respublika.lt

2017 gruodžio 12, antradienis

koncertas

Ar tikrai viskas socialiai apgalvota?nuotraukos (4)

2017 birželio mėn. 10 d. 08:09:52
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės akiratyje - Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė, pateikusi mokesčių reformos projektą, galutinai išskirsiantį Lietuvą į du skirtingus krantus. Viename krante būriuosis skurdžiai. Kitame - turčiai. Abiejų krantų nejungs joks tiltas ar keltas. O per vidurį tekės senkantis vidurinės klasės upeliūkštis. Kaip vasarą nusenkanti Dubysa. Dalis šios nuskurdintos upės ištekės į emigraciją. O kita dalis prisiartins ir prisiplos prie skurdžių kranto. Galės ten teliūskuoti be vilties.

 

Daugumą žmonijos, nesvarbu, kur gyventų - Panamoje, Sacharoje ar Lietuvoje, labiausiai žavi paprastoji, pati primityviausia „reforma“. Atimk iš turtingesnio ir atiduok vargšui. Mielai įsikeltume į Santa Barbaros vilas su devyniais baseinais. Nes didelis turtas visada kažkodėl atrodo „nesąžiningai uždirbtas“. Tačiau paanalizuokime, ką mums reikš ši mokesčių reforma. Ne turčiui, bet viduriam sluoksniui. Nes toks, nors ir apvytęs, dar yra. Ir jei vertintume valstybės kontekstu, yra pilietinės visuomenės stuburas.

Už vaiką - kaip už kirpyklos paslaugą


Mokesčių reformuotojai, spręsdami šaliai itin aktualų demografinį reikalą, skatins gimdyti dėl vaiko pinigų. Pirmą ir antrą kas mėnesį iš mūsų „pirks“ po 30 Eur. Už trečią ir daugiau mokės po 75 Eur. Tad pirmas ir antras vaikas įkainotas kaip vidutinė vienkartinė kirpyklos paslauga. Lyg valstybei nudažytum plaukus. O trečias ir daugiau vaikų - kaip varvantį čiaupą pakeitusio santechniko paslauga. Dar viena naujovė - vaiko pinigus, NEPRIKLAUSOMAI NUO ASMENINIŲ PAJAMŲ DYDŽIO, gaus visi piliečiai, turintys nepilnamečių vaikų. Valstybė tarsi akcentuoja, kad visi Lietuvos vaikučiai jai vienodai brangūs. Tačiau ne emocinės, bet finansinės lygiavos principas ir stebina. Turtinguosius 30 papildomų eurų tik prajuokins. Dėl jų tikrai nesiryš antram vaikui. O jei norės jų daugiau turėti, tai tik ne dėl šitos finansinės paskatos.

Vidurinis socialinis sluoksnis savo atžalų skaičių taip pat linkęs planuoti. Kažin, ar susigundys gimdyti ketvirtąją ar penktąją atžalą, kad gautų už juos po 75 Eur arbatpinigių. Jei susigundys, tai gal tik 10 proc. Socialiai teisingiau būtų skirti daug daugiau vaiko pinigų patiems neturtingiausiems. Sąžiningai dirbantiems, norintiems turėti didelę šeimą, tačiau gaunantiems mažus atlyginimus. Būtent šie piliečiai, skaičiuojantys kiekvieną centą, jei gautų už trečią vaiką ne 75 Eur, bet 150 Eur, iš tikrųjų pajustų finansinę valstybės pagalbą. O šiaip lygiava, tas papildomų pinigų masalas, labiausiai suvilios ne lydekas, ne karšius, bet kilbukus. Turbūt labiausiai paskatins gimdyti socialinės rizikos šeimas. Paskatintų gimdyti ir pensininkus. Bet, aiman, jau negali. Būtent jiems ne 20, bet 30 eurų jau būtų vos ne prabanga.

Visi marš į „chruščiovkas“!

Bus įvedamas progresinis mokesčių tarifas brangiam nekilnojamajam turtui. Jei pilietis turės turto už 0,5 mln. Eur, mokės už jį 2 proc. Mes visi, gyvenantys „chruščiovkose“, aišku, džiūgausime. Oho, koks teisingas S.Skvernelis. Tačiau, giliau pažvelgus, valstybė jau baudžia pilietį vien už tai, kad jis turtingas. Sutinku, kad reikia bausti už tai, jog praturtėjai iš kontrabandos, narkotikų ar žmones sprogdindamas. Tokius reikia sodinti už grotų, o turtą visai konfiskuoti. Ne tik 2 proc. apmokestinti. Tačiau kam bausti piliečius, kurie sąžiningai užsidirbo emigracijoje, tarptautiniame koncerne ar yra tokie puikūs specialistai, kad darbdaviai negailėjo algų. Galų gale tas pusmilijonis eurų, kai kainos vis auga, nėra pernelyg didelis turtas. Nusipirk namą ar butą Vilniaus centre, moderniai rekonstruok, dar nusipirk sodybą Ignalinos rajone - ir tilpsi į pusmilijonį. Jei ne šiemet, tai po 3 metų. Nors rekonstruodamas savo būstą pirkai statybines medžiagas, už jas mokėjai 21 proc. PVM, legaliai samdei statybininkus, dizainerius ir jiems taip pat mokėjai baltai. Tad mokėjai, mokėjai, o dabar - dar mokėk.

Nuo ko daugiau nuskaičiuosi, nors procentas bus tas pats? Nuo 10 Eur ar nuo 100 Eur? Progresiniai mokesčiai ir dabar egzistuoja. Jei žmogus gauna didesnę algą, nuo jos nuskaičiuojama ir daugiau pinigų valstybei. 15 proc. pajamų mokestis, 6 proc. privalomas sveikatos draudimas, 3 proc. pensijų socialinis draudimas ir 31,8 proc. „Sodros“ įmoka, mokama darbdavio. Valstybė ir dabar gauna daugiau pinigų nuo žmogaus, gaunančio 700 Eur atlyginimą, nei nuo žmogaus, gaunančio 400 eurų ar dar mažiau. O jei, anot reformos kūrėjų, bus neapmokestinamas minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA), tai yra 380 Eur pajamos, labiausiai nukentės piliečiai, gaunantys 381 eurą. Na, ir, aišku, vidurinis sluoksnis.

Mokesčių reformoje yra ir gerų dalykų. Pradedantys verslininkai bus metams atleisti nuo „Sodros“ įmokų ir pelno mokesčio. Aišku, ir čia gudrieji galės prisitaikyti. Po metų panaikinti įmonę ir įkurti kitą. Kitu pavadinimu. Su kiek pakeistu paslaugų ar gamybos profiliu. Pvz., pirmoji remontavo batus, o antroji - sandalus ir avalynę. Ir vėl metus nemokėti mokesčių. Lietuviai išmoningi. Prie visko prisitaiko. Bet Vyriausybė tarsi siekia finansiškai skatinti ir priartinti neturtinguosius piliečius prie vidutiniokų. Bet prie ko artins, jei vidutiniokai nunyks ar išsibėgios? Nes jiems bus užversta pati didžiausia finansinė našta. Turtingieji, sukandę dantis, gali iškęsti net pačias absurdiškiausias finansines reformas, jei tai nėra nacionalizacija, legaliai uždirbto turto konfiskacija. O vidurinis sluoksnis yra pažeidžiamesnis.

Instrukcija, kaip prisitaikyti

Jei bus įgyvendinta naujoji mokesčių reforma, piliečiams bus duotas signalas, kaip S.Skvernelio Vyriausybė įsivaizduoja finansinį piliečių atsigavimą, atkutimą, palaimą. 1. Niekada neišsikelk iš „chruščiovkos“, „kolūknamio“ ar bakūžės samanotosios. Nes tokio nekilnojamojo turto neapmokestins. 2. Gyvendamas „chruščiovkoje“ ar samanotoje, akylai sek, ar ši vieta kada nors netaps prestižinė. Kaip prestižinis tapo kadaise visai nušiuręs Užupis. 3. Jei pajusi, kad tampa prestižinis, strimgalviais spruk iš samanotosios per samanas. Nes nekilnojamasis turtas pabrangs. Apdės mokesčiais. 4. Gyvendamas „chruščiovkoje“ ar samanotoje, prisigimdyk kuo daugiau vaikų. Pilnamečius nuolat keisk į papildomus naujagimius. 5. Įsteik įmonę, veikiančią lygiai metus. Vėliau steik kitą įmonę. Kas metus taikyk įmonių sėjomainą. 6. Oficialiai niekada negauk algos, didesnės nei MMA.

Ir kaip prie tokio prisitaikiusio piliečio prikibsi? Jei gyvens be šešėlio? Arba jo nerodys. Visų Lietuvos mokestinių reformų vienoda tragedija - jos matė ir mato tik nešešėlinę Lietuvą. Tą, kuri nesislapsto, puikiai valdžios sekama elektroninėje erdvėje ir moka mokesčius. Būtent ją gręžia visos reformos! Dar kartą patvirtinama, kad šešėlinė Lietuva neįveikiama. Jei koks nors korumpuotas eksmuitininkas pasistatė namą pasienyje, jis vis vien yra pigesnis nei Vilniuje. Nekainuos 0,5 mln. Eur ir nebus apmokestintas 2 proc.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DOSNUMAS: artėjant šventėms gyventojus lydi pakili nuotaika ir noras aukoti; „Samsung“ užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad pusė apklaustųjų šiemet priešventiniu laikotarpiu planuoja skirti vienokią ar kitokią auką skurdžiau gyvenantiems žmonėms, tyrimas taip pat parodė, kad vyrai likimo nuskriaustiems vaikams aukoti linkę labiau nei moterys.
  • PAVADUOTOJAI: nuo gruodžio 12 dienos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus pavaduotojais paskirti Raimondas Kajėnas ir Mindaugas Petrauskas; iki šiol R. Kajėnas dirbo FNTT Imuniteto ir kontrolės skyriaus viršininku, o M. Petrauskas vadovavo Ukmergės rajono policijos komisariatui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
DARBAS ADMIN

Ar pakankamai dėmesio valdžia skiria moksliniams tyrimams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   0  +3 C

   +1  +3 C

 

   -3  0 C

    +6  +10 C

  +2  +5 C

 

   0  +2 C

    8-20 m/s

    1-9 m/s

 

      3-9 m/s

 

USD - 1.1796 PLN - 4.2033
RUB - 69.7954 CHF - 1.1679
GBP - 0.8825 NOK - 9.8825
reklama
Velyke2017