respublika.lt

2018 rugpjūčio 20, pirmadienis

A.Salamakinas: frakcijoje bus kol kas 7 parlamentarainuotraukos (2)

2017 spalio mėn. 17 d. 15:23:04
Jadvyga Bieliavska ir Birutė Mačienė, Elta

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys Algimantas Salamakinas sako, kad Socialdemokratų partijoje likę parlamentarai artimiausiu metu ketina išrinkti frakcijos seniūną ir pasiskelbti opozicine frakcija. Jo teigimu, kol kas joje dirbs 7 parlamentarai.

 

„Dalintis nieko nereikia, arbatinukai, puodukai yra Seimo nuosavybė - ne frakcijos, o toliau belieka tik tai paskelbti mums, kad tie 7 asmenys yra priklausantys opozicijai, išsirinkti seniūną, seniūno pavaduotoją. Visa tai, manau, bus šią savaitę“, - antradienį žurnalistams sakė A. Salamakinas.

Jo teigimu, negali būti Socialdemokratų partijos frakcijos narys nepriklausantys šitai partijai.

„Jeigu jie 10 nepriklauso šitai partijai, tai jie turi ieškoti kito pavadinimo ir viskas, o tie, kurie lieka partijoje, jie vadinsis toliau Socialdemokratų partijos frakcija, ir čia jokių problemų nėra. (...) Mes neisime su jais muštis, jų yra 10, mūsų 7. Mes likome partijoje, reiškia pavadinimas liko mums“, - sakė politikas.

A. Salamakino teigimu, tai nėra kažkokia naujovė Seime, nes panaši situacija buvo susiklosčiusi su Arūno Valinsko frakcija.

Jei prireiktų, pasak jo, kaip elgtis šioje situacijoje galėtų paaiškinti ir Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

Komentuodamas kalbas, esą dabartiniai ir iš partijos pasitraukę socialdemokratai galėtų ir toliau draugiškai dirbti vienoje frakcijoje, A. Salamakinas tai pavadino nesąmone.

„Nesąmonė, negali dirbti frakcijos dalis opozicijoje, dalis valdančiojoje daugumoje, tai yra visiškai skirtingas darbas. Todėl tas variantas absoliučiai atmestinas“, - tvirtino A. Salamakinas.

Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas yra sakęs, kad artimiausiu laiku tikimasi išspręsti visus techninius dalykus, kurie atsirado partijai palikus aštuoniems parlamentarams ir iš jos gretų pašalinus Antaną Vinkų, primena ELTA.

„Šiandien labai daug emocijų. Matyt, reikia palaukti kelias dienas tol, kol emocijos nuslūgs. Greičiausiai bus kviečiamas partijos prezidiumas, kuris aptars situaciją ir pasisakys, kaip turėtų elgtis tie frakcijos nariai, kurie likę partijoje. Manau, reikėtų palaukti ir visus tuos techninius dalykus išspręsime“, - praėjusį šeštadienį žurnalistams sakė G. Paluckas.


J.Bernatonis: nematau problemos dirbti su tais, kurie turi partinius bilietus

Socialdemokratų partiją palikęs Seimo narys Juozas Bernatonis sako, kad jis ir toliau dirba Seimo Socialdemokratų partijos frakcijoje ir nemato problemų dirbti su tais, kurie turi partinius bilietus.

„Mūsų frakcija vadinasi Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, kaip jūs žinote“, - į žurnalistų klausimą, kaip vadinasi iš partijos pasitraukusių parlamentarų frakcija, antradienį atsakė J. Bernatonis.

Jis akcentavo, kad ir toliau jo pažiūros išlieka socialdemokratinės. „Aš išėjau iš partijos, bet aš nematau problemos dirbti su tais, kurie turi partinius bilietus, nes esu socialdemokratinių pažiūrų. Mes praktiškai bendraminčiai. Šiandien visais darbotvarkės klausimais buvo vienodas požiūris“, - teigė J. Bernatonis.

Paklaustas, ar svarstoma galimybė steigti naują partiją, politikas sakė, kad šis klausimas nėra aptartas. „Jeigu troleibuso vairuotojas į troleibusą neįleis, tada galvosime po dvejų metų,“ - apie galimybę sugrįžti į Socialdemokratų partiją kalbėjo J. Bernatonis.

 

Kauno socialdemokratai: tai - tik buvusio elito atskilimas, o ne partijos skilimas

Neseni įvykiai Lietuvos socialdemokratų partijoje iškėlė visuomenei daug spėlionių, ar tai nepasibaigs šios partijos išnykimu iš šalies politinės arenos, tačiau naujienų agentūros ELTA kalbinti keturi Kauno miesto tarybos nariai - Socialdemokratų frakcijos atstovai savivaldybėje tokias spėliones griežtai atmetė. Visi jie, vertindami dabartinę situaciją tiek partijoje, tiek greta jos, galima sakyti, gana kritiškai, tačiau optimistiškai žvelgia į 20 tūkstančių narių turinčios politinės jėgos ateitį.

Socialdemokratų frakcijos Kauno taryboje seniūnas Darius Razmislevičius:

- Negalima sakyti, kad nieko neįvyko, bet partijos skilimo dėl to, jog dalis parlamentarų atsisakė paklusti socialdemokratų daugumos valiai ir lieka toliau dirbti valdančiojoje Seimo koalicijoje, nevertinu vien neigiamai. Neįžvelgiu čia jokio partijos skilimo. Tai - labiau galima pavadinti patyrusių politikos vilkų atskilimu nuo partijos. Antano Vinkaus pašalinimas iš partijos parodė, kad Lietuvos socialdemokratų partijos statutas galioja visiems jos nariams. Partija pademonstravo turinti savo stuburą.

Statutas partijai - kaip Konstitucija. Greta to, akivaizdu, kad patys politikai, užimantys ar neužimantys postų, atsakingas pareigas, turi laikytis aukštesnių standartų ir rodyti pavyzdį kitiems visuomenės nariams. Niekam nevalia pamiršti, kad tik darbais galima pelnyti rinkėjų pasitikėjimą, o ne remtis bei teisintis tuo, kas kažkada buvo, kas žadėta, bet nepadaryta „dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių“.

Kauno savivaldybės tarybos senbuvis, buvęs miesto meras Arvydas Garbaravičius:

- Situaciją vertinu kaip nestandartinę. Žiūrint iš šono ir nežinant visų aplinkybių, atrodo, kad LSDP pirmininko žingsniai - logiški, o buvusio partijos elito elgesys - žmogiškosios tragedijos. Bet mes, būdami Kaune, tikrai ne viską žinom, kas ten sostinėje vyksta (kalbu apie bendrą politinį lauką). Gal kažkas iš tikrųjų pasinaudojo kilusiais nesutarimais ir gerai sužaidė? Pritaikė psichologinį spaudimą ir supjudė žmones? Pasakyti, kad partija apsivalo, ir sveikinu tokį dalyką, - nesiverčia liežuvis. Aišku, visi dabar, matyt, daro tai, ką turi daryti, o kaip bus toliau, - matysim.

Manau, kad visos likusios partijos bandys išnaudoti tą situaciją savo labui. Metodika kaip XXI amžiuje dabar paprasta: jei ras skaudamą vietą, tai duos, duos, kad dar labiau skaudėtų. Jei nukritai, tai ir spardys gulintį. Galiu priminti, kad iš pradžių klausimas, ar nereikia socialdemokratams Seime trauktis iš valdančiosios koalicijos Kaune buvo aptariamas smulkesnėse grupėse - poskyriuose. Ir tie, kurie garsiausiai rėkavo, jau buvo pasisakę už išėjimą iš koalicijos. Nes koks tikslas būti ten, viršuje, bet būti tarnu? Gali, žinoma, vaidinti, kad tu - ne tarnas, bet tavęs nepastebi, ir tavo nuomonė viršūnei neįdomi. Už tarną žmonės nebalsuoja.

Klausiat, kas toliau, kokią perspektyvą matau? Partijos laukia ilgas laikotarpis, kad galėtų sustiprėti, ir tai įvyks, jei tik socialdemokratai laikysis savo linijos. Tačiau iki savivaldybių rinkimų turim per mažai laiko. Jei atvirai, ir per partijos vidinius balsavimus atskirose savivaldybėse buvo matyti, kad visi rūpinasi savo reikalais ir tiki, kad partijos viršūnė padarys stebuklus. Taip, iš klaidų mokomasi. Matom, kad ir kitos partijos jų nemažai padarė ir dar darys. Ne vien Lietuvoje. Pažvelkim į Kataloniją, Ispaniją, Austriją, kitas valstybes, kokie ten procesai vyksta...

Ilgametis Lietuvos socialdemokratų partijos, buvęs Seimo narys ir Kauno mero pavaduotojas Vasilijus Popovas:

- Prastai vertinu visa tai, kas įvyko, bet partija tikrai neskils. Tiesa, pavojaus, kad palaipsniui ji gali silpnėti, yra. Deja, jo ir iki tų įvykių buvo. Pavyzdžiui, buvo laikas, kai Kauno taryboje socialdemokratai turėjo 7 atstovus, šią kadenciją turim tik 4. Permainos vyksta visą laiką ir partijos viduje, ir išorėje. Tik svarbu, kaip jos vyksta. Tuo pačiu dabar akivaizdu, kad net partijos statutas neatsako į visus klausimus apie tai, kas realiam gyvenime vyksta. Todėl manau, kad susidariusi nauja situacija verčia žiūrėti ir į šio bei kitų partijos dokumentų patobulinimą.

Paprastas pavyzdys - pagal statutą vykę daugiau nei pusę metų Kauno socialdemokratų pirmininko rinkimai. Kažkada man pačiam teko kandidatuoti, ir tokiuose rinkimuose buvo vos vieno balso skirtumas. Bet niekas nenumatė, kad rezultatas bus lygus (balsų, tekusių abiem pretendentams į pirmininko postą, skaičius - vienodas), ir rinkimus teks rengti iš naujo. Esu tos nuomonės, kad ne išduotus rinkėjams biuletenius reikia skaičiuoti, o tuos, kuriuos skaičiuotojai rado balsadėžėse. Matom, kad apie daug ką turim partijos viduje padiskutuoti.

Kad ir apie tai, kaip vyko skyriuose svarstymas, ar reikia trauktis Seimo frakcijai iš koalicijos. Pirmiausia derėjo partijos pirmininkui išnagrinėti Vyriausybės programą ir išsiaiškinti, kuri jos dalis suformuluota socialdemokratų, kiek tos programos įvykdyta. Tada tai paviešinti, kad ir partijos nariai, ir visuomenė suprastų, kodėl socialdemokratai iš koalicijos traukiasi. Daug kam kaip tik pritrūko atsakymo, o dėl ko visa tai įvyko?

Antrą kadenciją Kauno miesto savivaldybės taryboje dirbantis Židrūnas Garšva:

- Kaunas už socialdemokratų pasitraukimą iš koalicijos nebalsavo. Buvo išsakyta labai prieštaringų bei įvairių nuomonių, tačiau balsavimo atsisakyta. Nueita vadinamuoju bendro sutarimo keliu. Tuometinė laikinoji partijos Kauno skyriaus pirmininkė, mero patarėja Orinta Leiputė pasiūlė suformuluotą rekomendaciją, kurios esmė - Socialdemokratų frakcijai Seime elgtis atsižvelgiant į sąlygas.

Tai, kad dalis parlamentarų paliko Socialdemokratų partiją, vertinu labai dviprasmiškai. Nesinori piktžodžiauti bičiulių, kurie nepakluso partijos daugumos valiai, atžvilgiu. Dviprasmiškas vertinimas yra dar todėl, kad vertinčiau ir šių žmonių ilgus metus, atiduotus partijai. Tikiu, kad anksčiau ar vėliau viską sudėlios laikas, tik jam reikia duoti laiko. Tokia šiuo atveju peršasi sentencija.

- Dėkoju už pokalbį.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

  • Prosenelis 2017 spalio mėn. 17 d. 17:19:24

    Išėjo is partijos von is sieimo.

  • Prosenelis 2017 spalio mėn. 17 d. 17:15:27

    Išėjo iš partijos von iš seimo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRASIDEDA: musulmonai iš viso pasaulio sekmadienį pradeda kasmetinį hadžą - kelionę į jiems šventą Mekos miestą; kaip ir pernai, čia laukiama susirenkant daugiau kaip 2 mln. tikinčiųjų; mieste imtasi griežtų saugumo priemonių.
  • PAGERBS: sekmadienį Alytuje, minint alytiškio savanorio Artūro Sakalausko 27-ąsias žūties metines, Šv. Angelų sargų bažnyčioje bus aukojamos mišios; po Mišių žuvusio savanorio atminimas bus pagerbtas prie jo kapo Šv. Angelų sargų bažnyčios šventoriuje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +15 C

   +16  +17 C

 

   +15 +16 C

  +21  +23 C

   +25  +27 C

 

   +19  +20 C

  2-3 m/s

  4-6 m/s

 

    2–4 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis