respublika.lt

Atominė dar nepastatyta, bet lietuviai jau ruošiasi katastrofai

(0)
Publikuota: 2019 kovo 19 12:21:11, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 13 nuotr.
Astravo AE. EPA-Eltos nuotr.

Spalio 1-4 dienomis Vilniaus ir Švenčionių rajonuose, o galbūt ir Vilniaus mieste bus rengiamos valstybinio masto civilinės saugos pratybos, kuriose bus mokomasi, kaip apsisaugoti, jei Astravo atominėje kiltų avarija. Tačiau kiek šios pratybos realiai padėtų gyventojams, o kiek jose esama politikos? Pirma, Astravo AE nebūtinai turi sprogti. Antra, pratybose dalyvausiantys žmonės, nebūtinai lygiai taip pat elgtųsi nelaimei užklupus.

 

Švenčionių rajonas užima 1692 kv. km. plotą. Rajone gyvena daugiau nei 24 tūkst. gyventojų. Vilniaus rajono plotas - 2129 kv. km, o gyventojų - beveik 10 tūkst. Tad mažai tikėtina, jog iš tikrųjų įvykus avarijai, pavyktų visus po rajonų kaimus, vienkiemius išsibarsčiusius gyventojus tvarkingai evakuoti. Įkalbėti, jog paliktų gyvulius bei visą turtą. Ypač vyresnius ir ligotus. Be to, nelogiška, jog pratybos nerengiamos arčiausiai Astravo atsidūrusiame Šalčininkų rajone. Juk jis, ištikus radiacijos nutekėjimui, nukentėtų pirmiausiai?

200 žmonių - per daug


Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda sakė, kad kol kas pratybų eiga bei vietos dar tikslinamos. Dar nežinoma, kiek pratybose dalyvaus vietos gyventojų:

„Dėl tų pratybų masto dar tariamės su savivaldybėmis. Pratybos bus rengiamos mūsų asignavimo lėšomis. Dar neapsisprendžiame, kiek pratybose dalyvaus vietinių gyventojų. Pasiūlėme iš rajonų po 200 gyventojų, bet savivaldybėms atrodo, kad šis skaičius per didelis. Pratybų principas - identifikuoti, kokias galimybes apsaugoti vietos gyventojus, esant realiam radiacijos pavojui, turi savivaldybės ir Civilinės saugos pajėgos. Turime išsiaiškinti, kaip operacijos centrai dirbs, kaip žmonės bus informuojami, kaip bus aprūpinti kalio jodido preparatais, kaip dirbs žvalgybinės grupės, kaip ėminius ims, kaip žmones evakuos. Žmonės bus evakuojami į Zarasų ir Kalvarijos savivaldybes. Viskas dar tik planai. Tiksliau bus žinoma birželio mėnesį. Savivaldybės jau delegavo savo atstovus į darbo grupę.“

Švenčionių rajono Švenčionėlių seniūnas Albertas Razmys sakė jau girdėjęs apie rajone rudenį vyksiančias civilinės saugos pratybas, tačiau jokių nurodymų dar nėra gavęs:

„Pratybos tam ir skirtos, kad žmonės išmoktų saugotis. Tačiau negaliu atsakyti už kiekvieną žmogų, kaip jis elgtųsi, jei iš tikrųjų įvyktų nelaimė. Visgi nemanau, kad žmonės, jei būtų laiku perspėti, vengtų saugotis.“

Civilinė sauga - nulis

Lietuvos judėjimo „Černobylis“ pirmininkas Pranas Paškevičius dėl spalį organizuojamų civilinės saugos pratybų buvo nusiteikęs skeptiškai:

„Manau, jog civilinė sauga iš principo yra nulis. Mano supratimu, tai yra tik „paukščiukas“, kad parodytų, jog kažką dėl gyventojų saugumo daro. Pratybos yra pratybos, bet kai jaučia tikrą fizinę grėsmę, žmonės kitaip elgiasi. Jei pratybos rengiamos pareigūnams - tai vienas dalykais, o pratybos su eiliniais gyventojais nėra patikimos. Pavyzdžiui, Pripetėje, kai Černobylio atominėje sprogo reaktorius, gyventojai nenorėjo evakuotis. Milicijai teko vos ne prievarta juos evakuoti, nes žmonės buvo propagandos įtikinti, jog taikus atomas negali iš elektrinės ištrūkti. Elektrinėje personalas faktiškai vos ne miegojo ant reaktoriaus ir negalvojo, kad sprogs. Dabar, aišku, jau galvoja. Ypač kai panaši avarija įvyko ir Japonijos Fukušimoje.“

Sprogimą Černobylyje iš pradžių net bandyta nutylėti, tačiau padidėjusį atmosferos radioaktyvumą užfiksavo Švedija ir pareikalavo iš Sovietų Sąjungos informacijos. Tačiau gaisrininkai, kurie pirmieji buvo pasiųsti likviduoti avarijos, net nežinojo, jog sprogo reaktorius. Anot P.Paškevičiaus, dar spėjusio pasikalbėti su gyvu likusiu ukrainiečiu gaisrininku, jie važiavo gesinti degančio elektrinės stogo. Ir nieko nežinojo apie jau pasklidusią mirtiną radiaciją.

„Pirmasis žuvęs ugniagesys įšoko tiesiai į mašinų skyrių ir prieš mirtį pamatė, kaip vyksta branduolinė reakcija, - liūdnai pajuokavo P.Paškevičius. - Avarijos padarinius likvidavo ir apie 7 tūkstančiai lietuvių. Aš pats čia dirbau dezaktyvavimo darbus 1986-1989 metais, kai ant elektrinės jau sarkofagas buvo užbetonuotas. Nėra tikslių duomenų, kiek lietuvių numirė dėl radiacijos. Daug laiko praėjo. Žmonės natūraliai sensta ir miršta. Yra įvairiausių reabilitacijos centrų, kur gydomi černobyliečiai. Ypač jų daug buvo Ukrainoje, tačiau po Krymo įvykių Černobylis nuėjo į antrą planą.“

„Kalbant apie atomines, yra daug politikos, - TATENA suinteresuota vystyti atominę energetiką, nes ji - pigiausia energija. Ir kodėl Astravo atominė būtinai turi sprogti? Juk ne bombą baltarusiai stato! Labai daug politinių „pritempimų“. Ir tie visi civilių mokymai, kaip apsisaugoti nuo radiacijos, - irgi politika.“

Istoriniai faktai:

- Černobylio AE pirmasis reaktorius pradėjo veikti 1977 m.

- Nuo 1983 m. veikė visi keturi reaktoriai.

- 1986 04 26 sprogo ketvirtasis reaktorius.

- Arčiausiai atominės, tik už 3 km, esančio Pripetės miesto gyventojams per vietos radiją apie evakuaciją pranešta tik po 36 val., 04 27 d.

- Naujienų agentūra TASS informavo apie „nedidelę avariją“ tik 04 28 d.

- Elektrinė visiškai sustabdyta 2000 12 15.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s