15:37:44

  Ramūnai,atsibusk.

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 15:09:52

  Konstitucija veikia tik Valstybeje. Lietuvoje LR Konstitucija neveikia nuo
  2004 metu. Tada ES istatymai tapo virsesni uz LR Konstitucija. Lietuva, ne
  Valstybe. Lietuva, tai salis, kol kas turinti savo teritorija, savo
  pagrindinius gyventojus lietuvius, kol kas turinti savo kalba. Sugriuvus
  TSRS, buvusios respublikos, eme kurti savo Valstybes. Lietuva nuejo vogti,
  kurti Valstybe, niekas neturejo laiko. Liko tas pats LTSR administracinis
  aparatas, kurio pagrinda sudare Lietuvos Komunistu Partija. Ta LKP,
  Lansbergis suskirste i tris frakcijas, konservatoriu, socdemu ir lyberastu.
  Seime visa laika, puse sudaro tos trys frakcijos, realiai LKP. LKP, Lietuva
  valdo nuo 1940 metu iki dabar. Niekas nepasikeite ir atejus Karabasui. Ko
  mes purkstaujam? 10metu valde kgb atstovas Fermeris, 10 metu Magnolija, RF
  valstybes paslaptis, Makeino rezidente. 25- ais t.v.nepriklausomybes
  metais, seimas, Kremliaus nurodymu, uzslaptino svetimos valstybes agentus
  kgbistus. Cia ne valstybe, cia klaikmetis.

 • Prosenelis 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 14:56:07

  Dviguba pilietybie reikalynga karjieristams vagyms ir musuvaldziai kad uz
  juos galietu balsuoti Karbausko Skverneli Pranckietis uzdrauskite
  neteisyngus nieksiskus rinkimus pagal sarasus kad partija sulai kaip visi
  pilieciai butu renkami tik vienmandatiniese sumazikite seimunu skaiciu per
  puse septynesdesimtviena mazeu islaidu mazeu rietyniu seime?

 • komentatoriui- kas čia neaišku? 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 14:29:25

  antra pilietybė Lietuvoje reikalinga dėl milijoną jau prieš gerus 5
  metus viršijusios valdžios politikos vykdomos savų piliečių ekonominio
  išstūmimo iš Tėvynės masto. Tam ,kad tas milijonas sveikų žmonių
  ,išlaikytų teisę išsirinkt tokią valdžią ,kuri esmingai pakeistų
  jų naudai iki šiol sisteminių vykdytą "politiką" jų atžvilgiu.

 • Karbauski 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 14:25:49

  kol dar nevelu arsipeikek

 • Komentatorius 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 14:21:17

  Ir vėl klausimas, kuris vis dar be atsakymo?
  Kam ta "dviguba pilietybė" Lietuvai reikalinga?

 • Euras+ 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 14:01:19

  Kai Miša ir Vytulis sugriovė TSRS, nera jokios nepriklausomybės, tik
  vietinių įteisintų vagių, ,,valdančių" Lietuvą tautos vardu,
  kleptomanijos instinkas. Galima ir be tokios valdžios pragyventi,pasaulis
  platus. Be karo čia nieko nepakeisi...

 • Lukas 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 13:49:21

  Aš tai manau logiška kad užtektų 40% visu rinkėjų. Nes gi žinome kad
  daug žmonių neina balsuoti gyvatės. Tai jie automatiškai skaičiuojami
  kaip balsavę prieš. Ir tada surinkti 59% taip yra labai subku. Pvz jei
  ateitų 70% rinkėjų ir iš jų 79% balsuotų už dvigubą pilietybę, tai
  būtų tij 49% visų rinkėjų. Ir to 1% pritrūktų. Tada automatiškai
  tie 30% patingėjusių ateiti nulemtų sprendimą... su nauju įstatymu,
  49% pakaktų. Ur logiška nes juk 70% žmonių pavyzdyje yra už.
  Tikiuosi aiškiai parašiau

 • p.Slicyte, 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 13:31:18

  jei kurete valstybe,tai kur tos bylos,kurias nesete ''anais laikais'',kaip
  juokesi zmones ''po sijonu''.

 • >Manipuliacija 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 13:24:40

  Žioply ir tikriausiai emigrante ar girdėjai kiek metų turi JAV
  Konstituciją ir per jos gyvavimą nebuvo kaitaliojamas nė vienas
  skirsnis, nes jie savo Konstitucią laiko šventu dalyku ir ją gerbia. O
  pas mus kažkoks pašlemėkas įsinori dvigubos pilietybės ar imigrantas
  ir še jiems, o lietuvių tautos nykimas jiems į tai nusispjauti. Tautos
  atmatos...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis