respublika.lt

Ar Šiauliai ieškos naujų žemių?

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 17 16:10:27, Rūta JANKUVIENĖ, „Šiaulių krašto“ žurnalistė
×
nuotr. 4 nuotr.
Gin­kū­nai rea­liai jau yra ta­pę Šiau­lių prie­mies­čiu. Vytauto Ruškio nuotr.

Kaunas taikosi atsiriekti dalį Kauno rajono žemių ir gyventojų. Didžiųjų miestų žiedinių savivaldybių kūrimo idėja nėra nauja, bet bene pirmą kartą dėl to oficialiai kreipiamasi į Vyriausybę. Ar jungimosi virusas neišplis iki Šiaulių? Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras kol kas juokauja: "Mes miestą galėtume prisijungti, nes yra rajono apsuptyje."

 


Kauno argumentai

Kauno miesto taryba nusprendė, jog reikia keisti miesto ribas ir prašo Vyriausybės inicijuoti Kauno rajono dalies teritorijos prijungimą prie miesto. Nori prisijungti net 13 rajono seniūnijų, tik  sprendimą siūlo priimti po gyventojų apklausos.

Kauno miesto meras Visvaldas Matjošaitis tikina, jog gyvenimas globalėja, viskas keičiasi ir ypač jaunimas būtų už tokį jungimą.

Argumentuojama, jog jau dabar Kaunas realiai yra didesnis, nei jo administracinės ribos, o rajono gyventojai glaudžiai susiję su miestu ekonominiais ir socialinias ryšiais. Susijungę su miestu esą  gautų kokybiškesnes paslaugas.

Rajono valdžia tam griežtai priešinasi ir tokius argumentus vadina manipuliacija, kai norima prisijungti stipriausias augančio rajono dalis.

Savaldybių teritorijų keitimui reikėtų ir Seimo pritarimo.

Šiaulių meras – už gyventojų iniciatyvą

Šiaulių meras Artūras Visockas, "Šiaulių krašto" klausiamas, ar panašus savivaldybių perbraižymas būtų aktualus Šiauliams, svarsto, jog būtų logiška prie miesto jungti kai kurias Šiaulių rajono gyvenvietes.

"Pavyzdžiui, Ginkūnus ar kitoje Architektų gatvės pusėje esančias gyvenvietes – čia ekonomiškumas svarbiausias kriterijus, – sako A. Visockas. – Bet apie kitas rajono gyvenvietes nedrįsčiau svarstyti."
Ar keltų klausimą miesto Taryboje, rodytų iniciatyvą, kaip Kauno meras Visvaldas Matjošaitis?

"Aš mąstau atvirkščiai – pirmiausia ginkūniškiai turėtų rodyti iniciatyvą, tada svarstytume", – teigia Šiaulių miesto meras.

Pats mano, jog ginkūniškams būtų naudinga prisijungti prie miesto: "Jie jau yra tarsi mieste. Į Ginkūnus važiuoja miesto maršrutų autobusai, gyvenvietę aptarnauja "Šiaulių vandenys". Ginkūniškai važiuoja į dirbti į miestą, vaikus veža į miesto mokyklas."

Tik pastebi, kad rajono žmonės neretai turi ieškoti, kur Šiauliuose deklaruoti gyvenamąją vietą, kad vaikas galėtų lankyti miesto darželius ar mokyklas. Mero žodžiais, kam tokie "vėjai" reikalingi?

"Jungti Ginkūnus prie miesto būtų logiška ir žmonėms nereikėtų blefuoti", – pabrėžia miesto meras.
Randa ir daugiau argumentų. Tvirtina, jog lengviau būtų spręsti ir infrastruktūros plėtros klausimus, jeigu miestą supanti teritorija priklausytų vienai savivaldybei. Pavyzdžiui, gatvių sankryžų įrengimo ar dviračių takų tiesimo link užmiesčio, Kryžių kalno.

Tačiau atmeta, jog miestui rajono gyventojus naudinga prisijungti dėl didesnių gyventojų pajamų mokesčio įplaukų į biudžetą.

"Gyventojų pajamų mokestis yra antraeilis klausimas, mokestinė bazė ir metodika yra pasikeitusi, savivaldybės gauname tam tikrą procentą nuo surenkamo gyventojų pajamų mokesčio – jis visoje Lietuvoje tolygiai paskirstomas", – tikina A.Visockas.

Antra vertus, pasvarsto, "koks skirtumas kas kam priklauso?"

"Lietuva yra viena, – pabrėžia. – Klausimas, tik ar galime su tokiomis pačiomis galimybėmis padaryti daugiau? Jeigu galima kreidelę pasiėmus teritorijas perbraižyti ir visiems bus geriau, kur tada problema?"

Gal miestas nori tapti rajono seniūnija?

Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras pasidalija  stebėjęs televizijos laidoje Kauno mero Visvaldo Matjošaičio ir Kauno rajono mero Valerijaus Makūno diskusiją: "Manau, kad V. Matjošaitis ne viską pasako, veikia ir kažkokios povandeninės srovės".

Kaip reaguotų, jeigu Šiauliai taikytųsi į rajono žemes?

"Juokaudamas jau esu sakęs, kad rajonas miestą galėtų prisijungti. Miestas yra rajono apsuptyje, vienuolika seniūnijų turime, dvylikta seniūnija galėtų būti – miestas, – pašmaikštauja A. Bezaras. – Rajone gerai finansiškai tvarkomės ir žinotume, kur padėti 1,5 milijono eurų europinių lėšų, kurių, kaip girdžiu, miestas neturi, kur dėti. O mums kaip tik jų trūksta projektams įgyvendinti – tuose pačiuose Ginkūnuose reikia ir darželius plėsti, ir sankryžą įrenginėti."

Bet ir jis, kaip Šiaulių miesto meras, mano, jog savo nuomonę pirmiausia turėtų išsakyti gyventojai.

"Ne tik Ginkūnai, Vijoliai taip pat yra prie pat miesto, manau, žmonės aktyviai tokioje apklausoje dalyvautų, – svarsto A. Bezaras. – Žmonės čia statosi namus, bet gyvenamąją vietą dėl įvairių priežasčių toliau deklaruoja mieste. Arba šeimos nariai pasidalija: vienas deklaruoja mieste, kitas – rajone. Jeigu visi, realiai rajone gyvenantys, deklaruotų, dar daugiau gyventojų turėtume. Dabar jau šalyje esame tarp savivaldybių, kurios auga pagal gyventojų skaičių."

Gyventojų skaičius nėra antraeilis dalykas, turi reikšmės savivaldybės biudžeto dydžiui.

A. Bezaras prisimena, jog dėl rajono gyventojų interesų su miestu yra tekę turėti teisminių procesų. Vienas iš – dėl rajono vaikų teisės lankyti miesto švietimo įstaigas.

"Net tris bylas ankstesnę kadenciją turėjome, bet dabar su meru A. Visocku geranoriškai sprendžiame problemas", – patikina A. Bezaras.

Jis mano, jog kauniečiai dalies rajono teritorijų nori, nes ten daug pramonės sutelkta.

"Pas mus situacija kitokia – rajone aplink miestą plečiasi gyvenamieji kvartalai, o tada prasideda gyventojų reikalavimai – reikia gatves tvarkyti, asfaltuoti, apšvietimą įrengti," – vardija meras.

Gal norėtų tą rūpestį perduoti miestui?

"Nė vienas vadovas savo žemių ir teritorijų nenorės atiduoti", – vienareikšmiai patikina A. Bezaras.

Kita vertus, abejojąs, ar miesto Taryba teiks prioritetą Ginkūnų, Vijolių ar Vinkšnėnų infrastruktūrai, kai yra ką tvarkyti pačiame mieste.

Jis pastebi, jog politikų iniciatyvos dėl savivaldybių ribų perbraižymo kyla prieš kiekvienus rinkimus. Kuršėnų savivaldybės kūrimo – taip pat, nors ji visiškai nepatogi būtų  Bubių, Aukštelkės ar Kairių gyventojams.

"Į Kuršėnus jau perkėlėme kai kuriuos Savivaldybės padalinius, kurie mažiau tiesiogiai bendrauja su gyventojais: kultūros skyrių, paveldosaugos, jaunimo reikalų, dabar švietimo centras keliasi. Bet iš Šiaulių neketiname kelti padalinių, kuriuos gyventojams čia patogiau lankyti, kai reikia teikti prašymus, aiškintis situaciją", – sako meras.

Dar palygina, jog rajono Savivaldybė, skirtingai nuo miesto, nėra nuo gyventojų užsirakinusi elektroniniais užraktais. Bet kada jie gali patekti į Savivaldybės skyrius.

Kalba Ginkūnų žmonės

Remigijus MIKOČIONIS, Ginkūnų seniūnijos Rasos gatvės seniūnaitis:

– Nėra vienareikšmio atsakymo: norėtume ar ne prisijungti prie miesto? Mums svarbu, kas geriau rūpinsis ginkūniečių reikalais, kaip spręs esamas problemas? Turime sukūrę iniciatyvinę grupę, 10 punktų esame surašę, ką reikia spręsti. Daug bendraujame su rajono valdžia, dėl vienų dalykų sutinkame, dėl kitų – ne. Norėtume pirmiausia išsiaiškinti, ką miestas siūlo? Štai, turėjo būti tiesiamas miesto aplinkkelis, tuomet per Ginkūnus sunkusis transportas nebevažiuotų, bet tie planai pradingę. Ar miestui neberūpi? Aš pats dirbu mieste, dauguma ginkūniečių mieste dirba. Bet nėra vienareikšmio atsakymo, ar Ginkūnai – miesto dalis? Viena aišku, kad Ginkūnai – ne kaimas. Esame augantis miestelis, tik silpnokas, o galėtume patys tvarkytis, jeigu turėtume savo seniūnijos biudžetą. Gal yra koks trečias kelias? Ginkūnai – lyg miegamasis miesto rajonas, tai gal Ginkūnų problemas bendrai galėtų spręsti rajono ir miesto savivaldybės. Kiek žinom, kai kurias jau sprendžia.

Kęstutis GABRIELAITIS, Ginkūnų seniūnijos Svajonių gatvės ir Žuvininkų kaimo seniūnaitis :

– Jeigu Šiaulių rajono savivaldybė iš esmės padėtų mums išspręsti problemas: nuo vaikų lopšelių-darželių plėtros – iki sankryžos įrengimo, gatvių tvarkymo, valymo, gatvių apšvietimo – tai  nė nesvartytume apie jokius prijungimus. Tos problemos sprendžiasi, bet norėtume, kad greičiau spręstusi. Ginkūnuose yra apie 3 tūkstančiai gyventojų, bet realiai gyvena daug daugiau.
Antra vertus, mes nė nežinome, kokie būtų pliusai ir minusai prisijungus prie miesto? Ar gausime geresnes paslaugas? Koks būtų Ginkūnų statusas mieste? Manau, miesto meras į tuos klausimus pirmiausia turėtų atsakyti, jeigu bus rengiama apklausa dėl prisijungimo.

Ginkūnų gyventoja INDRĖ:

– Ar reikia jungti Ginkūnus prie miesto Savivaldybės? Aišku, kad jie jau yra miesto dalis, nors adresas Šiaulių rajonas, Ginkūnų kaimas, ir žmonės tai girdėdami, įsivaizduoja, kad esame kažkur toli nuo miesto. Bet patys mes jaučiamės šiauliečiai. Aš gyvenu Ginkūnuose, dirbu rajone. Tačiau neįžvelgiu jokių pliusų, kad Ginkūnai yra Šiaulių rajone, o ne Šiaulių mieste.

Ginkūnuose dirbanti ROMA:

– Aš Ginkūnuose dirbu, o gyvenu už 5 kilometrų nuo čia – Sutkūnuose. Ką čia dar svarsto? Ginkūnai juk yra Šiaulių priemiestis. Aišku, kad turėtų būti prie miesto prijungti. Sutkūnus irgi galėtų prijungti, aplinką gal geriau tvarkytų. Ar kaime, ar mieste gyveni – mokesčius juk visi mokame. Nemanau, kad mieste jie būtų didesni.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s